Connect with Us

Akuza për marrëveshje të fshehtë me Ramën/ Demokratët-Bashës: I keni lyer duart me gjak

Politikë

Akuza për marrëveshje të fshehtë me Ramën/ Demokratët-Bashës: I keni lyer duart me gjak

Publikuar

-

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, dje ka përkujtuar nga rrjetet sociale, viktimat e regjimeve totalitare.

Sipas të njëjtit, askush nuk ka paguar një çmim më të lartë për lirinë në Europë, se sa shqiptarët.

“Sakrifica e shqiptarëve përkthehet në mijëra të ekzekutuar me dhe pa gjyq, për liri, për demokraci, për dëshirën për të ndërtuar një shoqëri të respektit për dinjitetin njerëzor, sipas normave dhe vlerave europiane, për fjalën e lirë, për besimin në Zot”, ka shkruar Basha në rrjetet sociale.

Ndjekësit e tij, demokratët i janë kundërpërgjigjur menjëherë, duke i kujtuar katër të vrarët e 21 Janarit në bulevard apo edhe marrëveshjen e 17 Majit me Edi Ramësn.

‘I duhet shtuar edhe një ditë kur ato që bëjnë si demokratë e vrasin 4 persona! Në Kryeqytet të Shqipërisë. Dhe dilni me përkujtime juve, keni akoma gojë e dorë për përkujtim?! I keni lyer duart me gjak si Xhaxhi, e të tjerë në Europë, e botë”, ia ka shkruar një qytetarë Bashës.

LEXO EDHE:  Deklarata e fortë/ Një numër i madh sigurimsash, deputetë të PD-së

Ndërsa një tjetër i ka sjellë në vëmendje Bashës, marrëveshjet që janë bërë me komunistët, duke iu referuar Partisë Socialiste.

“Po politikisht PD ka bërë 7501 me komunistët, ka bërë edhe ligj elektorial me ta edhe 1 marrëveshje të fshehtë me Ramën që të humbin demokratët. Kjo duket që jeni bashke për interesa personale. Shqipëria është e shqipëtarëve jo e zuzarëve”, komenton, një ndjekës i Bashës në rrjetet sociale./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Meta flet për eksodin nga Kosova/ Të vazhdojmë të jemi pranë njeri-tjetrit, ja kush është sfida e sotme

Publikuar

-

Nga

Presidenti Ilir Meta ka marrë pjesë sot në Akademinë Solemne “Faleminderit Shqipëri”, të organizuar nga Ipeshkëvia e Dioqezës Prizren-Prishtinë, që po mbahet në Prishtinë në Qendrën “Bogdani Polis” pranë Katedrales “Shën Nënë Tereza”.

Meta ka mbajtur një fjalim përshëndetës, në këtë aktivitet të organizuar në shenjë falënderimi ndaj shqiptarëve dhe Shqipërisë, për solidaritetin, mikpritjen dhe dashurinë vëllazërore të ofruar ndaj shqiptarëve të Kosovës të shpërngulur forcërisht nga trojet e tyre nga regjimi i Millosheviçit gjatë Luftës së Kosovës.

Meta solli eksperiencën e tij dhe kujtoi eksodin masiv dhe solidaritetin e shqiptarëve.

Meta tha se viti 1999 ishte një vit i jashtëzakonshëm në historinë e Ballkanit por sidomos të vendit tonë. Ai kujtoi se atë vit bënte 30 vjeç por pati mundësi të festonte pas lajmit për nisjen e ndërhyrjes së NATO-s.

“Në Shqipëri çdo 28 nëntor festojmë jo vetëm duke u përkulur me nderim para Ismail Qemalit dhe para të gjithë atyre personaliteteve që ngritën flamurin në Vlorë por në mënyrë të veçantë duke nderuar kontributin e jashtëzakonshëm të Isa Boletinit, Hasan Prishtinës dhe gjithë atyre udhëheqësve të Kosovës që patën një kontribut të jashtëzakonshëm për të krijuar shtetin shqiptar edhe pse gjysma e territoreve mbetën jashtë tij dhe pse Kosova sakrifikoi.
Jemi të lumtur që të krijojmë vitin 1999, një vit i jashtëzakonshëm në historinë e Ballkanit por sidomos të vendit tonë. Një vit prove, një test afirmues apo shkatërrues për një vend dhe një komb. Duke i uruar ditëlindjen imzot Dodë Gjergji, për ne 24 marsi është një ditë e veçantë. Kisha 30-vjetorin atë ditë por nuk pata mundësi ta festoja për shkak të një lajmi akoma më të mirë për mua e çdo e shqiptar atë të nisjes së ndërhyrjes së NATO-s për t’i dhënë fund gjenocidit dhe barbarisë në Kosovë”, tha Meta.

LEXO EDHE:  Nga Skënder Minxhozi/Koha që Edi Rama të flasë

LEXO EDHE:  Deklarata e fortë/ Një numër i madh sigurimsash, deputetë të PD-së

Më tej, Meta theksoi se sfida e sotme është të mbajmë të rinjtë.

“Shqetësimi ynë është të punojmë për të mbajtur të rinjtë. Kjo është sfida jonë më e madhe.
Do doja të shprehja falënderimin tim të përzemërt për të presidentin Thaçi, për institucionet, për FSK-në, qytetarët për atë reagim të jashtëzakonshëm pas tërmetit, pasi Kosova ishte e para që u gjend kudo në Thumanë në Durrës atje ku tërmeti i 26 nëntorit bëri dëmet më të mëdha. Reagimi i tyre profesional e i menjëhershëm ka lënë gjurmë të thella. Kështu duhet të vazhdojmë të jemi pranë njeri-tjetrit”, u shpreh Presidenti Meta.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Mesazhi i fortë i ISP/ Ndal sulmet ndaj drejtësisë dhe gjyqet politike

Publikuar

-

Nga

bashkeshortja e gjyqtarit te administratives drejt SPAK

Insitituti për Studimet Politike ka publikuar raportin për ecurinë e Reformës në Drejtësi gjatë muajit janar 2020.

Sipas ISP janë shënuar 15 raste kur politikanë të lartë, përfshirë zyrtarë të lartë të qeverisë apo opozitës, kanë denoncuar raste që sipas tyre përbëjnë bazë hetimi, përmes konferencave të shtypit apo rrjeteve sociale.

Por, ISP thekson se asnjë nuk i është drejtuar zyrtarisht SPAK.

“Monitorimi i ligjërimit politik në ecurinë e Reformës në Drejtësi gjatë muajit janar 2020 ka shënuar 15 raste kur politikanë të lartë, përfshirë zyrtarë të lartë të qeverisë, PS, PD, LSI etj, përmes konferencave të shtypit, fjalimeve apo shënimeve në rrjetet sociale, kanë denoncuar raste që sipas tyre përbëjnë bazë hetimi dhe fajësimi për korrupsion të rivalëve të tyre politikë. Në çdo rast denoncimi mediatik është shoqëruar me adresim gati urdhërues ndaj SPAK (Prokurorisë së Posaçme) për hetime.

ISP vlerëson se, ndonëse është pozitiv fakti se qeveria dhe partitë politike e pranojnë legjitimitetin e SPAK dhe kanë pritshmëri ndaj saj në vendimmarrjet anti-korrupsion, forma dhe mjetet që ato po ndjekin në adresim janë populiste, spekulative dhe de facto amnistuese ndaj korrupsionit. Politikanët, zyrtarët dhe çdo qytetar që posedon fakte denoncuese kanë të drejtën dhe përgjegjësinë ta adresojnë atë direkt në adresën e SPAK ose në faqen zyrtare “www.spak.al / raporto raste korrupsioni”.

Kjo e drejtë dhe përgjegjësi është e dyfishtë kur kemi të bëjmë me politikanë, të cilët e kanë votuar vetë ligjin nr.95/2016 “Për organizimin dhe funksionimin e institucioneve për të luftuar korrupsionin dhe krimin e organizuar” (SPAK). Nëse ata e kanë seriozisht retorikën dhe premtimet ndaj korrupsionit dhe nëse kanë fakte konkrete le të heqin dorë nga praktikat e fletë-rrufeve të revolucionit kulturor dhe të ndjekin rrugën zyrtare të denoncimit dhe hetimit të tyre.

LEXO EDHE:  Përfundon takimi/ Çfarë diskutuan për 90 minuta Lu dhe Rama?

LEXO EDHE:  Përfundon takimi/ Çfarë diskutuan për 90 minuta Lu dhe Rama?

Nga të dhënat e deritanishme rezulton se asnjë palë politike, as qeveria dhe as partitë kryesore, nuk kanë adresuar zyrtarisht ndonjë denoncim te SPAK.”-thuhet në deklaratën e ISP.

Më tej, ISP apelon që t’i jepet fund përpjekjeve për gjyqe politike përmes deklaratave për shtyp ose rrjeteve sociale.

“ISP vlerëson se përpjekja për të bërë gjyqe publike përmes rrjeteve sociale, konferencave të shtypit apo fjalimeve, duke lëshuar urdhra e ultimatume verbale në adresë të SPAK dhe gjykatave, si dhe duke folur e kërcënuar në emër të tyre, përveçse një akt propagande denigrues ndaj luftës anti-korrupsion shpreh edhe kulturë politike para-demokratike. Kjo përbën edhe një investim publik kundër thelbit të reformës në drejtësi dhe pritshmërive të mëdha qytetare për vetingun në politikë dhe shtetin e së drejtës.

ISP fton gjithashtu edhe institucionet e reja të drejtësisë, – KLGJ, KLP, Prokurorin e Përgjithshëm dhe SPAK, – të apelojnë publikisht për ndalimin e dhunës verbale dhe spekulimit në emër të tyre nga politikanë të çdo spektri politik, si dhe të garantojnë qytetarët se në çdo rast janë e do të jenë në mbrojtje të zbatimit të ligjit përballë shkelësve të tij, përfshirë edhe rastet kur këta të fundit janë politikanë apo zyrtarë të lartë, individë apo grupe individësh me ndikim të madh në vendimmarrjet politike e publike.”-shprehet ISP./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Video-“Kjo është vetëm maja e ajsbergut e lidhjeve të Ramës me krimin”/ Çfarë paralajmëron PD?

Publikuar

-

Nga

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike, Gazmend Bardhi ka hedur sërish akuza të forta në drejtim të kryeministrit Edi Rama, për të cilin thotë se është përgjegjësi kryesor i futjes së krimit në politikë.

Në një postim në rrjetet sociale, Bardhi ka publikuar një video, ku Rama shprehej pro ligjit të dekriminalizimit, ndërsa theksonte se më në fund do të dalë kush është i lidhur me krimin.

Sipas Bardhit, kryebashkiakët e rinj ilegjitimë, trafikantë droge, hajdutë, falsifikatorë, dhunues apo vrasës janë vetëm maja e ajsbergut të lidhjeve të Edi Ramës me botën e errët të krimit.

“Edi Rama është përgjegjës kryesor për përfshirjen e krimit në politikë.
5 kryebashkiakët e rinj ilegjitimë, trafikantë droge, hajdutë, falsifikatorë, dhunues apo vrasës janë vetëm maja e ajsbergut të lidhjeve të Edi Ramës me botën e errët të krimit, tek e cila bazoi karrierën politike dhe po mban pushtetin.

LEXO EDHE:  Deklarata e fortë/ Një numër i madh sigurimsash, deputetë të PD-së

LEXO EDHE:  Vendosja e taksës për ‘Rrugën e Kombit’/ PD presion Ramës

Ndarja e politikës nga krimi nis me largimin e Edi Ramës.”-shkruan Bardhi./ CNA.al

LEXO TE PLOTE