Connect with Us

Zhvatësit e Qeverisë/ Si grabiten taksat e shqiptarëve nëpërmjet zëvendësministrave?

Lajm i Rekomanduar

Zhvatësit e Qeverisë/ Si grabiten taksat e shqiptarëve nëpërmjet zëvendësministrave?

Publikuar

-

Qeveria e Shqipërisë është e strëmbushur me zëvendësministra që më shumë se bëjnë punë zhvasin taksat tona.

Pavarësisht se janë të shumtë në numër ata qëndrojnë në hije, duke mos u ditur si janë katapultuar nëpër ministri dhe se çfarë pasurie kanë.

Ashtu si për ministrat CNA.al do të kalojë në filtër edhe zëvendësministrat për të vijuar më tej edhe pjesën tjetër të stafit që nga drejtorët e me radhë.

Qytetarët kanë të drejtë të dinë se kush paguhet me taksat e tyre dhe çfarë bëjnë në të vërtetë nëpër ministri, të ashtuquajturit zëvendës.

Elton Haxhi
               Elton Haxhi

Sot, në filtër do të kalojë zëvendësministri i Financave dhe Ekonomisë, Elton Haxhi. Ky i fundit ka qenë edhe anëtar i Këshillit Kombëtar Tatimor si dhe themelues dhe drejtues i një shoqërie të njohur auditimi ndërsa më herët ka punuar për kompani ndërkombëtare të fushës së auditimit.

Por, çfarë bën Haxhi në Ministrinë e Financave. Thjesht shton të ardhurat e tij, derisa zhvaten taksat e qytetarëve.

Në deklarimin e pasurisë që CNA.al ka marrë pranë ILDKPKI-së, rezulton se Haxhi ka përfituar, në formën e shpërblimit për përdorim makine nga Ministria e Financave në shumat 21 250 lekë dhe 153 000 lekë.

Pa llogaritur honoraret dhe dietat, vetëm pagë ai merr 1 393 766 lekë.

Ndërkohë që rezulton se ka tre apartamente, që kushtojnë, nga 81.760 USD, 190.000 Euro dhe 104,640 euro. Vetëm një vend parkimi e ka blerë 25.000 Euro. Këto pasuri ai i ka deklaruar në vitin 2017 para se të m Ndërsa bashkëshortja e tij rezulton e punësuar në Bankën e Shqipërisë.

Më poshtë po sjellim pasurinë e deklaruar nga zëvendësministri Haxhi.

Viti 2017 (Deklarata fillestare)

Apartament banimi me sipërfaqe 102,2 m2, me kontratë blerje.

Burimi: pjesërisht me kursime familjare dhe pjesërisht me kredi në vlerën 5.400.000 lekë marrë nga bashkëshortja. Vlera totale është shumën 81.760 USD.

Apartament banimi me sip.102,2 m2. Burimi: 60.000 Euro nga kursimet familjare dhe 130.000 Euro me kredi. Vlera totale është 190.000 Euro.

Apartament sipas kontrates së sipërmarrjes me dt 24/10/2016, me vlerë 104,640 euro, nga të cilat paguar sipas kushteve të kontrates 30%. Burimi: 15.000 euro nga kursimet familjare dhe 16.392 Euro kredi. Janë pagura 31,392 Euro

Vend parkim makine në nëntokë me vlerë 25.000 Euro. Burimi:blerë me kursimet familjare.

Autoveturë tip Smart, prodhim i vitit 2000, blere me kursimet familjare. Vlera 4 000 euro.

Kuota në kapitalin e shoqërisë Baker Tilly Albania. Vlera 3 000 000 lekë.

Llogari rrjedhëse, në shumën 1 789 211 lekë.

Llogari rrjedhëse, në shumën 6 728 euro.

Kartë krediti, 232 lekë.

Gjendje likuidimesh në kesh në shumën 1 400 000 lekë.

Paga si administrator i shoqërisë Baker Tilly Albania, 1 420 350 lekë.

Të ardhura të pritshme nga dividenti për t’u marrë nga shoqëria Baker Tilly Albania, në shumën 7 140 000 lekë.

LEXO EDHE:  Kërkoi zgjedhje me Edi Ramën/ Zbulohet pasuria e sekretarit të Bashës

Të ardhura të pritshme nga shitja e 80% të kuotave  në shoqërinë Baker Tilly Albania, në shumën 2 400 000.

Kredi afatgjatë vlera, 130 000 euro, me këst mujor 836.56 euro, marrë në 9.12.2016 deri me 9.12.2032, me interes 2%. Shuma e pashlyer është 123 754 euro.

Kartë krediti, 371 euro.

Gjendje llogarie e bashkëshortes në vlerën 695 lekë.

Llogari rrjedhëse  e bashkëshortes-319 932 lekë.

Llogari rrjedhëse  e bashkëshortes në shumën 13 44 euro.

Të ardhura nga paga e bashkëshortes në shumën 2 108 234 lekë.

Të ardhura nga shpërblimi në BSH, në shumën 457 222 lekë.

Të ardhura nga aktiviteti AF Consulting, 3 500 000 lekë.

Viti 2017 (Deklarata vjetore)

Pakësim kuota në kapitalin e shoqërisë Baker Tilly Albania – 3 000 000 lekë.

Llogari rrjedhëse  në shumën -110 000 lekë.

Llogari rrjedhëse  në shumën 17 467 euro.

Llogari rrjedhëse  në shumën 4 381 514 lekë.

Kartë krediti, -232 euro.

Paga si zv.Ministër i Ekonomisë dhe Financave në shumën, 195 093 lekë.

Shpërblim për përdorim makine nga Ministria e Financave në shumën 21 250 lekë.

Të ardhura nga dividenti për t’u marrë nga shoqëria Baker Tilly Albania, në shumën 7 140 000 lekë.

Të ardhura të pritshme nga shitja e 80% të kuotave  në shoqërinë Baker Tilly Albania, në shumën, 2 400 000 lekë.

Kredi afatgjatë vlera, 130 000 euro, me këst mujor 836.56 euro, marrë në 9.12.2016 deri me 9.12.2032, me interes 2%. Shuma e pashlyer është 122 493 euro.

Bashkëshortja të ardhura nga Banka e Shqipërisë, në shumën 683 140 lekë.

Të ardhura nga shpërblimi në BSH, në shumën 473 606 lekë.

Viti 2018

Llogari rrjedhëse në shumën -1 676 700 lekë.

Llogari rrjedhëse në shumën -2 576 euro.

Llogari rrjedhëse në shumën -3 546 204 lekë.

Llogari rrjedhëse në shumën 24 416 euro.

Paga si zv.Ministër i Ekonomisë dhe Financave në shumën, 1 393 766 lekë.

Shpërblim për përdorim makine nga Ministria e Financave në shumën 153 000 lekë.

Honorare në këshilla dhe komitete në shumën 509 690 lekë.

Dieta në shumën 27 000 lekë dhe 1.004 euro.

Të ardhura të pritshme nga shitja e 80% të kuotave  në shoqërinë Baker Tilly Albania, në shumën, 2 400 000 lekë

Kredi afatgjatë vlera, 130 000 euro, me këst mujor 836.56 euro, marrë në 9.12.2016 deri me 9.12.2032, me interes 2%. Shuma e pashlyer është 114 834 euro.

Kartë krediti, janë paguar 698 euro, ndërsa kanë mbetur pa u paguar 756 euro.

Kartë Krediti, janë paguar 1 890 euro, ndërsa kanë mbetur pa u paguar 2 110 euro.

Bashkëshortja, gjendje llogarie në shumat, 107 708 lekë dhe 470 56 euro.

Investim në fond pensioni në shumën 281 884 lekë.

Bashkëshortja të ardhura nga Banka e Shqipërisë, në shumën 2 832 514 lekë.

Të ardhura nga shpërblimi në BSH, në shumën 972 339 lekë./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajm i Rekomanduar

Shënim/ Lironi gazetarët, fajtori është në Presidencë

Publikuar

-

Nga

Pak para mesantës së mbrëmshme, qarkulloi një fake news, sipas të cilit një tërmet i fortë pritej të godiste Shqipërinë.

Lajmi u publikua nga portal Syri.net i Çim Pekës, por ajo që ishte e çuditshme pas këtij lajmi të rremë ishte pikërisht reagimi i vetë medias që e publikoi.

Pasi lajmi në fjalë përhapi panik tek qytetarët e Tiranës të cilët mësynë rrugët, lajmi u fshi dhe për më tepër për tu justifikuar dolën edhe me një qëndrim publik, duke përdorur një intervistë të një sizmologu grek, të dhënë për TCH. Ndër të tjera bëhej apel edhe të mos dëgjohen portalet, kur në fakt lajmi ishte prodhuar nga Syri, sepse sizmologu grek nuk kishte thënë asgjë të tilë.

Intervista e dhënë nga sizmologu grek në Top Channel nuk fliste për asnjë tërmet që pritej për ditën e djeshme.

Nga ana tjetër, pati një reagim edhe nga uniformat blu, të cilët shoqëruan në komisariat gazetarin e Syri.net Aurel Rakipllarin dhe gazetaren e Shekullit, Daniela Grica.

LEXO EDHE:  Rama mbledh sot kryesinë e PS/ Çfarë pritet të ndodhë

LEXO EDHE:  Mbi 360 mijë euro shtëpi dhe me pronë tek kullat binjake/ Pasuria e çmendur e Eduart Halimit

Por, këtu ka edhe një tjetër detaj, që nuk duhet anashkaluar.

Në të gjitha faktet dhe detajet, dukej se ajo ishte një sulm i stimuluar për të ngjallur panik në kryeqytet dhe gazetarët duhet të lirohen, sepse përgjegjësit e vërtetë të atij kaosi i gjeni tek Presidenca dhe jo më larg se ky institucion.

Përgjegjësit e këtij paniku i gjeni tek Ilir Meta dhe shokët e tij, dhe jo tek gazetarët që punojnë për bukën e gojës , qoftë edhe tek portal i Cimit.

Shkoni në Presidencë, është ai që bënte paralajmëronte për tërmetin, por që sot e mohon atë.

Njëlloj si Çimi që bënte thirrje për të dalë në rrugë dhe pastaj mohonte daljen në rrugë, edhe Meta sot bën thirrje për “tju rikthyer jetës së përditshme”./ CNA.al

Meta qetëson qytetarët/ T’i kthehemi jetës së përditshme

LEXO TE PLOTE

Lajm i Rekomanduar

Horoskopi i ditës, 22 shtator 2019

Publikuar

-

Nga

DASHI21. mars – 20. prill

Dite e shkëlqyer do jete kjo e sotmja për te dashuruarit. Gjate gjithë kohës do përjetoni emocione te forta dhe do i harroni problemet qe keni pasur me herët. Beqaret nuk do ndihen ende gati për te filluar një lidhje, por miqtë nuk do i lënë asnjë moment vetëm qe ata te mërziten. Buxhetin do mundoheni fort ta ekuilibroni, por për fat te keq nuk do ja arrini dot.

DEMI21. prill – 21. maj

Dite aspak e qete kjo e sotmja për ata qe janë ne një lidhje. Ne shume momente do debatoni ashpër me atë qe keni ne krah dhe do mërziteni. Beqaret do bëjnë mire te rikthehen ne realitet dhe te mos ëndërrojnë me shume nga sa duhet sepse mund te lëndohen. Ne planin financiar do përballeni me goxha vështirësi dhe do duhet te paguani fatura te majme ne këtë sektor.

BINJAKET22. maj – 21. qershor

Juve qe jeni ne një lidhje sot do ju pëlqejnë gjerat e çmendura dhe mund te ndërmerrni edhe rreziqe vetëm për te përjetuar sa me shume emocione. Beqaret nuk duhet te hedhin hapa te nxituara sepse përndryshe situata mund t’iu dale jashtë kontrollit dhe mund te lëndohen. Shpenzimet kryejini gjate gjithë kohës me kujdes dhe gjendja ka për te mbetur e mire.

GAFORRJA22. qershor – 22. korrik

Sot do përballeni me surpriza te jashtëzakonshme ju te dashuruarit. Çdo çast i kaluar pranë partnerit do jete aq i bukur saqë shpesh do ju duket vetja si neper ëndrra. Beqaret do kenë një dite te zakonshme dhe pa ndonjë takim interesant. Nuk ka ardhur ende dita me e favorshme për ta. Me financat duhet te ndiqni strategji strikte ne mënyrë qe te mos keni probleme.

LUANI23. korrik – 22. gusht

Edhe pse presioni nga jashtë do jete shume i madh gjate kësaj dite, ju nuk do i dëgjoni aspak te tjerët dhe do bëni gjithçka qe dëshironi. Partneri do jete me i çiltër dhe do dije edhe t’iu surprizoje. Beqaret nuk do dine si ta joshin atë qe pëlqejnë dhe ka rrezik qe ai t’iu ike nga duart. Ne planin financiar fati do jete me shumice dhe gjendja do vije shume shpejt duke u normalizuar.

VIRGJERESHA23. gusht – 23. shtator

Yjet janë premtuese për jetën tuaj ne çift gjate kësaj dite. Do merreni vesh mjaft mire me partnerin dhe do ju duket sikur keni rilindur. Beqaret pas kaq kohesh pritjeje me ne fund do e gjejnë personin e duhur me te cilin do fillojnë një lidhje emocionuese. Ne planin financiar do jeni gjithë kohës vigjilente dhe nuk do ju dale asnjë e papritur. Vazhdoni ne këtë rruge sepse nuk do pendoheni.

PESHORJA24. shtator – 23. tetor

Mbajeni gjate gjithë kohës nen kujdes jetën tuaj ne çift gjate kësaj dite sepse ne te kundërt dikush tjetër do përfitojë dhe mund t’ua rrëmbejë atë qe keni ne krah. Beqaret me mire te tregohen te duruar sepse sot nuk do iu jepen mundësi aq te mira sa për te filluar një lidhje. Financat do mbeten te mira për aq kohe sa ju te jeni te logjikshëm dhe te mos bëni çmenduri.

LEXO EDHE:  Mbi 360 mijë euro shtëpi dhe me pronë tek kullat binjake/ Pasuria e çmendur e Eduart Halimit

LEXO EDHE:  Protesta po jep frytet e para/ Qeveria projektvendim për kartën e studentit

AKREPI24. tetor – 22. nëntor

Ju te dashuruarit do i përkushtoheni edhe partnerit edhe familjareve gjate kësaj dite. Do dini si ta ndani mire kohen qe asnjeri te mos mërzitet. Beqaret do përballen me një surprize gjigante qe do iu pëlqejë tej mase. Përgatituni për rrahje te forta zemre. Financat do jene goxha te mira. Duke iu menaxhuar si duhet ky sektor do ketë veçse përmirësime dhe asnjë lloj problemi.

SHIGJETARI23. nëntor – 21. dhjetor

Dite aspak e favorshme kjo e sotmja për te dashuruarit. Do grindeni me partnerin edhe për gjerat me elementare dhe nuk do pranoni te hapni rruge asnjë çast. Beqaret do kenë dashuri me shikim te pare atëherë kur nuk do e presin, por e rëndësishme është qe do ndihen mjaft mire. Buxheti nuk do ketë asnjë lloj ndryshimi. Kujdes me investimet qe te mos keni tronditje se shpejti.

BRICJAPI22. dhjetor – 20. janar

Dite tej mase e trazuar do jete kjo e sotmja për ata qe janë ne një lidhje. Disa persona te trete do kenë ndikim te jashtëzakonshëm tek ju dhe do ju nxitin te debatoni. Beqaret ka mundësi te fiksohen pas personave te martuar dhe shume me te mëdhenj ne moshe se ata. Nëse ne planin financiar i dëgjoni me kujdes te gjitha këshillat qe do iu japin specialistet gjendja ka për te qene e mire.

UJORI21. janar – 19. shkurt

Nëse keni një lidhje te qëndrueshme, sot mund te merrni edhe disa vendime me rëndësi për te ardhmen. Nëse kjo lidhje ka ende probleme, mos hidhni asnjë hap sepse mund te gaboni. Beqaret do preferojnë te qëndrojnë vetëm edhe për disa kohe pasi personat qe do takojnë nuk do ju pëlqejnë sa duhet. Buxheti ne tërësi ka për te qene i kënaqshëm. Do i kryeni pa asnjë problem shpenzimet e planifikuara.

PESHQIT20. shkurt – 20. mars

Do jeni shume ëndërrimtare sot ju te dashuruarit dhe realiteti ka për t’iu dukur me zhgënjyes se asnjëherë tjetër. Po nuk u rikthyet me këmbë ne toke do vuani. Beqaret do tërhiqen fizikisht nga disa persona, por nuk duhet kurrsesi te hedhin hapa pa i njohur mire ata. Për menaxhimin e buxhetit me mire merrni këshilla dhe sugjerime nga specialistet pasi vete nuk do ja dilni dot mbanë.

 

LEXO TE PLOTE

Lajm i Rekomanduar

Henri Çili avokat i korrupsionit dhe krimit në politikë/ Kërkon amnisti

Publikuar

-

Nga

Neimi Çili i Labinotit, apo sikurse i pëlqen ta quajnë, pasi ka ndryshuar emrin Henri Çili, nuk lodhet së përkëdheluri politikën, sa majtas-djathtas por edhe duke shërbyer si urrë për të shpetuar nga akuzat, krimi e korrupsioni. .

Ai që dikur bërtiste për një mandat të tretë për Sali Berishën, por që më pas shpalli Edi Ramën si njeriun e vitit dhe më pas instrument i Bashës, më tej në shërbim të Ramës sërish, së fundi nuk ka çuditur me një deklaratë të tij të përsëritur.

Henri Çili, i cili është mësuar të shkojë nga të fryjë era, mesa duket së fundi nuk po i dalin mirë llogaritë, dhe duke mos arritur ta kuptojë se nga do fryjë era, ka marrë përsipër të bëjë rolin e avokatit të korrupsionit dhe krimit në politikë për të gjithë.

Mbrëmjen e djeshme, Çili ishte i ftuar në emisionin “Provokacija”, të Mustafa Nanos ku tha se tranzicioni në vendin tonë është mbyllur.

Sipas Çilit tranzicioni ka qënë i suksesshëm dhe për këtë duhet falenderuar kasta jonë politike, që prej 30 vitesh rrjep shqiptarët, në çdo cep të vendit.

LEXO EDHE:  Mbi 360 mijë euro shtëpi dhe me pronë tek kullat binjake/ Pasuria e çmendur e Eduart Halimit

LEXO EDHE:  Mbi 360 mijë euro shtëpi dhe me pronë tek kullat binjake/ Pasuria e çmendur e Eduart Halimit

Për më tepër, Çili kërkoi edhe amnisti për politikanët hajdutë e të korruptuar.

“Ideja është që tranzicioni shqiptar është më i lavdishmi në periudhën e Shqipërisë, 30 vjetët e kësaj pjese të historie shqiptare.

Mua prandaj më vjen keq që kryqëzohet elita politike. Elita politike i ka bërë një shërbim Shqipërisë dhe për mendimin tim meriton të amnistohet dhe jo të ndëshkohet.”-tha ndër të tjera Henri Çili.

Duket se tani është sezoni turistiko-mediatik, ku Çili vërsulet ekraneve me teza për të nxitur debate publike. Qëllimi i tij final me pas është reklama e universitetit të tij për të rregjistruar sa më shumë studentë, pasi çuni nga Labinoti figuron i mbyrur në borxhe dhe kredi miliona euro./ CNA.al

Neimi i Labinotit e dredh sërish/ Fillon sulmet dhe akuzat ndaj Ramës

Lela jep lajmin: Basha pajtohet me Çilin

Akuza të rënda Henri Çilit/ Pedagogët e UET denoncojnë: Katër muaj pa rroga

Ekskluzive –Detajet/ Kur dhe si e ndryshoi emrin Çili i UET

UET-i, Universiteti i mbytur në borxhe mbijeton me “vaksina”

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: