Connect with Us

Dy memorialë turke, një që na nderon dhe një që na turpëron!

Politikë

Dy memorialë turke, një që na nderon dhe një që na turpëron!

Publikuar

-

 Nga Altin Goxhaj 

* Në Shkodër ka një memorial për Hasan Riza Pasha, komandanti turk që mbrojti Shkodrën nga serbo-malazezët në 1912-1913! Një hero turk që u vra nga njerëzit e Esad Pashë Toptani me qëllim dorëzimin e Shkodrës serbo-malazezëve, u varros me nderime nga gjithë Shkodra në vitin e trishtë dhe të dhimbshëm të 1913!
Atë e respektojmë dhe e nderojmë se ka dhënë jetën duke mbrojtur shqiptarët!

Një herë kur dikush i papërgjegjshëm ja nxori inatin memorialit (duke e dëmtuar pak), si revoltë ndaj një historiani turk që ofendoi Skënderbeun dhe kish qenë për homazhe 1 ditë më parë te ai memorial, solli një reagim kundërshtues ndaj aktit të vandalizmit si nga opinioni publik dhe politika por njëkohësisht edhe revoltë ndaj historianit turk antishqiptar Talha Ugurluel!
Turku Hasan Riza Pasha e meriton monumentin dhe është një nga ato raste që forcojnë miqësinë (si miq dhe jo si vëllezër) midis popullit shqiptar dhe atij turk pavarësisht se turqit ndodheshin si pushtues në atë kohë! Sepse shqiptarët e kanë pas gjithmonë këtë vlerë morale të respektit ndaj miqve dhe atyre që u gjenden në krah në ditë të këqija pavarësisht konjukturave globale!

Por ajo që e inkurajoi këtë status është vendosja e monumentit të tij në 2006 u mor me vendim të Këshillit Bashkiak të Shkodrës publikisht dhe vendosja u bë duke respektuar çdo proçedurë publike sipas legjislacionit të kohës!

LEXO EDHE:  Rama: Së shpejti “Air Albania”/ Qytetarët: Rinasi, çmimet më të larta në rajon

Ndërsa ky memoriali i mbështetësve të Erdoganit në Tiranë që na turpëron por edhe dëmton para gjithë botës, u vu në Tiranë hajdutshe nga Veliaj dhe Rama, në errësirë totale por në miratim të plotë nga Klika Politike e Tiranës duke shkel çdo ligj dhe duke u “çertifiku” me miratimin e heshtur të PD të përfaqësuar nga Kryetari i Grupit të PD të Këshillit Bashkiak Tiranë! Ky memorial ka skandalizuar gjithë aleatët e sinqertë të Shqipërisë dhe ka lumturuar Serbinë dhe Greqinë dhe natyrisht gjithë neotomanistët e Erdogan në Tiranë dhe Ankara! Kurrë Shqipëria nuk ka rrëshqit kaq larg pranueshmërisë në familjen Europiane të cilës i përket se sa sot si një akt i paparashikueshëm i Klikës Politike Sorosiste AntiAmerikane të Tiranës!!!

Ja pra 2 memorialë turke që tregojnë 2 standarde të kundërta por edhe shpjegojnë që qëndrimi kundërshtues që ka filluar në Shqipëri ndaj Memorialit të Turpit me një përfundim të sigurtë të heqjes së tij, tregon se reaksioni nuk është kundër Turqisë e aq më pak turqve (e s’ka kurrfarë lidhje me pretendimin absurd për islamofobi) por ndaj kësaj arrogance fyese të neotomanistëve të Tiranës, klyshëve të Soros dhe Erdogan Rama, Veliaj, Basha!!!/ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

KSSH “ultimatum” Ramës/ Mos prek pagën e 13-të, por PPP-të dhe shpenzimet e luksit 

Publikuar

-

Nga

Konfederata e Sindikatave të Shqipërisë ka reaguar në lidhje me vendimin e qeverisë, për të mos akorduar pagën e 13 për punonjësit e administratës, me pretendimin se këto para do të shkojnë për të dëmtuarit nga tërmeti.

Në një deklaratë për mediat, KSSH vlerëson se ky vendim i qeverisë është më shumë propagandë, sesa zgjidhje.

Po ashtu, KSSH thekson se para se të prekeshin paratë e punonjësve të administratës, qeveria do të duhet të anullonte ndonjë prej koncensioneve që po rrënojnë buxhetin e shtetit.

“Vendimi i qeverisë shqiptare për të mos akorduar pagën e 13 në fundvit për punonjësit e administratës shtëtërore më argumentin se këto para do të përdoren për të prekurit nga tërmeti I 26 nëntorit vlerësojmë se është më shumë propagande se sa zgjidhje.
Përpara se të prekte fondin për pagën e 13 për punonjësit e administratës publike, që është ndër më të të keqpaguarat në Evropë, qeveria shqiptare duhet të anullonte ndonjë prej koncensioneve që po rrënojnë buxhetin e shtetit.”-thuhet në deklaratë.

Më tej, KSSH jep alarmin në lidhje me koncesionet PPP, për të cilat thotë se po e rrënojnë ekonominë e vendit.

“Koncensionet janë sot problemi kryesor i ekonomisë vendit dhe po varrosin çdo vit buxhetin e shtetit në gropën financiare të shkaktuar nga mungesa e përgjegjësisë.
Shumë bashki nga jugu ne veri kanë lëvruar miliona lekë për zbukurimet e fundvitit, e qeveria në vend që të parandalonte  këto shpenzime luksi vendos të anulojë  pagën e 13.
Mesa duket pronarët e bizneseve që zbukurojnë qytetet tona e kanë dorëzuar me kohë “kafen” në bashkitë përkatëse dhe sa kohë Rama nuk është kujtuar të bëjë shembull ndonjë bashkiak, qytetet do zbukurohen dhe shpenzimet në ekonomitë e brishta të familjeve shqiptare do rëndohen.”-deklaron KSSH.

LEXO EDHE:  Macron uron Ramën për fitoren/ Shqipëria shumë pranë BE

LEXO EDHE:  Kush është ekipi i Bashës?

Po ashtu, Konfederata e Sindikatave të Shqipërisë i kërkon qeverisë të rishikojë vendimin e saj për të anulluar dhënien  e pagës së 13 për administratën publike.

“Shumë prej punonjësve të administratës vijnë nga familje të shtresës së mesme dhe janë me  të ardhura të pakta dhe nuk kishte qeveria asnjë arsye të ndalte pagën e 13.
Janë çdo vit miliona euro që shkojnë për shpenzime zyrash, makina luksoze udhëtime e dieta, ku qeveria  mund të jetë me e përgjegjeshmë për monitorimin e shpenzimeve dhe anullimin e prokurimeve që janë në proces.
Tërmeti i 26 nëntorit është një fatkeqësi të cilën të gjithë shqiptarët me në krye shtetin duhet ta përballojnë me përgjegjësi maksimale dhe jo me vendime meskine në dëm të shtresave dhe kategorive të ndryshme.”-përfundon deklarata./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Opinione

Nga Bislim Ahmetaj/ Urime për Ditëlindjen bija jonë e dërrmuar, e kërrusur, e grabitur, e keqtrajtuar !

Publikuar

-

Nga

Fëmija i parë i Lëvizjes Studentore në atë Dhjetor historik të 90-ës ishte Partia Demokratike e Shqipërisë.
E kam hedhur firmën për të qënë themelues i saj darkën e datës 10 Dhjetor në Godinën Nr.15 në Qytetin Studenti , në një dhomë studentesh të improvizuar si zyra e Kryetarit të Komisionit Nismëtar për themelimin e partisë së studentëve dhe intelektualëve të ri akoma pa marrë emrin e vërtetë që mori më vonë, në këtë zyrë ishte Azem Hajdarit.
Në atë moment historik kam qëlluar të jem bashkë me babën tim, i cili erdhi në Tiranë për me qënë pranë nesh jo si i dërguar nga Komiteti i Partisë së rrethit siç ndodhi me shumë të tjerë, por nga ndërgjegjia e tij si prind i përgjegjshëm që i njihte mirë djemtë e tij dhe na kish porositur një mijë herë ” Mos hyni në burg si punëtor ferme, se nuk do ta marrë vesh kurrë njëri që jeni në burg, duroni, shkoni në shkollë të lartë, po u burgosët duke qënë studentë do ta marrë vesh gjithë Shqipëria”. Pasi unë e shkrova emrin, emrin e babës, mbiemrin, numrin e letër-njoftimit në një fletore në memorien time, dhe hodha firmën.
Azemi ju drejtua babës: Daje firmos edhe ti për të hyrë në partinë tonë.
Baba ju kthye si rrufe, siç ai dinë të japë përgjigje që kur e njoh:
Azem kjo është partia juaj, koha jonë ka mbarue. Ju ju daltë për hair..
Tani pas 29 vitesh Azemi nuk jeton ma ,jo prej Zotit, por prej dorës së vrastareve që nuk deshën që ajo të ishte partia e brezit të ri siç mendonte im atë dhe ne aso kohe.
Baba jeton akoma por nuk ma kujton më atë moment, ndoshta edhe pse nuk do të më lëndojë.
Ndërsa Partia Demokratike pas Godinës 15 që ishte selia e parë e saj ka ndërruar 5 seli-shtëpi dhe 6 kryetar në këtë pevjetor e ka shtëpinë-seli më të madhe, me më shumë drita , por ekipin që e drejton dhe kryetarin më të vogël dhe shkëlqimin më të zbehtë, besimin dhe shpresën thuajse të dërmuar…
Selinë e Parë të Partisë së studentëve dhe intelektualëve të rinjë shqiptarë që ishte Godina Nr.15 në Qytetin Studenti këto ditë po e shëmbin, ndoshta e ka goditur pamëshirshëm termeti i 26 Nëntorit, ndoshta edhe errësimi po aq i pamëshirshëm i syve të vrastarëve historikë të lirisë tonë.
Shtëpia e re ku është vendosur PD-ja pas humbjes rraskapitëse të vitit 2013 ka një histori të shëmtuar në të kaluarën komuniste.
Ajo ka shërbyer si shtëpi e propagandës bolshevike kundër NATO-s dhe Amerikës, ishte vendi i orgjive të oficerëve të lartë të ushtrisë komuniste shqiptare.
Ajo sot vertetë shndritë nga jashtë por lidershipi i ngujuar nëpër zyrat e shumta të saj tash 6 vite s’ja ka dalë të mbjellë shprese dhe besim tek shqiptarët edhe pse jemi qeverisur më keq se kurrë në këto 29 vite, ngjashëm me vitet kur kishte vetëm një parti dhe disa këmbë oktapodi që e ushqenin dhe mbanin në pushtet.
Ajo, Godina Nr.15 vertetë s’kishte drita, aq më pak luks por ja doli të ngjallë shpresë dhe besim ndër shqiptarë anëkënd botës ku ata jetonin deri sa mjeshtrat e vjetër të politikës antishqiptare vendosën ta shuajnë atë shpresë, ta djegin atë liri dhe tash së fundi edhe ta rrafshojnë Selinë e parë të Lirisë dhe Demokracisë Shqiptare.
Gëzuar ditëlindjen bija jonë e dërrmuar, e kërrusur, e grabitur, e keqtrajtuar.
Uroj që në përvjetorin e 30 ti bija jonë që linde në Qytetin e Lirisë, pas 46 vitesh diktature të ketë një shtëpi të ngrohtë ku të mblidhen rreth teje të gjithë ata që të themeluan me shpirt dhe me zemër, të gjithë ata wë tu bashkuan në ditët e para dhe të rritën, të gjithë ata që investuan idealet dhe rininë e tyre tek ti, të gjithë ata që e çmojnë dhe e duan lirinë demokracinë dhe mbi të gjitha Shqipërinë.

LEXO EDHE:  Basha nxjerr zbuluar Metën për dekretin

LEXO EDHE:  Studentët thirrje për tryezë diskutimi/ Rama, nuk je i mirëpritur

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Shteti doli lakuriq pas tërmetit të dytë”/ Deputeti: Qeveria të marrë përgjegjësitë, kemi 51 vrasje jo viktima

Publikuar

-

Nga

Kemi vënë gishtin aty ku i dhëmb më shumë Edi Ramës, shteti doli lakuriq pas tërmetit të dytë. Asnjë masë nuk është marrë pas tërmetit të shtatorit. Ne nuk kemi një shtab emergjencash që të merrte masa dhe të ishte i përgatitur për një tërmet të tillë. I takon qeverisë të marrë përgjegjësitë e saj, të japë llogari dhe të gjejë edhe fajtorët, pse sot kemi 51 vrasje jo viktima.

Kemi lënë Prokurorinë që të marrë faktet e para dhe do të jemi në komunikim me të gjithë organet kompetente për të gjetur të gjithë fajtorët e kësaj vrasje masive. Nuk duhet të kishte vdekur asnjë person me këtë lloj tërmeti, 6.4 rihter që përkthehet në 8.3 ballë në epiqendër, në Durrës dhe Tiranë ka ardhur me më me pak ballë, nuk duhet të kishte shkaktuar viktima në masivitet si këtë radhë. 51 vrasje është se janë dhënë leje ndërtimi është ndërtuar në toka që nuk duhet të ishte ndërtuar”, është shprehur deputeti i opozitës parlamentare, Ralf Gjoni, nga tryeza e emisionit “Arena”./CNA.al

LEXO TE PLOTE