Connect with Us

Nga Arian Galdini/ Faleminderit Mihal!

Opinione

Nga Arian Galdini/ Faleminderit Mihal!

Publikuar

-

U desh kacavjerrja silvesterstalloneske e Mihalit mbi makinën e spanjollëve që të gjithë të shihnim me zë e figurë të vërtetën e madhe mbi gjithë kulturën agresive që karakterizon pothuajse në një masë të madhe mënyrën sesi ne e duam përfitimin.

Pa përgjithësuar aspak, ripërsëris se kjo masa e madhe është masë aq kritike sa na thërret e ulëret për ta marë seriozisht. Ne bëjmë tregëti me ushqime të skaduara dhe tregëtari është i lumtur që fiton para duke helmuar bashkëqytetarët e tij.Ne prodhojmë e shesim produkte bujqësore e blegrotale të shiringuara me hormone, kimikate e pesticide dhe fermeri e tregëtari janë të lumtur që fitojnë para duke helmuar bashkëqytetarët e tyre.

Ne sjellim ilaçe të skaduara apo të falsifikuara, i transportojmë ilaçet me motora e furgona specash dhe grosisti farmaceutik është i lumtur që bën pasuri duke helmatisur bashkëqytetarët e tij. Ne shkojmë në Kinë e bëjmë marrëveshje çmimi duke manipuluar atje cilësinë e çdo produkti dhe sipërmarësit tanë janë të lumtur që fitojnë shumë para duke na shitur shtrenjtë mallra të këqija e të dëmshme.

Ne kemi ndërtues që bëjnë pallate duke vënë dorë mbi materiale e cilësi ndërtimi e lumturohen që bëjnë miliona duke i lënë bashkëqytetarët e tyre në mëshirë të Zotit, që kurrë mos ndodhtë tërmet këtu.Për herë të parë në Shqipëri, kemi të listuar si shkaktarë kryesorë kancerit, cilësinë ushqimore, cilësinë e ajrit dhe cilësinë e materialeve të ndërtimit.

Shteti është kaçak. Qeveria është kaçake.Sipërmarrësi është kaçak. Partitë janë kaçake. Politikanët janë kaçakë. Shteti u bën keq qytetarëve që të bëjë buxhet.Partitë u bëjnë keq qytetarëve që të bëjnë plaçkë e pushtet. Politikanët u bëjnë keq qytetarëve që të bëjnë plaçkë e pushtet.

Sipërmarrësit u bëjnë keq qytetarëve që të bëjnë pasuri e katandi. Jemi në një cikël vrastar ku pasurimi i disave duhet të kalojë patjetër nga shtegu i krimit.
Gjyjatësit e Prokurorët shesin drejtësinë. Taksidarët vënë gjoba për shtetin e gjoba për xhepin. Politikanët e partitë i blejnë votat 20 euro dhe i shesin vendet e punës 5000 euro. Hapësirat dhe territoret në Shqipëri nuk shihen si harta e mundësi zhvillimi por si zgëqe  pasurimi.

Madje edhe buka që hamë bëhet me miell kafshësh i ardhur nga Serbia. Nga copa e bukës që fusim në trup e deri tek shtëpia ku fusim trupin, ne jemi nën agresion helmrash që pasurojnë një pakicë e na gjymtojnë neve të gjithëve.Kapedan Mihali që iu turr makinës së spanjollëve, ishte manifestimi më i sinqertë i të vërtetës së madhe ku ne mbijetojmë. Ai rrezikoi kokën, për një faturë.

LEXO EDHE:  Nga Arian Galdini/Rilindja ble vetëm kohën dhe votat, gjithçka tjetër e plaçkit!

Ata spanjollë që u rrebeluan tek Restoranti në Porto Palermo, u kthyen në ngucësit e pashmangshëm të atij reagimi prej kaçaku të Mihalit sepse me të drejtë ky është zënë ngushtë. Mihali e mijëra Mihalë të tjerë këtë bëjnë natyramisht çdo ditë.Mihalë pafund kemi në politikë që na vjedhin, plaçkisin e poshtërojnë.

A i keni parë Mihalët e Qeverisë dhe Politikës si reagojnë kur dikush ua thotë të vërtetën, duke ua tollovitur rendin me të cilin janë mësuar?Ky Mihali që kemi sot Kryeministër, kë pyeti për ta bërë zyrën e Kryeministrit të Shqipërisë si akomodim personal me flutura e psikedelizma sipas shijeve thellësisht private?

Ky Mihali që kemi sot Kryeministër e dje Kryebashkiak të Tiranës, cilin plan urbanistik e zhvillimor konsultoi kur bëri si i deshi qejfi atë Bunker-Shtëpinë e tij private?A nuk është sjellë ky si kaçak vetë edhe me zyrën e Kryeministrit të Shqipërisë edhe me ndërtimin atipik të shtëpisë së tij private?

Ndërtimet, zaptimet e shërbimet kaçakiste të Mihalëve në qeveri, parti, politikë, sipërmarrje e ngado, janë thjeshtësisht dhe natyralisht të tilla, Far West dhe Kap ç’a t’kapësh.Rrebelimi i pafajshëm i spanjollëve thjesht takoi një Mihal të sinqertë dhe psikopat që krejt normalisht reagoi si vrastar për një të drejtë që ai e quan në krahun e tij.

Të fitosh para duke zaptuar, helmuar, cënuar cilësinë, duke bërë hile, është mënyra sesi shihet rendi i gjërave në vendin tonë. Të fitosh pushtet duke blerë e shitur shpirtra, duke bërë ujdi me krimin e banditët, duke vjedhur e bërë plaçkë, është mënyra sesi shihet rendi i gjërave në vendin tonë.

Provojeni, rrebelohuni si spanjollët tek Restoranti në Porto Palermo, rrebelohuni kundër Mihalëve të politikës, partive, e sipërmarrjes e do ta shihni se Kapedani i Qeparoit është thjesht një episod qesharak dhe skizofrenik.  Mihalët e politikës dhe partive po vrasin Shqipërinë e po përzënë shqiptarët, e nuk ka kush tu flasë. Sepse ne kemi Mihalë, por nuk jemi spanjollë./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Opinione

“Shqiptarët gjysmë debila”/ Nuk përmbahet Artan Fuga

Publikuar

-

Nga

Na poshtëroi tërmeti aq sa nuk na ka poshtëruar as 500 vjet robëri!” Kështu shprehet akdamiku Artan Fuga, përmes një postimi në rrjetet sociale, teksa i referohet publikimeve të bisedave që politikanët tanë, bëjnë me banorët teksa vizitojnë zonat e prekura nga tërmeti.

Duke kritikuar ashpër këto publikime, Fuga shkruan se video e biseda të tilla, i paraqesin shqiptarët si një popull servil, të pakulturuar e gjysëm debila.

Pasqyra që na rrënon dinjitetin.
———————————
Dëmi më i madh i disa videove dhe bisedave a gjysëm bisedave në rrugë a nëpër shtëpi të cilat transmetohen pastaj në televizione ose në ndonjë portal, është se ata i paraqesin shqiptarët e zgjuar, të mënçur, dhe kritikë, na paraqesin neve pra si një popull:

servil,
hipokrit,
të paditur,
të pakulturuar,
të nënshtruar,
gjysëm debila,
madje që nuk dimë as edhe të formulojmë dot as mendime logjike!

LEXO EDHE:  Nis “lufta” brenda opozitës/Aleati sulmon Bashën: Poshtërsi me listat!

LEXO EDHE:  Konsensusin nuk e dha Edi Rama, e dhanë SHBA dhe BE/ Nga Arian Galdini

Katastrofë e mjerueshme televizive që na ve përpara surratit pasqyrën që na shtrembëron veten tonë,

Sikur e meritojmë Piramidën mbi kokën tonë.

Sa më të rrënuar skllevërit aq më e lartë maja e Piramidës.

Me vjen keq për këtë pamje të llahtarëshme që e shoh për ditë me zë dhe figurë!

Nuk është ky populli im!

Unë e di që ata luajnë teatër,
bëj kuvendin sipas vendit,
shkëmbejnë pesë lajka me një çadër dimrore!

Tregti e detyruar!

Fake Neës i llahtarshëm!

Ndaleni këtë rregji se nuk na ka hije!

Lutem!

Na poshtëroi tërmeti aq sa nuk na ka poshtëruar as 500 vjet robëri!

Nuk ka nevojë t’a shtojmë edhe më!

 

LEXO TE PLOTE

Opinione

Post përvjetori i të parës parti opozitare

Publikuar

-

Nga

Nga Ilir Levonja

– Më 10 dhjetor 2019 në faqen zyrtare të Partisë Demokratike thuhej midis të tjerave se anuloheshin aktivitetet e planifikuara për të kujtuar themelimin e kësaj force politike. Që i bie 29 vjetori i të parës forcë opozitare në Shqipërinë e sapo dalë nga diktatura e proletariatit dhe e luftës së klasave. Në një farë mënyre e shqyerjes së njeriut prej njeriut veç për të drejtën e të shprehurit dhe lëvizjen e lirë. Pa përmendur avantazhet e ekonomisë së tregut që pritej karshi asaj monopol dhe totalisht të dështuar të diktaturës.

Por jemi tek frymëmarrja, liria njerëzore si ekzistencë përballë një bote të dëshiruar si ajo në perëndim. Se çfarë është një forcë e parë opozitare në Shqipërinë e viteve 90-të askush nuk e di më mirë se ata që përjetuan dallimin dhe privilegjin klasor.

Askush nuk mund ta kuptoj sot rëndësinë kohore të saj sidomos ata që nuk e përjetuan kapërcyellin e viteve 80-të në 90-të. Ndofta qe kjo arsyeja që pikërisht kjo forcë politike do t’i nënshtrohej një simpatie sociale numri i së cilës kalonte mbi atë shifrorin e teserave të anëtarësimit. Dhe mbetet akoma si forca politike që ka më shumë përfaqësues demokratë përmatanë kangjellave të oborrit se në atë fletoren e teserave në arshivën e saj.

Nëse forcat e tjera janë ato listat emërore apo janë kthyer tashmë në parti, kjo forcë është akoma përmbi nocionin është akoma si thuash një spektër më i gjerë social. Dhe ndofta nga kjo nuk i shkon të thuhet që më 11 dhjetor 2011 u themelua Partia Demokratike, është një term që na ka nxjerrë bojën qysh kur themeluam Partinë Komuniste më 28 nëntor 1941.

LEXO EDHE:  Nga Arian Galdini/ Edhe njëherë për lavdinë e dhjetorit dhe rënien e dhjetoristëve!

LEXO EDHE:  Aleati sulmon Bashën/Bën dashuri me armikun

Nuk është themeluar Partia Demokratike, është krijuar, u mbrujt nga shpresa e re për një Shqipëri si Europa. Se si të mbysin gromësirat, thartira etj., kur lexon se për të kujtuar një përvjetor demokratëve u duhen ca fonde, ca para, për ndonjë birrë a ndonjë shishe verë. Eshtë bajate për faktin se përkujtimet janë gjendje që afrojnë gjithkënd për të ndarë idealin e një kohe që afërmendsh nuk ishte kohë pushimesh, por zbori, këmbaleje, tela me gjemba dhe koha e kampeve të internimit.

Ne e mundëm atë kohë pavarësisht se sot ka me shumicë propogandë mbi atë që koha kishte vdekur, apo deshi dhe e la Ramiz Alia. Regjimi kishte vdekur që kur vendosëm dhe vramë publikisht inteligjencën por askush nuk guxoi. Nuk besoj që demokratët duan birra që të mblidhen. As deklarata statutesh. Thjesht një shesh si ai kohës kur shëmbën diktaturën. Por shefat mbetën duke thënë se sheshet janë tokë e xaxun. Dhe vet shefat qënie të xaxuna a qënie të lidhura, sy e duar.

LEXO TE PLOTE

Opinione

Nga Bislim Ahmetaj/ Urime për Ditëlindjen bija jonë e dërrmuar, e kërrusur, e grabitur, e keqtrajtuar !

Publikuar

-

Nga

Fëmija i parë i Lëvizjes Studentore në atë Dhjetor historik të 90-ës ishte Partia Demokratike e Shqipërisë.
E kam hedhur firmën për të qënë themelues i saj darkën e datës 10 Dhjetor në Godinën Nr.15 në Qytetin Studenti , në një dhomë studentesh të improvizuar si zyra e Kryetarit të Komisionit Nismëtar për themelimin e partisë së studentëve dhe intelektualëve të ri akoma pa marrë emrin e vërtetë që mori më vonë, në këtë zyrë ishte Azem Hajdarit.
Në atë moment historik kam qëlluar të jem bashkë me babën tim, i cili erdhi në Tiranë për me qënë pranë nesh jo si i dërguar nga Komiteti i Partisë së rrethit siç ndodhi me shumë të tjerë, por nga ndërgjegjia e tij si prind i përgjegjshëm që i njihte mirë djemtë e tij dhe na kish porositur një mijë herë ” Mos hyni në burg si punëtor ferme, se nuk do ta marrë vesh kurrë njëri që jeni në burg, duroni, shkoni në shkollë të lartë, po u burgosët duke qënë studentë do ta marrë vesh gjithë Shqipëria”. Pasi unë e shkrova emrin, emrin e babës, mbiemrin, numrin e letër-njoftimit në një fletore në memorien time, dhe hodha firmën.
Azemi ju drejtua babës: Daje firmos edhe ti për të hyrë në partinë tonë.
Baba ju kthye si rrufe, siç ai dinë të japë përgjigje që kur e njoh:
Azem kjo është partia juaj, koha jonë ka mbarue. Ju ju daltë për hair..
Tani pas 29 vitesh Azemi nuk jeton ma ,jo prej Zotit, por prej dorës së vrastareve që nuk deshën që ajo të ishte partia e brezit të ri siç mendonte im atë dhe ne aso kohe.
Baba jeton akoma por nuk ma kujton më atë moment, ndoshta edhe pse nuk do të më lëndojë.
Ndërsa Partia Demokratike pas Godinës 15 që ishte selia e parë e saj ka ndërruar 5 seli-shtëpi dhe 6 kryetar në këtë pevjetor e ka shtëpinë-seli më të madhe, me më shumë drita , por ekipin që e drejton dhe kryetarin më të vogël dhe shkëlqimin më të zbehtë, besimin dhe shpresën thuajse të dërmuar…
Selinë e Parë të Partisë së studentëve dhe intelektualëve të rinjë shqiptarë që ishte Godina Nr.15 në Qytetin Studenti këto ditë po e shëmbin, ndoshta e ka goditur pamëshirshëm termeti i 26 Nëntorit, ndoshta edhe errësimi po aq i pamëshirshëm i syve të vrastarëve historikë të lirisë tonë.
Shtëpia e re ku është vendosur PD-ja pas humbjes rraskapitëse të vitit 2013 ka një histori të shëmtuar në të kaluarën komuniste.
Ajo ka shërbyer si shtëpi e propagandës bolshevike kundër NATO-s dhe Amerikës, ishte vendi i orgjive të oficerëve të lartë të ushtrisë komuniste shqiptare.
Ajo sot vertetë shndritë nga jashtë por lidershipi i ngujuar nëpër zyrat e shumta të saj tash 6 vite s’ja ka dalë të mbjellë shprese dhe besim tek shqiptarët edhe pse jemi qeverisur më keq se kurrë në këto 29 vite, ngjashëm me vitet kur kishte vetëm një parti dhe disa këmbë oktapodi që e ushqenin dhe mbanin në pushtet.
Ajo, Godina Nr.15 vertetë s’kishte drita, aq më pak luks por ja doli të ngjallë shpresë dhe besim ndër shqiptarë anëkënd botës ku ata jetonin deri sa mjeshtrat e vjetër të politikës antishqiptare vendosën ta shuajnë atë shpresë, ta djegin atë liri dhe tash së fundi edhe ta rrafshojnë Selinë e parë të Lirisë dhe Demokracisë Shqiptare.
Gëzuar ditëlindjen bija jonë e dërrmuar, e kërrusur, e grabitur, e keqtrajtuar.
Uroj që në përvjetorin e 30 ti bija jonë që linde në Qytetin e Lirisë, pas 46 vitesh diktature të ketë një shtëpi të ngrohtë ku të mblidhen rreth teje të gjithë ata që të themeluan me shpirt dhe me zemër, të gjithë ata wë tu bashkuan në ditët e para dhe të rritën, të gjithë ata që investuan idealet dhe rininë e tyre tek ti, të gjithë ata që e çmojnë dhe e duan lirinë demokracinë dhe mbi të gjitha Shqipërinë.

LEXO EDHE:  Centrifuga e skandaleve që mbulohen me skandale të dakordësuara!

LEXO EDHE:  Opinion nga Arian Galdini/Çështjet shqiptare dhe Aspirata jone Kombëtare!

 

LEXO TE PLOTE