Connect with Us

Prostitucion në burgje, zbulohet skema e futjes së “bashkëjetueseve”

Kronika

Prostitucion në burgje, zbulohet skema e futjes së “bashkëjetueseve”

Publikuar

-

Zbulohet një skemë e përhapur prostitucioni ndër vite, nga bosët e krimit në burgjet shqiptare. Duke shfrytëzuar një të drejtë që ia njeh ligji atë të një takimi special 5 orës njëherë në muaj me bashkëshortet, partneret ose bashkëjetueset, të burgosurit VIP kanë mundur të përfitojnë shërbimet e prostitutave në burgjet shqiptare.

Një burim nga Departamenti Juridik në Drejtorinë e Përgjithshme të Burgjeve i shpjegoi “Top-Channel” TV se si funksiononte kjo skemë. Ligji, tha ky burim, i’a njeh të drejtën të burgosurve të zhvillojnë takime speciale edhe me ato që konsiderohen si bashkëjetuese.

Prostitutat futeshin në burgje duke u shtirur si partnere apo bashkëjetuese. Për të treguar se ato ishin partnere të personave në qeli, mjaftonte të paraqisnin një vërtetim të noterizuar, që kushtonte 3.000 lekë, përmes të cilit ato deklaronin se ishin partnere ose bashkëjetuese.

Deri më sot kaq mjafonte për një femër për të dëshmuar se ishte bashkëjetuese e një të burgosuri. Por, në fakt, sipas ligjit, për të dëshmuar se je bashkëjetuese e dikujt duhen të paraqiten një mori me prova.

LEXO EDHE:  Shkarkohet nga detyra Drejtori i Përgjithshëm i Burgjeve/ Ja kush e zëvendëson

Neni 163 i Kodit të familjes thotë se: “Personat bashkëjetues mund te lidhin marrëveshje para noterit, ku përcaktojnë pasojat qe rrjedhin nga bashkëjetesa”. Provat mund të jenë foto, video të festimeve familjare, llogari bankare të përbashkëta, dokumente bashkëpronësie etj. Pikërisht këto prova për të vërtetuar statusin e bashkëjetueses, nuk janë kërkuar asnjëherë në burgjet shqiptare, duke i hapur dritën jeshile futjes së prostitutave, nëpër burgje.

“Top-Channel” ka parë një urdhër të Drejtorit të Përgjithshëm të Burgjeve, Agim Ismaili, ku u kërkohet të gjithë zyrave juridike në burgje të mos mjaftohen me një vërtetim të noterizuar. Urdhëri kërkon që të zbatohen kërkesat e Kodit të Familjes që përcakton se kush quhet bashkëjetues./(tch)

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Zbulohet kandidatura e tretë për kreun e SPAK

Publikuar

-

Nga

Këshilli i Lartë i Prokurorisë bën të ditur se kandidatura e tretë për drejtues të Prokurorisë së Posaçme Antikorrupsion, e njohur ndryshe si SPAK është Altin Dumani.

Sipas KLP,  Altin Dumani ka paraqitur interesin për garën për kreun e KLP, ndërsa kërkesa është shoqeruar me vizionin për ndërtimin e Prokurorisë së Posaçme si institucion funksional dhe efektiv.

LEXO EDHE:  Shfrytëzonte të miturën për prostitucion/Pranga të riut shqiptar në Itali

LEXO EDHE:  Shkarkohet nga detyra Drejtori i Përgjithshëm i Burgjeve/ Ja kush e zëvendëson

Kujtojmë këtu se dy kandidatët e tjerë për kreun e SPAK janë Arben Kraja dhe Edvin Kondili.

LEXO TE PLOTE

Kronika

Gara për kreun e SPAK/ Zbulohet kandidatura e dytë

Publikuar

-

Nga

bashkeshortja e gjyqtarit te administratives drejt SPAK

Një tjetër kandidat ka dorëzuar kërkesën pranë Këshillit të Lartë të Prokurorisë, duke shprehur interesin për të marrë detyrën e kreut të SPAK, (Prokuroria e Posaçme Antikorrupsion).

KLP bën të ditur se kandidatura e dytë për drejtues të SPAK, është Edvin Kondili.

Sipas KLP, kërkesa është shoqeruar me vizionin për ndërtimin e Prokurorisë së Posaçme si institucion funksional dhe efektiv.

LEXO EDHE:  Taksisti nga Shkupi: Vajzat e reja shiten për para, djem të rinj bëhen femra

LEXO EDHE:  Shfrytëzim prostitucioni/ Goditet grupi krimnal, në pranga grekë dhe shqiptarë

Kujtojmë këtu se sot paraqiti kërkesën për kandidat për kreun e SPAK, edhe Arben Kraja.

LEXO TE PLOTE

Kronika

KLGJ cakton gjyqtarët për Mediat/ Zbardhen emrat

Publikuar

-

Nga

Këshilli i Lartë Gjyqësor në mbledhjen e sotme, në zbatim të ligjit “Për organet e qeverisjes së sistemit të drejtësisë”, vendosi caktimin në pozicionin e Gjyqtarit për Mediat, gjyqtarët e mëposhtëm:

Vojsava Osmanaj – juridiksioni i Apelit Shkodër

Edlira Petri – juridiksioni i Apelit Tiranë

Desart Avdulaj – juridiksioni i Apelit Durrës

Klodiana Gjyzari – juridiksioni i Apelit Vlorë

Etleva Temo – juridiksioni i Apelit Korçë

Enton Dhimitri – juridiksioni i Apelit Gjirokastër

Lindita Sinanaj – juridiksioni i Apelit Administrativ

Saida Dollani – juridiksioni i Apelit për Krime të Rënda / për gjykimin e veprave penale të krimit të organizuar dhe korrupsionit.

“Gjyqtarët për Mediat do të ushtrojnë detyrat në funksion të rritjes së transparencës në veprimtarinë gjyqësore, si një element i rëndësishëm për shtetin e së drejtës dhe një garanci më tepër për një gjykim të drejtë. Drejtësia jo vetëm duhet të bëhet, por edhe të shihet që bëhet, e për këtë, transparenca, në mënyrë të veçantë karshi medias, është thelbësore. Nëpërmjet transparencës dhe informimit të publikut, gjyqësori do të mund të evidentojë vlerat e gjyqtarëve, të lehtësojë ndërveprimin me publikun e të forcojë besimin e publikut në të, si mbrojtës i interesit publik dhe i të drejtave e lirive themelore të individit.

LEXO EDHE:  Shfrytëzonte të miturën për prostitucion/Pranga të riut shqiptar në Itali

LEXO EDHE:  “Tërmet" në burgje/ Gjonaj ndryshon shefat e policisë

Vendimi i sotëm konfirmon angazhimin e Këshillit për vendosjen e marrëdhënieve të mira me mediat, duke marrë masat për të lehtësuar realizimin e misionit të tyre sa më mirë. Këshilli i Lartë Gjyqësor mban në konsideratë se komunikimi me mediat si një institucion social, për të qenë efektiv e në shërbim të drejtësisë, si komponent thelbësor për një shoqëri të lirë dhe demokratike, duhet të jetë sa më i përgjegjshëm dhe profesional. Këshilli njeh dhe kontribuon në lirinë e dhënies së informacionit të hapur dhe transparent për publikun, të shprehjes së lirë të mendimit dhe opinioneve, si themeli esencial i një shoqërie të hapur dhe demokratike, duke inkurajuar edhe formimin dhe shprehjen e mendimit të lirë kritik për vetë funksionimin e Këshillit dhe të sistemit gjyqësor.

Këshilli i Lartë Gjyqësor, në veçanti anëtari i caktuar për kryerjen e detyrave në lidhje me marrëdhëniet me publikun, do të bashkëpunojë ngushtësisht me Gjyqtarët e Medias për mbarëvajtjen e marrëdhënieve të gjyqësorit me publikun dhe mediat, me synim rritjen e transparencës dhe forcimin e besimit të publikut në sistemin gjyqësor”, njofton Këshilli i Lartë Gjyqësor.

LEXO TE PLOTE