Connect with Us

“Po shkojmë drejt humbjes së identitetit kombëtar”/ Kastriot Frashëri jep alarmin

Sociale

“Po shkojmë drejt humbjes së identitetit kombëtar”/ Kastriot Frashëri jep alarmin

Publikuar

-

“Vendosja e memorialit turk në Tiranë është një agreson ndaj trashgimisë dhe identiteti kombëtar.” Kështu u shpreh aktivisti dhe themeluesi i shoqërisë civile, Kastriot Frashëri i ftuar në studion e Fax News.

Sipas tij Shqipëria nuk ka pse eksporton problemet e brendëshme të Turqisë.

“Unë mendoj se është një agreson ndaj identiteti dhe trashëgimisë kombëtare.

Po shkojmë drejt një humbje të identiteti kombëtar dhe kjo është e rëndë. E thash edhe sot në protestë, është vendosur një simbolikë e qartë e shteti turk.

Ne nuk kemi pse të eksportojmë problemet e brendëshme të Turqisë të vijnë në Shqipëri.

LEXO EDHE:  Analisti amerikan shuplakë Ramës/ “Qenush para Erdoganit! Memoriali s’ka vend në Shqipëri

Vendosja e memorialit është një çështje e brendshme e Turqisë dhe nuk ka pse eksportohet këtu. Është një projekt që është quajtur “Dëshmorët e 15 Korrikut”, por unë si shtetas i Republikës së Shqipërisë nuk di që në datën 15 korrik të kemi disa dëshmorë që duhet të kenë memorial atje.

Ndaj media duhet ti shikojë këto projekte të cilat çojnë drejt cënimit të identitetit kombëtar” u shpreh Frashëri/CNA.al

1 Koment

1 Koment

  1. Basri Shkurtaj

    20 Gusht, 2019 at 9:10 pm

    I madh je z. Frasheri!

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Historia e vogëlushit shqiptar që nuk pati fatin e Alvinit

Publikuar

-

Nga

Televizioni A2, ka sjellë përmes një video të shkurtër, historinë e një tjetër vogëlushi shqiptar që ndodhet në kampin famëkeq Al Hawl në Siri.

Është vetëm 10 vjeç, por nuk e din kur ka mbërritur në Siri, megjithatë shqipen nuk e ka harruar.

“Jam 10 vjeç dhe kam ardhur në kapin Al Hawl para 7 muajsh tregon vogëlushi për gazetarët.

LEXO EDHE:  Gylenisti, aksioner i Air Albania/ Erdogani “aksioner” i memorialeve

LEXO EDHE:  Adele nuk humb kohë/Pak pas ndarjes nga bashkëshorti,këngëtarja kapet mat me dikë tjetër

Kur gazetari e pyet se kush e ka sjellë në Siri, djaloshi përgjigjet: “Babi im”, por sot nuk e din se ku ndodhet.

Ai është vetëm një nga shumë fëmijë shqiptarë që ndodhen në kampin famëkeq ku mbahen gratë dhe fëmijët e luftëtarëve të ISIS./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Stuhia rrëzon pemët/ OSHEE: Librazhdi dhe Elbasani pa energji elektrike

Publikuar

-

Nga

Moti i keq në 24 orët e fundit, i shoqëruar me me stuhi dhe erëra të forta ka shkaktuar dëme në linjën elektrike të tensionit të mesëm në Librazhd.

Mësohet se, një numër i konsiderueshëm shtyllash elektrike dhe disa km përcjellës të rrjetit shpërndarës të energjisë elektrike janë shkatërruar, duke krijuar probleme në furnizimin me energji për bashkitë Librazhd dhe Përrenjas.

Po ashtu, bëhet me dije se si pasojë e kushteve të rënduara atmosferike, një numër i konsiderueshëm pemësh janë thyernë Përrenjas Fshat, duke dëmtuar linjat e Tensionit të Mesëm 6 Kv të fiderave 3 në Nënstacionin Elektrik të Përrenjasit që furnizon me energji një pjese të qytetit të Përrenjasit dhe zonën e Njësisë Administrative Stravaj.

OSHEE, Agjencia Librazhd njofton se po punohet për riparimin e defekteve dhe linjave elektrike të dëmtuara, me qëllimin rikthimin në kohën më të shpejtë të mundur të energjisë.

LEXO EDHE:  Zbulohet kush është bosi spanjoll që u sulmua nga Mihal Kokëdhima

LEXO EDHE:  7-vjeçarja humbi në xhungël, gjendet e gjallë pas 18 ditësh

Ndërkohë që, raportohet se gjatë ditës së sotme të tilla defekte ka pasur edhe në zona të ndryshme të bashkisë Elbasan.

Sipas burimeve zyrtare nga Emergjencat Civile, defekt pati fidri në fshatin Godolesh, që la pa energji Qerretin dhe disa fshatra të tjerë. Në Gramsh po gjatë të martës mbetën pa energji, për shkak të motit të keq, fshatrat Kokel, Bratile, Grabove, Bicaj. Në bashkinë e Librazhdit ndërprerje energjie pati në fshatrat Funarës, Tregan, Bujaras, Kacivel dhe zona e Lixhave të Treganit në Njësinë Administrative Tregan./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Përplasjet në Astir/ Spartak Ngjela: “Shteti i paaftë, të zgjidhet përmes rrugëve ligjore”

Publikuar

-

Nga

Avokati Spartak Ngjela, i ftuar në studion e lajmeve të TV “Fax News”, teksa ka komentuar përplasjen në Astir mëngjesin e sotëm, u shpreh se shteti ligjor nuk i mbron ata pasi janë në proces legalizimi dhe, në bazë të ligjit, nuk kanë asnjë të drejtë.

Sipas Ngjelës e gjitha kjo situatë është krijuar si pasojë e paaftësisë së shtetit, nga njëra anë, dhe korrupsionit nga ana tjetër, teksa theksoi se fundi i kësaj çështjeje vendoset vetëm përmes organeve të drejtësisë dhe rrugëve ligjore.

“Shteti ligjor nuk i mbron ata, mbetet ti mbrojë shteti social, ata janë në proces legalizimi, dhe në bazë të ligjit nuk kanë asnjë të drejtë. Një qeveri që jep para jashtë ligjit është krim. Pse i lanë kaq gjatë? Pse e bëri tani? Si zgjidhet kjo çështje? Zgjidhet vetëm në gjykatë. Unë nuk kam lidhje me këtë qeveri, dhe po të jem unë nuk jap asnjë para për këtë rrugë, do të ndiqja procesin ligjor. Këtë gjendje e ka krijuar korrupsioni, le ta zgjidhin, por jo me protesta, kjo zgjidhet me Gjykatë.

LEXO EDHE:  Gazi lotsjellës në protestë/ Goxhaj ngre alarmin

LEXO EDHE:  “Po masakrohen pyjet!”/ Prefekti i Kukësit jep alarmin

Kjo është një përplasje sociale që e la Rama të vijë deri këtu. Ju nuk dini të ndërtoni, janë ndërtuar në formë korruptive. Kanë ardhur ekspert që kanë thënë se duhen deri në 500 milionë euro për të rikthyer normalitetin në qytet. Gjithë kjo që ka ndodhur është paaftësi e shtetit nga njëra anë dhe korrupsionit nga ana tjetër. Pse e lejon të ndërtojë pa leje kur ti e din se pa leje nuk duhet të ndërtohet? Gjithë këta të legalizuarit, nuk i kanë të sigurta pronat nëse vendoset ligji. Po flas me terma normal, pronë me ligj nuk jepet, prona ose blihet me kontratë ose është e trashëgueshme. Para disa vitesh u tha që të bliheshin truallet, dhe nuk u lejua, u hodh në atë kohë Saliu. E gjithë kjo që po ndodh sot është produkt i pronësisë së truallit”, tha Ngjela./CNA.al

LEXO TE PLOTE