Connect with Us

Debati për Stadiumin Kombëtar/ Braçe i përgjigjet FSHF-së  

Politikë

Debati për Stadiumin Kombëtar/ Braçe i përgjigjet FSHF-së  

Publikuar

-

Zv. kryeministri Erion Braçe i është përgjigjur Federatës Shqiptare të Futbollit, pas akuzës së këtyre të fundit se ai flet në cilësinë e një ‘tifozi-pushtetar’ i cili kërkon kredo politike.

Në një postim në rrjetet sociale, Braçe i ka kthyer përgjigjje FSHF-së për shembujt e marrë, që sipas tij nuk kanë lidhje me një stadium kombëtar.

“Si ka mundësi që në FSHF, askush, edhe ky më i dituri drejtor, nuk ndan dot atë që është
“kombëtare” nga ajo që është “lokale”, nuk ndan dot atë që është “publike” nga ajo që është “private”? As që dua përgjigje nga të tillë, por patjetër që kam përgjigje për “argumentat” e drejtorit”, shkruan Braçe.

Braçe thekson se “stadiumi “Qemal Stafa” e ka emrin dhe nuk ka asnjë akt t’i ketë hequr këtë emër”.

Postimi i Braçes:

Perseri pergjigje tregetaresh per
QEMAL STAFEN!

Si ka mundesi qe ne FSHF,
askush-edhe ky me i dituri drejtor,
nuk ndan dot ate qe eshte
“kombetare” nga ajo qe eshte “lokale”,
nuk ndan dot ate qe eshte “publike” nga ajo qe eshte “private”? As qe dua pergjigje nga te tille,
por patjeter qe kam pergjigje per “argumentat” e drejtorit;

E para, stadiumi Qemal Stafa e ka emrin;
Nuk ka asnje akt ti kete hequr kete emer!

E dyta, stadiumi Qemal Stafa eshte KOMBETAR, ne kryeqytet,
nuk eshte stadium ne Brighton!!!!!!
Per kete arsye ju solla si shembull stadiume te tille historike ne
Londer, Berlin, Paris, Rome, Madrid;
Ne asnje prej tyre emri nuk eshte tregetuar!
Ju nuk flisni per to e per kete fakt!
Se ja ben muuuu qe nuk shitet as tek bankat, as tek nafta, as tek telefonia,
as tek sigurimet ajo qe eshte kombetare
historike!
Ëembley u ribe nga e para,
por emri nuk u tregetua!
Sa per argumentin tregetar se
shet emri egzistues me shume se emri i nje kompanie,
me vlen te te kujtoj se cdo gje e bukur,
e madhe dhe historike ne futbollin tone, lidhet me “Qemal Stafen”!
Nuk ja hiqni dot njeriu nga mendje kete!

LEXO EDHE:  INTERVISTA/ Rudina Xhunga risjell edhe debatin e Braçe me Veliajn

E treta, stadiumi Qemal Stafa,
do te jete nje aset i nje institucioni publik, asfare privat, sic FSHF.
Te pakten, juridikisht eshte keshtu,
packa se si administrohet eshte e tille,
publike.
Venia ne te njejtin kandar te asetit te nje institucioni publik me asetin e nje klubi privat futbolli, kudo ne dynja,
eshte qesharake deri ne dhimbje!
Juventus zotni eshte nje klub privat futbolli, sovran per te vendosur nga pikpamja tregtare per stemen ( ju nuk ndryshoni dot stemen e Shqiperise),
per fanellen, sponsorin ne te (ju nuk mund te vendosni sponsor ne fanellen e kombetares), asetin, stadiumin, emrin e tij (ju nuk mund te tregtoni ate qe eshte, Qemal Stafen dhe ate qe eshte kombetare). Se katerti, drejtor e te gjithe sa jeni;
Shisni garen tuaj!
E beni dot?
Nuk besoj; ua thone kompanite e marketingut:
Nuk shesin dot as edhe nje ndeshje tuajen, finale, jo me garen!
Edhe Kosova e shet garen, ju jo!
Bejeni gare, bejeni te drejte,
te ndershme, cilesore dhe shiteni!
Aty keni te drejta ju!
Emri i kompanise ne stadium,
shet produktin e saj, jo futbollin tuaj!

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“GJK dhe Gjykata e Lartë në duart e një personi”/ Juristi i njohur zbardh prapaskenat e politikës

Publikuar

-

Nga

“Krijimi i Gjykatës Kushtetuese është i pamundur, pasi që nuk janë numrat për funksionimin e saj”, kështu është shprehur gjatë një bisede në studio juristi Sokol Azizi.

Sipas Azizit, nuk është respektuar radha për përzgjedhjen e anëtarëve të kushtetueses, ndërsa qeveria ka gjetur justifikimet e duhura për ta ndërlikuar situatën me çështjen e afateve prekluzive.

Duke e shpjeguar në mënyrë të thjeshtuar procedurën e zgjedhjes së anëtarëve , për Azizin, kjo tentativë e fundit, për përzgjedhjen e anëtarve të Gjykatës Kushtetuese, duke mos respektuar normat ligjore është tregues i qartë se Gjykata Kushtetuese dhe Gjykatës së Lartë po tentohet të kapen nga dora e një personi.

“Gjërat janë më të thjeshta sesa i komplikojnë këta. Është një drejtëz në të cilin qëndron Presidenti, Kuvendi dhe Gjykata e Lartë, nga e cila pritet të dalin nga 3 përfaqësues për secilin. Secili sipas rradhës, nuk kanë pse lodhen së tepërmi me politikë për afate prekluzive.

Radhën e kishte Presidenti e bëri, radhën e ka tashmë Kuvendi dhe më pas Gjykata e Lartë.

I drejtohet kushtetuesja Gjykatës së Lartë për anëtarë, nëse nuk ka kthehet përgjigje përmes kancëlarit.

Këto janë gjëra të shkruara në Kushtetutë. Gjyqtari i Gjykatës Kushtetuese fillon punë më pas me firmën e Presidentit.

LEXO EDHE:  Pse Duka e bën më politike garën, se sa Fino?

LEXO EDHE:  Debatet në grupin e PS/ Braçe kundër LSI: Të arrestojmë ndonjë drejtor të tyre

Tani si është proceduar: zgjodhi Presidenti, zgjedh Kuvendi 2 anëtarë. Po ku është parë kjo? Nejse këta i gjëjnë edhe argumentat për ta mbështetur këtë veprim, padyshim që i gjejnë, por kjo nuk është çështja.

Problemi nuk është se ekspertët e huaj janë më të mirë se shqiptarët.

Këta kanë prodhuar një ligj që mjafton ta lexosh e kupton. Pastaj afatet prekluzive janë 5 ditor 30 ditor dhe ta gëzojmë gjykatën kushtetuese.

Nëse në këtë çështje jemi të drejtpërdrejt, kjo do të ndihmonte edhe mazhorancën.

Vendosja e Gjykatës Kushtetuese dhe Gjykatës së Lartë në duart e një njeriu, tashmë është një fakt i padiskutueshëm.

Sot Gjykata e Apelit ka marrë tagrin e Gjykatës së Lartë. Gjykata e Lartë nuk ekziston, Gjykata Kushtetuese është në dorë të mazhorancës, opozita është inekzistente, njerzit janë në hall, ky është i gjithë problemi. Nuk ka Gjykatë Kushtetuese, sepse nga 9 anëtar zgjidhen 6. Dhe nëse njëri nga këta del nga çështja, nuk formohet kuorumi i duhur për të trajtuar këtë çështje. Nuk janë numrat për funksionimin e saj”, është shprehur juristi Sokol Azizi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Artan Lame i vërsulet çunit të Fahriut/ Ligjin e votoi qeveria juaj

Publikuar

-

Nga

Ndërsa Klevis Balliu e mbronte me fanatizëm çështjen e banorëve të “Unazës së re” , ku tregoi dhe një foto ku gjysma e një godine ishte legalizuar  dhe gjysma tjetër jo, ka ndërhyrë Artan Lame, drejtor i Agjencisë Shtetërore të Kadastrës duke hedhur poshtë pretendimet.

Në një lidhje me emisonin “Opinion” Lame u shpreh se ligji është votuar që nga koha e Berishës dhe se qytetarët kanë abuzuar duke bërë legalizime të jashtëligshme, ose jashtë limitit të kohës.

“Gjysëm të vërtet nuk bëjnë një të vërtetë. Duhet të dijë kur është bërë leglizimi i asaj ndërtese.

Nëse legalizimi i atij gjysmë objekti është bërë para viti 2013, se unë e kam thënë disa herë, janë bërë disa legalizime të jashtëligjshme ose jashtë limitit të kohës. Për çdo objekt ka një arsye.

LEXO EDHE:  Debatet në grupin e PS/ Braçe kundër LSI: Të arrestojmë ndonjë drejtor të tyre

LEXO EDHE:  "Zar i bandave"/ Kujt i drejtohet Basha?

Projekti fillestar i Unazës ka qenë më i ngushtë dhe më pas, në kohën e zotit Berisha, projekti u zgjerua. Është e vështirë për qytetarin ta kuptojë nga telefoni.

Nga kopshti Botanik tek pallati me shigjeta hapësira ishte në rregull, pjesa tjetër ishte e ngushtë dhe  u vendos që të ndryshohej projekti. Kjo u shfrytëzua dhe u bënë legalizime të paligshme muajt pak para se ndryshohej projekti” thekoi Lame në “Opinion”./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Dhunuan invalidin dhe një tjetri i thyen kockat e këmbës”/ Klevis Balliu flet me emra

Publikuar

-

Nga

Ish deputeti i PD-së, Klevis Balliu në një lidhje me emisionin “Opinion” ka mohuar se gazi lotësjellës është hedhur nga banorët e Unazës, vepër për të cilën policia shoqëroi dhe 13 persona.

Sipas Balliut, ka qenë policia ajo që i ka goditur banorët me gurë, ndërsa u shpreh se kush flet kundër banorëve është përfaqësues i krimit të organizuar në qeveri.

“Dhuna nuk është iniciuar nga banorët. Banorët kanë qenë brenda dhe gazi është hedhur nga furgonët e policisë. Policia i ka goditur me gurë, i ka hedhur nga tarraca, sot kemi një person që rrezikon të mbetet… Është Artur Muja i kanë thyer kockat e këmbës. Rrezikon të ketë probleme gjithë jetën Ky zotëria këtu është invalid, Gent Alla dhe ja çfarë i kane bërë.

LEXO EDHE:  Fillon i qetë procesi i votimit/ Braçe apel komisionerëve

LEXO EDHE:  Pse Duka e bën më politike garën, se sa Fino?

Kush flet për ta sot është përfaqësues i krimit të organizuar në qeveri. Arta Marku nuk ka thirrur qoftë një njeri që të merret me këtë çështje nga kaq muaj. Tenderi ri i Salillari është në shkelje flagrante të ligit.

Këtu kemi një banesë, njëra pjesë që është një qytetari është e legalizuar dhe tjera e palegalizuar. Më thuaj tani, kujt do ja japësh parat? Edhe atij me letra edhe atij pa letra i ke hedhur gaz lotësjellës sot?” u shpreh Balliu./CNA.al

LEXO TE PLOTE