Connect with Us

Korrupsioni nuk njeh kufi/ Zbulohet “krimi” që firmosen Rama, Gjiknuri dhe Kumbaro

Denoncim

Korrupsioni nuk njeh kufi/ Zbulohet “krimi” që firmosen Rama, Gjiknuri dhe Kumbaro

Publikuar

-

Ish-kryeministri Sali Berisha ka publikuar sot denoncimin e një qytetari, sipas të cilit qeveria ka dhënë leje për ndërtimin e një HEC-i, në Lumin e Shmilit, Rapu.

Sipas denoncuesit, i cili e cilëson këtë si krim të rëndë mjedisor, me vendim Nr. 07. Date 10.11.2017, kryeministri Edi Rama miratoi lejen e ndertimit per Objektin “Ndertimi i burimit te ri gjenerues te energjise, Hidrocentralit “KALIS”, ne ujrat e rrjedhes se se lumit te Shmilit, dege e lumit shkumbin, Bashkia Librazhd.

Gjithashtu denoncuesi thekson se me ndërtimin e këtij HEC-i, lumi në fjalë nuk do të ekzistojë më.

Ndër të tjera, denoncuesi bën fajtorë për këtë, kryeministrin Edi Rama, ish-ministrin e Infrastrukturës dhe Energjitikës, Damin Gjiknuri, ish-ministres e Kulturës, Mirale Kumbaro dhe Bashkinë e Librazhdit.

Postimi i plotë i Berishës:

Zhduket Lumi Rapun!
Korrupsioni i Edvin Mafise nuk njeh kufi!

Ne nje krim te rende mjedisor Edvin Hajnia firmos zhdukjen e Lumit te Shmilit, Rapu.

Lexoni keto denoncime ne mesazhin dhe dokumentat e qytetarit dixhital. sb

pershendetje dr po ju njoftoj per nje krim te rende mjedisor te kryeministrit Edi Rama ne Çermenike.
Me vendim Nr. 07. Date 10.11.2017, kryeministri Edi Rama miratoi lejen e ndertimit per Objektin “Ndertimi i burimit te ri gjenerues te energjise, Hidrocentralit “KALIS”, ne ujrat e rrjedhes se se lumit te Shmilit, dege e lumit shkumbin, Bashkia Librazhd.

  • Kjo eshte dhurata qe i ben kryeministri Edi Rama (me vule dhe firme) banoreve te zones se Çermenikes, nje Hec me gjatesi 5.5 km, e perkthyer ndryshe, te gjithe ata banore qe jane rrit dhe mbajne mend “Lumin e Gjurajve”, po ju them se ai nuk do ekzistoje me.
  • 200 e kusure vite jane te vjetra kullat Gjurajve, mbase shkak ka qene ai lum sepse u sigurone ushqim, zhvilloi bujqesi e blegtori dhe u rriten breza te tere nder vite…
LEXO EDHE:  Rama takim kokë me kokë me Ruçin

Por sot heshten te gjithe ata bukëshkelesa, te votbesuar maksimalisht do te thoja nga kjo krahine qe kane dore ne dhenien e kesaj palo-leje per ndertimin e Hec-it.

Duke filluar me:
1. Kryeministrin E.Rama (firmetar)
2. Ish-Min. Energjise dhe Infrastruktures Damian Gjiknuri. (firmetar)
3. Ish-Min. Kultures Mirela Kumbaro.(firmetar)
4. Bashkia Librazhd (ne dijeni te plote te projektit dhe duke i mbyllur te dy syte sic u be me Hec-in tjetr perseri ne lumin Rrapun, qe u ndertua vepra, ne kundershti flagrante me dispozitat ligjore).

  • E ndjej per detyre tju informoj per kete krim mjedisor qe po shfarros lumin Rrapun, shpresoj qe komuniteti, shoqatat do te reagojne per ndalimin e ndertimit te ketij Hec-i.

[Bashkelidhur dokumentacionet e firmosur nga zoterinjte e lartpermendur…]

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Denoncim

Çfarë fshihet pas vizitës së Ramës në Belsh/ “Nxënësit detyrohen të shkojnë në shkollë ditë të shtune”

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama zhvilloi sot një vizitë në Belsh te një shkollë 9-vjeçare, por ajo që u vu re është se shkolat ishin të hapura edhe pse sot është e shtunë.

Ish-kryeministri Sali Berisha, duke iu referuar mesazhit të një qytetari dixhital, ka denoncuar urdhrin e kreut të qeverisë, i cili ka detyruar nxënësit të shkojnë në shkolla për të pritur Ramën.

“Edhe pse sot është ditë e shtunë dhe pushim për të gjithë shkollat, në Belsh janë detyruar të gjithë nxënësit e shkollave 9-vjeçare së bashku me mësuesit e tyre për të pritur lartëmadhërinë e tyre Edvin Drogën. Nën kujdesin e veçantë të drejtoreshës Liljana Sina (kunata e kryetarit të bashkisë) dhe nëndrejtoreshës Znj Dhurata Capja”, thuhet në mesazh, ndërsa ka publikuar edhe një video./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Denoncim

Gramoz Murati ortak i vëllait të Fatmir Xhafajt/ Zbulohet dhurata 150 mijë euro për ish-ministrin

Publikuar

-

Nga

Ish-kryeministri Sali Berisha ka publikuar denoncimin e një qytetari, sipas të cilit, Gramoz Murati, i cili u arrestua në kuadër të operacionit “Fati i lojërave”, është ortak i Geron Xhafajt, vëllai i ish-ministrit të Brendshëm, Fatmir Xhafajt.

Denoncuesi thekson Gramoz Murati i ka bërë dhuratë Fatmir Xhafajt një makinë me vlerë 150 mijë euro, ndërsa shton se se trafikun e drogës dhe lojërat e fatit i kanë pasur bashkë.

“Pershendetje doktor. Gramoz Murataj eshte artaku i vëllait të Fatmir Xhafes, Geronit me të cilin kanë qënë bashkë në trafikun ndërkombëtar të drogës dhe në Vlore trafiqet dhe lojrat e fatit i kanë pasur bashkë. Gramozi, Fatmir Xhafes i ka bërë dhuratë një makinë me targa AA 234 MF, model g, 150 mije euro. Si e justifikon Xhafa këtë makinë”-shkruan denoncuesi.

LEXO TE PLOTE

Denoncim

Denoncon “Fiks Fare”/“Shëruesi” nga Tirana kërkon 5 mijë euro për të lënë gruan shtatzënë!

Publikuar

-

Nga

Gazetarja e “Fisk Fare” kontakton me “shëruesin” popullor, siç e prezanton ai veten, nëpërmjet numrit të telefonit që ka shënuar në kartvizitën që u shpërndan njerëzve nëpër kryeqytet.

Pas telefonatës “shëruesi” popullor lë takim me gazetaren në një local, por ai kishte vetëm nje kërkesë, të mos përmendje Jezus e Allah, por vetëm besim te Perëndia.

Gazetarja e Fiksit u takua me mjekun ne kafe, ku i kërkoi ndihme për një problem shëndetësor, sinozitin.

Mjeku pretendon se për 20 minuta e hiqte sinozitin, duke prekur njërin gisht të dorës së pacientes dhe duke e shoqeruar me lutje. Ai tregon se sinoziti është një hije qe pengon qarkullimin e gjakut dhe se me prekjen e tij, sëmundja largohet pa u mjekuar.

Bashkëpunëtorja e Fiksit i tregon se prej 7 vitesh nuk mund të bëjë fëmijë.

LEXO EDHE:  “Do shihemi në zgjedhje”/ Rama zbulon në emër të kujt foli Rexhep Rraja

LEXO EDHE:  Skandali-Debitor te Ujësjellësi/ Si po favorizohet vëllai i deputetit

Mjeku pranon ta ndihmojë, merr përsipër që t’i zgjidhë problemin, por jo me mjekime popullore dhe as medikamente të tjera.Zgjidhja ishte e thjeshtë: duhet ta paguash “shëruesin” 5 mijë euro dhe pas 9 muajsh do të sillje në jetë një fëmijë, madje të përcakton edhe gjininë e fëmijës, vajzë.

Ai pretendonte se zotëronte 13 diploma dhe se bashkëpunonte me disa “shërues” të tjerë, të cilët bashkoheshin dhe luteshin në mënyrë të pandërprerë.

Fiksi e pyet në fund të seancës “shëruese” se sa kushtonte, dhe ai shprehet se sa mund ta mendonte, 20 ose 10 mijë lekë të vjetra./  Top Channel

LEXO TE PLOTE