Connect with Us

“I bardhë e i pastër si bora”/ Mesazhi prekës për “Colin”

Kultura

“I bardhë e i pastër si bora”/ Mesazhi prekës për “Colin”

Publikuar

-

Kreu i Inspektoriatit Qendror, Shkëlqim Hajdari ka shprehur ngushëllime për ndarjen nga jeta të aktorit Shpëtim Zani, i njohur si “Coli”, pas rolit që ai luajti në filmin Debatik.

Shkëlqim Hajdari, i cili për shumë vite punoi si prokuror i Tiranës, në një postim në rrjete sociale, ndërsa tregon se e ka pasur komshi edhe mik të mire, drejton edhe një mesazh prekës.

“Coli( Shpetim Zani), ka nderruar jete. Prej 10 vjetesh e kam komshi dhe takohesha me te gati perdite. Edhe ne kete moshe, kishte mbetur ne sjellje i bardhe e i paster si bora. Do na mungosh o mik e njeri i mire…..! Te Zotit jemi dhe tek Ai do kthehemi. Qofsh per ne parajsen e Zotit.”-shkruan Hajdari në postimin e tij.

Gjithashtu ai bën të ditur se varrimi do të bëhet sot në orën 17:00, duke u nisur nga shtepia, tek Rruga e Dibres, Kompleksi Halili, drejt varrezave të Tufinës./ CNA.al

Ndahet nga jeta aktori që theu rekordin me vetëm një rol

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kultura

Ismail Kadare fiton çmimin e madh/ Sa është shpërblimi financiar për shkrimtarin

Publikuar

-

Nga

Shkrimtari Ismail Kadare është shpallur fitues i çmimit ‘Pak Kyongni 2019’.

Ceremonia për dhënien e këtij çmimi do të zhvillohet më 26 tetor 2019 në Qendrën Kulturore Toji të Koresë së Jugut. Ky çmim shoqërohet edhe me një shpërblim financiar prej rreth 84 mijë dollarësh. Përzgjedhja e fituesit bëhet pasi shqyrtohen rreth 350 autorë nga mbarë bota, të cilët përmbushin kriteret e përcaktuara.

‘Punimet e Ismail Kadaresë i bëjnë lexuesit të mendojnë dhe të ndjejnë fort marrëdhënien e tyre me ngjarje të caktuara të historisë’, është shprehur Kim Uchang kryetar i komisionit përzgjedhës./CNA.al 

LEXO TE PLOTE

Kultura

Muharrem Meko “ringjit” në skenë aktorin 92-vjeçar dhe grupin e aktorëve të rinj

Publikuar

-

Nga

Muharrem Meko, drejtori i RTSH Korça përmes një postimi në rrjetet sociale, ka njoftuar ringjitjen në skenë të aktorit 92-vjeçar, Koço Qendro, së bashku me Dhimitër Orgockën e grupin teatral të maturantëve të shkollës së mesme të Pojanit.

Këtë herë ata do të luajnë pjesën teatrale “Këpucarja e Bukur “, të dramaturgut spanjoll, Federiko Garcia Lorkes. Ndërsa pak muaj më parë, aktori 92-vjeçar risolli në skenë “Kopracin”.

“Duket se mjeshtri e ka përzgjedhur enkas për mesazhet që ajo përcjell, në realitetin e rënduar shqiptar, si një shoqëri që tenton konsolidimin e vetvetes”, shkruan Meko, ndërsa njofton se RTSH Korça ka marrë përsipër regjistrimin e kësaj pjese në interes të aktiviteti, por edhe si vepër me shumë vlera për teleshikuesit.

Postimi i plotë

“Këta të dy , falendero e botë, që unë “… i pres kaq mirë…”; e unë, falendero e botë, ata të dy që më vizitojnë kaq shpesh”, e nis postimin Meko, që më tej vijon:

“Protagonistët e mëdhenj, mbeten të medhenj në çdo sekondë të jetës së tyre; ja p.sh i madhi i regjise shqiptare, Dhimiter Orgocka, se bashku me “Kopracin “, erdhi sot e me tha se ka krijuar grupin teatral te maturanteve te shkolles se mesme te Pojanit, e se me ta, ka vene ne skene pjesen teatrale “Kepucarja e Bukur “, te Federiko Garcia Lorkes !
Eshte nje pjese e njohur e dramaturgut te madh spanjoll, ne qender te se ciles jane mardheniet familjare te shoqerise spanjolle te asaj kohe; por qe duket se mjeshtri e ka perzgjedhur enkas per mesazhet qe ajo percjell, ne realitetin e renduar shqiptar… si nje shoqeri qe tenton konsolidimin e vetvetes !

Orgocka, shume i entusiazmuar s’ rresht se foluri per lojen gjithe pasion të te rrinjve, por edhe mesazhet qe ata percjellin me dashurine e tyre per artine e vertet; nderkohe qe fatkeqesisht jemi deshmitare se pjesa dermuese e bashkemoshatareve te tyre e vrasin kohen me gjera te padobishme, madje tejet te demshme ! Si model te pasionit per artin te ketyre te rrinjve, me vehte ka sjelle edhe aktorin kryesor te çfaqies, te riun Klajdi Lulollarri… nderkohe qe miku i tij, mjeshtri i skenes Koço Qendro, po aq i entusiazmuar me thote se ka mbetur i mahnitur nga loja e tyre, gjate provave !

U premtova se RTSH Korça merr persiper rregjistrimin e kesaj pjese ne interes te arkivit ; por edhe si nje veper me shume vlera, ne interes te vet teleshikuesve…!
Të vjen keq, që pjesë te tilla, me vlera e mesazhe kaq domethënëse; mbi të gjitha kaq aktuale, neglizhohen nga trupat profesioniste; ndërkohë që lajmi i mirë qëndron tek ajo, se ka të rrinj të talentuar, amatore pasionant që lakmojnë të tilla tema, kaq të dobishme për shoqërinë…,” shkuran drejtori i RTSH Korça, Muharrem Meko./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kultura

Histori e fateve njerëzore/ Njihuni me librin e ri të Blendi Fevziut

Publikuar

-

Nga

Moderatori i emisionit “Opinion”, Bledi Fevziu, i  njohur edhe si autor i disa librave të suksesshëm pritet të nxjerrë së shpejti një tjetër vepër për përmbatjen e të cilës ka folur  në emisionin “Rudina” në TV klan.

“E kam mbaruar librin, po pres korrektimin. Nuk ia kam vënë titullin akoma. “Tirona e nonës” ka qarkulluar për arsye se unë e kam përdorur këtë, por nuk jam akoma i bindur nëse do të jetë ky titulli përfundimtar.

Për mua është libri më i mirë dhe më emocional që kam shkruar ndonjëherë. Nuk dua të flas më shumë sepse dua ta shpjegoj më shumë kur libri të jetë.

Është një histori e fateve njerëzore, ku njerëz që duken fare të zakonshëm, befas ngërthejnë brenda tyre histori të jashtëzakonshme që ngjajnë me 1001 netët.

Është shlyerja e një lloj borxhi. Ka shumë njerëz që krijojnë borxhe në jetën e tyre, një është me prindërit, një tjetër është me shokët që të formojnë dhe të ndihmojnë, një tjetër me mësuesit etj.

Ka shumë njerëz që ikin nga kjo botë me borxhet të ngarkuara në kurriz dhe ky ishte një lloj borxhi. Në libër ka një histori me vëllain e stërgjyshes time, që është një histori e rrallë.

Ai kishte “bredhur” në shumë vende të botës dhe si përfundim vdiq në Valencia. Rezervoj të flas shumë, por mund të them që njerëzve që ia kam dhënë ta lexojnë janë shumë entuziastë për librin ”, ka shpjeguar autori Blendi Fevziu./CNA.al

 

 

LEXO TE PLOTE