Connect with Us

BE t’i japë fund neglizhencës ndaj Ballkanit, përndryshe rajonin e dominon Rusia

Blog

BE t’i japë fund neglizhencës ndaj Ballkanit, përndryshe rajonin e dominon Rusia

Publikuar

-

Nga Bojan Stojkovski “International Politics and Society”

* Gjatë muajit të shkuar, 2 komedianë rusë të njohur si Vovan dhe Leksus, publikuan në internet një regjistrim audio prej 1 orë, të disa telefonatave që kishin kryer me kryeministrin maqedonas Zoran Zaev. Në ato biseda, komedianët e mashtruan liderin e Maqedonisë së Veriut, duke e bërë atë të besonte se ishte duke biseduar me ish-presidentin e Ukrainës Petro Poroshenko, dhe Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg.

Ndër çështjet e tjera, komedianët rusë e detyruan Zaevin të fliste mbi shpresat e Maqedonisë së Veriut për t’u bërë pjesë e NATO-s, mosmarrëveshjen mes Serbisë dhe Kosovës, dhe ndërhyrjes së supozuar të Rusisë në Ballkan. Kryeministri maqedonas, tha se prapa idesë së ndarjes dhe shkëmbimit të territoreve midis Serbisë dhe Kosovës, qëndronin Rusia dhe Turqia.

Zaev pranoi gjithashtu se presidenti rus, Vladimir Putin, ka një kontroll të drejtpërdrejtë mbi homologun e tij serb, Aleksandar Vuçiç. Komedianët rusë, janë shpesh të ftuar në mediat e njohura ruse pranë Kremlinit si ”Russia Today” dhe “Sputnik”. Në shumë raste, ata janë shprehur se punojnë “vetëm për veten e tyre”, dhe në mënyrë specifike synojnë të vënë në lojë zyrtarët e huaj dhe figurat politike që shfaqin një ndjenjë të fortë anti-ruse.

Disa nga viktimat e tyre të tjera të profilit të lartë, përfshijnë presidentin francez Emanuel Makron, kryeministrin  e ri britanik Boris Xhonson, dhe ish-ambasadoren e SHBA-së në OKB Niki Hallej. Megjithëse shakaja e tyre e fundit, rezultoi të ishte jetëshkurtër, dhe Zaev e kaloi atë incident pa pasoja serioze, ajo tregoi se Ballkani mbetet gjithsesi rajoni me i brishtë i Evropës.

Ai është kryesisht i ndjeshëm ndaj ndikimeve dashakeqe, veçanërisht në lidhje me perspektivat që ka për t’u integruar në BE dhe NATO. Edhe një incident i vogël, gati komik si i lartpërmenduri, mund të shkaktojë valë shqetësimi nëpër Ballkan, në një kohë kur shpresat evropiane të rajonit janë të rrezikuara.

Dy muaj më parë, Këshilli i Bashkimit Evropian, vendosi të mos ndiqte rekomandimet e Komisionit Evropian për çeljen e bisedimeve të anëtarësimit me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë. Këshilli e shtyu vendimin për në vjeshtë të këtij viti, në mesin e një trazire politike aktuale në Shqipëri, dhe një vere të tensionuar politike në Maqedoninë e Veriut.

Presidenti francez, Emanuel Makron, është më i zëshmi kur flitet për të ardhmen e procesit të zgjerimit. Ai pretendon se BE duhet të reformohet fillimisht së brendshmi, dhe më pas të përqëndrohet në pranimin e anëtarëve të rinj. Edhe pse kjo qasje ka argumente të forta në favor, ajo nuk është pritur mirë nga vendet e Ballkanit.

Dhe ndërsa mesazhi i përgjithshëm i Brukselit nuk dukej inkurajues për Ballkanin, kjo duket se çon ujë “në mullirin” e Rusisë dhe rolit të saj në rajon. Në rastin e Maqedonisë së Veriut, dhe përpjekjes së saj për t’u anëtarësuar në NATO deri në fund të këtij viti, është e qartë se përse vendi do të bëhej një shënjestër e propagandës ruse.

Vitin e kaluar, Greqia dëboi 2 diplomatë rusë, duke e akuzuar Moskën që po përpiqej të ndërhynte në dëm të marrëveshjen historike, mbi ndryshimin e emrit të fqinjit të saj verior.

Kjo marrëveshje, ishte thelbësore për përshpejtimin e anëtarësimit të vendit në NATO, dhe fillimin e bisedimeve të hyrjes në BE.

LEXO EDHE:  Ushtria e Kosovës në veri, me leje të NATO-s

Shqipëria është anetare e NATO-s prej më shumë se 1 dekade, pasi iu bashkua aleancës në vitin 2008. Që të dyja vendet, kanë bërë shumë përpjekje për integrimin e tyre në union. Fillimi i bisedimeve të anëtarësimit këtë verë, cilësohej si një fitore e madhe për Shkupin dhe Tiranën, por edhe vetë BE-në.

Fatkeqësisht, kjo nuk u arrit që të materializohej, duke e lënë Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë në paradhomën e Evropës, të paktën deri në tetor. Kursi i vendosur i rajonit drejt BE-së dhe NATO, e ka zemëruar vazhdimisht Moskën. Rasti më i fundit ishte anëtarësimi i Malit të Zi në NATO, dhe përpjekja e dështuar për grusht shteti në tetorin e vitit 2016.

Në majin e atij viti, një gjykatë malazeze dënoi me nga 5 vite burg 2 politikanë të opozitës pro-ruse, për përfshirjen e tyre në komplot. Që nga ajo kohë, Moska ka pasur një qasje të ndryshme në ushtrimin e ndikimit në një sferë tradicionale të ndikimit të saj gjeopolitik.

Shumë kurthe të ngjashme ruse, si ai që iu ngrit Zaevit, po shënjestrojnë politikanët e rajonit të orientuar nga BE-ja. Dhënia e ndihmës ushtarake kohët e fundit ndaj aleates së saj më të madhe në rajon, Serbisë (një vend kandidat për në BE), tregoi se Moska ende ka miq të rëndësishëm në Ballkan.

Bullgaria dhe Rumania, nuk pranuan të lejojnë transferimin e automjeteve ushtarake në Serbi, duke përmendur sanksionet e BE-së kundër Rusisë. Por Rusisë i erdhi në ndihmë Hungaria, një vend anëtar anëtar i BE-së dhe NATO-s. Në një kohë kur rajoni ka nevojë të inkurajohet në lidhje me perspektivat e tij evropiane, ndikimi i BE në Ballkan duket se po zvogëlohet.

Vetë Brukseli, po dërgon mesazhe të përziera rreth procesit të zgjerimit. Brenda unionit, ka shumë deklarata kontradiktore në lidhje me këtë proces, të bëra nga zyrtarët kryesorë evropianë. Në këtë mënyrë, BE e fton Moskën të bëhet më aktive në rajon, dhe t’i largojë vendet e tij nga perspektiva evropiane.

Udhëheqësit politikë ballkanikë, detyrohen t’i interpretojnë deklaratat e zyrtarëve evropianë, në varësi të rrethanave dhe zhvillimeve në vendet e tyre. Ky konfuzion, krijon hapësirë veprimi për çdo lojtar tjetër gjeopolitik. Dhe e gjitha kjo ndodh në një kohë, kur është e rëndësishme të pranohet se disa vende kanë bërë shumë përpjekje, dhe kanë shënuar arritje në synimin e tyre për t’u bërë anëtare të Bashkimit EVropian.

Maqedonia e Veriut, ndryshoi emrin e saj duke e zgjidhur mosmarrëveshjen 3-dekadëshe me Greqinë. Shqipëria ka ndërmarrë reforma të dhimbshme në sistemin gjyqësor, të cilat kanë tronditur sistemin politik në vend. Nëse BE-ja reagon shpejt, ka ende mundësi ta fitojë betejën gjeostrategjike mbi Ballkanin.

Një Ballkan i qëndrueshëm, dhe i zhvilluar në mënyrë demokratike, mund të jetë vetëm një fitore për BE-në. Brukseli duhet ndërkohë ta bëjë të qartë, se të gjitha përpjekjet që BE-ja ka bërë në dekadën e fundit, nuk kanë qenë të kota, dhe se rajoni po ecën përfundimisht në drejtimin e duhur. Në të kundërt, Brukseli rrezikon të përballet me një konkurrencë të egër politike nga Moska, si dhe me përpjekjet e përsëritura ruse, për të minuar vlerat evropiane në rajon./ Përshtatur nga CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Blog

Cili është kuptimi i shikimit të një fëmije në ëndërr?/ 20 skenarët e ndryshëm

Publikuar

-

Nga

A keni parë ndonjëherë në ëndërr një fëmijë, dhe ta keni pyetur veten se çfarë do të thotë kjo? Pavarësisht nëse keni tashmë fëmijë, i dëshironi, apo jeni aktualisht shtatzënë, shumica prej nesh do të përjetojnë ëndrrën e çuditshme me një fëmijë. Por cili është kuptimi, që fshihet pas një fëmije në ëndërr?

Sigurisht, ashtu si me të gjitha ëndrrat e tjera, edhe kjo ka të bëjë me kontekstin. Në ëndrra, fëmijët e vëgjël përfaqësojnë pafajësinë dhe pastërtinë, por ata mund të simbolizojnë ndërkohë edhe papjekurinë dhe fëmijërinë. Një foshnje në jetën reale, është mishërimi i dashurisë sonë më themelore për një qenie tjetër njerëzore.

Por, fëmijët në ëndërr tregojnë gjithashtu një nevojë. Ata kërkojnë vëmendjen tonë. Të mësosh se çfarë kuptimi të veçantë sugjeron fëmija në ëndërrrën tuaj, nuk është e lehtë. Ja cilat janë disa nga skenarët:

Lindni një fëmijë: Nëse nuk jeni shtatzënë, kjo është një ëndërr që simbolizon një fillim të ri. Pra jeni duke nisur një fazë të re në jetën tuaj, dhe ndiheni sikur është një rilindje.

Djalë: Kjo ëndërr është tregues i cilësive mashkullore, ndaj mendoni mbi meshkujt në jetën tuaj. A keni probleme me ndonjë prej tyre? Rikujtoni sesi po sillej ai. Ishte agresiv? Apo duke luajtur? Ka shumë rëndësia se si po vepronte fëmija, dhe si jeni ndjerë ju ndaj tij.

Vajzë: Kjo ëndërr përfaqëson energjinë femërore. A ka një femër të fuqishme në jetën tuaj, që ushtron shumë ndikim tek ju? Nëse po, është koha ta sfidoni atë.

Bebet binjakë: Kjo është një shenjë shumë e mbarë, dhe shoqërohet me sukses të madh. Do të arrini promovime në punë, do i ngjitni shkallët e karrierës me një ritëm më të shpejtë se të tjerët.

Shumë bebe: Kjo ëndërr tregon një ekzaltim të madh për jetën. Ju keni një energji të madhe dhe një entuziazëm të jashtëzakonshëm për atë që po bëni në ato momente. Dhe ëndrra që keni parë po ju thotë se jeni në rrugën e duhur .

Bebe e vdekur: Ndonëse është një ëndërr shumë traumatike, kuptimi i një fëmije të vdekur është simptomë e stresit që kemi në jetën tonë reale. Pra, gjithçka që ëndrra sugjeron, është që ne jemi të stresuar tashmë. Dhe është nënndërgjegjia jonë, ajo që na bën me dije se nuk po përballemi si duhet me të.

Bebe e lumtur: Është një tregues për të gjitha gjërat e mira dhe të pastra që keni ju vetë. Mund ta keni harruar se çfarë personi i mirë jeni. Është koha për t’ia kujtuar vetes.

LEXO EDHE:  “Ju jeni e ardhmja e BE-së”/ Apeli i fortë i Sorecës për nxënësit  

LEXO EDHE:  Bushati: 10 vitet e ardhshme, Shqipëria i bashkohet BE-së

Bebe e bukur: Miqtë do t’ju ndihmojnë gjatë kohërave të vështira që po përjetoni. Është koha t’i lejoni ata t’ju ndihmojnë. Mos u ndjeni sikur mundeni apo duhet t’ia dilni të vetëm. Keni përreth të gjithë mbështetjen që ju nevojitet. Ajo çfarë ju duhet, është të kërkoni ndihmën.

Bebe e shëmtuar: Kujdes nga sjellja e pabesë pranë jush. Keni miq ose kolegë, që nuk ju duan më të mirën. Ju vetë nuk u besoni shumë njerëzve.

Foshnje e sëmurë: Është një paralajmërim i vështirësive në punë ose i marrëdhënies në çift. Jini të sjellshem me veten. Ushqehuni shëndetshëm, flini mjaftueshëm, çlodhuni, dhe bëni gjërat që ju pëlqejnë.

Foshnje e lindur para kohe: Do të përjetoni papritur probleme të reja. Duhet të jeni vigjilentë, dhe të prisni në çdo kohë të papritura. Veproni sipas instinktit tuaj, dhe dëgjojini këshillat që ju jepen.

Foshnje që ecën në këmbë: Do përjetoni befasi një pavarësi të madhe nga situata ku ndodheni. Jini të gatshëm për të hedhur hapa të mëdha përpara. Është koha e duhur për të qenë të guximshëm dhe aventureskë.

Foshnje që qan: Ju mungon vëmendja që dëshironi, në një marrëdhënie personale apo në punë.

Foshnje e keqe: Përfaqëson zemërimin e shtypur dhe anën e errët të karakterit tuaj, që ju nuk dëshironi ta shohin njerëzit e tjerë.

Foshnje shumë e vogël në peshë: Keni shumë frikë nga ajo që rezervon e ardhmja për ju.

Harresa e pasjes së një fëmije: Tregon se po mundoheni shumë që t’ua fshihni të tjerëve dobësitë tuaja. Ose nuk dëshironi që njerëzit pranë jush, të njohin sekretet tuaja më të thella.

Foshnja që rrëzohet: Është një paralajmërim, për t’u larguar nga konflikti në jetën tuaj. Sjellja juaj e pamatur në të shkuarën, ju ka futur në situata të vështira.

Një foshnje që mbytet: Domëthënia është mbingarkesa në punën tuaj të përditshme. Kërkoni ndihmë para se të sëmureni, për shkak të sforcimit fizik.

Mbani një foshnje në duar: Ju mungon një periudhë e jetës tuaj, kur nuk keni pasur përgjegjësi. Ndoshta vitet e fëmijërisë apo adoleshencës, kur për ju kujdeseshin prindërit.

Jeni vetë një bebe: Nënkupton dëshirën për t’u kthyer në epokën e pafajësisë, ku gjithçka ishte e thjeshtë dhe e lehtë. Ose është shenjë se po shtypni një ngjarje traumatike që ju ka ndodhur kur ishit fëmijë./ Learningmind-Përshtatur nga CNA.al

LEXO TE PLOTE

Blog

Bota duhet të bëjë diçka për fëmijët e luftëtarëve të ISIS-it

Publikuar

-

Nga

“The Washington Post”

* Midis shumë çështjeve ende të acaruara në Lindjen e Mesme, që mund të përkeqësohen ose të lihen pas dore, si pasojë e rritjes së tensionit mes Shteteve të Bashkuara dhe Iranit, askush nuk është më shqetësues sesa vuajtjet e mijëra fëmijëve të vegjël në rajon, të cilët po lëngojnë nëpër kampet e ngritura në mbarë Sirinë Verilindore.

Ata janë djem dhe vajza të luftëtarëve të huaj të Shtetit Islamik. Sipas të dhënave zyrtare të Kombeve të Bashkuara, deri në dhjetor të vitit 2019, numëroheshin afro 8.000 të tillë. Ata janë të grupuar – zakonisht me nënat e tyre, por shpesh edhe të pashoqëruar – në këto qytete-çadra të çuditëshme, ku më i madhi prej tyre, Al-Hol, përmban më shumë se 68.000 njerëz, qëkur bastionet e fundit të Shtetit Islamik në Siri, ranë 1 vit më parë nën kontrollin e forcave kurde të mbështetura nga SHBA-ja.

Si vlerat humanitare, ashtu edhe konsideratat e sigurisë, kërkojnë që qeveritë e vendeve të tyre të origjinës në Evropë dhe gjetkë, t’u gjejnë sa më shpejt që të jetë e mundur vende të reja dhe më të sigurta atyre që jetojnë në këto kampe.

S’ka dyshim që është një problem shumë i vështirë, dhe një variant veçanërisht mizor i çështjes më të gjerë dhe të pazgjidhur, se çfarë duhet bërë me mijëra luftëtarë të huaj të Shtetit Islamik, vendet amtare të të cilëve nuk kanë dëshirë t’i pranojnë, si pasojë e frikës së kuptueshme se ata do t’i rikthehen një ditë akteve terroriste.

Gjithsesi, gjysma e fëmijëve që jetojnë në 3 kampet në Sirinë Veriore, janë sipas OKB-së nën moshën 5-vjeçare, dhe 80 për qind janë nën 12-vjeç. Në kampe, të cilat po ruhen nga forcat kurde ende të financuara dhe të mbështetura nga Shtetet e Bashkuara, këta fëmijë po marrin kujdesin shëndetësor dhe arsimimin bazë.

Ata mbeten subjekt i indoktrinimit nga ISIS, dhe shpesh përmes nënave të tyre, shumë prej të cilave i qëndrojnë ende besnike organizatës terroriste. Dhe madje i zbatojnë rregullat e saj, duke ushtruar dhunë ndaj grave të tjera, deri në eleminimin fizik rë tyre.

Sa më gjatë që të qëndrojnë fëmijët atje, dhe sa më shumë që rriten ata, aq më shumë ka të ngjarë që të shndërrohen në një brez të ri të Shtetit Islamik. Vetëm midis muajve janar dhe tetorit të vitit të kaluar, rreth 350 fëmijë të lindur nga prindër nga 17 kombësi të tjera nga Siria apo Iraku, janë riatdhesuar.

LEXO EDHE:  Dy herë kandidat për Çmimin Nobel, refuzoi të shpëtonte të birin nga gjermanët/ Çfarë nuk dini mbi Josif Stalinin

LEXO EDHE:  Bushati: 10 vitet e ardhshme, Shqipëria i bashkohet BE-së

Nga këta, më shumë se gjysma u rikthyen në Kazakistan, ose saktësisht 156, në një kohë që Kosova tërhoqi 74. Disa në mos asnjë nga këta fëmijë është shtetas i SHBA-së, pjesërisht sepse vetëm rreth 300 amerikanë iu bashkuan Shtetit Islamik.

E megjithatë, Shtetet e Bashkuara kanë bërë në fakt më shumë për të riatdhesuar shtetasit e saj të lidhur me ISIS, sesa shumica e vendeve të tjera. Sipas Grupit Ndërkombëtar të Krizave (ICG), që nga nëntori i vitit të shkuar, SHBA ka marrë 6 burra, 3 gra dhe 9 fëmijë.

Ligji amerikan, i lejon të rriturit e dyshuar për krime terroriste që të ndiqen më lehtë penalisht, sesa mund të ndodhë në Evropë. Prandaj, si për ironi, fëmijët e pafajshëm – dhe nënat e tyre, shumë prej të cilëve nuk janë militantë të Shtetit Islamik – mund të burgosen me shumë gjasa në Siri, për shkak se vendet evropiane kanë frikë se nuk mund t’i burgosin dot prindërit fajtorë.

Grupit Ndërkombëtar të Krizave, rekomandon politikën e riatdhesimit “Gratë dhe Fëmijët në Plan të Parë”, që do të përqendronte burimet e vendeve perëndimore tek identifikimi i banorëve më të rrezikuar të kampit, që janë më pak të rrezikshëm.

Ata duhen ndarë në 2 kategori, dhe më pas të rrikthehen në shtëpitë e tyre për t’u gjykuar ose rehabilizuar, siç e kërkojnë rrethanat. Sado të mëdha që mund të jenë pengesat ligjore, logjistike dhe politike, ky është një rrezik që ia vlen të ndërmerret, veçanërisht duke pasur parasysh rreziqet edhe më të mëdha, nga të mos bërit asgjë./ Përshtatur nga CNA.al

LEXO TE PLOTE

Blog

Një dimër bërthamor do të shkaktonte uri në mbarë botën/ Ja çfarë do të mund të hamë

Publikuar

-

Nga

Më shumë se 2 shekuj më parë, shpërthimi më i madh vullkanik në historinë e regjistruar, çoi në pragun e urisë miliona njerëz në Amerikën e Veriut dhe Evropë. Në vitin 1815, Mali vulkanik Tambora në Indonezi shpërtheu duke pompuar në atmosferë miliona tonë pluhur, hi dhe dioksid squfuri.

Shpërthimi bëri që vera e vitit 1816 të kishte temperatura tipike dimërore, dhe kjo shkatërroi të gjitha prodhimet bujqësore. Miliona zogj ranë nga qielli të ngordhur. Të dëshpëruar për ushqim, njerëzit thuhet se u ushqyen me rakunë dhe pëllumba.

Ajo periudhë, u bë e njohur si “dimri vullkanik” ose “viti pa verë”. Mesatarisht, temperatura globale ra me afro 1.5 gradë Celcius. Dejvid Denkenberger, një inxhinier mekanik në Universitetin e Alaskës në SHBA, e përdor shpesh këtë shpërthim si një shembull kur njerëzit e pyesin mbi mundësinë e një dimri bërthamor sot, pas një lufte bërthamore.

Denkenberger drejton Aleancën e Ushqimit të Botës pas Katastrofës (ALLFED), që studion mënyrat se si të mbrohet furnizimin me ushqim i botës gjatë një katastrofe globale. Në rastin e një dimri bërthamor, thotë ai, ushqimet si kërpudhat, alga e detit dhe madje edhe sheqeri i nxjerrë nga gjethet, mund të ndihmojë në krijimin e një “diete të qëndrushme ushqimore të fatkeqësisë”.

Studiuesit parashikojnë që një luftë bërthamore në shkallë të plotë midis Indisë dhe Pakistanit, vende që vazhdojnë të shtojnë arsenalin e tyre bërthamor, mund të sjellë shpërthimin e 250 armëve 100-kilotonëshe, secila më shumë se 6 herë më e madhe se bomba atomike “Little Boy” që u hodh në Hiroshima të Japonisë.

Në këtë skenar ekstrem, një re me blozë të zezë mund të mbështjellë qiellin dhe të bllokojë rrezet e diellit, duke bërë që temperaturat të bien në mënyrë dramatike. Kjo do të pamundëojë rritjen e kulturave në bujqësi, duke shkaktuar një uri globale. “Do të kishte një ndryshim të menjëhershëm të klimës”- thotë për “Business Insider” Alan Robosk, autori i një studimi të fundit që analizon efektet e një lufte të mundshme bërthamore midis dy vendeve.

“Sado të tmerrshme që do të jenë efektet direkte të armëve bërthamore, efektet indirekte në lidhje me furnizimin ushqimor, do të ishin shumë më negative”- thekson ai. Por Denkenberger beson se ekzistojnë mënyrat për të mbijetuar, edhe nëse toka zhuritet dhe përfshihet nga të ftohtit ekstrem.

Në një studim të botuar në vitin 2008, ai tregon se si kërpudhat mund t’i mbijetojnë një holokausti termonuklear, por dhe një dimri bërthamor që do të pasonte. Sipas vlerësimeve të tij, edhe nëse një dimër bërthamor do shkatërronte triliona pemë, kërpudhat mund të ushqeheshin me atë lëndë të vdekur, duke krijuar një burim ushqimi rigjenerues, që mund të ushqejë potencialisht të gjithë njerëzit në planet për rreth 3 vjet.

Meqë kërpudha është një bimë që nuk mbështetet tek fotosinteza, ajo mund të mbijetojnë pa shumë dritë. E njëjta gjë vlen edhe për algat e detit. “Leshterikët e detit, janë realisht një burim i mirë ushqimi në një skenar të tillë, pasi ato mund të tolerojnë një nivel të ulët të dritës. Plus që rriten shumë shpejt”- thotë Denkenberger.

LEXO EDHE:  BE rrit presionet ndaj Shqipërisë/ Kërkon SPAK dhe BKH

LEXO EDHE:  Hapat e rrugëtimit të gjatë drejt Europës/ Shqipëria pret sot dritën jeshile për hapjen e negociatave me BE

Në një dimër bërthamor, toka do të ftohet më shpejt se sa oqeanet. Prandaj oqeanet do të mbeten pak më të ngrohta, dhe leshterikët e detit mund të përballojnë temperaturat relativisht të ulëta. Për të ushqyer të gjithë njerëzit, shkencëtari vlerëson se botës do t’i duheshin rreth 1.6 miliardë ton ushqim të thatë në vit.

Denkenberger hartoi një dietë tipike prej 2.100 kalorish në një skenar apokaliptik. Ajo përfshin një përzierje të mishit, vezëve, sheqerit dhe kërpudhave. Ajo përfshin edhe çaj të bërë nga gjethet e pemëve, të cilat përmbajnë Vitaminë C. Bakteret që rriten natyrshëm aty, do të shërbenin si një burim i vitaminës E, çka është e rëndësishme për funksionimin e trurit të njeriut.

Sipas tij gjethet përmbajnë gjithashtu fibra të trasha celuloze, të cilat mund të shndërrohen në sheqer. Nëse sistemi bujqësor global do të rrënohej, dyqanet aktuale të ushqimit të thatë mund të ushqenin vetëm rreth 10 përqind e popullsisë globale për 5 vjet. Dhe kjo natyrisht që është e pamjaftueshme.

Edhe ruajtja e sasive të mëdha të ushqimit, përpara një katastrofe do të ishte gjithashtu e kushtueshme. Sipas Denkenberger, një përpjekje e tillë do të kushtojë “triliona dollarë dhe do të zgjaste shumë në kohë”. Ndërkohë algat e thata të detit, mund të prodhohen për rreth 1 dollarë kg.

Pra do të kushtonte rreth 3.2 trilioën dollarë amerikanë, prodhimi i mjaftuehëm i algave të detit për të ushqyer të gjithë njerëzit në Tokë 1 një vit rresht. Gjithashtu, Denkenberger ka propozuar disa zgjidhje teknologjike për rritjen e ushqimit, që nuk mund të magazinohet. Ai rekomandon përdorimin e gazit natyror në atmosferë për të prodhuar proteina.

Kompania daneze Unibio, po zhvillon tashmë një mënyrë për ta shndërruar gazin metan në një proteinë shumë të përqendruar, që mund të thahet dhe paketohet si një ushqim për peshqit. Ndërkaq kompania amerikane Kalista, po përdor gazra si azoti dhe metani për të ushqyer peshqit dhe bagëtitë. Në rastin e një katastrofe, tha Denkenberger, këto proteina mund të përdoren edhe për të ushqyer njerëzit./ Sciencealert.com/Përshtatur nga CNA.al

LEXO TE PLOTE