Connect with Us

Demaskohet Reforma në Drejtësi/ Marku dhe Prela përfshihen në skandal?

Politikë

Demaskohet Reforma në Drejtësi/ Marku dhe Prela përfshihen në skandal?

Publikuar

-

Ish-kreu i grupit parlamentar të Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili ka reaguar në lidhje me lajmin e publikuar në media një ditë më parë, sipas të cilit Krimet e Rënda kanë shpallur moskompetencë për dosjen 184.

Në një postim në rrjetet sociale, Vasili shkruan se “peshqit e mëdhenj”, u shpëtuan nga prokuroria në mënyrën më kriminale dhe sipas tij ky është demaskimi i plotë dhe pa alibi për Reformen në Drejtësi të Rilindjes.

Më tej, Vasili i drejton edhe disa pyetje kryeprokurores së përkohshme, Arta Marku dhe drejtueses së komanduar të Krimeve të Rënda, Donika Prela, të cilat sipas tij janë bërë “memece” para këtij skandali të madh.

Postimi i plotë i Vasilit:

Goodbye Reforma dhe udhe te mbare per ne Diber!!

Varrosja e dosjes 184, e cila u mbajt e bllokuar per tre vjet dhe ku “peshqit e medhenj” kryeminister, ministra, deputete etj, qe i mori vesh gjithe bota dhe u shpetuan nga prokuroria ne menyren me kriminale eshte demaskimi i plote dhe pa alibi per reformen ne drejtesi te rilindjes qe zgjodhi Arta Markun me 69 vota.

Pse nuk e hetuan dhe cuan perpara drejtesise Arta Marku dhe Donika Prela per tre vjet dosjen 184?

Po ministrat dhe deputetet Gjykata e Dibres do ti gjykoje?

Po qe do pergjigjen deri ne nje per shperdorim detyre keta prokurore a e dine?

Po qe kane pergjegjesi shume te rende per moshetimin dhe mosdenimin e krimit zgjedhor a e dine?

Po qe nuk do ti fale askush dhe toleranca oer keta shperdorues detyre do jete zero a e dine?

Pres te te degjoj ndonje opinion edhe nga keta duartrokitesit e medhenj ne anglisht te reformes ne drejtesi.

Por, jo jo, keta jane memece edhe perpara skandalit sa nje mal.

Keta flasin vetem per “mrekulline imagjinare” te reformes ne drejtesi si e bukura e dheut te globit dhe “sukseset” e saj madheshtore ne shkretimin dhe shkaterrimin e drejtesise.

Euraliusi mund te transfetohet tash ne Diber!!

Reforma e rilindjes ishte kapje e drejtesise,pandeshkueshmeri dhe autostrade per kriminelet, kush nuk e sheh i placin syte, kush e sheh dhe e fsheh paste faqen e zeze.

Goodbye reforma ne drejtesi dhe udhe te mbare per ne Diber./ CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Ndarja nga jeta e gjeneral Rrahman Parllaku/ Meta: Emri dhe vepra e tij nuk do të ndahen kurrë prej nesh!

Publikuar

-

Nga

Presidenti Ilir Meta ka reaguar pas lajmit se ka ndërruar jetë ish-gjenerali Rrahman Parrllaku.

Përmes një reagimi në rrjetet sociale Meta shprehet se ka mësuar lajmin me hidhërim të thellë, ndërsa shton se Parllaku ishte model për demokracinë shqiptare.

Reagimi i plotë

Me pikëllim të madh dhe dhimbje të thellë mora lajmin e hidhur të ndarjes nga jeta të Gjeneralit legjendar Rrahman Parllaku, partizanit dhe komandatit fitimtar antifashist, qëndrestarit të pamposhtur të burgjeve komuniste, veteranit me arsye dhe zë të kthjellët në mbështetje të demokratizimit të Shqipërisë.

Në udhëtimin e tij shekullor, Gjeneral Parllaku, jetoi luftën dhe paqen, fuqinë e pushtetit dhe persekutimin e pamëshirshëm, duke sfiduar kohët dhe regjimet, me përkushtim ndaj kombit, trimërinë dhe urtësinë e malësorit, shpirtin e lirisë dhe atdhedashurisë, duke mbetur i pathyer në çdo betejë që zgjodhi dhe iu imponua përgjatë 100 viteve.

Në 75-vjetorin e çlirimit të Atdheut, ndarja e tij nga jeta është një humbje e madhe për të gjithë ne, që mësuam aq shumë nga vepra e tij, jo vetëm për karakterin e pathyer të njeriut të drejtë, por edhe për luftën, sakrificat sublime dhe kontributet e jashtëzakonshme të popullit tonë gjatë Luftës së II Botërore.

Duke u shprehur familjes Parllakut, të afërmve, miqve e dashamirësve të tij të shumtë, ngushëllimet më të sinqerta, jam i bindur se emri dhe vepra e tij nuk do të ndahen kurrë prej nesh!

Lamtumirë Gjenerali ynë fitimtar!/CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Opinione

Nga Klodian Tomorri/ Kardhiqi, preludi i unazës

Publikuar

-

Nga

Perplasja e forte per tenderin 20 milione euro te rruges Kardhiq-Delvin eshte vetem nje nga frontet e luftes se ashper qe ka shperthyer mes klaneve ekonomike brenda maxhorances.
Fronti tjeter i kesaj lufte pritet te shpertheje brenda pak ditesh dhe eshte ai i Unazes se Madhe te Tiranes.

Jane te njejtit aktore dhe eshte e njejta perplasje identike. Ne 22 korrik, Autoriteti Rrugor Shqiptar hapi ofertat e tenderit për ndërtimin e lotit te pare te Unazes, në segmentit që përfshin rrethrrotullimin e Shqiponjës. Ne garë moren pjesë 8 kompani, ku oferta më e ulët u paraqit nga Alb Building me 1.72 miliardë lekë ose 14.2 milionë euro, ndërsa e dyta ishte e Salillarit me 1.77 miliardë lekë.

Por ashtu si ne rastin e Kardhiqit, pas shqyrtimit të ofertave, Autoriteti Rrugor Shqiptar skualifikoi për mospërmbushje të kritereve dy ofertat më të ulëta duke shpallur fituese kompaninë e vendit të tretë, vëllezërit Hysa, e cila ka ofruar ta ndërtojë veprën me 14.7 milione euro, pra 500 mije euro me shume se oferta me e ulet.

Edhe ne tenderin e Unazes, vendimi i ARSH është kundërshtuar nga kompanite me ofertat me te uleta, perkatesisht Alb Building dhe Salillari, te cilat e ankimuan shpalljen e fituesit në Komisonin e Prokurimeve. Ashtu siç parashikon procedura, me marrjen e ankesës KPP ka pezulluar menjeherë lidhjen e kontratës, deri në vendimin përfundimtar që do te marr pas shqyrtimit të dokumentave. Dosja ka tre jave qe qendron ne KPP dhe deri tani nuk ka asnje vendim.

Ngjashmeria mes dy tenderave eshte e frikshme. Ne te dy rastet ARRSH ka skualifikuar ofertat me te uleta. Ne tenderin e Kardhiq-Delvine ajo shpalli fituese kompanine me oferten me te larte duke skualifikuar 5 ofertat me te uleta, ndersa ne tenderin e Unazes u shpall fituese oferta e trete me e larte dhe u skualifikuam dy kompanite me ofertat me te uleta.

Por kjo nuk eshte koicidenca e vetme. Ne te dy tenderat, fituesi eshte i njejti. Ose me sakte prokurimi ka shkuar ne kompani me lidhje te forta me njera tjetren. Behet fjale per kompanine Vellezerit Hysa. Edhe pse ne tenderin e Kardhiqit kjo kompani nuk figuron vete ne konsorciumin fitues, ajo merr pjese permes kompanise satelit te saj, Sulova. Kjo e fundit eshte nje kompani qe figuron ne pronesi te Elton Mustes, per vite te tera ish ekonomisti i kompanise Vellezerit Hysa.

Por vendimi i ARRSH-se per t’i cuar dy tenderat me te medhenj te infrastruktures rrugore per vitin 2019 ne te njejten dore duket se nuk ka qene i koordinuar ne te gjithe hierarkine e pushtetit. Prova per kete ishte ndryshimi i fituesit nga Komisioni i Prokurimit.

Ne tenderin e Kardhiqit vendimi i ARRSH-se per te shpallur fituese oferten me te larte u cilesua si i paligjshem nga Komisioni i Prokurimeve, i cili permbysi fituesin duke urdheruar kualifikimin e ofertes me te ulet, asaj te konsorciumit te perbere nga Gjoka dhe Cobial me oferte 4 milione euro me te ulet. Por pas refuzimit te Sonila Qatos per te ndryshuar fituesin dhe kur gjerat dolen totalisht jashte kontrollit, ne loje hyri Ministria e Infrastruktures qe urdheroi anullimin e tenderit.

Gjasat jane qe edhe ne rastin e Unazes vendimi i ARRSH-se te rrezohet serish dhe fituesi te ndryshoje. Ne kete situate ka dy skenare. Ose Sonila Qato zbaton vendimin e KPP-se dhe ndryshon fituesin ose e refuzon serish ashtu sic beri me Kardhiqin dhe tenderi i Unazes mund te shkoje drej anullimit. Gjithmone nese nuk do te kete ndryshime ne kupolen drejtuese te ARRSH-se dhe Ministrise se Infrastruktures, nje skenar ky qe pas ketyre qe kane ndodhur nuk eshte me i paimagjinueshem.

Tenderat 40 milione euro te rruges Kardhiq-Delvine dhe Unazes se Tiranes nxorren ne syte e opinionit publik luften e ashper mes klaneve ekonomike te maxhorances. Por mbi te gjitha ato ekspozuan ne driten e diellit pazaret dhe korrupsionin ne tenderat publike ne Shqiperi. Tashme Partia Socialiste nuk eshte me nje parti politike por nje organizate e mirefillte interesash te cilat tani jane ne lufte te ashper brenda llojit. Bishat tashme kane dale nga kafazi. Qytetareve u mbetet vetem te paguajne faturen./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Nga Altin Goxhaj/ Për t’ja heq merakun e fundit lylzimsave të mbetur ende të patretur

Publikuar

-

Nga

EDvErit, PS, RILINDJES?

Përderisa përveç FAX NEWS TV (që jep çdo protestë dhe këdo pa asnjë filtër censure politike), unë jam në çensurë totale me urdhër nga Lart që në Shtator 2014 (jo më parë ku kisha akses javor normal) nga të gjitha TVtë në Tiranë, kujt i shërbej? Pra nuk i shërbejmë EDvErit sepse ai i i kontrollon këto TV!

SOROS?
Beteja 16 vjeçare me koston e 18 gjyqeve dhe kallzimeve penale, represioni dhe presioni, izolimi dhe çensura totale s’kanë nevojë për debat 🙂

RUSIT?
Rusit jo se i kam shkatërruar në Janar – Mars 2018 me denoncime Forumin e Putinit i cili u shkatërrua brenda 30 minutash me gjithë networkun prej mbi 1000 vjetësh!

SERBIT?
Serbit jo e jo se i kam denoncu ekskluzivisht i pari me fushatë masive Skenarin Soros për Copëtimin e Kosovës!

GREKUT?
Grekut jo se kam qënë një ndër organizatorët e protestave kundër shitjes së Detit dhe kam shpall objektiv thelbësor largimin e varrezave greke, ndryshimin e ndarjes territoriale për të mos pas bashki greke, futjes në shkolla të programit mësimor se Epiri është territori i Toskërisë Shqiptare në mijëra vjet, etj etj.!

ERDOGANIT?
Turkut jo se kemi shpall publikisht qëndrimin dhe rrezikun e neotomanizmit të Erdoganit!

GYLENIT?
E kam akuzu se është një lloj Sorosi i vogël që ndjek të njëjtat praktika!

KINEZIT?
Kinezit jo se kemi shpall largimin e të gjithë kontrollit kinez nga ekonomia shqiptare!

PD?
PDsë jo se e kemi shpall si Opozitë Kuislinge Sorosiste e komanduar nga Rilindja dhe tezën tashmë masive se Lyli është diversant i Soros e kam artikuluar ekskluzivisht i pari!

BERISHES?
Unë e kam denoncuar ekskluzivisht se vendosja e Lylit në krye të PDsë është pazar i tij me Soros që në 2005!

LSI?
LSI jo e jo sepse unë e kam akuzuar dhe akuzoj ekskluzivisht se është në shërbim të marrjes së pushtetit nga Eri Plehri dhe kushdo e di që artikulimi më i vjetër dhe më aktiv se Eri Plehri është Rreziku më i madh që i vjen Shqipërisë është kontribut ekskluziv 16 vjeçar përfshi edhe dështimin e Veliajt me G99 në zgjedhjet e 2009 (ka një vendim gjykate të formës së prerë që pohon rolin ekskluziv në humbjen e Veliajt në 2009).

Ndonjë force tjetër politike?
S’ka kuptim përderisa jam i angazhuar t eforca që po krijojmë Për Shqipërinë!

METËS?
E ardhmja e Metës është përsëri LSI dhe ne jo vetëm që refuzojmë koalicion me të por ne jemi djathtas dhe euroskeptik dhe ata janë majtas dhe e kanë të shkrujtme në ballë objektivin kryesor integrimin europian!

Ndonjë biznesi, politikani me para apo grupi interesi të fuqishëm?
S’kemi kokërr leku ndihmë për objektivat tona ndërkohë që do na duheshin ca para për salla, ndërgjegjësim apo dhe zyra t paktën!

Më ndihmoni me ndonjë akuzë të re se m’u mbaruan 😀

P.s. Përgjigjet janë të shkurtëra dhe simbolike se ka mijëra gjëra të tjera që i shtohen argumentit./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE