Connect with Us

“Premtoj se nuk do t’ia bëj këtë Grendlandës”/ Donald Trump në bisedime për të blerë ishullin

Bota

“Premtoj se nuk do t’ia bëj këtë Grendlandës”/ Donald Trump në bisedime për të blerë ishullin

Publikuar

-

Presidenti i SHBA Donald Trump ka shkaktuar një zemërim të madh tek njerëzit, pasi postoi në Twitter një hotel gjigant me emrin e tij në Grenlandë ku shkruante: “Premtoj se nuk do ta bëj këtë në Grenlandë.”

Ky status ka prekur shumë banorë të cilët kanë reaguar shumë ashpër ndaj presidentit Trump.

Të dielën Trump konfirmoi idenë se do ta blinte këtë gjysmë territor autonom të Danimarkës, çështje të cilën e ka diskutuar me administratën e tij për shkak të benefiteve që do t’i sillte SHBA, e cila për dekada me radhë ka operuar me forcat ajrore me bazë në Greenlandë.

LEXO EDHE:  Miliarderi Donald Trump hyn ne garen presidenciale ne SHBA

Pas kësaj kryeministri i Danimarkës e ka konsideruar idenë si absurde, Trump e nxiti më shumë këtë çështje duke postuar një fotomontazh që tregon një hotel gjigant me emrin e tij në Grenland.

Trump tha për reporterët se ideja e blerjes së Grelandës është një çështje për të cilën është diskutuar edhe më parë.

Presidenti u shpreh: Danimarka e zotëron atë. Ne jemi aleatë shumë të mirë me Danimarkën. Ne e mbrojmë Danimarkën ashtu siçmbrojmë gjysmë e botës kështu lindi dhe koncepti për ta blerë.

Kryeministri i Danimarkës ka vizituar Grenlandën dhe është shprehur se ky vend nuk është në shitje.

Përshtatur nga CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Kosova ashpërson masat për përdorimin e mjeteve piroteknike/ Gjobë deri në 7 mijë euro

Publikuar

-

Nga

Në prag të festave të fundvitit, qeveria kosovare ka ashpërsuar ligjet për përdorimin e mjeteve piroteknike.

Ministria e Punëve të Brendshme të Kosovës deklaroi për Rtv21.tv, se nga data 26 dhjetor përdorimi i mjeteve piroteknike. MB bëri me dije se përdoruesit mund të dënohen deri në 7 mijë euro gjobë.

“Personi juridik për kundërvajtje dënohet me gjobë në shumë prej njëmijë (1000) deri shtatëmijë (7000) Euro nëse shkelet paragrafi 3.15 i këtij neni”, thuhet në përgjigjen e MPB-së, ndërsa thekson se gjoba do të ketë edhe për punëtorët.

“Neni 49: Punëtorët e organeve të autorizuara dënohen për kundërvajtje me gjobë në shumën prej njëqind(100) deri pesëqind (500) Euro nëse shkelet paragrafi 1.5 i këtij neni; dhe Neni 50: Punëtori i organeve të autorizuara dënohet me gjobë në shumën prej njëqind (100) Euro në vendin e kryerjes së kundërvajtjes, nëse nuk e prezanton licencën me kërkesën e zyrtarit policor”, theksoi Ministria, teksa tregoi llojet e mjeteve pirteknike dhe moshat për të cilat lejohet.

LEXO EDHE:  Merkel pas samitti tё G7/SHBA nuk ёshtё mё partner i besueshёm

LEXO EDHE:  Sulmi terrorist në Barcelonë/ Bushati: Jemi me Spanjën në këtë moment të vështirë

“Kategoria 1: dymbëdhjetë (12) vjet; kategoria 2: gjashtëmbëdhjetë (16) vjet; kategoria 3: tetëmbëdhjetë (18) vjet; kategoria T1 dhe P1: tetëmbëdhjetë (18) vjet”, thuhet më tej.

Ky ashpërsim është marrë pasi në festat e fundvitit nuk janë të pakta rastet kur qytetarët lëndohen nga përdorimi i mjeteve piroteknike./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Arrestohet zyrtari i LDK-së në aeroportin e Prishtinës

Publikuar

-

Nga

Policia ka arrestuar sot ish-kryetarin e Kaçanikut dhe ish-zyrtarin e Partisë Demokratike të Kosovës Xhabir Zharku.

Lajmin e ka konfirmuar edhe miku i tij Nasim Haradinaj, i cili deklaroi se Zharku u vu në pranga në aeroportin e Prishtinës.

“Zharku është arrestuar duke shkuar në Gjermani në një aheng familjar, arrestimi është bërë nga Policia e Kosovës në aeroportin e Prishtinës. Është arrestuar për një vepër, lënda e të cilës është hapur në vitin 2010”, deklaroi Haradinaj.

Mediat kosovare raportojnë se ish-zyrtari i PDK-së akuzohet për veprat penale “Keqpërdorim i pozitës dhe autoritetit zyrtar” dhe “Ushtrim i ndikimit”.

Në 2010-ën Zharku i kishte dhënë një parcelë toke në shfrytëzim një kompanie private e cila ndërkohë ia ka shitur një kompanie tjetër me pa të drejtë ligjore. Ndërkohë, kompania blerëse ka ndërtuar një banesë dhe ka paditur komunën. Gjykata i ka njohur të drejtën kësaj kompanie dhe prona ka kaluar në emër blerësit.

LEXO EDHE:  Presidenti afgan do “luftë të shenjtë” kundër korrupsionit

LEXO EDHE:  Presidenti Trump nderon viktimat e komunizmit

Nga ana tjetër ish-zyrtari i LDK-së, nuk e ka lejuar zyrtaren ligjore të regjistrojë një kërkesë në shkallën e dytë të gjykatës për shkak të mënyrës si është shitur toka.

Ai u dënua me tre vite burgim në vitin 2011, por në atë kohë u arratis në Suedi duke iu shmangur dënimit. Zharku u rikthye në Kosovë pas 5 vitesh e gjysmë, konkretisht më 7 qershor të 2018-ës, pasi Gjykata Themelore e Ferizajt, nxorri vendimin për ndalim të ekzekutimit të dënimit me burgim./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

E mitura përdhunohet nga mësuesi dhe dy fqinjët/ 12-vjeçarja shtatzënë në luftë për jetën

Publikuar

-

Nga

Një vajzë 12-vjeçare është bërë viktimë e përdhunimeve të njëpasnjëshme në Bangladesh nga mësuesi i saj dhe nga dy fqinjët.

“New Age Bangladesh” raporton se e mitura ka mbetur shtatzënë dhe ndodhet në Spitalin e Kolegjit Mjekësor Sher-e-Bangla, ku po lufton me vdekjen. Vajza është shtruar në spital më 10 dhjetor, ndërsa mjekët thonë se është në rrezik për shkak të moshës së vogël.

Mediat vendase shkruajnë se e mitura fillimisht ra viktimë e përdhunimit nëntë muaj më parë nga mësuesi i saj, i cili u ndihmua nga një kolege. Pasi u përhap lajmi, me vajzën abuzuan seksualisht dhe dy fqinjë të saj për disa herë me radhë.

LEXO EDHE:  Merkel pas samitti tё G7/SHBA nuk ёshtё mё partner i besueshёm

LEXO EDHE:  Video-Presidenti i Venezuelës sulmohet me dron me eksploziv

Prindërit denoncuan rastin dhe abuzuesit po përballen me drejtësinë. Nga ana tjetër shefi i policisë së rrethit Barishal Saatty Islam vizitoi viktimën në spital pasi mësoi për ngjarjen nga mediat. Ai premtoi të përballojë koston e trajtimit dhe të ndërmarrë veprime ligjore kundër autorëve./ CNA.al

LEXO TE PLOTE