Connect with Us

Ish-ministri i Ramës akuza prokurorisë/ Tregoi se nuk ka këllqe për të hetuar

Politikë

Ish-ministri i Ramës akuza prokurorisë/ Tregoi se nuk ka këllqe për të hetuar

Publikuar

-

Ish-ministri i Drejtësisë në qeverinë “Rama 1”, Ylli Manjani ka reaguar në lidhje me lajmin e publikuar dje në media, sipas të cili Krimet e Rënda kanë shpallur moskompetencë në lidhje me dosjen 184, duke ia deleguar atë Prokurorisë së Dibrës.

Në një postim në rrjetet sociale, Manjani ka sulmuar organin e akuzës, ndërsa shkruan se prokuroria nuk ka këllqe për të hetuar çështjen në fjalë.

“Fjala e duhur që Prokuroria e përdor për veten është “moskompetencë”.

Fiks, po fare fiks!

Kompentencë do të thotë, para së gjithash, këllqe. Prokuroria e thotë vetë që :

Nuk i ka!

Ama kush proteston e ngre zërin kundër hajnave të votave, pushtetit e produkteve të tij, e ha. Aty po, shkëlqen prokuroria e cila është e gjitha nën varësinë e policisë politike…”-shkruan Manjani në postimin e tij./ CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Ngërçi në drejtësi/ Reagon Meta: Të mos cënohen interesat e qytetarëve

Publikuar

-

Nga

Presidenti Ilir Meta ka reaguar në lidhje me një raport të INFOÇIP, në lidhje me mosfunksionimin e Gjykatës së Lartë, ku ndër të tjera thuhet se “Për shkak të bllokimit të punës dhe dosjeve të mbartura, në Gjykatën e Lartë presin gjykim rreth 30 mijë dosje. Shifra e madhe e dosjeve të mbartura pritet të bllokojë këtë gjykatë edhe për shumë vite të tjera, pa llogaritur dosjet e reja që mund të shkojnë në këtë institucion.”.

Në një postim në rrjetet sociale, Meta shkruan se bllokimi i Gjykatës së Lartë po cënon të drejtat themelore të qytetarëve shqiptarë për të patur një shqyrtim gjyqësor brenda një afati të arsyeshëm.

Më tej, Meta thekson se sot askush nuk mban përgjegjësi publike edhe pse vendi nuk ka ende Gjykatë Kushtetuese, ku dosjet që presin radhën për shqyrtim janë bërë pirg!

“Reforma u bë për qytetarët dhe funksionimi i sistemit të drejtësisë duhet t’i shërbejë vetëm qytetarëve.

Duhen marrë të gjitha masat që të garantohet sa më shpejt për qytetarët akses i plotë në të gjitha shkallët e gjyqësorit, dhe brenda një afati të arsyeshëm, si dhe të garantohen të drejtat dhe liritë themelore të shtetasve që të mos cënohen nga mosfunksionimi i Gjykatës së Lartë.”-shkruan Meta.

Postimi i plotë:

Të dashur miq,

Të drejtat themelore të qytetarëve shqiptarë për të patur një shqyrtim gjyqësor brenda një afati të arsyeshëm dhe nga një gjykatë e caktuar me ligj, po cenohen haptazi nga grumbullimi i çështjeve të mbartura në Gjykatën e Lartë, për të cilat askush sot nuk mban përgjegjësi publike dhe askush nuk mundet t’u thotë qytetarëve se kur do të përfundojë shqyrtimi i tyre.

Sot askush nuk mban përgjegjësi publike edhe pse vendi nuk ka ende Gjykatë Kushtetuese, ku dosjet që presin radhën për shqyrtim janë bërë pirg!

Reforma u bë për qytetarët dhe funksionimi i sistemit të drejtësisë duhet t’i shërbejë vetëm qytetarëve.

Duhen marrë të gjitha masat që të garantohet sa më shpejt për qytetarët akses i plotë në të gjitha shkallët e gjyqësorit, dhe brenda një afati të arsyeshëm, si dhe të garantohen të drejtat dhe liritë themelore të shtetasve që të mos cënohen nga mosfunksionimi i Gjykatës së Lartë.

Ju ftoj të lexoni dhe shqetësimin e drejtë që ngre për këtë çështje raporti i INFOÇIP!

Stoku i dosjeve dhe Vettingu bllokojnë Gjykatën e Lartë

LEXO TE PLOTE

Politikë

Publikohen shifrat e frikshme/ Si po rrënohen financat e vendit

Publikuar

-

Nga

Ish-kryeministri Sali Berisha ka hedhur sot akuza të forta në drejtim të ministrës së Financave, Anila  Denaj.

Në një postim në rrjetet sociale, Berisha shkruan se Denaj është e vetmja e vetmja ministre financash në botë që në dhunim të të gjitha ligjeve merr përsiper të bëhet inspektore tatimore, dhe që sipas tij po con financat e vendit drejt falimentit.

Sipas Berishës, TVSH, kollona kryesore e te ardhurave dhe treguesi themelor i rritjes eshte ne renie te frikshme.

“Te ardhurat nga TVSH Janar-Gusht jane 27 milione euro apo 3% me te ulta se ne te njejten periudhe te vitit 2018, deshmi kjo e renies se ndjeshme te rritjes ekonomike dhe fallsitetit te shifrave zyrtare te kesaj rritje.”-shkruan ndër të tjera Berisha.

Postimi i plotë:

Ndrikull inspektore Falimenti po çon me sukses ekonomine drejt falimentit!

Miq, shifrat zyrtare te ndrikull Inspektore Falimenti (e vetmja ministre finanacash ne bote qe ne dhunim te te gjitha ligjeve merr persiper te behet inspektore tatimore) po çon drejt falimentimit financat e vendit!

Keshtu: TVSH, kollona kryesore e te ardhurave dhe treguesi themelor i rritjes eshte ne renie te frikshme.
Te ardhurat nga TVSH Janar-Gusht jane 27 milione euro apo 3% me te ulta se ne te njejten periudhe te vitit 2018, deshmi kjo e renies se ndjeshme te rritjes ekonomike dhe fallsitetit te shifrave zyrtare te kesaj rritje.

Krahasuar me planin e ketij viti te ardhurat nga TVSH jane 82 milione euro apo 8,4 % me te ulta se plani. Kurse po ti referohemi TVSH te brendshme kjo ulje arrine ne 21,6% krahasuar me planin por edhe 18% me e ulet se sa e vitit te kaluar.

Keto te dhena tregojne se po ecet drejt falimentimit te ekonomise se narkoshtetit. sb/ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Katër të vrarë në Bulevard/ Tahiri akuza të forta Bashës ?

Publikuar

-

Nga

Ish-ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri në një deklaratë për mediat, ka folur sot me tone të forta në lidhje me akuzat në drejtim të tij dhe vendimin e Gjykatës, dy ditë më parë e cila rrëzoi tre akuzat kryesore, por e shpalli fajtor për shpërdorim të detyrës.

Saimir Tahiri e cilësoi këtë si jo drejtësi e plotë dhe paralajmëroi se betejës së tij për të vërtetën do i shkojë deri në fund.

Por, Saimir Tahiri ka shigjetuar edhe kreun e PD-së, Lulzim Basha. Ndërsa riktheu në vëmendje 21 janarin e vitit 2011, ku gjatë një proteste të opozitës së asaj kohe, katër persona u vranë në Bulevard, kur ministër i Brendshëm ishte pikërisht Lulzim Basha.

“Minstri i Brendshëm dhe nuk është akuzuar për shpërdorim detyre kur u vranë 4 qytetarë në bulevard? As Kryeministri? Ministër i Mbrojtjes nuk është akuzuar për shpërdorim detyre kur la të vdekur 28 burra, gra e fëmije në Gërdec?

Askush, ministër a kryeministër që në këto 30 vjet ka vjedhur paratë e shqiptarëve sa është shqepur, nuk është akuzuar për shpërdorim detyre?”-tha ndër të tjera Tahiri./ CNA.al

LEXO TE PLOTE