Connect with Us

Do vendosë tarifa ndaj verës/ Samiti “G-7”, presidenti Trump kërcënon Francën

Bota

Do vendosë tarifa ndaj verës/ Samiti “G-7”, presidenti Trump kërcënon Francën

Publikuar

-

Përpara fillimit të samitit të “G-7”, që këtë vit po mbahet në Biarritz të Francës, presidenti amerikan Donald Trump kërcënoi se do të vendoste tarifa ndaj verës franceze, që përfaqëson pjesën më simbolike të industrisë së vendit. Kjo deklaratë shtoi edhe më shumë tensionin mes udhëheqësve, të cilët vazhdojnë të jenë të ndarë për çështje si ndryshimet klimatike, përballja me Kinën dhe Iranin, apo mundësia e rikthimit të anëtarësisë së Rusisë në “G-7”, si dhe dalja e Britanisë nga Bashkimi Evropian.

Ndërsa raporton lajmin radioja amerikane Zeri i Amerikës komenton se për shkak të këtyre diferencave të thella, konsensusi duket se ka pak shanse për t’u arritur. Pas sesionit të parë të së dielës, udhëheqësit nuk arritën dot një marrëveshje për ripranimin e Rusisë në “G-7” brenda vitit 2020. Rusia u dëbua pas pushtimit të Ukrainës dhe aneksimit të Krimesë në vitin 2014.

Pas sesionit të parë të punimeve për ekonominë globale, politikën e jashtme dhe çështjet e sigurisë, qeveria franceze njoftoi se udhëheqësit kishin rënë dakort që Presidenti francez Emmanuel Macron t’i dërgojë një mesazh Iranit dhe të zhvillojë bisedime me zyrtarët iranianë. Nuk u dhanë detaje për përmbajtjen e këtij mesazhi dhe Presidenti Trump tha se nuk kishte diskutuar asgjë për ndonjë mesazh drejtuar Iranit apo për bisedime. Megjithatë, ai shtoi më vonë se nuk do të pengojë askënd që dëshiron të bisedojë me Iranin.

Presidenti francez Emmanuel Macron ka bërë të ditur se nuk do të ketë një komunikatë të përbashkët në përfundim të samitit, duke përmendur ndër arsyet mosmarrëveshjet mes presidentit Trump dhe udhëheqësve të tjerë për çështjet kyçe. Donald Tusk, President i Këshillit Evropian, pranoi se “është bërë gjithnjë e më e vështirë që të gjejmë gjuhën e përbashkët”. Kjo do të jetë hera e parë në historinë e “G-7”-tës që samiti do të përfundojë pa një komunikatë. Kujtojmë se pjesë e “G-7”-tës janë Kanadaja, Franca, Gjermania, Italia, Japonia, Britania dhe Shtetet e Bashkuara.

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Koronavirusi/ Diskutohet mbyllja e zonës Shengen!

Publikuar

-

Nga

Brenda 48 orëve, Italia u ngjit në kryen e renditjes evropiane të vendeve me raste koronavirusi, duke kapërcyer Britaninë e madhe me 9 raste, Francën me 12 dhe Gjermaninë me 16.

Dy vdekjet në Itali shënojnë dhe viktimat e parë të Covid 19 në Europë, duke pasur parasysh që deri më tani, e vetmja jetë e humbur në kontinentin e vjetër konsiderohej ajo e një turisteje kineze 80-vjeçare, e cila ishte kalimthi në Francë.

Në Bruksel ekziston frika se situata mund të përkeqësohet gjatë ditëve në vijim, me një rritje të mundshme shpërthyese të infektimeve. Një skenar makthi që kërcënon me pasoja serioze mbi shëndetin e njerëzve, por edhe ne nivel ekonomik.

Për momentin, askush nuk flet në mënyrë të qartë për ndalimin e lëvizjes së lirë të Shengenit, të cilin BE do të dëshironte ta shmangte me çdo kusht. Por ideja ka nisur të qarkullojë.

Dhjetë ditë më parë, në përfundim të mbledhjes së jashtëzakonshme të Këshillit të Shëndetit të BE-së, 27 ministrat kishin shkruar të zezë mbi të bardhë ishin “të gatshëm për masa të ashpra udhëtimi”, por me një kusht: “mbrojtjen e lirisë së lëvizjes brenda BE-së”.

Ndërkohë, megjithatë, gjërat kanë ndryshuar në mënyrë të konsiderueshme: deri përpara pak ditësh, vendet evropiane po diskutonin hapat që duhen marrë për të mbrojtur veten nga “kërcënimi” i jashtëm. Por tashmë virusi, është këtu, dhe ka një potencial të fortë për tu shndërruar dhe një problem të brendshëm të Europës.

Komisionerja e shëndetësise e BE-së, Stella Kyriakides, deklaroi se po e ndjek me shumë kujdes situatën në Itali dhe se Bashkimi Europian është i gatshëm t’u vijë në ndihmë autoriteteve italiane e t’u garantojë çdo mbështetje të mundshme./TCH

LEXO TE PLOTE

Bota

Masat për koronavirusin/ Pezullohen karnavalet e Venecias

Publikuar

-

Nga

Autoritetet italianë kanë shtrënguar masat për lidhur mbi epideminë e koronavirusit i cili duket se po përhapet me shpejtësi.

Pas mbylljes së shkollave në Lombardi, janë pezulluar dhe festimet e karnavaleve në Venecia.

Presidenti i rajonit të Venezia informon se prej mbrëmjes së sotme do të pezullohen festimet e karnavaleve në Venezia si dhe të gjitha aktivitetet sportive në territor deri më datë 1 mars 2020.

Kujtojmë që në Venecia janë verifikuar 2 raste me koronavirus e në Veneto janë mbi 25 persona të infektuar nga koronavirus.

Ndërkaq, numri total i të prekurve në Itali ka arritur në 132 persona.

LEXO TE PLOTE

Bota

8 viktima dhe 43 të prekur nga coronavirusi në Iran/ Turqia mbyll kufirin

Publikuar

-

Nga

Irani është një ndër shtetet e prekura nga coronaviusi. Ministria e Shëndetësisë së Iranit njoftoi sot në një deklaratë për mediat, se kanë humbur jetën 8 persona si shkak i coronavirusit dhe janë prekur dhjetëra të tjerë.

Por pas këtij lajmi, Turqia ka marrë masa të menjëhershme, për të bllokuar çdo lidhje me Iranin.

Mësohet se Turqia ka mbyllur kufirin, për të parandaluar futjen e këtij virusi që ka marrë mbi 2 jetë njerëzish në të gjithë botën. Gjatë ditës së sotme, është vënë re se portat kufitare të Kapıköy në provincën lindore Van dhe të Esendere në provincën Hakkari ishin të mbyllura.

Ndërkohë, kujtojmë se Irani është vendi i parë që ka konfirmur raste të prekura me coronavius, duke qenë se shifra e tyre ka shkuar në 43./ CNA.al

LEXO TE PLOTE