Connect with Us

“Nuk doja të fitonte terrorizmi”/ Turistja rikthehet në Tunizi 4 vite pas sulmit

Bota

“Nuk doja të fitonte terrorizmi”/ Turistja rikthehet në Tunizi 4 vite pas sulmit

Publikuar

-

Një e mbijetuar nga sulmi terrorist në Tunizi ka treguar detajet nga momentet e tmerrshme të ngjarjes makabër që ndodhi 4 vite më parë.

Millie Twells, 19 vjeç, ka vendosur të bëjë pushimet në tunisi për herë të parë pas 4 vjetësh nga momenti i sulmit.

Një nga fanatikët më të mëdhenj të Isis Seifeddine Rezgui vrau 38 persona, duke përfshirë 30 qytetarë britanikë, në Port El Kantaoui në 26 Qershor të vitit 2015.

Millie së bashku me familjen e saj ndodheshin pranë pishinës duke shijuar pushimet e tyre kur dëgjuan një breshëri plumbash.

I droguari i armatosur me kallashnikov nisi të shtinte drejt njerëzve të cilët po meernin rreze dielli pranë bregdetit dhe më pas mësyu në resort.

Së bashku me disa turistë të tjerë, vajza e cila në atë kohë ishte vetëm një adoleshente u futën në një dhomë, ku Rezgui tentoi të hapte derën para se të largohej.

LEXO EDHE:  “I lini deklaratat formale, zbardhni ngjarjen”/ Apeli i Avokatit të Popullit për sulmin ndaj Lalës

“Të gjithë të tjerët ishin duke qëndruar atje duke pritur të vriteshin dhe unë po përpiqesha të gjeja një mënyrë se si të dilnim që aty,” tha Millie, nga Ilkeston, Derbyshire. ‘Mbaj mend që isha shtrirë në pjesën e përparme dhe zemra më rrihte shumë shpejt”. I përsërisja vetes se nëse do të vdisja do të ndodhte shumë shpejt dhe nuk do të ndjeja dhimbje.

Për fatin e mirë të tyre Rezgui u largua dhe u qëllua për vdekje nga policët në një tjetër pjesë të resortit.

“Kthimi im sërish këtu ishte të përballoja dhe të kaloja frikën që më kishte pushtuar vite më parë. Nuk doja që terrorizmi të fitonte”.

Përshtatur nga CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Mbytja e varkës me 50 refugjatë klandestinë/ Arrestohen tre persona

Publikuar

-

Nga

Policia greke tha se arrestoi tre persona të cilët dyshohet se janë organizatorët e trafikut të disa dhjetëra emigrantëve që synonin të kalonin nga Greqia drejt Italisë.

Varka me të cilën ata udhëtonin u mbyt të shtunën 13 milje detare në jug-perëndim të ishullit të Paksos, afër Korfuzit. Sipas rojës bregdetare greke, 12 persona humbën jetën, 21 u shpëtuan, ndërsa 14-20 persona të tjerë rezultojnë të humbur në det.

Roja bregdetare greke, raporton korespondenti i radios amerikane VOA, tha të martën se operacionet e kërkim shpetimit nuk kishin dhënë rezultate, për gjetjen e migrantëve të tjerë të humbur në det. Sipas autoritetit portual në Prevezë, nga hetimet paraprake rezulton se tre të arrestuarit, si të dyshuar për trafikun, janë shtetas afganë dhe ndodheshin mes personave që i mbijetuan incidentit.

Dhjetëra emigrantë të huaj pasi hyjnë nga kufiri turk në Greqi synojnë të kalojnë drejt vendeve europiane përmes hapësirës detare me Italinë dhe “rrugës ballkanike” që kalon tranzit nga Shqipëria.

LEXO EDHE:  “I lini deklaratat formale, zbardhni ngjarjen”/ Apeli i Avokatit të Popullit për sulmin ndaj Lalës

LEXO EDHE:  Foto-Protesta në përkrahje të Klodiana Lalës/ Për kë bien këto plumba

Autoritetet kufitare shqiptare ndeshin pothuajse çdo ditë raste në zonën e Korçës dhe të Gjirokastrës, ku emigrantë të parregullt që hyjnë nga Greqia synojnë të udhëtojnë kryesiht drejt Malit të Zi me destinacion final vendet europiane.

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Arrestohen dy shtetas rusë për kalim të paligjshëm të kufirit të Kosovës

Publikuar

-

Nga

Prokuroria Themelore në Mitrovicë ngriti të martën aktakuzë ndaj dy shtetasve rus, të cilët u kapën nga policia e Kosovës gjatë një përpjekjeje për të hyrë nga Serbia në Kosovë, në rrugë të paligjshme.

Sipas policisë, raporton korespondenti i radios amerikane VOA në Kosovë, dy shtetasit rus kishin provuar të hyjnë në Kosovë nëpërmjet vendkalimit kufitare në Jarinjë në veriun e vendit, por ishin kthyer prapa në mungesë të vizës.

Më pas, Igor Krasikov dhe Marina Krasikova, ishin futur në Kosovë nëpërmjet një rruge anësore me një makinë që mbante targa regjistrimi të qytetit të Cetinës në Malin e Zi. Ata janë arrestuar nga një patrullë e policisë e cila ka konfiskuar makinën e marrë me qira në Mal të Zi

Valon Preteni nga Prokuroria Themelore në Mitrovicë i tha Zërit të Amerikës se “të dyshuarit E.K dhe M.K., gjenden në paraburgim që nga dita e hënë me datën 13 janar”.

LEXO EDHE:  Kërkoi përjashtimin e Ramës nga Parlamenti/ Ngjela “sulmon” Kryemadhin: Flet kot, gjysmat e rrugëve…

LEXO EDHE:  I moshuari sulmon ZVRPP-në Pogradec

“Aktakuza është ngritur për veprën penale kalimi i paautorizuar i vendkalimeve kufitare ose i vijës kufitare “, tha zoti Preteni.

LEXO TE PLOTE

Bota

Plan për sulm të fuqishëm në Gjermani/ Kapen islamikët e dyshuar

Publikuar

-

Nga

Policia gjermane ka arrestuar disa të dyshuar islamikë mëngjesin e kësaj të marte.
Prokurorët e Berlinit thanë se ata ishin të dyshuar për komplotin e një sulmi në Gjermani.

“Me dyshimin për planifikimin e një akti të dhunshëm serioz që rrezikon shtetin, urdhër-arreste janë duke u ekzekutuar në Berlin, Brandenburg, North Rhine-Ëestphalia dhe Thuringia,” shkruan zyra e Prokurorit të Përgjithshëm në Tëitter.

Pak më vonë, ata shtuan se sulmet ishin në shënjestër të të dyshuarve me origjinë çeçene për skenën islamiste.

Policia e Berlinit konfirmoi se militantët e dyshuar ishin me origjinë çeçene të moshës 23 dhe 28 vjeç.
Ata akuzohen se kanë krijuar vende për një sulm të mundshëm të motivuar nga Islami.
Hetuesit theksuan se ende nuk kishte “ndonjë rrezik konkret të një sulmi”, bazuar në informacionin aktual. Gjatë bastisjes në të katër shtetet e ndryshme, u konfiskuan para, disqe të fortë dhe thika.
Autoritetet kanë qenë në gatishmëri të lartë në Gjermani, e cila vitet e fundit ka pësuar një numër të madh sulmesh.

Më i rëndi nga këto ka qenë ai i në dhjetor 2016, kur një kamion u zhyt në turmat në një treg Krishtlindjesh në Berlin, duke lënë 12 të vdekur.

LEXO EDHE:  Sulmi ndaj gazetarit Ismet Drishti/ Policia jep detajet

LEXO EDHE:  Qytetari sulmohet nga qentë e rrugës/ Bashkia i mbyll derën

Që atëherë, autoritetet gjermane thuhet se kanë ndaluar nëntë sulme të tjera që besohet se kishin motive radikale islamiste.

Kohët e fundit, tre burra u arrestuan në qytetin perëndimor të Offenbach në nëntor të vitit të kaluar me dyshimin se kishin planifikuar një sulm me bomba./CNA.al

LEXO TE PLOTE