Connect with Us

Ndarja nga jeta e Mikel Kuzhninit/ Meta: Humanist dhe patriot i madh

Politikë

Ndarja nga jeta e Mikel Kuzhninit/ Meta: Humanist dhe patriot i madh

Publikuar

-

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka përcjellë ngushëllimet për ndarjen nga jeta të Mikel Kuzhninit, Kryetarit të Nderit të Lidhjes Shqiptare në Botë.

“I trishtë lajmi për ndarjen nga jeta të Mikel Kuzhninit, Kryetarit të Nderit të Lidhjes Shqiptare në Botë, humanistit, patriotit të madh e veprimtarit të palodhur për çështjen shqiptare.

Nderi i Kombit, Mikel Kuzhnini me vokacionin e tij të rrallë atdhetar do të mbahet mend për kontributin e spikatur për bashkimin shpirtëror të shqiptarëve kudo ku ata jetojnë, faktorizimin dhe promovimin e vlerave tona kombëtare, dhe veçanërisht për angazhimin energjik e të pandalshëm për lirinë dhe pavarësinë e Kosovës.
Ngushëllime familjes Kuzhnini, vëllait të tij Simon, bashkëveprimtarëve, miqve e dashamirësve të tij kudo në botë.
I paharruar kujtimi i Mikel Kuzhninit” shkruan Meta në postimin e tij./CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Arben Malaj bën deklaratën e fortë/ “60% i sigurt për hapjen e negociatave me BE-në”

Publikuar

-

Nga

Nga studio e “Repolitix”, i ftuar mbrëmjen e sotme për të folur në lidhje me negociatat, ish ministri i Financave Arben Malaj, është shprehur se është 60% i bindur se BE do të vendosi pro hapjes së negociatave me Shqipërinë.

“Unë jam me hapjen e negociatave si Gjermanët, mbi 60 %. Do të bëhet marrveshje dhe do të hapen. Nëse Maqedonia e merr bekimin nuk duhet të ketë debate pse… Ne na e ka bërë të qartë Gjermania që na ka thënë. Shteti më i fortë i Europës na e ka bërë të qartë. Prandaj them që mund të gjejmë marrveshje. Gjermania ka hapsira për të bllokuar të bind Francën. ” është shprehur ndër të tjera Malaj./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

I paaftë për të zgjidhur krizat/ Arta Dade godet ashpër Ramën

Publikuar

-

Nga

Ish deputetja socialiste Arta Dade, nuk i ka kusyer akuzat ndaj kryeministrit Edi Rama, teksa foli për situatën politike në vend dhe çeljen e negociatave.

Dade u shpreh se lideri i mazhorancës ka manifestuar mungesë kapaciteti për të zgjidhur krizat.

Sipas saj Rama duhet të kishte ikur prej kohësh për të ia lënë vendin njerëzëve me vision.

“Mos harrojmë që në 2014 morëm dhe statusin e vendit kandidat. Për fat të keq, pas marrjes së statusit, ne kemi bërë hapa mbrapa. Fakti që jemi vën ne fokus, hajd i shtojmë kushtet, hajd i japim një mundësi! Unë nuk dua ta shoh çeljen e negociatave  si dashuri, si mëshirë, por  si të rritjes  së mirëqenjës së qytetarëve.

U dekoruan dhe disa ambasadorë sepse ata kishin bërë punë shumë të mirë.

Megjithatë nuk duhet të shikohet vetëm si aspekt i qeverisë. Sigurisht përgjegjësia kryesore bie mbi drejtuesin e mazhorancës që unë kam shprehur rezerva prej një viti. Mendoj se duhet të kishte ikur prej kohësh që të drejtohej nga njerëz me vizion, që kanë substancë për atë që bëjnë dhe i çojnë gjërat deri në fund.

LEXO EDHE:  Nga kriza politike te seksi/ “Çmendet” Presidenti Meta

LEXO EDHE:  Rama i kërkon Metës të bëjë “spiunin”

Këta si kanë çuar deri në fund. Marrim Reformën Territoriale, Reforma në Drejtësi nëse do kishin rezultate më të prekshme nuk e zë në gojë njëri.

Për hirë të së vërtetës fakti që të rinjtë nuk kanë asnjë lloj perspektive, janë çështje që nuk janë adresuar, sepse këta thonë, kështu lëvizin dhe europianët, kështu lëvizin dhe francëzët.

Une gjykoj që lideri i mazhorancës ka manifestuar mungesë kapaciteti për të zgjidhur krizat në vend.

Vazhdojmë të jemi ende në qerthullin e krizës politke.

Krizën se zgjidhim dot!Reformat të bllokuara! Kriminaliteti!Punën e azilkërkuesve se adesojmë dot! Shkojmë me një ftesë të Vucic, bëjmë një shoë të madh, pa ministrin e jashtëm, pas këshilltarë, se këta këshilltarët i kanë sa për numër, si marrin fare në konsideratë”, u shpreh Dade në emisionin “Open”/CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Kryemadhi: Mosçelja e negociatave, katastrofë

Publikuar

-

Nga

Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi, nga studio e “Real Story” është shprehur se mosçelja e negociatave të Shqipërisë me Bashkimin Europian do të ishte një penalizim dhe një katastrofë për vendin.

“Nuk duhet të merremi shumë me Ramën. Ne duhet të bisedojmë të gjithë bashkarisht për negociatat. Duhet të luftojmë sepse në qoftë se ndahemi nga Maqedonia e Veriut dhe i bashkohemi Kosovës dhe Bosnjë Hercegovinës do të jetë një penalizim i madh për Shqipërinë. Do të jetë një katastrofë.

LEXO EDHE:  Meta në Kamzë: Ora e transformimit të pandalshëm për bashkinë e re

LEXO EDHE:  Mblidhet grupi parlamentar i PS/ Zbardhet urdhri i Ramës për “çështjen Meta”

Hapja e negociatave është e rëndësishme sepse fut klasën politike brenda një kornize, pra e detyron atë të ndjek një lloj pikëpamje në politikën e jashtme. Për hir të së vertetës politika e jashtme nuk ka qenë nonjëherë problem për vendin”, ka thënë ndër të tjera Monika Kryemadhi./CNA.al

LEXO TE PLOTE