Connect with Us

Gjonaj pranon shpenzimet e luksit/ Janë konform procedurave dhe ligjit

Politikë

Gjonaj pranon shpenzimet e luksit/ Janë konform procedurave dhe ligjit

Publikuar

-

Ministrja e Drejtesise, Etlilda Gjonaj ne deklarate per mediat, pergjigjet per emerimet ne burgje

Ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj ka reaguar lidhur me lajmet e fundit që kanë qarkulluar për shpenzimet e saj në hotele lukzoze jashtë vendit.

Në një sqarim të gjatë në rrjetet sociale, ajo i pranon shpenzimet e luksit, duke i konsideruar si konform ligjit, ndërsa fajëson mediat se nuk i kanë kryer procedurat e verifikimit deri në fund.

Sipas saj fatura në Itali nuk është vetëm për një natë, por për dy netë fjetje, ndërsa përfshihen sipas saj edhe shpenzimet e gjithë delegacionit.

Reagimi i plotë

E ndjej për detyrë që të bëj një sqarim publik rreth atyre çfarë janë dhënë nga disa media për mua këto 24 orët e fundit.

Më lejoni që në këtë reagim publik timin, të shpreh para së gjithash se personalisht unë dhe stafi i Ministrisë së Drejtësisë, kemi qenë tejet transparent në respekt të të drejtës së medias për t’i ofruar informacionin e kërkuar, ashtu siç është trajtuar çdo kërkesë e çdo qytetari në respekt të transparencës për çdo veprim financiar të Ministrisë së Drejtësisë.

E deklaroj me përgjegjësi të plotë, ligjore dhe morale, se në funksionin tim nga dita e parë e punës dhe deri më sot, personalisht kam vepruar në çdo rast konform ligjit dhe në respekt të plotë të tij. Ftoj cilëndo media dhe gazetar që të investigojë gjithë punën time në funksionin e Ministres së Drejtësisë, përfshi dhe menaxhimin e burimeve financiare duke i garantuar që ashtu siç i kam vënë në dispozicion, do të vazhdoj t’i ofroj me maksimumin e transparencës çdo informacion konform ligjit.

Besoj se më të njëjtën transparencë që Ministria e Drejtësisë ka vepruar duke i ofruar të dhënat e kërkuara, të njëjtën transparencë dhe profesionalizëm do të duhej të kishte dëshmuar edhe media për të kryer verifikimet e duhura dhe për t’i paraqitur ato me vërtetësi jashtë interpretimeve dashakeqe dhe spekulative.

Nëse media do të verifikonte dhe do të kërkonte shpjegim, do të arrinte të kuptonte që fatura me shumën e hotelit në Itali nuk është vetëm për 1 natë siç është përcjellë në mënyrë spekulative, por është fjetje për dy net. Për të shtuar, që faturat e publikuara nuk përmbajnë vetëm shpenzimet e mia, por përmbajnë shpenzimet e të gjithë delegacionit që merrte pjesë në këto aktivitete, ku në shumicën e rasteve hotelet për shkak të sigurisë për të gjitha delegacionet përcaktohen nga organizatorët apo ftuesit, që shpenzimet e fjetjes apo të biletave në shumë raste janë në varësi edhe të periudhës së kërkuar që mund të përkojë me një fluks të pronotimeve në ato vende apo për shkak të kohës së shkurtër në të cilën kanë ardhur ftesat apo axhendës së diktuar nga pala pritëse.

Nëse media do të verifikonte, do të konstatonte që si ministre gjatë vizitave zyrtare jashtë vendit kam udhëtuar edhe me tren si një qytetare e zakonshme për të arritur në kohë dhe më me pak kosto për vizitat e punës.

Ashtu siç do të verifikonte që si ministre kam kryer vizitat zyrtare brenda të njëjtës ditë duke shpenzuar 0 lek për hotelin, apo raste të tjera ku shpenzimet mbulohen nga organizatorët e huaj. Askush nuk e publikoi këtë për t’ju treguar shqiptarëve të vërtetën siç është dhe jo siç duan t’ia imponojnë. Në këtë pikë, portali që mori përsipër ta bënte këtë “transparencë” do duhej të publikonte dhe të analizonte edhe informacionin që i është dhënë edhe për udhëtime pune të tjera.

LEXO EDHE:  “Qeveria synon kapjen e drejtësisë”/ Ja si i përgjigjet Rama opozitës

Nëse media do të verifikonte procedurat dhe dokumentacionin, do të konstatonte lehtësisht që procedurat për shërbimet e udhëtimit në bazë të VKM Nr. 914 datë 29.12.2014 “Për miratim të rregullave për prokurimin publik”, të ndryshuar, prokurohen publikisht nëpërmjet sistemit të elektronik të Agjencisë së Prokurimit Publik.

Media dhe kushdo, e kupton mjaft mirë që në asnjë rast nuk është një proces me të cilin ministri merret personalisht pasi është detyrë e stafit administrativ apo institucioneve përgjegjëse. Gjithsesi kjo nuk më largon mua nga përgjegjësia për të verifikuar zbatimin e ligjshmërisë prej tyre në procedurat e prokurimit dhe mirëadministrimit të burimeve financiare në tërësi.

Duke mbajtur në konsideratë ndjeshmërinë që krijoi në publik ky lajm kam nisur një proces verifikimi dhe auditimi të brendshëm për të gjitha procedurat e kryera nga stafi i Ministrisë së drejtësisë nga i cili rezultoi se çdo procedurë është në zbatim të ligjit dhe akteve nënligjore në fuqi.

Po gjithashtu këto procedura janë gjetur në përputhje nga KLSH në raportin e fundit përfundimtar të depozituar në MD më 31.07.2019. Por në çdo rast, për transparencë do t’i kërkoj edhe institucioneve të tjera të pavarura nga Ministria e Drejtësisë të kryejnë kontrollin dhe inspektimin e nevojshëm për të verifikuar ligjshmërinë e të gjitha veprimeve dhe procedurave.

Që në krye të këtij misioni të rëndësishëm që jam duke përmbushur, u përpoqa të llogaris që pjesë e rrugëtimit tim të vështirë do të jenë edhe kritikat, edhe sulmet, edhe balta, si në aspektin profesional, si në atë personal apo familjar. Ndihem e keqardhur nga ky sulm i paprecedent në disa portale mediatike të cilat kanë hedhur baltë dhe llum pa fund për mua por njëkohësisht kanë nxitur qëllimisht opinionin me komente, shprehje e aludime fyese dhe poshtëruese, për të më baltosur personalisht, si zyrtare, si grua, bashkëshorte dhe nënë.

Mundohem të mirëkuptoj të gjitha ndjeshmëritë e krijuara nga qytetarët e thjeshtë përkundër një lajmi të tillë, për mënyrën se si ai është shitur në tregun mediatik dhe i siguroj të gjithë ata që besojnë sadopak tek unë si person dhe zyrtare e shtetit se do ti shkoj deri në fund këtij procesi.

Fatkeqësisht jetojmë në një realitet ku të duhet të paguash kosto të rënda nëse je një grua në politikë dhe për më tepër nëse shërben pa treguar asnjë kompromis me paligjshmërinë. Personalisht kam kohë që po i vuaj këto kosto, unë dhe familja ime dhe kjo vetëm, se ju kam qëndruar përballë dhe me kurajo shkelësve të ligjit.

Pavarësisht kësaj, ligjshmëria dhe lufta kundër çdo veprimi korruptiv janë dhe do të vazhdojnë të jenë kryefjala gjatë gjithë detyrës sime./CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Basha 90 minuta kokë më kokë me ambasadorët/ Ja çfarë u diskutua

Publikuar

-

Nga

Ka përfundur takimi i kreut të PD-së, Lulzim Basha me diplomatët e SHBA, Gjermanisë dhe Bashkimit Europian.

Takimi i cili u mbajt në selinë e PD-së ka zgjatur rreth 90 minuta, ndërsa tema kryesore e diskutimit mësohet të ketë qenë reforma zgjedhore dhe  situata politike në tërësi.

Në selinë e PD-së ishin të pranishëm e ngarkuara me punë e SHBA  në Tiranë, Leyla Moses-Ones, ambasadori i Gjermanisë, Peter Zingraf si dhe ambasadori i BE, Luigi Soreca./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Protesta në ditën e Pavarësisë/ Rama: Lajthitje e opozitës në proces tranzicioni

Publikuar

-

Nga

“Lajthitje e opozitës në proces tranzicioni…”, kështu e ka cilësuar kryeministri Rama protestën e Vetëvendosjes ditën e Pavarësisë.

Sipas Ramës, bashkimi kombëtar vjen vetëm përmes integrimit të rajonit dhe vendeve tona në BE.

“Imagjinoni sikur një degë e PS me aprovimin tim dhe të kryesisë të shkojë në Kosovë dhe të mbajë një protestë në ditën e Pavarësisë së Kosovës, duke thënë se nuk është koha për të festuar.

Çfarë do të thonin njerëzit në Kosovë? Çfarë do të ishte kjo për politikën e jashtme?

LEXO EDHE:  Veliaj “kukull” në duart e mafies/ Nuk kursen as fëmijët

LEXO EDHE:  Video denoncimi/10 milionë euro për qejfin e Ramës

Megjithatë, unë e cilësojë këtë si një lajthitje nga opozita në proces tranzicioni gjatë kalimit në qeveri.

Mendoj se, ajo do të marrë formë gjatë kohës në qeveri. E thashë kryeministër nuk bëhesh dot ditën që zgjidhesh nga populli, por gjatë kohës që ti qeverisë.

Bashkimi kombëtar sipas meje vjen vetëm përmes integrimit të rajonit në BE, të vendeve tona në BE dhe me ecjen përpara drejt familjes së madhe europiane”, është shprehur Rama./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Braktisi banorët e Astirit/ Komentuesit “kryqëzojnë” Bashën: Ti je një spurdhjak që shkatërrove PD

Publikuar

-

Nga

Një numër i madh komentesh janë bërë në postimin e kreut të PD, Lulzim Basha gjatë vizitës së tij në spitalin e Traumës ku ndodheshin të plagosur disa nga banorët e Astirit.

Ajo që bie në sy janë qytetarët që “i hakërrehen” kryedemokatit.
Shumë komentues kritikojnë Bashën për faktin se ai nuk iu gjend pranë banorëve të Astirit mëngjesin e sotëm kur policia kishte blinduar Astirin.

“Ti je një spurdhjak që pasi shkatërroi PD-në, vrave shpresat e ccdo shqiptari. Ti sot i dole krah Edi Ramës dhe diktaturës së tij! Je një ndryrësi, asgjë më shumë”, shkruan një prej komentuesve.

LEXO EDHE:  Qeveria bën tender për djegien e plehrave pa hyrë ligji në fuqi

LEXO EDHE:  Veliaj “kukull” në duart e mafies/ Nuk kursen as fëmijët

“O Lul ke humbur humbur sot me shumë se ccdo herë në jetën tënde, pse nuk dole ti ndihmoje apo nuk të doli gjumi në orën 11. Turp të keni”, shkruan një tjetër komentues.

Kujtojmë se Basha shkoi pranë banorëve të Astirit në drekë, kur spitali u mbush me banorë të lënduar, por edhe policë të plagosur.
Ndërkohë në mëngjes kur situata ishte mjaft e tensinuar “Basha” braktisi këta banorë që mbronin me forcë shtëpitë e tyre./CNA.al

 

 

 

LEXO TE PLOTE