Connect with Us

Nga kostumi i zhytjes tek purot/ Atentatet më të çuditshme, që CIA planifikoi apo kreu kundër Fidel Kastros

Blog

Nga kostumi i zhytjes tek purot/ Atentatet më të çuditshme, që CIA planifikoi apo kreu kundër Fidel Kastros

Publikuar

-

Shtetet e Bashkuara të Amerikës, e kundërshtoi që në fillim ngjitjen në pushtet në Kubë të komunistit Fidel Kastro. Sipas raporteve, Kastro i mbijetoi mbi 600 atentateve të organizuara nga qeveria amerikane, gjatë gjithë viteve të tij si kryeministër dhe më pas president i Kubës. Shumica e tyre, ishin operacione të mirë-menduara, por disa prej tyre ishin realisht qesharake.

Helmimi i kostumit të zhytjes

Në dokumentet e bëra publike së fundmi, me urdhër të presidentit Donald Trump, u zbulua se CIA leu një kostum zhytjeje me një sëmundje kërpudhore, që paralizon organizimin e njeriut, e kombinuar me bakteret e tuberkulozit. Plani ishte që kostumi t’i dhurohej Kastros, me shpresën që ai ta përdorte dhe të sëmurej. Gjithsesi, për disa arsye diplomati përgjegjës për misionin, i dhuroi Kastros një kostum tjetër.

Atentati përmes të dashurës

Njerëzit përreth Kastros, e dinin dobësinë që ai kishte për gratë. Spekullohet se gjatë gjithë jetës së tij, ai ka fjetur me mbi 35.000 gra. CIA bindi njërën nga ish-të dashurat e Kastros, Marita Lorenc, që të shkonte në Havanë, ta takonte sërish liderin kuban, dhe t’i hidhte disa pilula helmuese në ushqimin e tij. Por Kastro nuhati gjithçka, dhe vetë Marita pranoi se kishte shkuar për ta vrarë.

Mafia

Sipas raporteve tashmë të deklasifikuara, në vitin 1960 CIA kontaktoi mafiozin Sem Xhankana, dhe e ngarkoi atë me misionin e eleminimit të Kastros. U diskutuan shumë metoda, përfshirë edhe skenarin që një pjesëtar i mafies që vriste Kastron në ndonjë tubim publik, ose t’i jepte pilula vdekjeprurëse. Planet dështuan, për shkak të operacionit të dështuar të zbarkimit të emigrantëve kubanezë në Gjirin e Derrave në vitin 1961.

Atentati ndaj mjekrës së Kastros

Një nga komplotet më qesharake, ishte spërkatja e këpucëve të liderit kubanez me kripërat e taliumit, teksa ai e kishte zakon t’i linte ato jashtë dhomës së hotelit, gjatë udhëtimeve të tij jashtë vendit. Taliumi është një depilator i fuqishëm natyral, dhe mund të shkaktojë rënien e qimeve të trupit. Po përse CIA donte t’i zhdukte mjekrën Kastros? Nga analizat e ndryshme, ishte kuptuar se popullariteti i tij i madh, vinte edhe për shkak të mjekrës së tij karizmatike. Për shkak të orareve të çrregullta të udhëtimit nga ana e Kastros, ky komplot i çuditshëm nuk u vu kurrë në zbatim.

Eksplozivë në molusqe

CIA projektoi vendosjen e eksplozivëve në disa molusqe, pranë pikave të preferuara ku zhytej Kastro në bregdetin kuban. Ideja ishte që ai nuk do t’i rezistonte marrjes së një molusku të tillë, veprim që do t’i shkaktonte vdekjen. Por ky plan nuk u vu asnjëherë në zbatim, edhe pse arsyet e sakta nuk dihen.

Helmim përmes purove të tij

Shefi i Zyrës së Shërbimeve Mjekësore në CIA, Eduard Gan, përgatiti përdorimin e një helmi tepër të fuqishëm të njohur si botulinum, për të vrarë Kastron. Ky lloj helmi ishte efektiv, dhe

për më tepër nuk linte asnjë lloj gjurme. Gan leu me këtë toksinë një pako me puro kubaneze.

Fatkeqësisht, ato nuk arritën kurrë tek Kastro.

Helmimi i qumështit që konsumonte Kastro

Në këtë plan do të përfshiheshin edhe mafiozët amerikanë, që kontrollonin kazinotë në Kubë. Mendohej që qumështi që konsumonte Kastro të përzihej me një helm të fuqishëm, që do ta vriste në cast, pa lënë asnjë gjurmë. Ata gati ia dolën mbanë, pasi helmi mbërriti në frigoriferin e hotelit ku qëndronte Kastro në atë kohë. Mjerisht, pilula ngriu dhe u ngjit pas pjesës anësore të frigoriferit, dhe më pas u ça kur agjentët u përpoqën ta merrnin për të zbatuar pjesën finale të planit.

Vrasja në podium përmes shpërthimit

Për këtë atentat, CIA punësoi terroristin kuban Luiz Karriles. Ai u ngarkua të vendoste lëndë eksplozive në podiumin ku ishte parashikuar të fliste Kastro. Megjithëse Karriles ia doli të vendoste lëndën plasëse, ai e nënvlerësoi aftësinë e zyrtarëve kubanë të sigurisë. Ata e zbuluan me lehtësi eksplozivin, gjatë një kontrolli rutinë përpara nisjes së tubimit.

Vrasja e Kastros, përmes një thike të modifikuar në një stilolaps

Një operativ i CIA shkoi në vitin 1962 në Paris për t’u takuar me zyrtarin kuban Rolando Kubela, që këmbëngulte se kishte planin e përsosur për të vrarë Fidel Kastron. Sipas tij, lideri komunist do të eleminohej përmes një stilolapsi të pajisur me një shiringë hipodermike. Plani ishte në fazat e tij përfundimtare, por për shkak të mjedisit të tensionuar politik në SHBA pas vrasjes së presidentit Xhon Kenedi, ai nuk u zbatua asnjëherë.

Falsifikimi i Ardhjes së Dytë të Krishtit

Meqë kubanët janë njerëz thellësisht fetarë, CIA supozoi se ata do të rebeloheshin nëse ekzistonte një shenjë hyjnore kundër sundimit të Kastros. Agjencia kishte planifikuar të gjuante natën nga një nëndetëse në ajër me predha, që shpërbëheshin në qiell në formë yjesh, për të ndezur qiellin në mënyrë “hyjnore”, pasi t’u thoshe njerëzve thjesht se Krishti ishte rikthyer, nuk do të ishte e besueshme. Edhe ky plan qesharak, nuk u vu asnjëherë në zbatim./ Përshtatur nga CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Blog

Ankthi i mëngjesit/ Nga se shkaktohet dhe si ta përballoni

Publikuar

-

Nga

Ankthi është një gërshetim i ndërlikuar emocionesh negative që përfshijë frikën e tepruar, shqetësimin apo panik të lehtë.

Zakonisht shoqërohet dhe me pasoja fizike si rrahje të forta të zemrës, dhimbje të kraharorit dhe një frymëmarrje të çrregullt.

Krizat e ankthit të mëngjesit, është ai që të kap sapo hapim sytë, duke shkaktuar pasiguri, plogështi dhe lodhje të rënduar.

Në fazat më të rënda, ky shqetësim shoqërohet dhe me marrje mendsh, të vjella dhe me një sistem tretës jo të qetë.

Në shumë raste, kur zgjohesh në një mëngjes të tillë mendja të shkon menjëherë tek konsumimi i një kafeje, tek disa persona ajo ka efekt qetësues por tek disa të tjerë kafja ndikon në rritjen e mëtejshme të ankthit.

Dy format e ankthit të mëngjesit: 

Ankthi i mëngjesit që shfaqet menjëherë pas zgjimit të organizmit, ndërkohë që jemi ende shtrirë.

Simptomat e këtij tipi të ankthit lidhen me nje tension në të gjithë trupin si dhe me rrahje të çrregullta e të forta të zemrës.

Duke ndikuar në gjendjen psikologjike dhe fizike të personit të prekur gjatë ditës.

Forma tjetër e ankthit të mëngjesit është ai që del në pah pas disa minutash që jemi zgjuar.

Një gjendje e cila rritet gradë pas grade derisa arrin të formohet një dhimbje në kraharor.

Në të dy rastet e ankthit të mëngjesit, vëmendja dhe përqëndrimi është i ulët.

LEXO EDHE:  “Ku di CIA se ç’është tagjia”/ Ish-ministri i Ramës ironizon Xhafajn

Disa nga reagimet fizike ndaj ankthit të mëngjesit janë: ngërçet të muskujve, kriza të stomakut, dhimbje të qafës dhe të kokës.

Një nga karakteristikat kryesore të këtij lloj ankthi është plogështia që kap organizmin në mesditë.

Simptomat e ankthit të mëngjesit:

Lodhje e vazhdueshme nga detyrimet e përditshme, pa pasur mundësi për të rikuperuar energjitë.

Një numër i lartë përgjegjshmërish

NJë çrregullim i mënyrës së jetës, apo pamundësia e organizmit të saj

Mos interesim në aktivitetet e zakonshme

Pritshmëri të larta dhe të pakapshme

Nervozizëm dhe irritim

Si të përballoni ankthin e mëngjesit
Për të shuar ndjesinë e ankthit të mëngjesit nuk është e nevojshme që të stresoheni për të gjetur shkakun e këtij ankthi.

Gjëja kryesore është pranimi që keni një problem, dhe të ndryshoni sjelljen tuaj ndaj tij.

Ekspertët e psikologjisë pohojnë se një ankth i tillë nuk duhet luftuar, pasi mund të përkeqësohet duke shkaktuar kriza paniku.

Thelbi është qetësimi dhe reflektimi rreth problemeve që ju vërshojnë në mendje.

Një sjellje e tillë arrin të normalizojë reagimin e organizmit.

Duke qenë se truri fillon dhe dërgon sinjale qetësuese, trupi nuk është në gjendje alarmi dhe kështu kriza e ankthit kalon.

Por nëse kriza të tilla janë kronike, AgroWeb.org ju këshillon që të konsultoheni me mjekët përkatës./agroweb

LEXO TE PLOTE

Blog

Ja pse të moshuarit ankohen gjithmonë për të rinjtë

Publikuar

-

Nga

Të moshuarit dhe të rinjtë po grinden sërish. Mund të supozohet pa frikë, se ky është një aspekt i pavdekshëm i shoqërisë njerëzore:Të rinj ka gjithmonë, dhe të moshuarit e një brezi do të ankohen gjithmonë për ta. Nga ana tjetër të rinjtë thonë përherë:Oh të moshuarit, thjesht nuk e kuptojnë!”.

Kohët e fundit, kjo frazë është bërë virale në memen virale si “OK boomer”. Kjo simbolizon qasjen e gjeneratës së vjetër ndaj kohës sot, dhe të rinjtë që i kritikojnë se nuk janë aktivë kundër ndryshimit të klimës, për rezistencën e tyre ndaj politikave progressive, dhe për tonin përgjithëues që të moshuarit kanë tendencë të përdorin kur përshkruajnë “fëmijët e ditëve të sotme”.

Megjithatë kemi një parashikim:Të rinjtë e sotëm do të plaken nesër, dhe do nisin të ankohen për rininë e së ardhmes. Ata do të përdorin ndoshta të njëjtat fyerje, duke u ankuar se fëmijët e viteve 2050 dhe 2060 janë më shumë narcizistë, dhe më pak të vetë-mjaftueshëm sesa ata të brezave të kaluar.

Duket si një cikël, që jemi të dënuar ta përsërisim. Por pse ndodh kjo? “Duket sikur ne kemi një problem me kujtesën”- thotë Xhon Procko, psikolog në Universitetin Santa Barbara në Kaliforni, SHBA. “Një problem me kujtesën, që vazhdon të ndodhë brez pas brezi”- shtoi ai.

Kohët e fundit, Procko dhe kolegët publikuan një artikull në “Science Advances” , në përpjekje për të kuptuar pse një paragjykim i llojit të “fëmijëve të ditëve të sotme”, vazhdon gjatë gjithë moshave. Ai intervistoi qindra nga ekspertët më të mirë mbi psikologjinë e zhvillimit në SHBA.

Në vitin 2017, ai konsultoi një përmbledhje të madhe të rezultateve të testimeve të fëmijëve 60 vjet më parë. Në to, ai ishte në gjendje të shihte nëse të rinjtë po përmirësoheshin në përgjithësi, apo përkeqësoheshin në aspektin e pritjes apo shijimit të kënaqësisë.

Para se të publikonte të dhënat, ai u kërkoi 260 psikologëve të bënin një parashikim. A mendonin ata se me kalimin e kohës fëmijët po përkeqësoheshin, apo ishin të njëjtë në aftësinë e tyre për t’i rezistuar tundimit? Shumica dërrmuese – 84 përqind – parashikuan se fëmijët do të përkeqësohen me kalimin e kohës, ose do të qëndrojnë njëlloj.

Por ata e patën shumë gabim. Vetëm 16 përqind e tyre bënë një parashikim të saktë:Fëmijët e sotëm, janë sot më të aftë në vonimin e shijimit të një kënaqësie, sesa fëmijët në dekadat e kaluara. Ankesat e të rriturve për fëmijët janë gjithmonë të njëjta.

LEXO EDHE:  “Ku di CIA se ç’është tagjia”/ Ish-ministri i Ramës ironizon Xhafajn

“Të vjetrit thonë se të rinjtë janë dembelë, pretendojnë se kanë gjithmonë të drejtë”- thotë Kort Rudolf, psikolog në Universitetin e Sent Ljuisit. Në funksion të studimit të tij, Procko pyeti veten: Pse brez pas brezi, të rriturit thjesht supozojnë se fëmijët e sotëm janë më keq sesa fëmijët e dikurshëm?

“Ky është një paragjykim qesharak. Për të nuk ka asnjë lloj prove objektive”-thotë Procko. Dhe paragjykimet mund të jenë tepër të vështira për t’u hedhur poshtë. Por kjo nuk do të thotë se nuk mund të kuptohet. Dhe paragjykimi nis të ketë kuptim në dritën e shkencës së kujtesës.

Kujtesa njerëzore, nuk funksionon ashtu siç mendoni ju. Ajo nuk është si një videokasetë, që kur kujtojmë diçka, futim aty një kasetë dhe i japim “play”. Përkundrazi, memorja ndërtohet. Kur thërrasim një kujtim të caktuar, duhet ta copëtojmë nga pjesë të ndryshme të informacionit në mendjet tona.

Disa nga momentet që përfundojnë në kujtesën tonë janë e vërteta. Por në rindërtimin e kujtimeve, truri ynë kap shpesh informacionin që kujtohet më lehtë. Kujtesa është më shumë si një redaktues i videove, dhe punon në të mijëtat e sekondës. Një rrjedhojë  e këtij sistemi, është paragjykim i quajtur prezantimizëm. Pra në përpjekje për të kujtuar diçka, ne marrim pjesë të së tashmes, dhe i bashkojmë ato me kujtimet tona të së kaluarës.

Për shembull, kujtimet tona mbi marrëdhëniet e së kaluarës, janë të ndikuaras nga mënyra se si ndihemi tani me ata njerëz. Nëse një marrëdhënie është aktualisht e keqe, ka më shumë gjasa të mbani mend ngjarje të trishta, pavarësisht se si mund të jeni ndjerë vërtetë atëherë.

Po çfarë lidhje ka kujtesa, më mënyrën se si të rriturit i shohin të rinjtë? Që të bëni një gjykim për rininë e sotme, duhet të përpiqeni të mbani mend se si ishin dikur fëmijët. Por kjo gjë është e vështirë! E kush ka informacione objective, se si ishin dikur fëmijët? Meqë nuk i kanë të gjitha detajet, për të plotësuar boshllëqet përdorin informacione nga e tashmja./ Vox-Përshtatur nga CNA.al

LEXO TE PLOTE

Blog

Pse “truri” i NATO-s nuk ka vdekur ende

Publikuar

-

Nga

Nga Wojciech Michnik “New Eastern Europe”

* Presidenti francez Emanual Makron, deklaroi në një intervistë për ”The Economist”, se NATO ka “vdekur nga truri”, dhe se “vendet evropiane nuk mund të mbështeten më tek Amerika për të mbrojtur aleatët e saj”. Vlerësimi i tij është i saktë, kur thotë se Evropa është buzë humnerës, dhe se nëse dëshiron të jetë e rëndësishme, ajo duhet ta rimendojë rolin e saj strategjik.

Makron e identifikon siç duhet krizën e Evropës, me dimensionet e saj ekonomike dhe migruese, dhe nënproduktin e saj të rrezikshëm:populizmin. Ai bën ndërkohë më të drejtë thirrje, për një rivlerësim të rolit të NATO-s në arkitekturën bashkëkohore të sigurisë.

Ai ka gjithashtu pjesërisht të drejtë, kur flet mbi shkëputjen e ngadaltë të Amerikës nga Evropa, në mënyrë që të mund të përqendrohet në Azi. Por ajo që mbahet mend më shumë nga ajo intervistë, është komenti i tij në lidhje me “vdekjen” e pretenduar të NATO-s. Në fakt, edhe pse nuk është në një gjendje optimale, aleanca është ende gjallë.

Makron nuk është qenë lideri i parë evropian, që ka ngritur shqetësime mbi ndryshimin e karakterit të aleancës transatlantike. Kancelarja gjermane Angela Merkel, shprehu shqetësime të ngjashme në majin e vitit 2017, kur tha:”Ka ikur koha, kur mund të mbështeteshim plotësisht tek të tjerët për mbrojtjen tonë!”.

Ajo u bëri thirrje evropianëve të marrin në dorë fatin e tyre. Dallimi me Makron është i qartë. Ndërsa Merkel përdori fjali të zgjedhura me kujdes, Makron ishte i drejtpërdrejtë, duke deklaruar pa dyshim “vdekjen e NATO-s”, e cila të paktën në stil, i bën jehonë metodës së Trump për të përçarë aleatët e tij.

Pas 70 vjetësh në “biznesin” e sigurisë dhe mbrojtjes, NATO-ja është ende aleanca më e suksesshme që ka parë ndonjëherë bota, dhe ende e vetmja që është në gjendje ta mbrojë Evropën nga “keqbërësit” në lagjen e saj. Natyrisht, ajo nuk është në një gjendje të përsosur, pasi vuan nga perceptime të ndryshme mbi kërcënimet, nga një mjedis i jashtëm kompleks, dhe nga një kohezion i dobët midis aleatëve.

Në kohërat e arta, ishte SHBA-ja ajo që merrte shpesh përsipër barrën e të qenit i “pari mes të barabartëve” në NATO. Por gjatë shekullit XXI, udhëheqja amerikane është zvogëluar në mënyrë të vazhdueshme për arsye kombëtare dhe strukturore. Kjo ka bërë që Trump, t’i shohë marrëdhëniet ndërkombëtare jo vetëm si transaksione, por të vërë në dyshim edhe dobinë e NATO-s për interesat strategjike të SHBA-së.

Në një farë mënyre, deklarata e Makron nuk shënjestron direkt NATO-n, por Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Vlen të rikujtojmë se shumë kritikë evropianë, e kanë portretizuar shpesh NATO-n si një mekanizëm kryesisht amerikan. Por ta përkufizosh Aleancën vetëm në këto terma, do të thotë të keqkuptosh fuqinë e vërtetë të NATO-s, një aleancë e 29 vendeve që i merr vendimet e saj me konsensus.

LEXO EDHE:  “Ku di CIA se ç’është tagjia”/ Ish-ministri i Ramës ironizon Xhafajn

Prandaj, Makron gabon kur bën thirrje për një sovranitet ushtarak të përtërirë të Evropës. Sidomos kur ai e përshkruan atë si një alternativë për NATO-n. Nuk ka pasur kurrë ndonjë alternative reale ndaj NATO-s, të paktën jo deri tani. Nëse NATO, do të kishte “vdekur” vërtet, atëherë shumica e aleatëve do të duhej të maksimizonin sigurinë e tyre brenda një kornize evropiane.

NATO e vitit 2019, është angazhuar në 3 fusha kryesore:mbrojtjen kolektive, sigurinë bashkëpunuese dhe menaxhimin e krizave. Nga këto 3 detyra thelbësore, mbrojtja kolektive ka qenë tradicionalisht guri i themelit të Aleancës. Deri më tani, NATO ka dëshmuar se Makron po gabon me kritikat e tij.

Forca e NATO-s, qëndron në mënyrën se si i frenon rivalët e saj. Pra, suksesi i NATO-s vlerësohet në fakt me “sulmet që nuk kanë ndodhur”. Për sa kohë që ekziston Neni 5, aleanca e dëshmon vlerën dhe dobinë e saj si një pakt mbrojtës. Për të njëjtën arsye, një nga skenarët e më të këqij për NATO-n, do të ishte një situatë kur një kundërshtar vendos të testojë mbrojtjen kolektive të NATO-s, duke ndërmarrë një sulm jokonvencional (kibernetik apo paramilitar) ndaj njërit prej anëtarëve të tij.

Dhe kjo është pikërisht arsyeja pse Makron mund t’i mbante për vete spekullimet mbi domethënien e Nenit 5 në të ardhmen. Dhe kjo na sjell tek dimensionin rus i intervistës së presidentit francez. Për shumë vendimmarrës në Evropën Qendrore dhe Lindore, pjesa më e diskutueshme e deklarave të Makron, nuk ishte domosdoshmërisht ajo mbi paaftësinë e NATO-s për të vepruar, por përkundrazi thirrja e liderit francez që Evropa të rimendojë marrëdhëniet e saj me Rusinë.

Asgjë nuk e forcon më shumë skepticizmin e Polonisë për një kornize të sigurisë evropiane, sesa ideja për t’u riafruar me Moskën, e artikuluar nga Parisi ose Berlini. Në fakt, Makron nuk thotë asgjë që nuk është thënë tashmë nga vendet e tjera të NATO-s. Politika e dyfishtë me Rusinë, bazohet nga njëra anë në kontrollin dhe frenimin e saj, dhe nga ana tjetër në ruajtjen e dialogut me Moskën.

Evropa Qendrore dhe Lindore dhe vendet baltike, janë gjithnjë të shqetësuara me situatat, kur fuqitë evropiane mund të arrijnë një marrëveshje me Rusinë, për t’ju rikthyer “punëve si zakonisht”, duke e shndërruar pushtimin dhe aneksimin e Krimesë si një mjet negociues, dhe duke hedhur poshtë faktin që në Ukrainë po vazhdon ende lufta. Ky do të ishte një gabim strategjik, dhe do të përputhej pikërisht me skenarin e preferuar të presidentit rus, Vladimir Putin./ Përshtatur nga CNA.al

LEXO TE PLOTE