Connect with Us

Konstituimi i Këshillit Bashkiak Shkodër/ PD merr vendimin e papritur

Politikë

Konstituimi i Këshillit Bashkiak Shkodër/ PD merr vendimin e papritur

Publikuar

-

Partia Demokratike pritet të zhvillojë një protestë në Shkodër, ditën e hënë në orën 10:00, për të mos lejuar konstituimin e Këshillit Bashkiak.

Mësohet se protesta do të zhvillohet para universitetit “Luigj Gurakuqi”.

PD njofton se protesta do të zhvillohet për të mos lejuar kapjen e qytetit nga krimi.

Kujtojmë këtu se pavarësisht dorëheqjes së Valdrin Pjetrit, PS nuk do të heqë dorë nga bashkia e Shkodrës dhe pritet që Këshilli Bashkiak do të konstituohet në datën 19 gusht.

PS nuk heq dorë nga Shkodra/ Ja kur bëhet konstituimi i Këshillit Bashkiak

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Rruga Qukës–Qafë Plloçë, provë e dështimit të Rilindjes

Publikuar

-

Nga

I konsideruar si një segment i rëndësishëm që bën të mundur shkurtimin e një distance të konsiderueshme të juglindjes së vendit me kryeqytetin, rruga Qukës–Qafë Plloçë është një nga akset më problematike për sa i përket zvarritjes së punimeve.

Përveç rëndësisë strategjike rruga pritej të ndikonte dhe në përmirësimin e jetesës së disa fshatrave, por për këta banorë, për vite me radhë, rruga ka sjellë vetëm probleme.

Rreth 40 km e gjatë rruga është e parashikuar në tre lote, ndërsa vlera e investimit kapte shifrën e 38 milionë dollarëve.

Tenderimi ka filluar në shtator  të vitit 2013 dhe kur ishte në fazën finale për tu investuar nga Banka Islamike dhe Fondi Saudit i Zhvillimit, Qeveria  Rama tentoi ta anulonte komplet këtë investim dhe kredinë e marrë, firmosur e kontraktuar gati një vit më parë Qeveria e ish kryeministrit Sali Berisha.

Shkurtimi i distancës Kapshticë -Durrës, apo kalimi i mjeteve të rënda në një aks të ri dhe jo më bregut të liqenit do të ishin të tjera përfitime për vendin dhe biznesin.
Shuma e financimit ishte e përfshirë edhe brenda tavanit të borxhit dhe nuk duket të ishte shqetësuese për qeverinë e cila ka ndryshuar drejtimin e saj strategjik. Duket paradoksale që një rrugë e filluar në vitin 2009 dhe e ngelur vetëm në 5 km e saj të para për shkak të mungesës së financimit, sapo sigurohet ky i fundit, menjeherë i hiqet nga qeveria e re.

Pasi nuk ia doli dot ta anulonte dhe pas pezullimit disa mujor, Qeveria Rama e futi në proces të zgjidhjes këtë projekt.

Qeveria Rama mori përsipër të rinisë punimet në rrugën Qukës–Qafë Plloçë në Korrik të vitit 2015, duke ndërhyrë në projektin e mëparshëm, me pretendimin se kishte probleme.

LEXO EDHE:  Basha sërish shantazh gjykatës/ Zbulohet mesazhi i dytë

LEXO EDHE:  Lulzim Basha vret veten me heshtjen e tij!

Por, punimet në aksin rrugor Qukës – Qafë Plloçë të nisura pothuajse 6 vite më parë, kanë mbetur në vendnumëro.

Rruga ishte një investim i cili e lidhte zonën juglindore të vendit (gati 1/8 e banorëve të Shqipërisë), me kryeqytetin në vetëm 1 orë e 45 min nga rreth 2 orë e 40 min që është sot. Ndikimi në ekonominë e zonës e cila njihet edhe për prodhimet e saj të mëdha si në fruta-perime, por pa harruar edhe turizmin të cilit pritej ti sillte një zhvillim edhe më të madhe. Korca si qendër e rajonit do ishte përfituesja kryesore, pa lënë mënjanë fermerët e zonës, turizmin në Pogradec, Voskopojë, Dardhë, Pustec apo edhe ne zonën e Kolonjës.

Dalja nga Qukësi në drejtim të Qafë Plloçës do të evitojë kalimin nga Përrenjasi dhe Pogradeci duke shkurtuar rrugën në drejtim të Korçës dhe Kapshticës.

Që rruga të përfundohet tashmë Qeveria duhet të paguajë të paktën 65 milion euro shtesë për projektin fillestar.

20 mijë euro për detyrimet ndaj kompanive që po punojnë atje dhe 30 milion euro për t’i dhënë fund problemit të shkarjeve në male e shpate.

Por, ka 6 vjet që Rilindja thotë vetëm fjalë. Edi Rama e ka inspektuar disa herë, janë hapur edhe tunelet, u premtua se rruga do të hapej në 2017 dhe më pas u premtua se do të hapej në 2019.

Por, iku edhe 2019 dhe për pak ditë vjen 2020, dhe nuk po shohim sërish asgjë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Rudina Hajdari ngre tonet kundër Ramës/ Tërhiq menjëherë paktën Anti-shpifje

Publikuar

-

Nga

Kryetarja e grupit Parlamentar Demokrat, Rudina Hajdari, në një konferencë për shtyp nga Kryesia e Kuvendit i ka bërë thirrje Qeverisë që të tërheqë menjëherë paketën Anti-shpifje.

Ajo është shprehur se Kryeministri nuk ka të drejtë t’i japë vetes kompetenca të tepruara duke mbyllur portale pa e bërë çështje në Gjykatë, pasi ekziston tashmë një ligj që dënon shpifjet në media. Ajo ka theksuar se tentativa për të kontrolluar mediat është një abuzim me pushtetin nga ana e Edi Ramës, i cili në këtë rast po krijon struktura ligjore paralele. Gjithashtu, në fokus u vu fakti që edhe gjobat mbi akuzën për shpifje duhet të jenë të përballueshme ekonomikisht nga gazetarët e mediave.

Hajdari nuk la pa përmendur faktin që Paketa Anti-shpifje bie në kundërshtim me rekomandimet e OSBE-së dhe BE-së gjë të cilën Rama nuk po e merr parasysh. Ajo e ka paralelizuar qeverisjen e Ramës me sistemin politik që kanë krijuar Krerët e Rusisë dhe Turqisë, duke e quajtur këtë fenomen “Ramizëm”.

LEXO EDHE:  Policia ultimatum protestuesve/ Digjet automjeti i qytetarit

LEXO EDHE:  Rama sulmon çadrën e PD/ Nuk dini të bëni asgjë!

“Qëllim analizë për paketën anti shpifje. E kemi ndjekur me shumë proces. Ai abuzon me pushtetin dhe mbyt demokracinë në vend. Tani u ka shpallur luftë mediave dhe shoqatave. Ai me këtë paketë tenton të mbysë Demokracinë. Shoqata e mediave ka kërkuar që të merrejn parasysh parimet demokratike prë parimet vetërregulluesje. Rama i ka dhënë kompetenca të shtuara Ramës duke bërë që të mbylle portale lajmesh pa u konsultuar me gjykatën. Gjobat janë të tepruara dhe nuk përballohen nga gazetarët e mediave online, duhen marrë parasysh në këtë censurë. Gjykata mund të marrë vendimin për të dënuar shpifjet, Rama merr kompetenca që nuk i takojnë. I bëj thirrje Ramës që të ndalojë me anashkalimin e procesit të reformës në drejtësi, të lejojë që kjo të marrë udhën e pakthyeshme dhe të mos marrë kompetenca që nuk i takojnë. Po shkojmë në Ramëzimin e Shqipërisë, si një Putinizëm në Rusi dhe Ertoganizëm në Turqi.”, u shpreh Rudina Hajdari./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Dëshmia e Kryemadhit që e fundos në SPAK

Publikuar

-

Nga

Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi në një dalje televizive disa ditë më parë, u shfaq tepër nervoze, ku nuk kanë munguar edhe përplasjet e forta me gazetarët.

Në emisionin “Open” në Top Channel, disa ditë më parë, Kryemadhi pati një përplasje mjaft të fortë me moderatorin Alban Dudushi.

Debati i fortë nisi kur Alban Dudushi i tha Kryemadhit se sa herë që i del dikush kundër e quani vegël e dikujt, i shitur i blerë etj.

“Është e ulët që sa herë ju del dikush përballë, filloni dhe thoni se ky është vegël qorre, ky është ushtar, ti je i shitur ti je i blerë.

Por, në nxehje e sipër pa dashje pranove se je e korruptuar. Jam e korruptuar the”- vijoi Dudushi.

Por, siç duket gjuha shkon ku dhëmb dhembi, dhe Kryemadhi e pranoi publikisht se është e korruptuar.

“Po, jam e korruptuar sepse i kam dhënë votën Edi Ramës. Jam e korruptuar se nuk e ngrita zërin”-tha Kryemadhi.

Kryemadhi bën shumë mirë që del e kritikon Ramën, por kryetarja e LSI-së duhet të na sqarojë deklaratën e saj.

Kryemadhi duhet të sqarojë publikisht se për çfarë është korruptuar, ka marrë para? Ka vjedhur? Çfarë ka bërë Monika Kryemadhi?

LEXO EDHE:  Denoncimi/ Gjoba 5 milionë lekë për të penguar protestuesit

LEXO EDHE:  “Dështim spektakolar”/ Ish-anëtari i Këshillit Kombëtar “kryqëzon” Bashën: Ja çfarë po ndodh në opozitë

Po ashtu, Kryemadhi duhet të na sqarojë një herë e mirë marrëveshjen e Ilir Metës me Edi Ramën?

Kryemadhi duhet të na sqarojë një herë e mirë nëse LSI do të mbajë përgjegjësitë e kostos së qeverisjes për katër vite me Edi Ramën.

Kryemadhi duhet të sqarojë pasurinë e saj, shkollimin e fëmijëve në shkollat më të mira të Britanisë së madhe.

Kryemadhi duhet të na sqarojë vilën në Gjirin e Lalzit, e cila është ndërtuar së paku dy herë.

E nëse Kryemadhi nuk del të sqarojë publikisht këto që ne përmendem më lart por edhe shumë e shumë të tjera, SPAK, duhet të veprojë. Dosja Meta-Kryemadhi, duhet të jetë një ndër dosjet e para që SPAK duhet të hetojë.

Dosja Meta-Kryemadhi është një sprovë për Reformën në Drejtësi, për të treguar nëse është në lartësinë e shumëpritur nga shqiptarët.

SPAK ka në dorë dosjen e artë. Dosja Meta-Kryemadhi, e cila në finale mund të jetë dosje e suksesit të Reformës në Drejtësi, aq të kërkuar nga ndërkombëtarët dhe aq shumë të penguar nga Ilir Meta dhe Monika Kryemadhi./ CNA.al

Shënim/ Pse është “çmendur” Mona

LEXO TE PLOTE