Connect with Us

Verifikim për Agim Kajmakun/ VOA: Edhe Valdrin Pjetri mohoi akuzat

Politikë

Verifikim për Agim Kajmakun/ VOA: Edhe Valdrin Pjetri mohoi akuzat

Publikuar

-

Në Shqipëri, Partia Demokratike, ju drejtua sot zyrtarisht Prokurorisë duke kërkuar që të nisë verifikimet lidhur me kryebashkiakun socialist të Vorës, Agim Kajmaku. Sipas Sekretarit të Përgjithshëm demokrat Gazmend Bardhi, ka dyshime të arsyeshme se zoti Kajmaku mund të jetë subjekt i të ashtuquajturit ligj për dekriminalizimin, pasi mund të ketë qenë i dënuar dhe më pas i dëbuar nga Greqia. Kryebashkiaku Kajmaku hodhi poshtë akuzat duke deklaruar se asnjëherë nuk ka qenë i dënuar apo dëbuar nga asnjë shtet i Bashkimit europian.

Pasi prej kohësh e kishte përmendur emrin e tij mes kryebashkiakëve të rinj socialist me një të kaluar, sipas saj, kriminale, Partia Demokratike ju drejtua sot zyrtarisht Prokurorisë së përgjithshme për nisjen e verifikimeve ndaj kryebashkiakut të Vorës, Agim Kajmaku.

Në një letër të firmosur nga Sekretari i Përgjithshëm Gazmend Bardhi, theksohet se kërkesa vjen në kushtet kur ekzistojnë të dhëna, të bëra publike më parë, se zoti Kajmaku është subjekt i Ligjit të Dekriminalizimit dhe nuk mund të ushtrojë funksion public, pasi sipas PD-së “ai dyshohet se ka qenë i arrestuar/ndaluar në Greqi dhe, më pas, ndaj tij është marrë masa e dënimit dhe dëbimit nga autoritetet përgjegjëse greke.” shkruhet në kërkesën e Sekretarit të Përgjithshëm të PD. Një fakt që nuk rezulton në formularin e plotësuar nga kryebashkiaku i Vorës, i cili megjithatë ka pranuar më herët se ka ndryshuar emrin në Jorgo Toto, duke shpjeguar se këtë e ka bërë në mesin e viteve ’90 për të përfituar vizë udhëtimi në shtetin grek.

Sipas shkresës së Partisë Demokratike “në Formularin e Vetëdeklarimit shtetasi Agim Kajmaku alias Jorgo Toro ka deklarur se ka jetuar për 5 vite në Greqi. Nga verifikimi i të dhënave të sistemit TIMS rezulton se nga periudha 2004 – 2016 ai nuk ka udhëtuar në asnjë rast të vetëm në drejtim të Greqisë, çka përbën një indicie për saktësinë e të dhënave të bëra publike më parë.”, theksohet në letrën e zoti Bardhi. Viti 2004 është deklaruar nga vetë kryebashkiaku si momenti kur ai vendosi që të rikthehet në Shqipëri me familjen e tij.

Pas kërkesës së PD-së, nuk vonoi reagimi i zotit Kajmaku, i cili u shpreh për mediat se “me përgjegjësi ligjore dhe bindje morale deklaroj se nuk jam dënuar dhe as jam dëbuar asnjëherë nga ndonjë shtet i BE, as nga Greqia. Ndërkohë që për vite të tëra kam qenë udhëtues i shpeshtë dhe korrekt në shumë vende të BE, për llogari të biznesit tim familjar”. Ai shton më tutje se gjithshka sipas tij është një shpifje për qëllime politike, duke paralajmëruar se “autorët dhe akuzuesit publik që shpifin ndaj personit tim do të vihen përballë drejtësisë dhe detyrimit të gjetjes së provave të pretenduara. Të paqenën nuk mund ta pretendosh si të ndodhur”, shprehet kryebashkiaku i Vorës.

Mbetet të shihet nëse Partia Demokratike është nisur vetëm nga disa akuza publike, apo si në rastin e ish kryebashkiakut të Shkodrës Valdrin Pjetri, zotëron ndonjë dokument zyrtar ku mbështet denoncimin e saj. Edhe zoti Pjetri fillimisht mohoi akuzat e ngritura nga PD-ja, se kishte qenë i dënuar dhe më pas i dëbuar nga Italia. Por pas publikimit të dokumentave të autoriteteve gjyqësore italianenga ana e Partisë Demokratike, u detyrua të japë dorëheqjen javën e shkuar./VOA

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Vonesa në favor të Tahirit”/ Ngjela: Do të ketë konflikt të brendshëm

Publikuar

-

Nga

Avokati Spartak Ngjela është shprehur se vonesa për dhënien e vendimit nga Gjykata për Krimet e Rënda është në favor të ish ministrit, Saimir Tahiri.

“Vonesa është në favor të Tahirit. Do të jetë ndarë Gjykata. Ose vendosin ta japin që sot vendimin e arsyeueshëm ose kanë marrë vendimin dhe po e arsyetojnë. Do të ketë konflikt të brendshëm në Gjykatë. Ata e kishin provë të fortë fikjen e radarëve, në kuptimin e provave indirekte. Të shohim sa do t’i arsyetojë Gjykata me pafajësi apo fajësi”, u shpreh Ngjela në studion e lajmeve në RTV Ora.

Prej më shumë se katër  orësh, treshja e gjyqtarëve e përbërë nga Ardit Mustafaj, Flora Hajredinaj dhe Irena Gjoka, është ‘kyçur’ në dhomën e konsultimit të Gjykatës së Krimeve të Rënda për të marrë vendimin për Saimir Tahirin./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Bashkia e Tiranës kërkon Kopshtin Botanik/ Panariti: Dhunë mbi botën akademike

Publikuar

-

Nga

Ish ministri i Bujqësisë, Edmond Panariti ka reaguar lidhur me vendimin e qeverisë për t’i kaluar Kopshtin Botanik, Bashkisë së Tiranës.  Sipas Panaritit shkëputja e Kopshtit Botanik nga Universiteti i Tiranës është një dhunë e mirëfilltë mbi botën akademike.

“Shkëputja e Kopështit Botanik nga Universiteti i Tiranës, e gjymton rëndë dhe në menyre te pariparueshme atë por mbi të gjitha rrezikon ruajtjen, zhvillimin dhe studimin e florës shqiptare”, shkruan mes të tjerash Panariti.

Postimi i plotë:

Perse shkeputja e Kopeshtit Botanik nga Universiteti i Tiranës eshte nje dhunë e mirefillte mbi botën akademike ? Ja si percaktohet ne fjaloret enciklopedike, qellimi dhe misioni i Kopeshtit Botanik! Kopeshti Botanik, administrohet pergjithesisht nga universitetet ose institutet kerkimore shkencore, kjo sepse nder te tjera ata perfshijne herbariume dhe programe kerkimi mbi taksonomine e bimeve. Misioni i tyre eshte qe te ruajnë ne menyre te dokumentuar floren kombetare per ruajtjen, kerkimi shkencor dhe mbi te gjitha edukimin e brezit te ri me vlerat e kesaj pasurie kombetare dhe boterore. Kopeshti Botanik i pare universitar ka qene kopeshti botanik madheshtor i liceut të Teofrastit ne Greqine antike. Universitetet e periudhes se rilindjes Italiane, i kishin kopshtet botanike, diamante te krenarise dhe te prestigjit të tyre.. Ndersa sot Universitetet e Oxford dhe Cambridge, krenohen me kopshtet botanike, te cilat janë museume të mirefillta dhe pasuri akademike dhe taksonomine.. Shkeputja e Kopeshtit Botanik nga Universiteti i Tiranës, e gjymton rende dhe në menyre te pariparueshme ate por mbi të gjitha rrezikon ruajtjen, zhvillimin dhe studimin e flores shqiptare./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Nuk di të shkruajë shqip”/ Taulant Muka “sulmon” ashpër Besa Shahinin

Publikuar

-

Nga

Ish-zv.ministri i Arsimit Taulant Muka ka sulmuar ashpër ministren aktuale të Arsimit, Besa Shahini. Muka thotë se Besa Shahini duhet larguar sa më shpejt pasi Ministria e Arsimit pasi sipas tij  është rrezik kombëtar.

“Ligji i ri për Akademinë e Shkencave të Shqipërisë hap rrugën e krijimit të një akademie shqiptare në rajon, që federalizon nën një ombrellë akademitë shqiptare. Duhet votuar kundër Dekretit të Presidentit që të mundësohet ky zhvillim i rëndësishëm për promovimin e vlerave më të mira intelektuale shqiptare”, është deklarata e Shahinin.

“Injoranca po vret diturinë në vend, po vret të ardhmen e të rinjve. Është turp dhe krim të përfaqesohesh në drejtimin e institucionit më të rëndësishëm të dijes nga një person që nuk di të shkruaj shqip (ombrelle, federalizon?!), dhe qe nuk lexon, dhe nuk përditesohet me zhvillimet në shkencë. Kjo ministre duhet larguar sa më shpejt nga Ministria e Arsimit pasi është rrezik kombëtar. Po po, rrezik kombëtar! Në cilin vend të botës ka federate të Akademisë së Shkencave?”, shkruan Muka.

Kujtojmë se Muka, ishte koleg i Shahinit për disa ditë pasi Rama e emëroi zv.ministër./CNA.al

LEXO TE PLOTE