Connect with Us

U qëllua me plumb në kokë/ Ndërron jetë 26-vjeçari

Kronika

U qëllua me plumb në kokë/ Ndërron jetë 26-vjeçari

Publikuar

-

Ka ndërruar jetë në spitalin e Traumës në Tiranë, 26-vjeçari Indrit Çela, i cili një ditë më parë u qëllua me plumb në kokë.

Ngjarja e rëndë ndodhi rreth orës 11.30, në rrugën “Muhamet Gjollesha”, në një vilë trekatëshe, ku shtetasi i riu  ishte duke kryer punime për kondicionimin e vilës në pronësi të shtetasit B.K.

26-vjeçari u dërgua me urgjencë në Spitalin e Traumës, ku prej ditës së djeshme ndodhej në gjendje kome, ndërsa sot mësohet se ka ndërruar jetë.

Mësohet se në lidhje me ngjarjen në fjalë, policia ka arrestuar dy persona të dyshuar./ CNA.al

Plumb në kokë të riut/ Zbardhen detaje tronditëse

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Shqipëria thyen rekordin në rajon/ Ndër vendet me numrin më të lartë të të burgosurve

Publikuar

-

Nga

Shqipëria mban rekordin në Ballkanin Perëndimor dhe renditet ndër vendet me numrin më të lartë për sa i përket individëve të dënuar për veprat penale. Në raport me popullsinë, në Shqipëri kishte 197 të burgosur për çdo 100 mijë banorë që jetojnë këtu, duke u renditur e katërta në Europë, pas Lituanisë, Çekisë dhe Estonisë.

Eurostat për t’i bërë të dhënat sa më të krahasueshme ka shprehur numrin e të dënuarve për vepra penale në raport me popullsinë e secilit shtet. Në krahasim me vendet e rajonit Shqipëria thyen rekord për numrin e lartë të të burgosurve. Pas Shqipërisë renditet Mali i Zi me 179 të burgosur. Në Serbi, sipas Eurostat, numri i të burgosurve për 100 mijë banorë ishte 153, ndjekur nga Maqedonia e Veriut me 146 të burgosur, ndërsa Kosova numëronte rreth 90 të burgosur për 100 mijë banorë. Në të gjithë Bashkimin Europian numri mesatar i të burgosurve për 100 mijë banore ishte 116, ku sipas Eurostat është shënuar norma më e ulët që prej vitit 2000. Në Bashkimin Europian, numri më i lartë i të burgosurve është shënuar në Lituani (shiko grafikun) me 231 të burgosur për 100 mijë banorë, ndjekur nga Çekia me 209 të burgosur për 100 mijë banorë dhe Estonia me 206 të burgosur.

LEXO EDHE:  Denoncimi në STOP/ Emigranti shpenzon 60 mijë euro për shtëpinë, por e gjen të zaptuar

LEXO EDHE:  Lufta Tahiri-Veliaj për zgjedhjet në PS-në e Tiranës

Në Francë, Austri dhe në Gjermani, numri i të burgosurve në raport me popullsinë është më i ulët se mesatarja e BE-së, me përkatësisht 103, 100 dhe 79 të burgosur për 100 mijë banorë.

Në vendet fqinje si Italia dhe Greqia, numri i të burgosurve përllogaritet të jetë 97 dhe 93 për 100 mijë banorë. Ndër shtetet anëtare numri më i ulët i të burgosurve është shënuar në Islandë, ku sipas Eurostat numri i të burgosurve atje ishte vetëm 38 për çdo 100 mijë banorë. Pas saj renditet vendet e Europës Veriore, ku Finlanda kishte vetëm 56 të burgosur, ndjekur nga Suedia me 57 dhe Danimarka me 59 të burgosur. /Monitor

 

LEXO TE PLOTE

Kronika

“Në rastin më të keq ju pret aksidenti”/ Policia paralajmëron drejtuesit e automjeteve

Publikuar

-

Nga

Policia Rrugore ka forcon kontrollet gjatë fundjavës, për drejtuesit e automjeteve që  nuk zbatojnë rregullat e qarkullimit.

Mësohet se në segmentin Sauk-Teg në Tiranë, gjatë natës, pas kontrollit me radar janë pezulluar 9 leje drejtimi për tejkalim shpejtësi, 140 km/h deri në 173 Km/orë.

Në njoftimin për mediat, ndër të tjera policia paralajmëron shoferët se për këtë vit do të forcohen ndëshkimet ndaj atyre që thyejnë rregullta, në kuadër të uljes së numrit të aksidenteve.

“Vijon kontrolli me Radar për të parandaluar shpejtësinë tej normave të lejuara.
Për 200 minuta kontroll me radar duke i monitoruar nga mbikalimi, 9 Leje drejtimi të tërhequra dhe dërguar në OASH, për shpejtësi 140 km/h – 173 Km/orë.

Shpejtësi ✈gati dy herë më shumë se tabela, rrezik potencial për aksident🚑🚑
Edhe pse kontrollet me radar janë shumëfishuar jo vetëm në Tiranë por në gjithë rrugët nacionale, pavarësisht se në fundjavë kontrollet janë akoma më të shtuara, fushatat sensibilizuese përditë e më shumë, përsëri ka akoma shumë drejtues mjetesh qe abuzojnë duke përdorur makinën si ✈
Mos shpejtoni se në rastin më të mirë Radari dhe Polici Rrugor ju presin, në rastin më të keq ju pret aksidenti.
Viti 2020, viti i sigurisë rrugore, të parandalojmë në maksimum aksidentet me pasojë jetën dhe kjo do arrihet me kontributin e të gjithë, ndaj mos fluturo, ndërgjegjësohu dhe zbato rregullat e qarkullimi rrugor.
#BASHKËPËrSIGURINËRRUGORE|, thuhet në njoftimin e policisë.”/CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Kronika

Plagosja me armë zjarri në Vlorë/ Shoqërohen disa persona

Publikuar

-

Nga

Dy persona mbetën të plagosur me armë zjarri mbrëmë në Vlorë.  Ngjarja ndodhi rreth orës 18:22, në lagjen “Bashkimi” , ku shënjestër e plumbave ishin Nikollaq Çepaj, 36 vjeç, dhe Ronald Çepaj, 27 vjeç, të dy kunetër.

Nikollaq Çepaj ishte i martuar me motrën e Ronaldit dhe kishte marrë mbiemrin e bashkëshortes së tij, ndërsa kishte vetëm pak ditë që kishte dalë nga burgu.

Siç u raportua dhe dje, autori kishte hyrë në lokal dhe kishte qëlluar në drejtim të Nikollaq Çepajt, ndërsa i plagosur aksidentalisht ka mbetur dhe kunati i tij.

Nikollaq Çepaj ishte arrestuar në qershor të vitit 2018, pasi akuzohej si autori i plagosjes me armë zjarri të shtetasit Eraldo Lazaj, brenda një lokali, në lagjen “Pavarësia”, të qytetit bregdetar, ndërsa 3 ditë më parë kishte fituar lirinë.

Aktualisht ai ndodhet në spitalin e Traumës, pasi ka marrë 5 plumba, 1 prej të cilëve në kokë, ndërsa kunati i tij ndodhet në spitalin e Vlorës, ku thuhet se ka marrë 2 plumba në të njëjtën këmbë.

LEXO EDHE:  Tirana pa drita dy ditët në vijim/ Ja zonat që preken

LEXO EDHE:  Zjarr në një apartament në Tiranë/ Evakuohen banorët

Ndërkaq, lidhur me ngjarjen,  Policia e Vlorës njoftojnë se janë shoqëruar 10 persona, të cilët mendohet se mund të kenë qenë dëshmitare, por ende asnjë autor.

Prishja e pazareve të drogës ose hakmarrje janë dy pistat ku po hetohet./CNA.al

LEXO TE PLOTE