Connect with Us

Vjeshta vendimtare për çmontimin e diktaturës/ Deputeti: Shkodra shembull i demokracisë

Politikë

Vjeshta vendimtare për çmontimin e diktaturës/ Deputeti: Shkodra shembull i demokracisë

Publikuar

-

Kundërshtimi i konstituimit të Këshillit bashkiak të Shkodrës nëpërmjet protestës së organizuar nga dega e Partisë Demokratike të kësaj bashkie, ka frymëzuar deputetin  e listës së PD-së të qarkut të Beratit, Lefter Maliqi, që këtë akt e ka vlerësuar si të vetmen rrugë për ti dhenë fund diktaturës lokale të instaluar pas votimeve të 30 qershorit.

“Vjeshta vendimtare për cmontimin e diktaturës. Demokracia lokale nuk egziston më pas zgjedhjeve moniste të 30 Qershorit dhe uzurpimit me forcë të bashkive nga Rilindja e krimit. Parlamenti, bashkitë, këshillat bashkiake, qeveria, 95% e institucioneve janë moniste. Vendi drejt Diktaturës. Në Shtator duhet të paralizohet jeta në vend për të ardhmen e përbashkët. Qytetarë, socialistë të ndershëm, demokratë, opozitare, shoqëri civile në të njejtën kohë me thirrje e organizim të mirëfilltë me dhjetra mijëra qytetarë të protestojmë fortë para 61 bashkive në vend. Nuk ka polici, nuk ka forcë që të ndali zemerimin popullor kundra klikes mafioze qe po instalon diktaturen ne cdo bashki, ne cdo institucion te vendit. Boll me ne paqe me krimin, drogen, varferine, pasigurine, paftesine, ironine ,shantazhimin e Rilindjes se krimit dhe diktatures. 61 protesta ne te 61 bashkite, ne te njejten kohe te qendrueshme do bejne te mundur rrezimin e kalorësit dështak të Rilindjes, turpit të shqiptareve me citjane, veshje skandaloze, sjellje jo normale, ironi e shantazhime qe si ka hije nje kryeministri por nje njeriu te semure, droguar me probleme psiqike e mendore. Protestat e menjehershme ne cdo bashki te zaptuar moniste pa zgjidhje e zgjedhje, pa perfaqesim demokratik gjithpërfshirës, do shpëtojnë vendin nga instalimi i diktaturës dhe do cojnë vendin drejt qeverisë teknike, zgjedhjeve të lira, të ndershme, gjithpërfshirëse, të parakohshme lokale dhe parlamentare. Shembull i demokracisë mbetet Shkodra blu,të ndjekim nga pas qytetarët e djepit të kulturës e shembullit të demokracisë dhe qytetërimit Shkodrës heroike e patriotike.Vjeshta vendimtare, revolucioni demokratik i pashmangshem per fatet e vendit ne BE dhe cmontimin perfundimtar te se keqes”, shkruan Maliqi në faqen e vet në rrjetet sociale./CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Katër të vrarë në Bulevard/ Tahiri akuza të forta Bashës ?

Publikuar

-

Nga

Ish-ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri në një deklaratë për mediat, ka folur sot me tone të forta në lidhje me akuzat në drejtim të tij dhe vendimin e Gjykatës, dy ditë më parë e cila rrëzoi tre akuzat kryesore, por e shpalli fajtor për shpërdorim të detyrës.

Saimir Tahiri e cilësoi këtë si jo drejtësi e plotë dhe paralajmëroi se betejës së tij për të vërtetën do i shkojë deri në fund.

Por, Saimir Tahiri ka shigjetuar edhe kreun e PD-së, Lulzim Basha. Ndërsa riktheu në vëmendje 21 janarin e vitit 2011, ku gjatë një proteste të opozitës së asaj kohe, katër persona u vranë në Bulevard, kur ministër i Brendshëm ishte pikërisht Lulzim Basha.

“Minstri i Brendshëm dhe nuk është akuzuar për shpërdorim detyre kur u vranë 4 qytetarë në bulevard? As Kryeministri? Ministër i Mbrojtjes nuk është akuzuar për shpërdorim detyre kur la të vdekur 28 burra, gra e fëmije në Gërdec?

Askush, ministër a kryeministër që në këto 30 vjet ka vjedhur paratë e shqiptarëve sa është shqepur, nuk është akuzuar për shpërdorim detyre?”-tha ndër të tjera Tahiri./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Saimir Tahiri flet për rikthimin në politikë/ Bën dhe “mea culpa”

Publikuar

-

Nga

Ish-ministri i Brendshëm Saimir Tahiri, ka dalë sot në një deklaratë për mediat, ku ka folur rreth procesit të tij gjyqësor maratonë dhe vendimit të Gjykatës.

Por, ndërsa është pyetur nga gazetarët për një rikthim të mundshëm në politikë, ai deklaroi se nuk e ka menduar rikthimin në politikë dhe se e vetmja çështje në të cilën është përqendruar është rruga e drejtësisë.

Tahiri theksoi se ka marrë mijëra mesazhe nga kolegë dhe nga qytetarë të thjeshtë që i kanë besuar gjatë kësaj kohe, ndërsa shpehu keqardhjen për ata që janë dënuar padrejtësisht.

“Kam marrë mesazhe nga ish kolegët po s’besoj se ka kuriozitet për publikun. Komunikoj normalisht me disa por kjo nuk është kuriozitet për ju dhe publikun. Por jam i lumtur që kam marrë mijëra sms nga qytetarët edhe pse ishte sakrificë të besoje tek unë.”-tha Tahiri.

Më tej, i pyetur se nëse është kjo drejtësia që donte kur votoi reformën në drejtësi, Tahiri nuk ka nguruar të bëjë edhe një “mea culpa”, për ata që janë dënuar padrejtësisht.

“Po i shkoj deri në fund një rruge duke bërë timen për drejtesinë që kërkoj. Unë nuk hy te ata që do mjaftonte vendimi im që të them drejtësia nuk funksionoi edhe sikur vendimi ndaj meje te ishte i gabuar do ishte nëse sistemi do ishte i gabuar. Më vjen shumë keq për ata që janë dënuar padrejtësisht dhë atyrë që u kemi rënë në qafë. Unë e kam kuptuar shumë vonë këtë por më vjen shumë keq.”–u shpreh Tahiri.

Sa i takon një rikthimi në PS, Tahiri tha se “Sa i takon rikthimit, sështë patjetër në qeverisje, sdo të thotë të kesh një karrige. S’e kam menduar këtë cështje tani. Po luftoj për të drejtën time deri në fund. Pastaj nuk e ka në dorë partia karrierën time, e kam vetëm unë. Më lini ti shkoj deri në fund drejtësisë sime.”/ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Rama i dërgoi mesazh pas vendimit të Gjykatës?/ Ja si përgjigjet Tahiri

Publikuar

-

Nga

Ish-ministri i Brendshëm Saimir Tahiri ka dalë sot në një deklaratë për mediat, për të sqaruar sikurse kishte paralajmëruar, të vërtetën e tij, pas vendimit të Gjykatës për Krimet e Rënda e cila rrëzoi tre akuzat kryesore ndaj Tahirit, por e shpalli fajtor për shpërdorim detyre.

Gjatë deklaratës, Tahiri e ka cilësuar këtë si drejtësi jo e plotë dhe ritheksoi se do ti shkojë deri në fund betejës së tij.

Por, ndërsa ish-ministri tha se pas vendimit të Gjykatës ka marrë mesazhe nga miq dhe dashamirës, ai është pyetur nga gazetarët edhe nëse i ka ardhur ndonjë mesazh nga kryeministri Edi Rama.

“Nuk e kuptoj pse duhet te me pyesni a ka folur kryeministri për kete vendim. S’kam folur fare. Rruges se drejtësise i shkoj vete përpara.”-u përgjigj ish-ministri./ CNA.al

LEXO TE PLOTE