Connect with Us

Sekuestrohen armë, municione dhe drogë/ Në pranga dy persona

Kronika

Sekuestrohen armë, municione dhe drogë/ Në pranga dy persona

Publikuar

-

Policia e Tiranës në kuadër të një operacioni për goditjen e veprimtarisë kriminale në fushën e kultivimit të bimëve narkotike, ka vënë në pranga dy persona.

Gjithashtu mësohet se gjatë këtij operacioni janë sekuestruar 3 armë zjarri, një armë e ftohtë, municion luftarak, si dhe janë asgjësuar 60 bimë kanabis.

Të arrestuarit janë shtetasit: L. B., 33 vjeç, banues në Zall-Bastar, Tiranë dhe P. N., 58 vjeç, banues në Tiranë, i dënuar më pare.
Dy shtetasit e sipërpërmendur dyshohen si autorë të kultivimit të kanabisit dhe armëmbatjes pa leje.

Njoftimi i policisë:
Tiranë
Finalizohet operacioni “Bulceshi”, për goditjen e veprimtarisë kriminale në fushën e kultivimit të bimëve narkotike
Operacioni nga Komisariati i Policisë Nr. 4 Tiranë.
Sekuestrohen 3 armë zjarri, një armë e ftohtë, municion luftarak, si dhe asgjësohen 60 bimë kanabis.
Në pranga dy shtetas, si autorë të dyshuar të kultivimit të kanabisit dhe armëmbatjes pa leje.
Në kuadër të operacionit masiv për kontrollin e territorit, me qëllim parandalimin, evidentimin dhe goditjen e rasteve të kultivimit të bimëve narkotike, nga shërbimet e Komisariatit të Policisë Nr. 4, është finalizuar operacioni policor “Bulceshi”, si rezultat i të cilit u arrestuan në flagrancë shtetasit:

LEXO EDHE:  Aksidente dhe fshehje të ardhurash/ Në pranga 3 persona

L. B., 33 vjeç, banues në Zall-Bastar, Tiranë;
P. N., 58 vjeç, banues në Tiranë, i dënuar më parë;

Gjatë kontrollit të territorit dhe mbi bazën e informacioneve të grumbulluara më parë, shërbimet e Policisë, në vendin e quajtur Bulcesh, Njësia Administrative Zall-Bastar, në një zonë malore dhe me bimësi të dendur, u gjetën të kultivuara dhe u asgjësuan 60 bimë, të dyshuara si bimë narkotike të llojit Cannabis Sativa.

Gjithashtu, gjatë kontrollit policia gjeti dhe sekuestroi një armë zjarri pistoletë, dy armë gjahu çifte, një armë të ftohtë thikë, një palë dylbi dhe një sasi municioni.

Vijon puna per identifikimin dhe kapjen e personave të tjerë të përfshirë në këtë aktivitet kriminal.

Materialet iu referuan Prokurorisë Pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Tiranë, për veprat penale “Kultivimi i bimëve narkotike “, “Prodhimi dhe mbajtja pa leje e armëve luftarake e municionit./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Pas Indrit Dokles/ Lirohet nga burgu një tjetër anëtar i bandës së Durrësit

Publikuar

-

Nga

Sardian Sulejmani, anëtari i Bandës së Durrësit ka lënë ditën e sotme qelinë  e burgut.

Mësohet se Sulejmani, ishte dënuar me 25 vite burg, pas një vendimi të marrë nga Gjykata e Lartë, në vitin 2014.

Ai akuzohet për tentativë vrasjeje me paramendim ndaj Lulzim Berishës. Mësohet se Sulejmani ka dalë nga burgu 3 muaj më parë, pasi gjyqtari i Fierit Piro Sota ka pranuar lirinë me kusht.

Atij i kishin mbetur edhe 4 vite, 10 muaj e 17 ditë burgim, ndërsa ka shlyer 13 vite, 8 muaj e 19 ditë burgim.

LEXO EDHE:  Kotzias vizitë të papritur në Tiranë?/ Ja ç’thotë Ministria e Jashtme

LEXO EDHE:  U vra nga RENEA/ Trupi i Kostandinos Kacifas, drejt Tiranës

Gjykata e Fierit i kishte vënë kusht Sulejmanit, që gjatë kësaj kohe të mos shoqërohet me persona të dënuar më parë.

Sipas gjyqtarit Sota, i dënuari kishte marrë akt mirësjellje nga Njësia Administrative nr.2 Bashkia Fier. Ndërkohë Prokuroria e Fierit ka apeluar këtë vendim.

LEXO TE PLOTE

Kronika

Shkelja e rregullave rrugore/ Brenda 48 orësh arrestohen 25 shoferë

Publikuar

-

Nga

Policia Rrugore ka shtuar masat në të gjithë vendin, me qëllim parandalimin e aksidenteve rrugore, në funksion të rritjes së parametrave të sigurisë së jetës në rrugë.

1033 punonjës të Policisë Rrugore u angazhuan gjatë 48 orëve të fundit, duke kryer edhe shërbime suplementare, me qëllim parandalimin e aksidenteve rrugore në fundjavë.

Masat kanë konsistuar në parandalimin e shpejtësisë apo manovrave të rrezikshme në rrugë, drejtimin e mjetit nën efektin e alkoolit apo në gjendje të dehur, për mosvendosjen e rripit të sigurimit, për përdorimin e celularit gjatë drejtimit të mjetit, shtimin e prezencës së Policisë Rrugore në ato segmente apo vende të sugjeruara nga qytetarët, duke marrë në konsideratë shqetësimet apo konstatimet për shkelje të ndryshme të evidentuara nga ata, të cilët i kanë adresuar në adresat zyrtare të komunikimit të Policisë së Shtetit me komunitetin.

Si rezultat, gjatë 48 orëve të fundit janë arrestuar në flagrancë 25 shtetas, nga këta: 10 për drejtim mjeti në gjendje të dehur dhe 15 pa leje drejtimi.

Nga kontrollet e ushtuara me drager e radar, në të gjithë vendin, për 48 orë janë pezulluar 192 leje drejtimi, nga këto: 31 leje drejtimi për drejtim mjeti nën efektin e alkoolit, 131 leje drejtimi për drejtim mjeti me shpejtësi deri në dyfishin e normës së lejuar dhe 30 leje drejtimi për shkelje të ndryshme që kanë si masë plotësuese pezullimin e lejes së drejtimit.

LEXO EDHE:  Aksidente dhe fshehje të ardhurash/ Në pranga 3 persona

LEXO EDHE:  Alarm në Durrës/ Një valixhe e dyshimtë ngre në këmbë policinë

Gjithashtu, po gjatë fundjavës janë vendosur gjithsej 5098 masa administrative, nga këto: 316 masa për mosvendosje të rripit të sigurimit, 47 për mosvendosje të kaskës mbrojtëse, 626 për përdorim të celularit, 2578 për parkime të gabuara dhe pushim mjeti në kundërshtim me Kodin Rrugor, 282 masa për shpejtësi e manovra në rrugë, 52 për mungesë figuracioni, si dhe 1197 për shkelje të ndryshme të Kodit Rrugor.

Gjithashtu, gjatë fundjavës janë bllokuar edhe 27 automjete, si dhe një automjet i vjedhur, ku dhe u prangos nga Policia Rrugore e Elbasanit shtetasi që kishte vjedhur automjetin.

Aktualisht, Njësia Operacionale e Drejtorisë së Policisë Rrugore dhe të gjitha shërbimet e Policisë Rrugore në qarqe vijojnë monitorimin e trafikut dhe kontrollet me radar e drager, si dhe me shërbime të kombinuara me uniformë dhe civilë, me qëllimin e vetëm, atë të rritjes së sigurisë së jetës në rrugë.

LEXO TE PLOTE

Kronika

“Xhiroja” e Dritan Dajtit në Ish-Bllok/ Kallëzohen policët që e shoqëruan

Publikuar

-

Nga

Shërbimi i Kontrollit të Brendshëm ka kallëzuar policët, të cillët shoqëruan Dritan Dajtin për trajtim në një klinikë private.

SHKBB bën me dije se t efektivët nuk kanë zbatuar rregullat e shoqërimit si edhe nuk kanë vlerësuar si duhet situatën, ndaj edhe për këtë arsye ka kallëzuar ata për shpërdorim të detyrës.

Shërbimi i Kontrollit të Brendshëm të Burgjeve vlerëson se për rastin në fjalë duhej të ishte bërë një analizë risku për situatën si edhe të verifikohej mirë situata e të dënuarit Dritan Dajti.

LEXO EDHE:  Ankaraja i dërgon Tiranës listën e gylenistëve, prezentë deri në qeverinë e Ramës?

LEXO EDHE:  Faktet me vjedhje e blerje votash/ LSI, banda që i shërbeu PD dhe Rilindjes

Sipas SHKBB i dënuarit Dajti duhej të dërgohej në spitale shtetërore pranë burgut, ndërsa nga ana e policisë të kallëzuar mungon vendimi i arsyetuar për lëvizjen e tij./CNA.al

LEXO TE PLOTE