Connect with Us

SPAK-u si dështim i KLP-së/ Gent Ibrahimi mbetet pas portës

Vetingu

SPAK-u si dështim i KLP-së/ Gent Ibrahimi mbetet pas portës

Publikuar

-

Në muajin Korrik, Këshilli i Lartë i Prokurorisë, përzgjodhi 15 prokurorët e parë të Strukturës së Posaçme Antikorrupsion.

Prokurorët, Altin Dumani, Anton Martini, Elisabeta Imeraj, Arben Kraja, Doloreza Musabelliu, Klodjan Braho, Enkeleda Millonai, Manjola Kajana, Edvin Kondili, Ened Nakuçi, Elida Kaçkini, Ndini Tavani, Behat Dibra, Anita Jella dhe Besnik Muçi, ishin emrat që u listuan nga KLP, e cila në sytë e publikut është e pabesueshme për shkak të përbërjes së dyshimtë.

Ligjërisht, përveç përzgjedhjes nga KLP, këta kandidatë duhet të kenë kaluar edhe procesin e Vettingut për të patur mundësinë që t’i bashkohen strukturës që do të hetojë zyrtarët e lartë shtetëror, si dhe bandat e krimit të organizuar.

Nga të përzgjedhurit, pjesa më e madhe e tyre ende nuk kanë kaluar në Vetting, por ka edhe nga ata që kanë kaluar në shkallën e parë dhe janë ankimuar nga Komisioneri Publik në Kolegjin e Posaçëm të Apelimit.

Ç’ka do të thotë se në Shtator, ashtu siç kishte trumbetuar kreu i KLP-së, Gent Ibrahimi nuk do të kemi SPAK.

Sa i takon stadeve mund të flasim edhe me data të përafërta. Jemi në një fazë tani ku SPAK-U është vërtet mbrapa portës dhe pritet të hyjë nga çasti në çast. Procesi që kërkon kohë dhe punë tashmë është konsumuar. Ne kemi listën me 15 kandidatë, të cilët sipas nesh janë njerëz që kanë profesionalizmin e duhur dhe vendosmërinë e duhur për të shërbyer në këtë institucion, me ato detyra, me ato objektiva që përmendët ju”,  ka thënë Gent Ibrahimi, pas pëezgjedhjes së kandidatëve në emisionin “Përballje” të Lutfi Dërvishit.

Ibrahimi që ndryshe njihet edhe si kunati i Rilindjes apo njeriu i Sorosit, duket se nuk e ka për gjë, të gënjejë hapur.  Sipas tij SPAK-u është mbrapa portës, ndonëse të përzgjedhurit mund të bien në Vetting.

LEXO EDHE:  I padituri si hajdut nga KLSH dhe avokat i Ervin Roshit do Drejtësinë

Nga 15 prokurorët që KLP, i vuri nën siglën e SPAK, 7 prej tyre ende nuk kanë dalë në Vetting.

Prokurorët Anton Martini, Elisabeta Imeraj, Doroleza Musabelliu, Ndini Tavani  dhe Anita Jella nuk janë përballur ende me hetimet e trefishta, ndërsa prokurorët Manjola Kajana dhe Besnik Muçi, kanë kaluar në shkallën e parë, por rrezikojunë shkarkimin në shkallën e dytë.

Pra, mbeten vetëm 8 prokurorë të cilët kanë kaluar Vettingun në të dy shkallët.

Prokurorët Altin Dumani, Arben Kraja, Enkelejda Millonai, Klodian Braho, Ened Nakuçi, Edvin Kondili, Behar Dibra dhe Elida Kaçkini, kanë kaluar me sukses procesin e Vettingut.

Por edhe për disa nga prokurorët që  kanë kaluar këtë proces, ka dyshime se janë përdorur standarte të dyfishta.  Thënë më qartë përbërja e SPAK-ut, përjashtuar disa prej kandidatëve, si Behar Dibra, Anton Martini e ndonjë tjetër është e dobët.

Nga një KLP me përbërje të dyshimtë, nuk pritej asgjë më shumë se kaq, se sa një përzgjedhje sipas urdhrave politik.

SPAK -u, po përdoret si “gogol” për të trembur politikanët.  Po, kush i tremb të inkriminuarit e politikës, prokurorët që edhe në gjumin e natës iu del Shullazi apo të tjerë të kategorisë tij.

Nuk iu kanë munguar ligjet, por këto të fundit s’janë për lepujt, por për prokurorë të vërtetë që guxojnë dhe përballen me të inkriminiarit qoftë nga ata të politikës apo qoftë nga atë rrugës./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Vetingu

“Mungesë të burimeve financiare”/ Komisioneri Publik kërkon shkarkimin e Besnik Canit

Publikuar

-

Nga

Anëtari i Këshillit të Lartë të Prokurorisë Besnik Cani ka dalë para Kolegjit të Posaçëm të Apelimit pasi Komisioneri publik ka kërkuar shkarkimin nga detyra të Canit.

Në konkluzionet përfundimtare të komisionerit publik, thuhet se ankimimi nga subjekti Besnik Cani nuk provon të kundërtën e pretendimit të komisionerit.

Pas verifikimeve të kryera është kërkuar shkarkim nga detyra i Canit, pasi sipas Komisionerit Publik prokurori rezulton me mungesë të burimeve financiare.

Deklarata e Komisionerit Publik:
Për KP nga shqyrtimi i dosjes u provua se subjekti gjendet në kushte të pamjaftueshme për dy shuma të blerjes se banesës.
– subjekti ka deklarim të pasaktë, mungesë të burimeve të ligjshme.
Në lidhje me pasurinë, truall 600 m2 në Paskuqan, nuk provohet burimi i ligjshëm i saj.
Lidhur me pasuritë autoveturë dhe garazh, subjekti ka deklarim të pasaktë ndër vite dhe mungesë të burimeve të ligjshme për blerjen e këtyre pasurive. Në ato vite ka një bilanc negativ prej gati 500 mijë lekë.
KP: Për periudhën 2010-15 subjekti ka një bilanc negativ 2 mln lekë mes të ardhurave të ligjshme dhe shpenzimeve.
Për aftësitë profesionale, konfirmimi në detyrë është vendosur në vlerësim të gabuar të provave.
Subjekti ndodhet ne kushtet ku me veprimet dhe mosveprimet e tij, marrëdhënies së tij me një kompani tregtare, si dhe përfitimi i statusit të të pastrehut kur kryente detyrën e titullarit të Prokurorisë Fier, KP rithekson se këto kushte bien ndesh me detyrën e magjistratit.
KP: Për kriterin e pasurisë, subjekti rezulton me mungesë të burimeve financiare.
Përfundimisht kërkojmë: Shkarkimin nga detyra të Besnik Canit
Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka kërkuar shkarkim nga detyra të Besnik Canit.

LEXO TE PLOTE

Vetingu

Kaloi në sitën e vettingut/ Konfirmohet në detyrë zv. prokurori i Përgjithshëm

Publikuar

-

Nga

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka konfirmuar në detyrë prokurorin Thoma Jano.

Gjatë verifikimit të kritereve, u konfirmua se Jano nuk kishte fshehje të pasurisë, deklarime të rreme apo konflikte interesi, ndërsa nuk u gjet asnjë provë apo informacion për të ngritur dyshime mbi kontaktet e tij me krimin e organizuar.

Kujtojmë se fund të vitit të kaluar Jano u emërua si zëvendësprokuror i Përgjithshëm dhe drejtor i Përgjimeve, nga kreu i organit të akuzës, Olsian Çela, me një mandat dyvjeçar./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Vetingu

Ngec në “sitën” e vettingut/ KPK shkarkon prokurorin e “ndereve”

Publikuar

-

Nga

Ngec në sitën e vettingut prokurori Adnand Xhelili.

Mësohet se Komisoni i Pavaruir i Kualifikimit e ka shkarkuar, pasi ka konstatuar probleme me dy pasuritë kryesore të familjes së tij, konkretisht një apartament me sipërfaqe 117 m2 në Tiranë dhe një vilë trekatëshe në Borsh të Lukovës.

Adnand Xhelili i Prokurorisë së Tiranës, u lakua pak kohë më parë në emisionin investigativ “Fiks Fare”, ku denoncoi sorollatjet e një qytetareje në zyrat e një notereje, të Hipotekës, gjykatës, prokurorisë dhe përmbarimit.

Ndërsa në anën ekonomike, Xhelili ka deklaruar  gjashtë burime të ardhurash . Ai ka deklaruar të ardhura nga paga e rij si prokuror, si pedagod, pagën e bashkëshortes, pagën e  djalit, të ardhurat nga tokat bujqësore në Borsh, të ardhura nga shtëpia e pushimeve verore për turizëm./ CNA.al

Miliona lekë nga turizmi/ Zbardhet pasuria e prokurorit të “ndereve”

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: