Connect with Us

Nga Artan Fuga/ “Horrori” në jug, të mos linçohet biznesmeni shqiptar

Lajm i Rekomanduar

Nga Artan Fuga/ “Horrori” në jug, të mos linçohet biznesmeni shqiptar

Publikuar

-

Të mos linçohet biznesmeni shqiptar, por të ruhet paanësia mes tij dhe turistëve të huaj!

Skena ku shihet pronari i një lokal në Jug të vendit që hidhet mbi makinën e turistë të huaj, thyen xhamin e përparmë me telefon, dhe fut dorën për t’u kapur brenda mjetit u ngjan filmave me horror, ose më kujton një skenë nga lufta e njësive guerrile të Tiranës në kohën e pushtimit fashist.

Hidhet biznesmeni si Vojua mbi tanks !

Imagjinoj çfarë frustrimi ka pasur, çfarë gjendje psikologjike të rënduar ka përjetuar, çfarë marrëdhënie me klientët e tij ka konceptuar derisa ka arritur puna aty.

Duhet të ketë qenë e rëndë!

Pritet që organet e rendit ta zbardhin çështjen, por ka një flagrancë gjithsesi e dal në videon e turistëve. Çfarëdo të bëjë klienti, pronari, personi i shërbimit, biznesmeni nuk duhet të arrijë deri aty, te vetëgjyqësia, as te rreziku për jetën e tij apo të klientëve të tij.

Madje ne kemi nevojë që nëpunësi i shtetit, kamarieri, deputeti, , punonjësi i bankës të jenë shumë të sjellshëm me klientët vendas dhe të huaj.

Ne dhunohemi përditë sidomos nga arbitrariteti i nëpunësve dhe arroganca e jo pak prej tyre që as ta vërshëllejnë fare.

Sigurisht duhet ta mbrojmë imazhin e turizmit tonë dhe të jemi në nivele pa të cilat turisti i sotëm as ta sheh derën. Dhe ndaj të huajit ne me të drejtë jemi të kujdesshëm.

Por, shteti duhet të jetë i paanshëm dhe jo eksesiv.

E para dëgjoj në lajme që shërbimet financiare po shkojnë dhe kontrollojnë a është me leje lokali i personit në fjalë, a ka shlyer detyrimet, etj!!! Pse tani e gjetën ata të kontrollojnë këto gjëra? Cfarë lidhje ka incidenti i rëndë me taksat a tatimet?

Hiiiiiç, asnjë lidhje. Nëse ai pronar gjendet me shkelje, edhe shërbimet tatimore etj, duhet të japin llogari, dhe jo për një ngjarje policore të hapin një çështje financiare sepse është pa asnjë lidhje, është linçim i biznesit.

E dyta në flagrancë dhune është biznesmeni mbi veturë si mbi tanks, por edhe personat brenda veturës dhe përfshirë edhe turistët. Sjellja e tyre është çnjerëzore sepse jo vetëm rrezikojnë jetën e personit, por edhe filmojnë skenën me cinizëm, në vend të ndalonin dhe të sqaroheshin duke njoftuar policinë.

LEXO EDHE:  "Ah të kisha fuqinë e Mihalit"/ Nuk përmbahet më Artan Fuga

E treta, para sesa të bëhet fajtor pa u gjykuar biznesmeni, i cili sigurisht ka bërë gabim, duhet të sqarohen rrethanat e ngjarjes sepse asnjë pronar lokali nuk ka interes të grricet me klientët e tij. Kush iku pa paguar, çfarë defektesh kishte shërbimi, cila ishte skena e krimit paraprakisht dhe jo thjesht në veturë etj? Sepse kemi një filmim të njëanshëm.

Dhe pyetja e madhe është : në rast konflikti mes shërbimit dhe turistit kush ndërhyn, përsa kohë ndërhyn. Edhe biznesmeni por edhe turistët duhet të njoftonin qetësisht policinë dhe të prisnin forcat e rendit e jo me vetëgjyqësira e me dhunë të ndërsjelltë. Rendja e asaj makine me njeriun me xham muna më shqetëson edhe sa vetë hedhja e personit në xhamin e veturës së tjetrit.

Dhe skena kur ministri i turizmit u jep lule turistëve dhe u kërkon falje është qesharake. A u zbardh ngjarja nga drejtësia? As u shpall fajtori. Turistët e shumta mund të merreshin nën kujdes nga shërbimet shëndetësore, nga shërbimet e pushtetit lokal, nga organet e rendit, por një takim si ai që shoh në tv mes turistëve që as një ndjenjë brejtjeje nuk kanë për ngjarjen ku janë palë dhe ministrit që i trajton anshmërisht si viktia, por jo edhe si fajtorë, më duket një inferioritet i pashpjegueshëm.

Aq më shumë që ajo video e njëanshme e nxjerrë nga cdo kontekst duke u botuar përbën edhe një prishje të imazhit të turizmit shqiptar pra ka dëmtuar degën e ekonomisë kombëtare, bizneset shqiptare, të cilat ka nevojë të kenë lobimin e tyre dhe sistemin e vetërregullimit për ta ngritur shërbimin turistik shqiptar në nivelin e turistit të sotëm.

Si klient turisti është mbret, por si klient nuk mund të jetë anshmërisht i trajtar kur nesër pasnesër krijon probleme ose pëson nga gabimet e operatorëve shqiptarë.

Ne duam gjykime të ftohta dhe jo linçim propagandistik e mediatik, shoqëruar me anshmëri burokratike dhe mosveprim i organeve të drejtësisë ndaj kujtdo qoftë që përfshihet në një incident në territorin e Shqipërisë.

Te gjitha palët duhet të shoqëroheshin në komisariat dhe aty të fillonte trajtimi i panshëm i çështjes. Kjo është zgjidhje moderne e emancipuar e çështjes, jo zgjidhja politiko-mediatiko-emocionale.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
1 Koment

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajm i Rekomanduar

Shënim/ Lironi gazetarët, fajtori është në Presidencë

Publikuar

-

Nga

Pak para mesantës së mbrëmshme, qarkulloi një fake news, sipas të cilit një tërmet i fortë pritej të godiste Shqipërinë.

Lajmi u publikua nga portal Syri.net i Çim Pekës, por ajo që ishte e çuditshme pas këtij lajmi të rremë ishte pikërisht reagimi i vetë medias që e publikoi.

Pasi lajmi në fjalë përhapi panik tek qytetarët e Tiranës të cilët mësynë rrugët, lajmi u fshi dhe për më tepër për tu justifikuar dolën edhe me një qëndrim publik, duke përdorur një intervistë të një sizmologu grek, të dhënë për TCH. Ndër të tjera bëhej apel edhe të mos dëgjohen portalet, kur në fakt lajmi ishte prodhuar nga Syri, sepse sizmologu grek nuk kishte thënë asgjë të tilë.

Intervista e dhënë nga sizmologu grek në Top Channel nuk fliste për asnjë tërmet që pritej për ditën e djeshme.

Nga ana tjetër, pati një reagim edhe nga uniformat blu, të cilët shoqëruan në komisariat gazetarin e Syri.net Aurel Rakipllarin dhe gazetaren e Shekullit, Daniela Grica.

LEXO EDHE:  Nga Artan FUGA/ Rrugët e vdekjes

LEXO EDHE:  Flet Artan Fuga: Ç’do të thotë për mua çadra para Kryeministrisë. Qeveria teknike, Basha, Rama…

Por, këtu ka edhe një tjetër detaj, që nuk duhet anashkaluar.

Në të gjitha faktet dhe detajet, dukej se ajo ishte një sulm i stimuluar për të ngjallur panik në kryeqytet dhe gazetarët duhet të lirohen, sepse përgjegjësit e vërtetë të atij kaosi i gjeni tek Presidenca dhe jo më larg se ky institucion.

Përgjegjësit e këtij paniku i gjeni tek Ilir Meta dhe shokët e tij, dhe jo tek gazetarët që punojnë për bukën e gojës , qoftë edhe tek portal i Cimit.

Shkoni në Presidencë, është ai që bënte paralajmëronte për tërmetin, por që sot e mohon atë.

Njëlloj si Çimi që bënte thirrje për të dalë në rrugë dhe pastaj mohonte daljen në rrugë, edhe Meta sot bën thirrje për “tju rikthyer jetës së përditshme”./ CNA.al

Meta qetëson qytetarët/ T’i kthehemi jetës së përditshme

LEXO TE PLOTE

Lajm i Rekomanduar

Horoskopi i ditës, 22 shtator 2019

Publikuar

-

Nga

DASHI21. mars – 20. prill

Dite e shkëlqyer do jete kjo e sotmja për te dashuruarit. Gjate gjithë kohës do përjetoni emocione te forta dhe do i harroni problemet qe keni pasur me herët. Beqaret nuk do ndihen ende gati për te filluar një lidhje, por miqtë nuk do i lënë asnjë moment vetëm qe ata te mërziten. Buxhetin do mundoheni fort ta ekuilibroni, por për fat te keq nuk do ja arrini dot.

DEMI21. prill – 21. maj

Dite aspak e qete kjo e sotmja për ata qe janë ne një lidhje. Ne shume momente do debatoni ashpër me atë qe keni ne krah dhe do mërziteni. Beqaret do bëjnë mire te rikthehen ne realitet dhe te mos ëndërrojnë me shume nga sa duhet sepse mund te lëndohen. Ne planin financiar do përballeni me goxha vështirësi dhe do duhet te paguani fatura te majme ne këtë sektor.

BINJAKET22. maj – 21. qershor

Juve qe jeni ne një lidhje sot do ju pëlqejnë gjerat e çmendura dhe mund te ndërmerrni edhe rreziqe vetëm për te përjetuar sa me shume emocione. Beqaret nuk duhet te hedhin hapa te nxituara sepse përndryshe situata mund t’iu dale jashtë kontrollit dhe mund te lëndohen. Shpenzimet kryejini gjate gjithë kohës me kujdes dhe gjendja ka për te mbetur e mire.

GAFORRJA22. qershor – 22. korrik

Sot do përballeni me surpriza te jashtëzakonshme ju te dashuruarit. Çdo çast i kaluar pranë partnerit do jete aq i bukur saqë shpesh do ju duket vetja si neper ëndrra. Beqaret do kenë një dite te zakonshme dhe pa ndonjë takim interesant. Nuk ka ardhur ende dita me e favorshme për ta. Me financat duhet te ndiqni strategji strikte ne mënyrë qe te mos keni probleme.

LUANI23. korrik – 22. gusht

Edhe pse presioni nga jashtë do jete shume i madh gjate kësaj dite, ju nuk do i dëgjoni aspak te tjerët dhe do bëni gjithçka qe dëshironi. Partneri do jete me i çiltër dhe do dije edhe t’iu surprizoje. Beqaret nuk do dine si ta joshin atë qe pëlqejnë dhe ka rrezik qe ai t’iu ike nga duart. Ne planin financiar fati do jete me shumice dhe gjendja do vije shume shpejt duke u normalizuar.

VIRGJERESHA23. gusht – 23. shtator

Yjet janë premtuese për jetën tuaj ne çift gjate kësaj dite. Do merreni vesh mjaft mire me partnerin dhe do ju duket sikur keni rilindur. Beqaret pas kaq kohesh pritjeje me ne fund do e gjejnë personin e duhur me te cilin do fillojnë një lidhje emocionuese. Ne planin financiar do jeni gjithë kohës vigjilente dhe nuk do ju dale asnjë e papritur. Vazhdoni ne këtë rruge sepse nuk do pendoheni.

PESHORJA24. shtator – 23. tetor

Mbajeni gjate gjithë kohës nen kujdes jetën tuaj ne çift gjate kësaj dite sepse ne te kundërt dikush tjetër do përfitojë dhe mund t’ua rrëmbejë atë qe keni ne krah. Beqaret me mire te tregohen te duruar sepse sot nuk do iu jepen mundësi aq te mira sa për te filluar një lidhje. Financat do mbeten te mira për aq kohe sa ju te jeni te logjikshëm dhe te mos bëni çmenduri.

LEXO EDHE:  Çfarë u mungon kandidaturave që dëgjojmë deri tani për kryetarë bashkish?

LEXO EDHE:  "Ah të kisha fuqinë e Mihalit"/ Nuk përmbahet më Artan Fuga

AKREPI24. tetor – 22. nëntor

Ju te dashuruarit do i përkushtoheni edhe partnerit edhe familjareve gjate kësaj dite. Do dini si ta ndani mire kohen qe asnjeri te mos mërzitet. Beqaret do përballen me një surprize gjigante qe do iu pëlqejë tej mase. Përgatituni për rrahje te forta zemre. Financat do jene goxha te mira. Duke iu menaxhuar si duhet ky sektor do ketë veçse përmirësime dhe asnjë lloj problemi.

SHIGJETARI23. nëntor – 21. dhjetor

Dite aspak e favorshme kjo e sotmja për te dashuruarit. Do grindeni me partnerin edhe për gjerat me elementare dhe nuk do pranoni te hapni rruge asnjë çast. Beqaret do kenë dashuri me shikim te pare atëherë kur nuk do e presin, por e rëndësishme është qe do ndihen mjaft mire. Buxheti nuk do ketë asnjë lloj ndryshimi. Kujdes me investimet qe te mos keni tronditje se shpejti.

BRICJAPI22. dhjetor – 20. janar

Dite tej mase e trazuar do jete kjo e sotmja për ata qe janë ne një lidhje. Disa persona te trete do kenë ndikim te jashtëzakonshëm tek ju dhe do ju nxitin te debatoni. Beqaret ka mundësi te fiksohen pas personave te martuar dhe shume me te mëdhenj ne moshe se ata. Nëse ne planin financiar i dëgjoni me kujdes te gjitha këshillat qe do iu japin specialistet gjendja ka për te qene e mire.

UJORI21. janar – 19. shkurt

Nëse keni një lidhje te qëndrueshme, sot mund te merrni edhe disa vendime me rëndësi për te ardhmen. Nëse kjo lidhje ka ende probleme, mos hidhni asnjë hap sepse mund te gaboni. Beqaret do preferojnë te qëndrojnë vetëm edhe për disa kohe pasi personat qe do takojnë nuk do ju pëlqejnë sa duhet. Buxheti ne tërësi ka për te qene i kënaqshëm. Do i kryeni pa asnjë problem shpenzimet e planifikuara.

PESHQIT20. shkurt – 20. mars

Do jeni shume ëndërrimtare sot ju te dashuruarit dhe realiteti ka për t’iu dukur me zhgënjyes se asnjëherë tjetër. Po nuk u rikthyet me këmbë ne toke do vuani. Beqaret do tërhiqen fizikisht nga disa persona, por nuk duhet kurrsesi te hedhin hapa pa i njohur mire ata. Për menaxhimin e buxhetit me mire merrni këshilla dhe sugjerime nga specialistet pasi vete nuk do ja dilni dot mbanë.

 

LEXO TE PLOTE

Lajm i Rekomanduar

Henri Çili avokat i korrupsionit dhe krimit në politikë/ Kërkon amnisti

Publikuar

-

Nga

Neimi Çili i Labinotit, apo sikurse i pëlqen ta quajnë, pasi ka ndryshuar emrin Henri Çili, nuk lodhet së përkëdheluri politikën, sa majtas-djathtas por edhe duke shërbyer si urrë për të shpetuar nga akuzat, krimi e korrupsioni. .

Ai që dikur bërtiste për një mandat të tretë për Sali Berishën, por që më pas shpalli Edi Ramën si njeriun e vitit dhe më pas instrument i Bashës, më tej në shërbim të Ramës sërish, së fundi nuk ka çuditur me një deklaratë të tij të përsëritur.

Henri Çili, i cili është mësuar të shkojë nga të fryjë era, mesa duket së fundi nuk po i dalin mirë llogaritë, dhe duke mos arritur ta kuptojë se nga do fryjë era, ka marrë përsipër të bëjë rolin e avokatit të korrupsionit dhe krimit në politikë për të gjithë.

Mbrëmjen e djeshme, Çili ishte i ftuar në emisionin “Provokacija”, të Mustafa Nanos ku tha se tranzicioni në vendin tonë është mbyllur.

Sipas Çilit tranzicioni ka qënë i suksesshëm dhe për këtë duhet falenderuar kasta jonë politike, që prej 30 vitesh rrjep shqiptarët, në çdo cep të vendit.

LEXO EDHE:  Nga Artan Fuga/Për çfarë kemi dhe nuk kemi nevojë ne qytetarët tani?

LEXO EDHE:  Artan Fuga letër publike Lindita Nikollës/ Pse jam i detyruar t'ju shkruaj

Për më tepër, Çili kërkoi edhe amnisti për politikanët hajdutë e të korruptuar.

“Ideja është që tranzicioni shqiptar është më i lavdishmi në periudhën e Shqipërisë, 30 vjetët e kësaj pjese të historie shqiptare.

Mua prandaj më vjen keq që kryqëzohet elita politike. Elita politike i ka bërë një shërbim Shqipërisë dhe për mendimin tim meriton të amnistohet dhe jo të ndëshkohet.”-tha ndër të tjera Henri Çili.

Duket se tani është sezoni turistiko-mediatik, ku Çili vërsulet ekraneve me teza për të nxitur debate publike. Qëllimi i tij final me pas është reklama e universitetit të tij për të rregjistruar sa më shumë studentë, pasi çuni nga Labinoti figuron i mbyrur në borxhe dhe kredi miliona euro./ CNA.al

Neimi i Labinotit e dredh sërish/ Fillon sulmet dhe akuzat ndaj Ramës

Lela jep lajmin: Basha pajtohet me Çilin

Akuza të rënda Henri Çilit/ Pedagogët e UET denoncojnë: Katër muaj pa rroga

Ekskluzive –Detajet/ Kur dhe si e ndryshoi emrin Çili i UET

UET-i, Universiteti i mbytur në borxhe mbijeton me “vaksina”

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: