Connect with Us

“Presidenti si aplikacion që shkarkohet në internet!”/ Meta: Nuk më shantazhojnë dot

Politikë

“Presidenti si aplikacion që shkarkohet në internet!”/ Meta: Nuk më shantazhojnë dot

Publikuar

-

Presidenti i Republikës, Ilir Meta në një intervistë të dhënë sot për emisionin “Kojshia Show” në RTV21 ka folur edhe për nismën e mazhorancës për shkarkimin e tij.

Teksa u pyet nga gazetari se “A mos po e shohin Presidentin si në aplikacion që shkarkohet në internet?”, kreu i vendit tha se nuk shantazhohet nga sjellje të tilla dhe se institucioni i presidencës është i obliguar për ti shërbyer qëllimit kombëtar.

Presidenti është institucion që, jo vetëm nuk shantazhohet, por përkundrazi është edhe më i motivuar për t’u shërbyer atyre qëllimeve kombëtare që ka për detyrë: të angazhohet dhe të mbrojë demokracinë e pluralizmin politik në vend në një situatë tërësisht anormale, po të kemi parasysh situatën në Parlament, situatën e fundit para dhe pas 30 qershorit, por njëkohësisht edhe faktin që vendi është pa institucionet kryesore të drejtësisë apo me institucione tërësisht tranzitore dhe të kontestuara. Pra kur vendi është në situatë dëshpëruese.

LEXO EDHE:  Rama troket në zyrën e Metës

Megjithatë, unë kam bindjen që kjo situatë me një reflektim më të gjerë të të gjithë shoqërisë dhe me një reflektim të të gjithë palëve, duke filluar tashmë nga opozita, do të mund të ecë në drejtimin e duhur, megjithëse me shumë vonesë dhe me kosto të tmerrshme”, theksoi Meta./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Basha e bëri numrin 2 të PD-së/ Goxhaj nuk i kursehet Desada Metajt

Publikuar

-

Nga

Avokati Altin Goxhaj, ka sulmuar Desada Metajn, pas marrjes së detyrës si numrin 2 të PD-së.

Goxhaj, e cilëson Metajn si gjetjen e duhur të PD-së, ndërsa pretendon se ajo po vazhdon misionin manipulues dhe gebelsian të “Opinionit” të Blendi Fevziut, të cilin e quan njeri të George Sorosit.

“Emërimi nga Lyli te Kryeredaktores së Opinionit të Fevzo Sorosit, Desada Metajt si nr 2 i PD-së është konfirmim se kujt i shërben Lyl Sorosi dhe se modeli gebelsian i lavazhit të trurit që Desada me Fevzon i ka bërë Opinionit publik, tani do të zhvendoset pranë zyrës së Lylit!
Në fakt, “Opinion” është etaloni se si një emision politik mund të shërbejë si instrument për instalimin e Diktaturës së Oligarkisë! Dhe Desada ka qenë numër 2 i “Opinionit”, duke pasur parasysh se numër 1 është Fevzo Sorosi!”, shkruan avokati në rrjetet sociale.

Më tej ai thekson se “Desada i ka shërbyer në mënyrën më të devotshme instalimit të diktaturës së oligarkisë Sorosiane, censurës dhe vrasjes së lirisë së shprehjes, mashtrimit dhe manipulimit mediatik, gënjeshtres dhe fake neës-eve, propagandës antiamerikane dhe antiTrump, fshehjes së axhendës Soros për rrënimin, falimentimin dhe shpopullimin e Shqipërisë, banalitetit kulturor dhe artistik’.

LEXO EDHE:  Rama troket në zyrën e Metës

LEXO EDHE:  Meta zhvillon takim me strukturat e LSI Tiranë/ Të zbatojmë vendimet e Konventës Kombëtare

Goxhaj pretendon se me detyrën si numri 2 Bashës, Desada Metaj nuk shkon as me ngritje dhe as me ulje, por në pozicion horizontal për të vazhduar atë që ka nisur. Sipas tij, Metaj po manipulon opinionin publik në favor të instalimit të diktaturës së oligarkisë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Mona mbledh bandën e LSI-së në Korçë/ Çfarë nuk u pa nga takimi i Kryemadhit në qytetin juglindor

Publikuar

-

Nga

Ditën i djeshme Monika Kryemadhi, kryetarja e komanduar, nga presindeti Ilir Meta, e LSI-së, zhvilloi një takim në kinemanë e Korçës.

Një takim në një sallë që merrnin pjesë rreth 200 veta, ku në fillim të rreshtave ishin disa të rinj dhe më tej në sallë shikoje përfaqësuesit më të korruptuar të politikës në Korçë, kudo të shpërndarë: ish-deputetë dhe banda e hajdutëve të LSI-së.

Filluar që me Ilir Metën, ata futën tentakulat e tyre të korrupsionit në amdinistratën shtetërore, nga viti 2009 deri në vitin 2013, duke u kthyer në një grup gjobaxhinjsh të pështirë, madje, për më tepër, shpesh herë janë kapur duke vjedhur dhe blerë vota. Janë hajdutërit që qëndruan në pushtet edhe në mandatin e parë të Rilindjes, që luftuan që Rilindja të vinte në vitin 2013 në krye të qeverisë, që ata të ruanin karriget e tyre në shumë institucione, përfshirë këtu edhe Bashkinë e Korçës, ku kishin një pjesë thelbësore dhe e morën me marrëveshjen që bënë me socialistët.

Ishin tek patentat, ishin tek rrugët, ishin në universitet, janë dhe pedagogë, janë tek tatimet, një pjesë e tyre ende nëpër detyra e funksione. Megjithëse dje fshiheshin të mos kapeshin nga aparatet fotografikë dhe kamerat, janë në administratën e Rilindjes, bëjnë sikur janë socialistë, por janë thjeshtë dhe vetëm banda e hajdutëve të LSI-së.

Këta mblodhi dje Monika dhe desh t’i shiste sikur ishin një pjesë LSI-stësh të rinj, a thua se në një qytet si Korça, me një kampus me rreth 6000 studentë, është e vështirë të gjesh 20 të rinj për rrjeshtat e parë dhe më pas mbledhin më hajdutët e 8 viteve të pushtetit me PD-në dhe Rilindjen e Ramës, t’i fshehësh nga pas dhe të mbushësh sallën me familjarët e tyre, me shpresën se do vish prap në pushtet, apo do bësh marrëveshje me Ramën për të vazhduar vjedhjen dhe për t’i nxjerrë sërish në skenë bandën, për t’i aktivizuar ata.

LEXO EDHE:  Erdogan uron Ilir Metën për zgjedhjen si President i Shqipërisë

LEXO EDHE:  Debati për GJK, topi në fushën e Metës/ Gjoni: Pritet përplasje të fortë mes Parlamentit dhe Presidencës

Emrat janë të përveçëm, ata i di gjithë Korça. Ata janë në instistucione disa, shumë prej tyre janë larguar, por për 8 vite u majmën. Ashtu siç e theksuam më lart janë kapur duke vjedhur vota, në më shumë se një rast, por janë të lirë, shijojnë jetën e tyre, ato që vodhën dhe u grabitën qytetarëve korçarë.

Për këtë kanë festuar edhe dje, duke u mbledhur si një bandë hajdutësh dhe gjobaxhinjsh, në qendër të Korçës, për të festuar e për të na treguar se ata janë gjallë dhe tani po ndjekin nga pas Monën e tyre./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Nder të njihem si vajza e Azemit”/ Hajdari jashtë kontureve të politikës: Çfarë më mungon nga SHBA

Publikuar

-

Nga

rudina hajdari interviste

Deputetja Rudina Hajdari, e cila është vajza e ish-liderit të dhjetorit Azem Hajdarit është rrëfyer së fundmi për jetën e saj personale, e zhveshur nga politika.

Deputetja tregoi se ndonëse është larguar para shumë vitesh në Amerikë, gjithmonë ka dashur të ndjekë ëndrrën e babait dhe për këtë arsye është rikthyer në Shqipëri dhe ka zënë vend në politikë.

“Gjithmonë qëllimi im ka qenë të kthehem në Shqipëri dhe të ndjek hapat e tim eti, kjo ishte me rëndësi të madhe për mua. Mendoj se kam shumë për të dhënë në këtë drejtim dhe dua të kontribuoj në zhvillimin dhe në rrugën europiane të Shqipërisë, ndaj dhe nuk pendohem aspak”, tha deputetja në një intervistë për revistën “Class”.

Por pavarësisht rikthimit, duket se Hajdarit i mungon Amerika dhe qetësia që ajo ka pasur atje. Deputetja rrëfen se një ndër gjërat që e bezdis është futja e hundëve vend e pavend.

LEXO EDHE:  Akuzat e forta/ Thellohen përplasjet mes Metës dhe mazhorancës

LEXO EDHE:  Parlamenti rrëzoi amandamentet e LSI/ Meta kthen buxhetin 2019

“Amerikanët kanë një shprehje që thonë ‘it’s none of your business”, që është një koncept që nuk përdoret apo zbatohet këtu”, tha deputetja, ndërsa theksoi se për të është nder ta identifikojnë si vajza e Azem Hajdarit./ CNA.al

LEXO TE PLOTE