Connect with Us

Tragjedi në Bangladesh/ Zjarri shkrumbon 2500 shtëpi

Bota

Tragjedi në Bangladesh/ Zjarri shkrumbon 2500 shtëpi

Publikuar

-

Një zjarr i madh është përhapur me një shpejtësi të madhe duke shkrumbuar 2500 shtëpi në kryeqytetin e Bangladesh. Qindra banorë të kësaj zone kanë mbetur në rrugë pasi zjarri ka shkatërruar çdo gjë. Fatmirësisht nuk ka raportime për të vdekur apo të humbur, por shumë prej tyre kanë marrë lëndime të ndryshme në trup.

Zjarri nuk u ndal për 6 orë dhe ka djegur të gjithë zonën e Xhilparit. Shkaku ende nuk është bërë i ditur.

Një nga banorët u shpreh se epiqendra e zjarrit ishte në njërën nga njësitë shumë pranë kryeqyetit dhe më pas ka përfshirë të gjithë zonën.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Projektligji i ri në Gjermani/ Dy vjet burg kush fotografon vajzat poshtë fustanit

Publikuar

-

Nga

Projektligji i ri në Gjermani/ Dy vjet burg kush fotografon vajzat poshtë fustanit

Qeveria gjermane ka miratuar kohët e fundit një projektligj, ku sipas tij kushdo që fotografon vajzat poshtë fustanit do të dënohet me dy vite burg.

Ligji  ka kaluar përmes Këshillit të Ministrave në Gjermani, i cili u miratua nga Asambleja Federale dhe gjithashtu nga Asambleja e Shtetit.

Momentalisht ky ligj nuk është futur në fuqi pasi duhet edhe nënshkrimi i presidentit Frank Walter Steinmeier.Gjithashtu sipas këtij  projektligjit ndalohet fotografimi i të plagosurve dhe personave të vrarë pa u miratuar më përpara nga Asambleja e Shtetit. Kjo gjë do të ndalojë  postimin e imazheve të tilla në rrjetet sociale./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Bota

Aprovohet testuesi i COVID që përdoret në kushte shtëpie/ Nxjerr rezultatin brenda pak minutash

Publikuar

-

Nga

Aprovohet testuesi i COVID që përdoret në kushte shtëpie/ Nxjerr rezultatin brenda pak minutash

Një kompani me qendër në Silicon Valley është aprovuar nga qeveria amerikane për nxjerrjen në treg të një pajisjeje të re, që teston individët për COVID-19.

Ky produkt është testuesi i parë portabël që miratohet nga nga Administrata e Ushqimit dhe Ilaçeve (FDA).

Ai ka përmasa të vogla në krahasim me mjetet e tjera që përdoren për testimin e coronavirusit, si dhe e nxjerr rezultatin brenda pak minutash.“Megjithatë ka akoma hapa të tjera që duhet të merren, me qëllim që pajisja të jetë e disponueshme… Sigurisht që së fundmi kjo pajisje duhet të jetë e disponueshme edhe për njerëzit në shtëpi”, tha Adam De La Zeda, themelues dhe CEO i “Visby Medical”.

Kompania gjithashtu ka raportuar se kjo pajisje do të jetë për pacientët dhe të gjithë përdoruesit, një lehtësues në gjendjen mendore të rënduar nga pandemia.

Sipas doktorëve të këtij projekti edhe nëse përgjigja do të ishte pozitive, kjo do t’i japë dorë të infektuarit të marrë në kohë masat dhe mjekimet e nevojshme për parandalimin dhe shërimin e virusit./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Vaksina anti-Covid/ Trump: Deri në fund të vitit do të kemi 100 milionë doza

Publikuar

-

Nga

Vaksina anti-Covid/ Trump: Deri në fund të vitit do të kemi 100 milionë doza

Presidenti i SHBA-së ka thënë në një deklaratë për mediat se deri në muajin prill do të ketë mjaftueshëm vaksina për të gjithë qytetarët amerikanë.

“Deri në fund të vitit do të kemi 100 milionë doza, të destinuara për kategoritë më të rrezikuara”, shtoi ai.

Presidenti amerikan, Trump është shprehur se këtë deklaratë nuk po e bën sepse janë afruar zgjedhjet por sipas tij dëshiron të shpëtoj sa më shumë jëtë njerëzish.

“Këtë deklatarë e bëj jo sepse janë afruar zgjedhjet, por sepse duam të shpëtojmë jetën e njerëzve”, deklaroi Trump.Nga ana tjetër disa analistë shprehen këto mund të jenë lëvizje të studiuara në pritje të votimit të nëntorit.

“Unë nuk e bëj këtë deklaratë për arsye politike por jam I bindur se vaksina do të jetë gati shumë shpejt. Dhe sa më shpejt që të vihet në dispozicion, theksoi ai, qeveria do të jetë e gatshme ta shpërndajë atë menjëherë”, deklaroi Trump./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE