Connect with Us

Beteja për “kalanë e fundit”/ Konstituohet Këshilli Bashkiak i Shkodrës

Politikë

Beteja për “kalanë e fundit”/ Konstituohet Këshilli Bashkiak i Shkodrës

Publikuar

-

Partia Socialiste ka marrë sot edhe Shkodrën, bashkia e fundit, e cila njihet si një bastion i djathtë.

Edhe pse Partia Demokratike që prej orës 10:00 vijon protestën, mësohet se është Konstituar Këshilli Bashkiak i Shkodrës dhe kryetare e këtij këshilli është zgjedhur Brisela Kadia.

Brisela Kadia është zgjedhur me 47 vota kryetare e këshillit bashkiak Shkodër,  ndërsa dy vota kanë qenë të pavlefshme. Po kështu janë zgjedhur edhe tre nënkryetarët e Këshillit Bashkiak. Ata janë Arvid Osja, Tereze Brigja dhe Suada Selimaj.

Kryetarja e Re ka thënë se do të jetë e drejtë dhe e paanshme.

“Ky këshill fillon punë në një situatë të pazakonte, ku disa parti kanë lënë jashtë votuesit e tyre. Do të punojmë për të gjithë. Kjo detyrë që më është besuar do të jem e drejtë dhe e paanshme ne të drejtë të ligjit për të shërbyer për Shkodren dhe shkodranët” ka thënë ndër të tjera Kadia.

Konstituimi i Këshillit Bashkiak të Shkodrës është bërë mes tensionesh, ndërsa PD protestonte jashtë ambienteve të sallës së Bibliotekës së Universitetit “Luigj Gurakuqi”.

LEXO EDHE:  Viktimat e rrëzimit të helikopterit/ Familjet përfitojnë nga sigurimi i jetës

Protestuesit kanë tentuar të çajnë kordonin e policisë për t’u futur brenda në sallë, por janë ndaluar nga uniformat blu.

Po ashtu debate ka pasur edhe në mbledhje, ku ishte e pranishme përfaqësuesja e PD-së, Greta Bardeli për të vëzhguar mbledhjen dhe për të dokumentuar parregullsitë. Por pas debateve, ajo është larguar nga mbledhja.

Tashmë PS ka shumicën e Këshillit Bashkiak të Shkodrës, ndërsa nuk është vendosur ende asgjë në lidhje me fatin e Voltana Ademit.

Kujtojmë këtu se kandidati i PS, Valdrin Pjetri i cili doli fitues në zgjedhjet vendore të 30 qershorit, u tërhoq nga marrja e detyrës, pas akuzave të PD-së, sipas të cilës ai rezulton i dënuar në Itali për trafik droge./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Reparti i patologjisë në Kavajë do kthehet në karantinë/ Kërcënim serioz për banorët”

Publikuar

-

Nga

Sekretari i Përgjithshëm i PD, Gazmend Bardhi thotë se sot në repartin e patologjisë dhe urgjencës në Spitalin e Kavajës kanë nisur përgatitjet, me urdhër të Ministres së Shëndetësisë, për ta kthyer në Karantinë.

Sipas Bardhit, kjo është papërgjegjshmëri!

“Zgjedhja e një spitali të një qendre të banuar për Karantinë është kërcënim serioz për jetën e të gjithë banorëve.
Ky është një provokim i rëndë me Kavajën”, shkruan bardhi.

LEXO EDHE:  Viktimat e rrëzimit të helikopterit/ Familjet përfitojnë nga sigurimi i jetës

LEXO EDHE:  PS: Basha nuk i mbajti premtimet, Tirana degradoi në katër vjet

Ai i bën thirrje të gjithë bashkëqytetarëve të mos e pranojnë trajtimin nga Edi Rama si banorë të parëndësishëm, jeta e të cilëve nuk ka rëndësi për Kryeministrin.
“Karantinën ta ndërtojë në shtëpinë e tij në Surrel, jo në Kavajë”, përfundon Bardhi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Përhapja e koronavirusit/ Spahia: Mungon serioziteti, këmbana duhet të ishte alarmante

Publikuar

-

Nga

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Bardh Spahia ka folur lidhur me masat e marra nga Ministria e Shëndetësisë për mbrojtjen nga koronavirusi.

Spahia u shpreh se që në fillim të përhapjes së koronavirusit duhet të ishin marrë masa nga Ministria, pasi sipas tij, institucionet shqiptare kanë pasur një mos seriozitet për trajtimin e situatës.

“ Shqipëria që në momentin e parë të shfaqjes së këtij virusi, duhet të kishte qenë kambanë alarmi për vendin tonë për të marrë disa masa. Tani që virusi është te porta, këmbana për autoritetet shqiptare duhet të ishte alarmante. Kam vënë re një mos seriozitet për trajtimin e kësaj situate nga strukturat e shtetit shqiptar. Ne i lamë disa ditë kohë institucioneve tona për përballimin e kësaj situate për t`u organizuar. Por ne kemi parë një apati totale nga institucionet përgjegjëse. Pastaj filluam denoncimin e situatës që kishte në thelb të vetin mungesën e përgjegjësisë. Faji kryesor bie mbi Ministria e Shëndetësisë për të gjitha denoncimet që kemi bërë ne dhe media”, tha Spahia në studion e Rtv Ora.

LEXO EDHE:  Kërkesa e PD për Komision Hetimor për rastin “Tahiri”/ Reagon Taulant Balla

LEXO EDHE:  PS: Basha nuk i mbajti premtimet, Tirana degradoi në katër vjet

Demokrati shtoi se kontrollet në pikat kufitare duhet të kishin qenë më të mëdha. Ai tha se ka inspektuar nga afër punën që bëhej në pikat kufitare, ku ka konstatuar se personeli mjekësor nuk është i pajisur me mjetet e duhura për të parandaluar përhapjen e koronavirusit./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“U vënë dorën në ballë/ Qeveria asnjë mjet kontrolli për të prekurit nga koronavirus”

Publikuar

-

Nga

Ish kryeministri Sali Berisha ka publikuar mesazhin e qytetarit dixhital i cili thotë se qeveria nuk ka asnjë paisje të tekonoligjisë së fundit për të identifikuar personat e prekur nga koronavirusi.

Sipas qytetarit, e vetmja mënyrë për të kntrolluar është vënia e dorës në ballë.

“Papërgjegjësi totale e Edvin Hajdutit dhe ndrikull Hajnisa! Asnja kontroll i atyre që hynë në Shqipëri për Koronavirus! Qendrim kriminal! Asnjë mjet teknologjik kontrolli pervçse u venë njerëzve dorën në ballë”, shkruan Berisha bashkëgjitur mesazhit të qytetarit dixhital./CNA.al

LEXO TE PLOTE