Connect with Us

Video e frikshme/ Prag katastrofe në Shëngjin

Denoncim

Video e frikshme/ Prag katastrofe në Shëngjin

Publikuar

-

Ish-kryeministri Sali Berisha vijon të denoncojë situatën e rëndë, si pasojë e zjarreve në Shëngjin.

Në një tjetër postim në rrjetet sociale, Berisha ka publikuar një video, ku sipas tij zjarri po iu afrohet pallateve të pushuesve, ndërsa këta të fundit po braktisin qytetin.

Berisha ka publikuar mesazhin e një qytetari, i cili thekson se situata është tepër alarmante, se flakët e zjarrit po i afrohen edhe një benzinati, çka sipas tij do të sillte një katastrofë./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Denoncim

Ngjarja e rëndë në Tepelenë/ Zbardhen detajet tronditëse, lidhja me kreun e PS

Publikuar

-

Nga

Ish-kryeministri Sali Berisha ka publikuar mbrëmjen e djeshme denoncimin e një qytetari, ku ky i fundit, zbukon detaje tronditëse në lidhje me ngjarjen e rëndë në Tepelenë, ku u vra një person dhe u plagos vëllai i tij. Sipas denoncuesit, droga dhe bixhozi në këtë qytet janë sheshit.

Denoncuesi shkruan se dy vëllezërit e përfshirë në ngjarje, Arturi, (viktima) dhe Artan Bresha, janë djemtë e tezes së kryetarit të PS së Tepelenës, Dino Selimi, ndërsa shton se konflikti ka qenë për drogë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Denoncim

Qeni, që u bë i famshëm në “Stop”, gjen të zotin pas emisionit!

Publikuar

-

Nga

“Stop” është ndalur në Gosë të Kavajës, tek banesa e familjes Sinameta, një shtëpi private dy dhoma e një kuzhinë. Tërmeti i 21 shtatorit dëmtoi pjesën ballore të kësaj banese dhe kryefamiljari e rindërtoi. Por tërmeti i 26 nëntorit, e dëmtoi plotësisht,duke bërë, që 2 dhomat e gjumit të bëhen të pabanueshme. Kuzhina ishte hapësira e vetme, që nuk pati dëmtime.

Ilir Dhe Fatjona Sinameta tregojnë, se janë të detyruar të flenë bashkë me dy fëmijët në një divan, pasi nuk kanë, se ku të shkojnë. Nga njësia administrative kanë verifikuar shtëpinë dhe ua kanë cuar letrat në Bashkinë e Rrogozhinës, por deri tani asnjë masë nuk është marrë. Një një bisedë telefonike me administratoren e Gosës, Valmira Troka, kjo e fundit shprehet, se ka dy ditë që është njohur me këtë rast dhe do të marrë masa, që familja Sinameta të sistemohet në një ndërtesë tjetër dhe të përfitojë një fond nga emergjencat civile.

LEXO EDHE:  Rama kujton marrëveshjen e 17 majit/ I shtrin dorën sërish Bashës

LEXO EDHE:   “Ca të nënës, e ca të njerkës”/ Skandal me shpërblimet në polici

Dy ditë më parë “Stop” transmetoi apelin e qytetarit Ilir Ibrahimi, i cili erdhi në studio me një qen pastor, që kishte gjetur në zonën e plazhit, pra hotelit “Miramare”, që u shkatërrua nga tërmeti. Ai thotë, se sapo doli nga studioja e ka telefonuar i zoti i qenit, të cilit ia dorëzoi Bosin, pasi u kujdes disa ditë për të.

Për më shumë ndiqni videon e mëposhtëme.

LEXO TE PLOTE

Denoncim

Shkatërrohet pallati/ “Fiks Fare” denoncoi në 2017 abuzimet me kolaudimin

Publikuar

-

Nga

Emisioni”Fiks Fare” denoncoi veprimet e institucioneve shtetërore dhe të një firme private të cilat arritën të kolaudonin një pallat 8 katësh në Durrës.

Abuzimet me kolaudimin dolën “në dritë” pas tërmetit të 26 nëntorit, ku godina 8 katëshe u shkatërrua. Murët u shembën, ndërkohë që një pjesë e kolonave mbajtëse u dëmtuan. Në vitin 2017 “Fiks Fare” denoncoi se pallati në afërsi të stadiumit në Durrës, ishte kolauduar në mënyrë abuzive, madje në godinën 8 katëshe nuk ishte vendosur as ashensor. Por, në mënyrë të çuditshme, ai kishte të gjithë dokumentet, që vërtetonin vetëm “në letër” se ishte brënda të gjitha parametrave.

Në 2017, banorët u ankuan në “Fiks Fare” se firma i ka lënë punimet në mes, ndërkohë që të moshuarit, të sëmurët, gratë shtatzënë, apo edhe fëmijët, ngjisnin përditë shkallët për të shkuar në banesat e tyre. Ata thanë se në kontratat me firmën, kjo e fundit merrte përsipër vendosjen e ashensorit, apo edhe mirëmbajtjen e një pjesë të pallatit. Por, pas ndërtimit, pallati u la në mëshirë të fatit. Disa javë pas denoncimit nga “Fiks Fare” në 2017, me ndërhyrjen e Bashkisë së Durrësit, në pallat u vendos ashensor.

Megjithatë, abuzimet dolën “në dritë” vetëm pas tërmetit të 26 nëntorit 2019, ku muret dhe një pjesë e kolonave janë shkatërruar. Nga rruga kryesore duket arredimi që kanë pasur disa apartamente, pasi muret e jashtme janë rrëzuar. Ndërkohë, pjesa e shkallëve dhe vetë ashensori i vënë dy vite më parë, janë shkatërruar, duke hedhur dyshime të forta se kolaudimi i këtij pallati është bërë në mënyrë abuzive. Banorët thanë për “Fiks Fare” se nuk ndjehen të sigurt në atë godinë, pasi ndryshe nga pjesa më e madhe e atyre përreth, pallati 8 katësh është shkatërruar.

LEXO EDHE:  Berisha paralajmëron Ramën: S’ke parë asgjë akoma…

LEXO EDHE:  Interesimi i Lille për Berishën/ Mungojnë vetëm detajet

“Janë bërë punime të dobëta. Dhe ja, na prishi të gjithë apartamentet, kursimet e jetëve tona” thonë banorët. Sipas tyre, në pallat kanë shkuar disa ekspertë, të cilët kanë pasur mendime të ndryshme. Fillimisht e rrethuan me shirit të kuq, më pas me të verdhë, që ka nevojë për riparime, por të hiqen 3 katet sipër. Sipas tyre, kolonat mund të mbajnë vetëm 5 kate dhe jo.

“Nëse e kanë cilësuar si të banueshme, le të vijë Edi Rama, apo ministrat e tij që kanë nga 3 a 4 shtëpi të banojnë këtu. Nëse nuk më gjejnë strehim, atëherë do të marr fëmijën dhe do ngujohem atje, s’kam ku të shkojë” thotë një banor.
Ndërkohë, në 2017 “Fiks Fare” u interesua për mënyrën e kolaudimit të këtij pallati edhe në Bashkinë e Durrësit. Kreu i Zyrës së Urbanistikës tha se nuk e di si është kolauduar ky pallat. “Mbajnë përgjegjësi ata që e kanë bërë atë akt, apo zyrtarët e asaj kohe” tha ai./ Top Channel/

LEXO TE PLOTE