Connect with Us

Plas në Prokurorinë e Përgjithshme/ Kush tentoi të rehabilitohej, duke iu dërguar letër mediave?

Kronika

Plas në Prokurorinë e Përgjithshme/ Kush tentoi të rehabilitohej, duke iu dërguar letër mediave?

Publikuar

-

Pothuajse një vit pas skandalit me Shullazin, në Prokurori ka shpërthyer një tjetër skandal. Burimi është tek Krimet e Rënda, ndërsa skenari dhe regjia janë nga Prokuroria e Përgjithshme, konkretisht nga e përkohshmja Arta Marku.

Kjo e fundit që nga koha që ka marrë detyrën dhe deri më tani ka shkuar nga skandali në skandal.

Pasi shpërtheu sherrin për Shullazin tek Prokuroria e Krimeve të Rënda me mikeshën e saj Donika Prelën, shfrytëzoi rastin edhe për hakmarrje.

Prokuroria për Krime të Rënda që nga ajo kohë u bë akoma më e pabesueshme për qytetarët.

Kur po bëhet gati një vit, nga “skandali Shullazi”, Marku ka prodhuar një tjetër skandal, sigurisht me mikeshën e saj Donika Prelën që rrezikon shkarkimin, pas mashtrimit me pasurinë.

Bëhet fjalë por dosjen 184, për të cilën Prokuroria për Krime të Rënda, ka shpallur moskopetencë.

Dosja në fjalë ka të bëjë me zgjedhjet lokale të parakohshme në Peshkopi dhe para pak kohësh prestigjiozja gjermane “Bild”, publikoi disa përgjime ku objekt ishin zyrtarë të lartë të Partisë Socialiste.

Në përgjime doli edhe kryeministri Edi Rama si dhe disa drejtorë të tij.

Por, edhe  pse shitblerja e votës, konsiderohet një vepër e rëndë penale, është gjetur rruga për ta shkatërruar dosjen, duke e hequr nga Krimet e Rënda.

Në lojë është futur edhe prokurori i çështje Klodjan Braho, i cili kaloi Vettingun dhe për më tepër është përzgjedhur edhe për në SPAK.

Pasi skandali u publikua në media, Prokuroria e Përgjithshme, njoftoi  me anë të zëdhënës në grupin e gazetarëve në WhatsApp, se kishte për të dhënë informacione në lidhje me dosjen 184.

Me anë të një letrë paçavure, sikur është shkruar në rrugë dhe jo në institucionin e Prokurorisë, janë dhënë disa detaje për mediat.

LEXO EDHE:  Cili ishte mesazhi i Arta Markut për prokurorët?

Letra dërguar mediave, nuk ka emër të Prokurorit të Përgjithshëm, nuk ka asnjë lloj firme, çfarë të bën të dyshosh se është shkruar me shpejtësi nga politika, ndoshta dhe pa dijeninë e Arta Markut, pasi dihet se ajo tashmë se figuron vetëm fizikisht si Prokurore e Përgjithshme, pasi vendimet merren nga ata që e dërguan në atë zyrë.

Thënë më qartë, nuk duket si një letër zyrtare e dalë nga institucion shtetëror. Kush e ka shkruar këtë letër, pse ishte fshehur skandali me transferimin e dosjes 184 deri më tani?

Arta Marku ka shumë mundësi të mos ketë dijeni për këtë paçavure, por është pamundur të mos ketë dijeni për skandalin e gatuar me dosjen 184.

Me një skandal të tillë mbi supe, ajo nuk mund të zgjidhet më Prokurore e Përgjithshme, pavarësisht se po i shërben në maksimum politikës në pushtet.

Por, me skandal të tillë nuk mund të lejohet as prokurori Klodjan Braho që të qëndrojë në sistemin e drejtësisë.

Është detyrë e Komisionerit Publik që të ankimojë vendimin e KPK dhe të kërkojë shkarkimin e tij.

Me 26 Korrik, KPK e ka konfirmuar në detyrë Brahon dhe duke qenë se Gushti ka qenë pushim, por mbi të gjitha ende nuk është zbardhur vendimi i KPK, Komisioneri Publik i ka mundësitë ligjore për ta ankimuar në Shtator.

Arta Marku duket se e di që po i vjen fundi në krye të organit të akuzës dhe dyshohet se po shpejton të mbarojë pazaret që ka në duar.

Ndërsa Donika Prela, duke e ditur se s’ka çfarë të humbasë më, por zbaton urdhrat e mikeshës së saj. Më poshtë po sjellim letrën e Prokurorisë dërguar mediave./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Makina përplas motoçikletën/ Plagoset i moshuari

Publikuar

-

Nga

Një aksident rrugor ka ndodhur pasditen e kësajtë diele në Belsh.

Një makinë ka përplasur motocikletën e për pasojë ka mbetur i plagosur një i moshuar.
I moshuari është dërguar në spital për të marrë ndihmën e nevojshme mjekësore.

Nuk dihen ende shkaqet e këtij aksidenti ndërkohe që policia dhe grupi hetimor ndodhen në vendngjarje./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

U arrestuan për ushtrimin e lojërave të fatit/ Gjykata cakton masën e sigurisë për disa të arrestuar

Publikuar

-

Nga

Gjykata e Tiranës jep masat e sigurisë për të arrestuarit e 20 shkurtit, në kuadër të operacionit kundër aktivitetit të paligjshëm të lojërave të fatit.

Mësohet se Gjykata ka lënë në burg disa nga të arrestuarit dhe ka liruar disa prej tyre. Ndër ta, 84 janë administratorë dhe menaxherë të lokaleve ku organizoheshin lojërat e fatit.

Operacioni u shtri në Tiranë, Durrës, Berat, Fier, Korçë, Elbasan, Lezhë, Shkodër dhe Fier.

Në total u arrestuan 115 shtetas, u proceduan në gjendje të lirë 24 dhe 2 u shpallën në kërkim. Gjithashtu u sekuestruan në total 172 milion lekë të vjetra, 40 kompjuterë, 60 DVR, 245 aparate celular, një numër i konsiderueshëm televizorësh plazma, blloqe shënimesh që shërbejnë për vendosjen e basteve, kasa fiskale dhe një armë zjarri pistoletë.

LEXO EDHE:  Lëvizjet në Prokurorinë e Përgjithshme/ Klodiana Lala tregon çfarë po ndodh

LEXO EDHE:  PROCESI-VIDEO/ Ja si u falsifikuan votat në Vlorë, monitorimi prej 11 orësh

Disa nga masat e marra nga Gjykata:

-Ali Çaushi, arrest me burg.

-Ilirjan Balla arrest me burg.

-Redinel Hamolli arrest shtëpie.

-Erjon Kreka arrest me burg.

-Igli Spaholli arrest me burg.

-Klajdi Kuqo arrest me burg.

-Adi Murra arrëst shtëpie.

-Elvis Brahimi arrest me burg.

-Melaim Hyka arrest me burg.

-Endri Osmanaj arrest shtëpie.

-Taulant Reci arrest me burg.

-Haxhi arrest me burg.

-Erjon Muja arrest me burg.

-Klajdi Toska arrest shtëpie.

-Romir hamitaj arrest me burg.

-Ledion Malicka detyrim paraqitje.

-Klevis Dedja detyrim paraqitje.

-Isuf Tato detyrim paraqitje.

-Arjan Kasellari detyrim paraqitje.

-Drini Gora detyrim paraqitje.

-Denis Hysko detyrim paraqitje.

-Edrian Myftari detyrim paraqitje./ CNA.al

Policia zbardh detajet e operacionit/ Arrestohen 115 persona, sekuestrohen shuma të mëdha parash

LEXO TE PLOTE

Kronika

Fyen dhe kundërshtuan policinë/ “Shqiponjat” arrestojnë dy të “fortët” në Bllok

Publikuar

-

Nga

Dy të rinj janë vënë në prangat e bluve të kryqytetit, pasi kundërshtuan kontrollin e mjetit nga patrulla e policisë.

Sipas njoftimit, mësohet se në pranga janë vënë dy shtetasit me inicialet K.Rr., 28 vjeç dhe R.P., 30 vjeç.

 Kryenin veprime të pakontrolluara në zonën e ish Bllokut në orët e para të mëngjesit, kundërshtuan dhe fyen punonjësit e policisë të Patrullës së Përgjithshme të Komisariatit nr 2 duke mos ju bindur urdhrit për kontrollin e mjetit, por me ndërhyrjen e forcave “Shqiponjat”, vihen në pranga .

Nga Specialistët për Hetimin e Krimit të Komisariatit Nr.2 u bë arrestimi në flagrancë i shtetasve K.RR., 28 vjeç dhe R.P., 30 vjeç, banues në Tiranë.

Këta shtetas rreth orës 02:20 të mëngjesit të sotëm kanë kundërshtuar me veprime fizike, fyer e kërcënuar punonjësit e Patrullës së përgjithshme të Komisariatit nr 2 duke i penguar ata për të mos kontrolluar mjetin në të cilin qarkullonin, pasi kishin bllokuar rrugën dhe po bënin veprime të pakontrolluara ne zonën e ish Bllokut .

LEXO EDHE:  Lëvizjet në Prokurorinë e Përgjithshme/ Klodiana Lala tregon çfarë po ndodh

LEXO EDHE:  Skandali me ilaçet e skaduara/ Kush po i mbron trafikantët e mjekësisë?

Materialet i kalojnë për veprime të mëtejshme Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Tirane, për veprën penale “Kundërshtim i punonjësit të policisë së rendit publik, kryer në bashkëpunim”./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE