Connect with Us

Zbulohen detajet e aksionit opozitar/ Ja çfarë do të ndodhë ditët në vijim

Politikë

Zbulohen detajet e aksionit opozitar/ Ja çfarë do të ndodhë ditët në vijim

Publikuar

-

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha në një deklaratë për mediat rreth mesditës së sotme ka bërë të ditura detajet e aksionit opozitar për ditët në vijim.

Kryedemokrati Basha ka theksuar para mediave, se opozita do të prezantojë një platformë, e cila sipas tij do të jetë një ofertë dhe një plan kombëtar masash, që Shqipëria të mos humbë më kohë në rrugën e saj drejt BE-së.

“Në ditët në vijim opozita do të prezantojë një platformë për “Shqipërinë si gjithë Europa”, e cila do të jetë si një një ofertë dhe plan kombëtar, për të mos humbur më shumë kohë dhe mundësi të çmuar duke e mbyllur sërish derën e Europës për Shqipërinë”-tha Basha.

Gjithashtu Basha tha se platforma ka për qëllim “t’i japë fund krizës politike në vend,  të nxjerrë kriminelët nga institucionet, nga ekonomia dhe për ti çuar para drejtësisë”.

Basha ka përmendur edhe rastin e Valdrin Pjetrit, i cili u tërhoq nga marrja e detyrës së kryebashkiakut, pas akuzave  se ishte i dënuar dhe dëbuar nga Italia për trafik droge.

Të njëjtën situatë PD paraqiti edhe për kryebashkiakun e Vorës, Agim Kajmakun, të cilin e akuzon se ka qenë i dënuar dhe i dëbuar nga Greqia. Për këto akuza, PD i kërkoi sot Prokurorisë të bëjë verifikimet përkatëse. Në këto kushte, Basha ngriti pyetjen, se sa kryebashkiakë të tjerë mund të jenë të dënuar, por që sipas tij po mbrohen nga Edi Rama.

LEXO EDHE:  Lobimi rus/ Gjekmarkaj: Ja kush është aleati i vetëm i shpëtimit për Bashën

“Këto ngjarje tregojnë degjenerimin përfundimtar të Edi Ramës. Ka kthyer në krye të PS-së Tom Doshin, një njeri në listën e zezë të SHBA. Caktuan një kriminel të dëbuar nga Italia kandidat për në bashkinë e Shkodrës, ai duhej të ndiqej penalisht, e prokuroria përpiqet të mbyllë dosjen 184 përpara se të krijohet SPAK-u. Edhe rasti i Agim Kajmakut, një tjetër individ me precedentë penalë në Greqi, që Rama dhe persona të tjerë përgjegjës në kupolën e lartë socialiste kanë pasur dijeni të plotë. Edhe ai ka mohuar precedentin penal në shtetin fqinj, fakti është se ai është një person me precedent penal të hapur me drejtësinë greke.

Ky fakt dihet nga Edi Rama, i komunikuar atij nga partnerët ndërkombëtarë dhe ai ka zgjedhur ta kandidojë për Bashkinë e Vorës. Sa të tjerë nga këta kryebashkiakë janë me precedentë penalë? A nuk është kjo një provë se kriza politika dhe kushtetuese ka një burim, kriminalizimin e plotë të politikës me Edi Ramën në krye. Ai nuk përfaqëson më interesat e socialistëve, por të kriminelëve”, u shpreh lideri i opozitës./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Grupet e kërkim-shpëtimit s’kishin pajisje”/ Çako: Kush i fyen s’është shqiptar

Publikuar

-

Nga

Drejtori i Agjencisë së Mbrojtjes Civile Haki Çako foli ditën e sotme lidhur me akuzat se forcat e ndërhyrjes nuk kishin pajisjet e duhura për emergjencën civile që u krijua pas tërmetit të 26 nëntorit.

Çako deklaroi në “Ora News” se të gjitha strukturat kanë përdorur pajisjet që kanë pasur, ndërsa theksoi se kush fyen punën dhe kontributin e grupeve të kërkim-shpëtimit nuk është shqiptar.

“Nuk është e vërtetë që forcat e mbrojtjes nga zjarri kanë qenë pa kokore, pa mjete. Le t’i kthejnë pamjet filmike dhe të gjithë kontributin e këtyre njerëzve. Kanë qenë 38 jetë njerëzish që u shpëtuan nga këto forca. Ato kanë qenë po kaq aktive sa edhe heronj. Kush fyen dhe përbuz punën dhe kontributin e tyre, jo vetëm që nuk është shqiptar, por nuk është as realist, nuk ka as dashamirësinë më minimale”, tha Çako./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Opozita inekzistente”/ Bardhi-Ramës: Shpike edhe fejesën e djalit për t’u viktimizuar

Publikuar

-

Nga

Sekretari i Përgjithshëm i PD-së Gazment Bardhi i është përgjigjur pak momente më parë videomesazhit të kryeministrit Edi Rama, i cili tha se opozita është inekzistente në punën e saj.

Bardhi deklaron se Rama po bën show mbi tragjedinë e 26 Nëntorit, teksa e akuzon se po përpiqet të mbulojë paaftësinë, papërgjegjshmërinë dhe abuzimin e qeverisë së tij me propagandë të shëmtuar kundër opozitës.

“Për fatin e keq të Shqipërisë dhe qytetarëve të prekur nga tërmeti, këto 3 javë provuan se vendi drejtohet nga një kryeministër i dështuar. Edi Rama dështoi të menaxhojë situatën pas tërmetit, dështoi t’u japë qytetarëve sigurinë për banesat e tyre, dështoi të mbrojë interesin publik, duke mbrojtur paturpësisht 150 milionë dollarë që u jep oligarkëve për koncesionet korruptive të firmosura prej qeverisë se tij.

Dëshmi e dështimit të Edi Ramës është edhe përgjegjësia direkte për vdjekjen e 24 qytetarëve në pallatet e shpallura të pabanueshme në Thumanë pas tërmetit të 21 Shatorit, për të cilët nuk mori asnjë masë për ti strehuar, duke i lënë në mëshirën e fatit.

LEXO EDHE:  Basha: Dhunë! Kjo është e vetmja zgjidhje që ofron Edi Rama

LEXO EDHE:  Basha: Dhunë! Kjo është e vetmja zgjidhje që ofron Edi Rama

Dështimi më i madh i Edi Ramës është se nuk shndërroi dot Partinë Demokratike dhe opozitën në fasadën e pushtetit të tij të korruptuar dhe të kriminalizuar. Ai e ka të lidhur fatin me Vangjush Dakon dhe Arben Ahmetajn, ndërsa ne me qytetarët shqiptarë”, shkruan demokrati në rrjetet sociale.

Gjithashtu Bardhi përmend Kristi Reçin, viktimën e tërmetit, që Rama e cilësoi si të fejuarën e djalit të tij Gregorit gjatë një interviste në një media italiane.

“Ne nuk përfituam politikisht nga tragjedia, ne nuk u tallëm me viktimat dhe as nuk i përdorëm të prekurit nga tërmeti, siç po përpiqet prej ditës së parë, Edi Rama, i cili shpiku edhe fejesën e të birit për t’u viktimizuar para shqiptarëve që ia kanë hequr vizën me kohë”, thekson ai./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Pezullimi i Malajt nga detyra/ Zbardhen arsyet që çuan në këtë vendim

Publikuar

-

Nga

Zbardhet vendimi i shkarkimit të Arben Malajt nga detyra e anëtarit të Këshillit Mbikëqyrës të Bankës së Shqipërisë. Në mungesë të kryeministrit Edi Rama, vendimi është firmosur nga Erjon Braçe, zv/kryeministër. Ky vendim i është propozuar Kuvendit të Republikës së Shqipërisë.

Arsye kryesore për pezullimin e Malajt nga detyra janë bërë qëndrimet e shprehura prej tij, të cilat kanë cënuar integritetin që kërkon pozicioni në Bankën e Shqipërisë.

“Duke marrë në konsideratë dhe duke e vlerësuar kërkesën e Kuvendit, daljet dhe prononcimet publike të z. Arben Malaj për tema thellësisht politike, të cilat kanë qenë të vazhdueshme edhe gjatë periudhës zgjedhore për zgjedhjet lokale të datës 30 qershor, si dhe duke u bazuar në dispozitën ligjore të përmendur më sipër, Këshilli i Ministrave ka vendosur që z. Arben Malaj, anëtar i Këshillit Mbikëqyrës të Bankës së Shqipërisë, të pezullohet nga kjo detyrë. Këshilli i Ministrave i propozon Kuvendit të Republikës së Shqipërisë shkarkimin e z Arben Malaj nga detyra e anëtarit të Këshillit Mbikëqyrës të Bankës së Shqipërisë”, thuhet në vendim./CNA.al

LEXO TE PLOTE