Connect with Us

Foto/ Kryetari opozitës turke shfaqet në Tomor me Ilir Metën

Politikë

Foto/ Kryetari opozitës turke shfaqet në Tomor me Ilir Metën

Publikuar

-

Kryetari i Partisë Republikane Popullore (CHP) dhe njëherësh kreu i Opozitës turke Kemal Kilicdaroglu është shfaqur sot në krah të Presidentit të Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta, në qytetin e Beratit.

Ai ka qenë ne një aktivitet të organizuar në Malin e Tomorrit, nga besimtarët bektashinj.

Kılıçdaroğlu, gjatë fjalës së tij ka thënë se  një nga marrëveshjet e para që bëri Mustafa Kemal Atatürk me moton e ‘paqes në shtëpi, paqes në botë” ishte  marrëveshja e miqësisë që ai nënshkroi me Shqipërinë.

LEXO EDHE:  Foto-Rama jep një lajm të mirë që në pikë të mëngjesit/I ndodh e papritura me Ilir Metën

Ndërsa, Presidenti  Meta, sipas agjencisë së lajmeve turke AA, ka  thënë se ata takohen çdo vit në malin e Tomorit për të përkujtuar, jo vetëm Ali Abasin, por edhe çështjen kombëtare të Shqipërisë dhe shqiptarëve përmes Bektashizmit.

Ky takim i tyre vjen pas debateve që kanë shpëthyer në Tiranë, në lidhje me skandalin e memorialit me emrat e viktimave të grushtit të shtetit të vitit 2016 në Turqi.

Për këtë skandal, Presidenti Meta deri më tani ka heshtur./CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Reparti i patologjisë në Kavajë do kthehet në karantinë/ Kërcënim serioz për banorët”

Publikuar

-

Nga

Sekretari i Përgjithshëm i PD, Gazmend Bardhi thotë se sot në repartin e patologjisë dhe urgjencës në Spitalin e Kavajës kanë nisur përgatitjet, me urdhër të Ministres së Shëndetësisë, për ta kthyer në Karantinë.

Sipas Bardhit, kjo është papërgjegjshmëri!

“Zgjedhja e një spitali të një qendre të banuar për Karantinë është kërcënim serioz për jetën e të gjithë banorëve.
Ky është një provokim i rëndë me Kavajën”, shkruan bardhi.

LEXO EDHE:  Deklaratat e presidentit Meta/ Ngjela: E kap reforma në drejtësi, nuk shpëton dot

LEXO EDHE:  Meta takon Bylykbashin te “Rogner”/Çfarë u diskutua në pak minuta?!

Ai i bën thirrje të gjithë bashkëqytetarëve të mos e pranojnë trajtimin nga Edi Rama si banorë të parëndësishëm, jeta e të cilëve nuk ka rëndësi për Kryeministrin.
“Karantinën ta ndërtojë në shtëpinë e tij në Surrel, jo në Kavajë”, përfundon Bardhi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Përhapja e koronavirusit/ Spahia: Mungon serioziteti, këmbana duhet të ishte alarmante

Publikuar

-

Nga

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Bardh Spahia ka folur lidhur me masat e marra nga Ministria e Shëndetësisë për mbrojtjen nga koronavirusi.

Spahia u shpreh se që në fillim të përhapjes së koronavirusit duhet të ishin marrë masa nga Ministria, pasi sipas tij, institucionet shqiptare kanë pasur një mos seriozitet për trajtimin e situatës.

“ Shqipëria që në momentin e parë të shfaqjes së këtij virusi, duhet të kishte qenë kambanë alarmi për vendin tonë për të marrë disa masa. Tani që virusi është te porta, këmbana për autoritetet shqiptare duhet të ishte alarmante. Kam vënë re një mos seriozitet për trajtimin e kësaj situate nga strukturat e shtetit shqiptar. Ne i lamë disa ditë kohë institucioneve tona për përballimin e kësaj situate për t`u organizuar. Por ne kemi parë një apati totale nga institucionet përgjegjëse. Pastaj filluam denoncimin e situatës që kishte në thelb të vetin mungesën e përgjegjësisë. Faji kryesor bie mbi Ministria e Shëndetësisë për të gjitha denoncimet që kemi bërë ne dhe media”, tha Spahia në studion e Rtv Ora.

LEXO EDHE:  Deklaratat e presidentit Meta/ Ngjela: E kap reforma në drejtësi, nuk shpëton dot

LEXO EDHE:  Emrat- Kush e bojkotoi ceremoninë e betimit të Metës/Mes tyre dhe Idrizi

Demokrati shtoi se kontrollet në pikat kufitare duhet të kishin qenë më të mëdha. Ai tha se ka inspektuar nga afër punën që bëhej në pikat kufitare, ku ka konstatuar se personeli mjekësor nuk është i pajisur me mjetet e duhura për të parandaluar përhapjen e koronavirusit./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“U vënë dorën në ballë/ Qeveria asnjë mjet kontrolli për të prekurit nga koronavirus”

Publikuar

-

Nga

Ish kryeministri Sali Berisha ka publikuar mesazhin e qytetarit dixhital i cili thotë se qeveria nuk ka asnjë paisje të tekonoligjisë së fundit për të identifikuar personat e prekur nga koronavirusi.

Sipas qytetarit, e vetmja mënyrë për të kntrolluar është vënia e dorës në ballë.

“Papërgjegjësi totale e Edvin Hajdutit dhe ndrikull Hajnisa! Asnja kontroll i atyre që hynë në Shqipëri për Koronavirus! Qendrim kriminal! Asnjë mjet teknologjik kontrolli pervçse u venë njerëzve dorën në ballë”, shkruan Berisha bashkëgjitur mesazhit të qytetarit dixhital./CNA.al

LEXO TE PLOTE