Connect with Us

“Britania shteti më i mirë në botë”/ Boris Johnson i jep mesazhin patriotik Europës

Bota

“Britania shteti më i mirë në botë”/ Boris Johnson i jep mesazhin patriotik Europës

Publikuar

-

Gjatë takimit me Merkel, kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar, Boris Johnson ka paraqitur pranë kancelares gjermane kërkesën për të negociuar largimin nga BE.

Kryeministri po qëndron i vendosur në vendimin e tij për daljen e Mbretërisë së Bashkuar nga BE.

Por kancelarja gjermane pritet të kundërshtojë kryeministrin pasi aleatët e saj janë shprehur se protokolli i pikave kufitare duhet të qëndrojë.

Johnson është zotuar të afrohet në bisedimet me Merkel me “shumë vetbesim”.

Por një letër e Johnson drejtuar Donald Tusk nxiti një përplasje shumë të fortë në Bruksel.

Këshilli Europian e refuzoi kërkesën e Johnson, pasi i cilësoi kërkesat si “jo reale”. Pas takimit me Merkel, Johnson do të takojë ditën e nesërme për të biseduar për këtë çështje me kryeministrin francez Emmanuel Macron.

LEXO EDHE:  Paralajmëron presidenti i BE/ Një plumb mund të ndryshojë situatën në mënyrë radikale nëse...

Ndërkohë Boris Johnson vazhdon që t’i qëndrojë besnik vendimit për të dalë nga BE me 31 Tetor duke u shprehur se pas kësaj Britania do të bëhet shteti më i mirë në botë.

Në Twitter ka shpërndarë një video ku shihen avionët në qiell me ngjyrat e flamurit të Britanisë së Madhe, duke i lënë Europës të kuptojë se shumë shpejt do të shkëputet prej saj.

Përshtatur nga CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Kosova ashpërson masat për përdorimin e mjeteve piroteknike/ Gjobë deri në 7 mijë euro

Publikuar

-

Nga

Në prag të festave të fundvitit, qeveria kosovare ka ashpërsuar ligjet për përdorimin e mjeteve piroteknike.

Ministria e Punëve të Brendshme të Kosovës deklaroi për Rtv21.tv, se nga data 26 dhjetor përdorimi i mjeteve piroteknike. MB bëri me dije se përdoruesit mund të dënohen deri në 7 mijë euro gjobë.

“Personi juridik për kundërvajtje dënohet me gjobë në shumë prej njëmijë (1000) deri shtatëmijë (7000) Euro nëse shkelet paragrafi 3.15 i këtij neni”, thuhet në përgjigjen e MPB-së, ndërsa thekson se gjoba do të ketë edhe për punëtorët.

“Neni 49: Punëtorët e organeve të autorizuara dënohen për kundërvajtje me gjobë në shumën prej njëqind(100) deri pesëqind (500) Euro nëse shkelet paragrafi 1.5 i këtij neni; dhe Neni 50: Punëtori i organeve të autorizuara dënohet me gjobë në shumën prej njëqind (100) Euro në vendin e kryerjes së kundërvajtjes, nëse nuk e prezanton licencën me kërkesën e zyrtarit policor”, theksoi Ministria, teksa tregoi llojet e mjeteve pirteknike dhe moshat për të cilat lejohet.

LEXO EDHE:  Kush ka frikë nga Trumpi i frenuar?

LEXO EDHE:  Pse “truri” i NATO-s nuk ka vdekur ende

“Kategoria 1: dymbëdhjetë (12) vjet; kategoria 2: gjashtëmbëdhjetë (16) vjet; kategoria 3: tetëmbëdhjetë (18) vjet; kategoria T1 dhe P1: tetëmbëdhjetë (18) vjet”, thuhet më tej.

Ky ashpërsim është marrë pasi në festat e fundvitit nuk janë të pakta rastet kur qytetarët lëndohen nga përdorimi i mjeteve piroteknike./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Arrestohet zyrtari i LDK-së në aeroportin e Prishtinës

Publikuar

-

Nga

Policia ka arrestuar sot ish-kryetarin e Kaçanikut dhe ish-zyrtarin e Partisë Demokratike të Kosovës Xhabir Zharku.

Lajmin e ka konfirmuar edhe miku i tij Nasim Haradinaj, i cili deklaroi se Zharku u vu në pranga në aeroportin e Prishtinës.

“Zharku është arrestuar duke shkuar në Gjermani në një aheng familjar, arrestimi është bërë nga Policia e Kosovës në aeroportin e Prishtinës. Është arrestuar për një vepër, lënda e të cilës është hapur në vitin 2010”, deklaroi Haradinaj.

Mediat kosovare raportojnë se ish-zyrtari i PDK-së akuzohet për veprat penale “Keqpërdorim i pozitës dhe autoritetit zyrtar” dhe “Ushtrim i ndikimit”.

Në 2010-ën Zharku i kishte dhënë një parcelë toke në shfrytëzim një kompanie private e cila ndërkohë ia ka shitur një kompanie tjetër me pa të drejtë ligjore. Ndërkohë, kompania blerëse ka ndërtuar një banesë dhe ka paditur komunën. Gjykata i ka njohur të drejtën kësaj kompanie dhe prona ka kaluar në emër blerësit.

LEXO EDHE:  “Anëtarët e BE po ndryshojnë qëndrim”/ Presidenti i PE jep lajmin e mirë për integrimin

LEXO EDHE:  Kush ka frikë nga Trumpi i frenuar?

Nga ana tjetër ish-zyrtari i LDK-së, nuk e ka lejuar zyrtaren ligjore të regjistrojë një kërkesë në shkallën e dytë të gjykatës për shkak të mënyrës si është shitur toka.

Ai u dënua me tre vite burgim në vitin 2011, por në atë kohë u arratis në Suedi duke iu shmangur dënimit. Zharku u rikthye në Kosovë pas 5 vitesh e gjysmë, konkretisht më 7 qershor të 2018-ës, pasi Gjykata Themelore e Ferizajt, nxorri vendimin për ndalim të ekzekutimit të dënimit me burgim./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

E mitura përdhunohet nga mësuesi dhe dy fqinjët/ 12-vjeçarja shtatzënë në luftë për jetën

Publikuar

-

Nga

Një vajzë 12-vjeçare është bërë viktimë e përdhunimeve të njëpasnjëshme në Bangladesh nga mësuesi i saj dhe nga dy fqinjët.

“New Age Bangladesh” raporton se e mitura ka mbetur shtatzënë dhe ndodhet në Spitalin e Kolegjit Mjekësor Sher-e-Bangla, ku po lufton me vdekjen. Vajza është shtruar në spital më 10 dhjetor, ndërsa mjekët thonë se është në rrezik për shkak të moshës së vogël.

Mediat vendase shkruajnë se e mitura fillimisht ra viktimë e përdhunimit nëntë muaj më parë nga mësuesi i saj, i cili u ndihmua nga një kolege. Pasi u përhap lajmi, me vajzën abuzuan seksualisht dhe dy fqinjë të saj për disa herë me radhë.

LEXO EDHE:  Takimi BE-Shqipëri/ Opozita debat me drejtuesit e seancës. Bumçi: Nuk erdhëm të dëgjojmë sukseset

LEXO EDHE:  Takimi BE-Shqipëri/ Opozita debat me drejtuesit e seancës. Bumçi: Nuk erdhëm të dëgjojmë sukseset

Prindërit denoncuan rastin dhe abuzuesit po përballen me drejtësinë. Nga ana tjetër shefi i policisë së rrethit Barishal Saatty Islam vizitoi viktimën në spital pasi mësoi për ngjarjen nga mediat. Ai premtoi të përballojë koston e trajtimit dhe të ndërmarrë veprime ligjore kundër autorëve./ CNA.al

LEXO TE PLOTE