Connect with Us

DW: Boris Johnson “çështja e vogël” me Brexitin

Bota

DW: Boris Johnson “çështja e vogël” me Brexitin

Publikuar

-

Në Berlin kryeministri britanik, Boris Johnson refuzohet. Kancelarja Merkel nuk do të ringeociojë Brexit-in. Ai këtë me sa duket e di, e përdor një fjali të famshme të Merkelit për të kaluar situatën.

Ky qenka burri për të cilin është folur kaq shumë këto ditë në Berlin. Boris Johnson. Gjërat e para zhvillohen si në çdo vizitë kryeministri të huaj. Nderimin ushtarak Johnson dhe kancelarja gjermane Angela Merkel, e ndjekin ulur. Kjo është duke ndodhur prej disa javësh në Berlin, që kur Merkeli pati kaluar dridhje të mëdha gjatë pritjeve zyrtare më këmbë. Johnson, bën çfarë i thotë kancelarja.

Protesta kundër kryeministrit britanik

Para gardhit të ndërtesës së kancelarisë ndodhen shumë vizitorë, të cilët thërrasin me zë të fortë “No Brexit” dhe “gënjeshtar”, që dëgjohen edhe në oborr. Pritja miqësore ka tjetër pamje. Pastaj Merkel dhe Johnson japin deklarata të përbashkëta. Një zakon që ka kohë që ndiqet në Berlin. Shtypi informohet para zhvillimit të bisedimeve. Se si janë zhvilluar në fakt bisedimet nuk thuhet. Salla në katin e parë të zyrës së kancelares është e mbushur me gazetarë. Merkeli dhe Johnson mundohen të tregohen miqësorë.

Johnson thotë: “Ne do ia dalim mbanë” – në gjermanisht

Merkel shpjegon: “Ne si palë gjermane kemi thënë shpesh se na vjen keq për daljen nga BE, por ky është një fakt”. Gjermania preferon që dalja e Britanisë së madhe nga BE, “të bëhet me marrëveshje”, megjithatë është e përgatitur edhe për një Brexit pa marrëveshje. Johnson merr fjalën këtu duke numëruar se tek të drejtat e njeriut, ndryshimi i klimës, anëtarësia në NATO, vlerat janë të përbashkëta.

Megjithatë, thotë Johnson, ekziston “një çështje vogël” e me Brexitin. Ai do që dalja e vendit të tij nga BE të bëhet me marrëveshje, thotë Johnson duke shtuar në gjermanisht: “Wir schaffen das!” (“Ne do ia dalim mbanë!”). Këtë shprehje Merkeli e pati përdorur katër vjet më parë, pas ardhjes së rrymave të mëdha të refugjatëve. Sot, kjo fjali ka mbetur fjalia më e njohur e Merkelit gjatë kohës që ka qenë në pushtet. Të dy, Merkel dhe Johnson flasin për alternativa të mundshme për të dalë nga qorrsokaku. Po cilat janë këto alternativa nuk bëhet e qartë.

Të mërkurën në Berlin, të enjten në Paris

Vëzhgues në Londër patën shprehur shqetësimin, se qëllimi i udhëtimit të Johnsonit në Berlin dhe Paris është që t’ia lejë fajin europianëve për ndonjë Brexit, që mund të jetë pa marrëveshje. Nga burime të tjera thuhet se Johnson, beson se do jetë në gjendje më shumë të bindë kancelaren Merkel, por jo presidentin francez Emmanuel Macron. Por edhe Merkeli pati bërë të ditur ditën e martë gjatë një vizite në Islandë se: “Ne sigurisht që do të vrasim mendjen për zgjidhje praktike. Por për këtë nuk do të hapim nga e para marrëveshjen e daljes.”

Berlin, Angela Merkel trifft Boris Johnson (Reuters/A. Hilse)Boris Johnson në Berlin

Johnsoni e ka hallin tek rregullat për kufirin irlandez

Johnson e ka hallin në këtë raund bisedimesh për të ashtuquajturën “Backstop”. Ky rregull, që është pjesë e marrëveshjes me BE, parashikon që pas daljes nga BE, Britania e Madhe të qëndrojë në një union doganor me Bashkimin Europian, deri sa të gjejë një zgjidhje për problemin kufitar me Irlandën, një vend anëtar i BE dhe Irlandës së Veriut, që është pjesë e Britanisë së Madhe. Johnson e quajti këtë rregull “jodemokratik”.

Por për shtetet e BE është shumë e rëndësishme mbrojtja e Irlandës. Frika është se nëse dalja e Britanisë bëhet pa marrëveshje, atëherë midis Irlandës dhe Irlandës së Veriut do të ngrihen sërish barrikadat. Sidoqoftë Merkel thotë se aty ku është vullneti “mund të gjendet edhe një zgjidhje për Backstop-in, mbase në 30 ditët e ardhshme”, pra para datës së daljes nga BE më 31 tetor.

Zëvendëskancelari Olaf Scholz: Kurrkush nuk duhet të presë ndryshime

Ministri gjerman i Financave dhe zëvendëskancelari Olaf Scholz nga socialdemokratët u dëgjua të fliste më ashpër të mërkurën: “Ne kemi përgatitur një marrëveshje dhe kurrkush nuk duhet të presë që tek rregullat e vendosura në të të bëhen ndryshime”.

Presidenti Frank-Walter Steinmeier foli pa doreza për Brexitin. Zakonisht ai nuk përzihet në politikën e ditës. Steinmeier tha të mërkurën: “Të gjitha variantet që mund të propozohen tani kanë qenë objekt i bisedimeve të mëparshme”. Ai tha, se ka përshtypjen se tek Johnsoni çështja kryesore është “kush e ka fajin”.

Qytetarët e Berlinit nuk duan Brexit

Në sheshin “Pariser Platz” para Portave të Brandenburgut, që ndodhet afër zyrës së kancelares, bëhet e qartë çfarë mendohet për Boris Johnsonin dhe Brexitin: “Unë shpresoj që faktikisht të mbetemi siç jemi tani. Unë mendoj se kjo është më mirë për Europën, thotë një burrë. Një grua e moshuar kujton, se Europa ka kaluar ditë më të mira dhe thotë: “Nuk mund të shpërbëhet sërish ajo çka na ka bërë bashkë në ditë të vështira”.

Një grua e zemëruar kërkon që europianët të mos dorëzohen: “Do ishte e kotë nëse do dorëzoheshim para Johsnonit. Unë nuk do shkoja më në votime.” Por në moment duket se 27 vendet e BE janë të përçara. Kështu që më 31 tetor pritet më shumë që Brexiti të bëhet pa marrëveshje./ DW

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Aksion masiv në Maqedoninë e Veriut/ Konfiskohen armë dhe drogë

Publikuar

-

Nga

Policia e Maqedonisë së Veriut ka zhvilluar një aksion të koordinuar me Ministrinë e Brendshme, ku janë sekuestruar armë dhe drogë.

Sipas mediave vendase, aksioni policor është shtrirë në 24 qytete, ndërsa janë kontrolluar 54 lokacione të ndryshme.

Policia ka konfiskuar një numër i konsiderueshëm armësh jolegale, si dhe 22 kilogramë marijuanë, por dhe drogave të tjera./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Sulmi me dron/ Teherani do t’i tregojë kufijtë SHBA-së

Publikuar

-

Nga

Teherani pretendon se nuk ka të bëjë me sulmin me dron ndaj Arabisë Saudite. Por vëzhguesit shohin në të një strategji të pastër të Iranit: Rritje e presionit si reagim kundër “maximum pressure” të Trumpit.

Irani qëndron “padyshim” pas sulmeve me dron ndaj kompleksve të naftës në Arabinë Saudite, njoftoi qeveria në Riad të mërkurën (18.09) në mbrëmje. Hetimet kanë treguar, se predhat nuk mund të jenë lëshuar nga Jemeni në jugperëndim, por kanë ardhur nga veriu.  SHBA qysh në fundjavë bëri Iranin përgjegjës për sulmet. Dëshmi të qarta për Iranin deri tani megjithatë nuk janë paraqitur.

Lidhur me sulmet, që përkohësisht e përgjysmuan nxjerrjen e naftës saudite, e morën përgjegjësinë rebelët Huthi nga Jemeni në aleancë me Iranin, të cilët prej katër vjetësh luftohen prej aviacionit ushtarak saudit, sulme këto që kanë shkaktuar shumë viktima në radhët e popullsisë.

“Teherani do t’i tregojë kufijtë SHBA-së”

Në një shkresë zyrtare drejtuar SHBA-së, Ministria e Jashtme iraniane hedh poshtë pjesëmarrjejen në çfarëdolloj mënyre në këto sulme ndaj impianteve saudite të naftës. “Irani nuk ka të bëjë me sulmin”, thuhet në një letër, që iu dorëzua SHBA-së në Teheran nëpërmjet Ambasadës së Zvicrës. Zvicra përfaqëson në Iran interesat diplomatike të SHBA-së. “Në rast se kundër Iranit do të kishte një aksion (ushtarak), ne do të kundërpërgjigjemi menjëherë dhe përmasat nuk do të ishin të kufizuara”, shkruhet ndër të tjera në këtë letër.

“Strategjia e Iranit është pikërisht kjo: Në rast se Irani sulmohet ushtarakisht, i gjithë rajoni do të përfshihet në një luftë të gjerë. Teherani do t’i ekzagjerojë kostot e konfliktit mes SHBA-së dhe aleatëve të tyre nga njëra anë dhe Iranit nga ana tjetër”, thotë në intervistë për DW, Farzaneh Roostaei. Gazetarja dhe ekspertja për çështjet ushtarake në rajonin e Gjirit Persik nuk beson, se Irani “nuk ka të bëjë” me sulmin ndaj komplekseve saudite të naftës. “Dyshimi lind logjikshëm, që Irani përpiqet me ndihmën e Huthi-ve dhe të tjerëve milicë shiitë që t’i tregojë kufirin SHBA-së”.

SHBA në maj 2018 doli në mënyrë të njëanshme nga Marrëveshja Ndërkombëtare Atomike me Iranin dhe në valën e strategjisë së vet “presion maksimal” ka vendosur një sërë sanksionesh në shkallë të gjerë kundër Iranit. Presidenti i SHBA-së, sipas të dhënave të veta me këtë do ta imponojë Iranin për një marrëveshje të re më gjithëpërfshirëse, e cila të trajtojë edhe politikën rajonale të Iranit dhe programin e raketave.

Arabia Saudite partnere e SHBA-së në Gjirin Persik

Arabia Saudite, partnerja më e rëndësishme e SHBA-së në Gjirin Persik dhe kryerivalja e Iranit, e mbështet politikën e SHBA-së. Njëkohësisht mes Arabisë Saudite dhe Iranit ekziston një luftë e rrezikshme pushteti për influencë në Lindjen e Mesme. Ndërsa Irani për shkak të Rezolutës 2231 të Këshillit të Sigurimit të vitit 2015 nuk mund të importojë armë, Arabia Saudite është ndër vendet me shpenzimet më të larta për armatime në nivel mbarëbotëror.

“Arabia Saudite është një blerëse e rëndësishme e armëve amerikane. Dhjetë përqind e të gjitha eksporteve të armëve të SHBA-së shkojnë në Arabinë Saudite”, vë në dukje eksperti i Lindjes së Mesme, Michael Lüders në intervistë për DW. “Megjithatë disa dron relativisht të thjeshtë mjaftojnë për të paralizuar pjesët qendrore të industrisë së prodhimit të naftës. Ky do të ishte një turpërim për Arabinë Saudite”, gjykon Lüders.

Princi i kurorës në Arabinë Saudite dhe ministri i Mbrojtjes Mohammed bin Salman sulmin me dron e cilësoi si një “test të vullnetit të bashkësisë ndërkombëtare për të reaguar ndaj akteve të tilla, që rrezikojnë sigurinë dhe stabilitetin ndërkombëtar”. Presidenti i SHBA Trump ka deklaruar, se ai do t’i “përforocojë ndjeshëm” sanksionet kundër Iranit.

Irani nën presion edhe nga brenda vendit

Irani që ndodhet qysh tani nën presion të jashtëzakonshëm prej sanksioneve të SHBA-së, po përballet edhe me protestat thuajse të përditshme brenda vendit. Këtyre protestave forcat e rendit u kundërvihen duke i sprapsur brutalisht, sikurse ndodhi edhe të hënën (16.09) në qytetin perëndimor të Iranit, Arak. Atje qindra punëtorë të kompanisë Heavy Equipment Production Company (HEPCO) protestuan, sepse që nga qershori nuk kanë marrë pagat. Prodhuesi më i madh i makinerive të rënda në Lindjen e Mesme rrezikon të falimentojë.

Presidenti Hasan Rohani

Presioni në rritje nga jashtë dhe nga brenda ka pasoja. “Irani është në limitet e veta me durimin strategjik”, analizon Ellie Geranmayeh, eksperte e Iranit nga think-tank European Council on Foreign Relations (ECFR). Fillimisht Irani shpresonte, që europianët dhe kinezët do të hartonin për të një paketë ekonomike. Kësisoj Irani do të mund të priste zgjedhjet e ardhshme në SHBA me shpresë që ato mund t’i fitojë ndonjë përfaqësues nga kampi i demokratëve,  mendon  Geranmayeh.

Por mungesa e të ardhurave prej naftës dhe në përgjithësi gjendja në rënie ekonomike do ta zhvleftësonin këtë plan. Si reagim Irani fillimisht shkeli me hapa të matur disa prej detyrimeve të tij nga marrëveshja atomike. Ndërsa tani, mendon Geranmayeh, strategjia e Iranit është rritja e presionit në nivelin rajonal.

Prioriteti i Iranit të ardhurat nga nafta

Edhe pse është ende e paqartë, se deri në ç’masë Irani vërtetë qëndron pas këtij sulmi, mundësitë e tij ushtarake dhe forca goditëse e luftës asimetrike është bërë po aq e dukshme, sa edhe pika nevralgjike e tij në aspektin e furnizmit mbarëbotëror me energji. Kësisoj Irani ndodhet në fokus të bashkësisë ndërkombëtare. E duket, se ai është i gatshëm për gjithçka që të mbetet në këtë fokus derisa të arrijë qëllimin primar të tij: shfuqizimin e embargos amerikane të naftës./ DW

    
LEXO TE PLOTE

Bota

Protesta kundër presidentit në Egjipt

Publikuar

-

Nga

Demonstruesit në Egjipt akuzojnë presidentin dhe ushtrinë për korrupsion. Qindra vetë dolën në rrugë për të protestuar kundër lidershipit të vendit të frymëzuar nga një egjiptian në ekzil.

Të premten në mbrëmje qytetarët egjiptianë kërkuan rrëzimin e presidentit, Abdel Fatah El-Azizi, sipas pamjeve të ofruara në rrjetet sociale. Mediat opozitare raportuan për demonstrata në Sheshin Tahrir në Kajro, Aleksandri, Suez dhe Mansura. Në Kajro shumë demonstrues janë arrestuar, ka raportuar, portali online i pavarur “Mada Masr”.

Raportohet, se forcat e sigurisë përdorën gazin lotsjellës.

Protestat dhe kritikat kundër presidentit, gjeneralit Al-Zizi i cili rrëzoi nga pushteti në vitin 2013, presidentin e zgjedhur në mënyrë demokratike, Mohamed Mursi, ndalohen në masë të madhe.

Mos ki frikë, thuhet në pllakat

Sipërmarrësi egjiptian në ekzil dhe aktori, Mohamed Ali bëri thirrje javën e kaluar për protesta kundër presidentit, Al-Sisi duke i ngritur në këmbë egjiptianët. Ai akuzoi presidentin egjipitan dhe ushtrinë e vendit për korrupsion. Sipas të dhënave të veta, Mohamed Ali ka bashkëpunuar me vite me ushtrinë egjiptianw. Javën e kaluar, presidenti Al-Zizi i hodhi poshtë akuzat./ DW

LEXO TE PLOTE