Connect with Us

Pushime fshehurazi në Greqi?/ Rama: O ju marrsha të ligat

Politikë

Pushime fshehurazi në Greqi?/ Rama: O ju marrsha të ligat

Publikuar

-

Kryeministri Edi Rama ka përgënjeshtruar lajmin se ndodhej me pushime në Greqi.

Infomacioni u publikuar një ditë më parë nga mediat greke, por sipas Ramës lëvizja për pushime është kufizuar brenda Shqipërisë.

Me anë të një postimi në rrjetet sociale, Rama ka sulmuar edhe mediat e Shqipërisë se përse nuk e verifikuan, infomacionin për pushimet në Greqi.

“Mirë një kazan grek, po ju në Shqipëri o ju marrsha të ligat s’e verifikonit dot njoftimin e atij kazani,isha këtu apo kisha ikur fshehurazi me pushime në Greqi?”, shkruan Rama në rrjete sociale.

Postimi i plotë:

LEXO EDHE:  Parlamenti shpërbëhet më 19 maj/Edi Rama teknikisht i mbaruar

“Madje që ta merrni vesh me këtë rast,meqë s’e dini akoma (sepse gjërat kuptimplota në përgjithësi, e ato të qeverisjes në veçanti nuk ju interesojnë): Lëvizja për pushime është e kufizuar brenda kufijve të Shqipërisë edhe për ministrat. Kështu që kalinihta nga Surreli pedhaqia.

Mirë një kazan grek, po ju në Shqipëri o ju marrsha të ligat s’e verifikonit dot njoftimin e atij kazani,isha këtu apo kisha ikur fshehurazi me pushime në Greqi?Jo në Greqi,po askund përveçse në Shqipëri,s’kam bërë e s’bëj pushime si KM,qysh nga vera e 2013 deri në verën 2020 e X!”.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Ngjela flet me emra/ Ja kush janë 4 fajtorët për ndërtesat pa leje buzë detit

Publikuar

-

Nga

Avokati Spartak Ngjela ka përmendur emra, teksa foli për fajtorët e kësaj situate ku ndodhet vendi, pas tërmetit të 26 nëntorit.

Ngjela cilësoi si fajtorë ish-kryeministrin Sali Berisha, kryeministrin Edi Rama, presidentin Ilir Meta dhe kreun e opozitës Lulzim Bashën.

Sipas avokatit, i pari që e ka shkelur urdhrin dhe ligjin e ndërtimit në vijën bregdetare është Meta, ndërsa pretendon se Pandeli Majko ka respektuar ligjin.

“Fajtori kryesor është shteti. E ka bërë nga paaftësia apo nga korrupsioni kjo është çështje për t’u hetuar, por unë them se është bërë nga korrupsioni.

E patë se si ra një hotel, e di si thanë ishte pronari, burri dhe gruaja dhe ishte ndërtuar pa leje. Si nuk e di shteti këtë. Si mund të mos e dijë shteti se është ndërtuar një hotel pa leje.

LEXO EDHE:  Çfarë nuk u vu re në Parlament/ Ja si do të “vjedhë” qeveria me ligjin e ri

LEXO EDHE:  Kadri Strazimiri, i kobures/ Rama ironizon deputetin demokrat

Edhe qeveria në Meksikë ka pasur urdhër që nuk ndërtohej 170 metra larg nga deti, ka qenë edhe në kohën e Zogut, nuk lejohej atëherë të ndërtohej. I pari që e ka prishur duhet të ketë qenë Meta, Majko nuk e ka prishur dhe pastaj të gjithë u sulën si ujqër.

Përgjegjësit kryesorë janë Berisha, Rama , Meta dhe Basha. Unë di ç’thotë ligji, këta janë të akuzuarit dhe këta janë që nuk e pranojnë”, deklaroi Ngjela./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Nuk po bëjmë luftë politike”/ Basha nga Durrësi: Është detyra jonë të bëjmë të dëgjohet zëri i qytetarëve

Publikuar

-

Nga

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha vizitoi sërish Durrësin, ku është ndalur të dëgjojë shqetësimet e qytetarëve.

Fillimisht Basha ishte në lagjen 17, ku me dhjetëra banorë, ishin të alarmuar, pasi pallati i tyre, i dëmtuar nga tërmeti, nuk ka akoma një vlerësim zyrtar, nëse është apo jo i banueshëm.

“Bashkërendohuni me pushtetin. Uluni, i lëmë ndasitë politike. Unë jam plotësisht dakord që jeni opozitë dhe keni frontet të ndara, keni vizionin tuaj”, u shpreh një prej banorëve të prekur nga tërmeti.

“Qeveria ka detyrat e veta, opozita ka detyrat e veta. Ju po e shikoni, ne vetëm luftë politike nuk po bëjmë. E rëndësishme është që ne të sjellim zërin dhe shqetësimet tuaja. Ky është roli ynë. Nëse ne e marrim zërin tuaj dhe e kthejmë në politikë për karrigen tonë, ne bëjmë gabim. Nëse ne çojmë shqetësimin tuaj atje, ne e kemi bërë detyrën tonë, sepse po nuk e bëmë ne, nuk ka kush ta bëjë.

Edhe po të ishim në role të ndryshme, ne në qeveri dhe ata në opozitë, këtë do kërkoja nga ata. Nuk do kërkoja të bëja fotografi bashkë. Do t’u kërkoja ‘merrni zërin e njerëzve na e sillni dhe shikoni si po e bëjmë ne punën” Se këtë detyrë ka opozita. Po u shkri opozita, nuk ka më kush t’ju mbrojë.

LEXO EDHE:  Alarmi i Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit: Po betonizohet Tirana për interesat e Ramës

LEXO EDHE:  BBC “tallet” me atletet e Ramës/ Reagon deputeti demokrat

Çfarë kemi kërkuar: E para, që vlerësimi të bëhet sa më shpejt, në mënyrë profesionale Për këtë kemi këshilluar që të shtohet numri i inxhinierëve, përndryshe vlerësimi shtyhet, e shtyhet, e shtyhet…

E dyta, të caktohen fondet, sepse vlerësimi pa fonde është zero. Sot në mëngjes, kanë pranuar një sugjerim që ua kam dhënë gjatë tre ditëve të fundit: që banorëve të zonave rurale që janë me shtëpi, t’u japin para në dorë, ta bëjnë vetë. Sepse koha nuk pret, dimri sapo ka filluar. Çfarë do të bëni, do të rrini me muaj të tërë kështu? Nuk mund të ndodhë kjo”, u shpreh Basha nga Durrësi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Policët dhurojnë 104 milionë lekë për të prekurit nga tërmeti”/ Ardi Veliu: Rrezikuan edhe jetën e tyre

Publikuar

-

Nga

drejtori i policise se shtetit , ardi veliu

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shteit, Ardi Veliu ka bërë me dije se mbi 4000 forca policie u angazhuan pas rënies së tërmetit të 26 nëntorit.

Sipas Veliut, efektivët e policisë janë përfshirë në operacionet e kërkim-shpëtimit, dhënia e ndihmës së parë për njerëzit që kishin nevojë, garantimin e rendit dhe sigurisë, disiplinimin e qarkullimit duke i dhënë përparësi qarkullimit të ambulancave dhe ekipeve të zjarrfikëseve si dhe sigurimin e pronës së qytetarëve dhe ruajtjen e objekteve të dëmtuara, për të mos lejuar futjen e banorëve për shkaqe sigurie.

Veliu ka shprehur falenderime për forcat special Renea, FNSH-të e Tiranës, Shkodrës e Fierit, Drejtoritë Vendore të Policisë Durrës ,Tiranë dhe Lezhë për profesionalizmin dhe ndjenjën e lartë të humanizmit duke rrezikuar edhe jetën e tyre, të cilët u përfshinë drejtpërdrejt të parët në operacionet e kërkim-shpëtimit.

“Falë ndërhyrjes së tyre, në bashkëpunim edhe me skuadrat e zjarrfikëseve dhe ushtrinë u shpëtuan 39 jetë njerëzish, që kishin mbetur poshtë rrënojave. Më pas, duke bashkëpunuar edhe me grupet speciale të vendeve mike, u bë i mundur edhe shpëtimi i disa personave të tjerë. Forcat Renea dhe FNSH-ja në kushte të vështira dhe të rrezikshme për sigurinë e jetës së tyre vijuan operacionet për nxjerrjen e trupave nga rrënojat dhe për këtë ata sot meritojnë mirënjohjen dhe respektin e gjithë organizatës së Policisë, por edhe të gjithë qytetarëve”, u shpreh Veliu.

LEXO EDHE:  Një paketë e re ndihme për Greqinë!

LEXO EDHE:  Alarmi i Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit: Po betonizohet Tirana për interesat e Ramës

Më tej Veliu bëri me dije se punonjësite policisë kontibuan me vullnet sipas mundësive duke bërë të mundur mbledhjen e shumës 104 milion e 350 mijë lekë, e cila u depozitua ne platformën e-Albania.

“Me këtë rast, duke përfituar nga ky komunikim publik, dua të falënderoj një për një, të gjithë punonjësit e Policisë, por edhe familjet e tyre që kontribuuan me vullnet sipas mundësive duke bërë të mundur mbledhjen e shumës 104 milion e 350 mijë lekë, e cila u depozitua ne platformën e-Albania. Mirëkuptoj edhe 2016 punonjësit e Policisë që nuk kanë kontribuuar me vlera monetare, pasi nuk kanë pasur mundësi”, tha Veliu në një konferencë për shtyp./CNA.al

LEXO TE PLOTE