Connect with Us

Dogjën mandatet/ Ish deputetët e Bashës vazhdojnë të marrin pagat e majme

Politikë

Dogjën mandatet/ Ish deputetët e Bashës vazhdojnë të marrin pagat e majme

Publikuar

-

Me 16 shkurt, pas një vendimi të beftë të Lulzim Bashës dhe strukturave të tij u vendos që Partia Demokratike, bashkë me aleatët të digjnin mandatet e deputetëve. Një reagim i menjëhershëm, i fortë, shumë njerëz e mirëpritën ndërkombëtarët e kritikuan, por mesa duket djegia e mandateve ka qenë më “dy fytyra”.

Së pari ajo e opinionit publik, apo militantëve të PD-së të cilët u gëzuan shumë sepse deputetët e tyre në Parlament ishin një tufë me palaço, sharlatantë të zgjedhur nga Lulzim Basha me listën e 2017. Pra nuk i përfaqësonte aspak, si dhe mosbesueshmëria e tyre, paaftësia të cilët i kishte turpëruar “me përfaqësimin” në Parlament.

Nga ana tjetër deputetët e listës Basha, përtej djegies së mandateve, vazhdojnë të paguhen. Pra nga djegia e mandateve deri më sot ata vazhdojnë të marrin pagat.

Sipas burimeve zyrtare nga Kuvendi dhe nga Instituti i Sigurimeve Shoqërore, CNA.al ka mësuar se deputetët e listës Basha edhe pse kanë djegur mandatet, do të paguhen në bazë të ligjit maksimumi deri në tre vite. Ligji e thotë qartë, përsa kohë ke qenë deputet, dhe jo më shumë se tre vjet. Pra, të gjithë ata deputetë qesharakë, të paaftë por dhe ata që shkëlqenin, edhe pse i kanë djegur mandatet, sot vazhdojnë të paguhen përsa kohë kanë qenë deputet.

Duke sjellë një shembull konkret: Deputetët e rinj, të llojit Klevis Balliu, Ervin Salianji e të tjerë të cilët u bënë deputet në shtator të vitit 2017, vazhdojnë të paguhen për aq kohë sa ata kanë patur mandatin. Pra për një vit e 5 muaj, do të kenë jo më shumë se 60% të pagës së deputetit (78.000 lek në muaj). Pra deputetët e rinj të 2017, për gati 18 muaj afërisht, do të vazhdojnë ende të paguhen me jo më shumë se 60% të pagës  (78.000 lek në muaj).

Pra djegia e mandateve nga Lulzim Basha e ka patur bishtin mbrapa. Deputetët nuk shkojnë në Parlament por ata paguhen me gjysmën e rrogës. Nga ana tjetër, një numër i madh deputetësh hynë me listat plotësuese, pra ata që ishin në listat e poshtme të paraqitur nga opozita.  Dhe sot shqiptarët duhet të paguajnë, jo më 140 por rreth 170 deputet, sepse paguhen ata që janë në Parlament, 122 deputet dhe 42 deputet të tjerë të cilët dogjën mandatin.

LEXO EDHE:  Balla i përgjigjet Bashës/ E ke hallin te dëmshpërblimi i pallatit të vjehrrit

Pra janë 164 deputetë egzaktësisht që paguhen nga rreth vetëm 140 që duhet të paguanim. Por 40 e disa deputetë marrin rrogën e pjesshme jo më shumë se 60% dhe këtë duhet ta përfitojnë për aq kohë sa kanë qenë deputet apo nëse kanë qenë disa mandate, jo më shumë se 3 vite. Dhe nga ana tjetër deputetët aktual që janë në Parlament që marrin pagat e plota.

Ndërkohë kush ka qenë deputet dhe kush ka hyrë në listat shtesë, do të ketë përfitime të mëvonshme. Pra nga ato shuma parash që i merr në moshën e daljes në pension dhe të tjera si këto të cilat janë benefite të mëdha apo përfitime të shtuara në ligj dhe të miratuara nga gjithë klasa politike.

Pra djegia e mandateve nuk është vetëm një akt që i ka lënë pa asnjë ofiq deputetët e opozitës, por ata vazhdojnë të mbushin xhepat nga taksat e shqiptarëve edhe pse nuk përfaqësojnë më asgjë, por janë thjesht qytetar të lirë të vendit dhe nuk kanë asnjë detyrë politike, por thjesht marrin paratë si ish deputetë të opozitës që ka djegur mandatet./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Reparti i patologjisë në Kavajë do kthehet në karantinë/ Kërcënim serioz për banorët”

Publikuar

-

Nga

Sekretari i Përgjithshëm i PD, Gazmend Bardhi thotë se sot në repartin e patologjisë dhe urgjencës në Spitalin e Kavajës kanë nisur përgatitjet, me urdhër të Ministres së Shëndetësisë, për ta kthyer në Karantinë.

Sipas Bardhit, kjo është papërgjegjshmëri!

“Zgjedhja e një spitali të një qendre të banuar për Karantinë është kërcënim serioz për jetën e të gjithë banorëve.
Ky është një provokim i rëndë me Kavajën”, shkruan bardhi.

LEXO EDHE:  Kritika e ashpër e Shaban Memisë/Basha po linçon djallëzisht demokratët

LEXO EDHE:  Kritika e ashpër e Shaban Memisë/Basha po linçon djallëzisht demokratët

Ai i bën thirrje të gjithë bashkëqytetarëve të mos e pranojnë trajtimin nga Edi Rama si banorë të parëndësishëm, jeta e të cilëve nuk ka rëndësi për Kryeministrin.
“Karantinën ta ndërtojë në shtëpinë e tij në Surrel, jo në Kavajë”, përfundon Bardhi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Përhapja e koronavirusit/ Spahia: Mungon serioziteti, këmbana duhet të ishte alarmante

Publikuar

-

Nga

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Bardh Spahia ka folur lidhur me masat e marra nga Ministria e Shëndetësisë për mbrojtjen nga koronavirusi.

Spahia u shpreh se që në fillim të përhapjes së koronavirusit duhet të ishin marrë masa nga Ministria, pasi sipas tij, institucionet shqiptare kanë pasur një mos seriozitet për trajtimin e situatës.

“ Shqipëria që në momentin e parë të shfaqjes së këtij virusi, duhet të kishte qenë kambanë alarmi për vendin tonë për të marrë disa masa. Tani që virusi është te porta, këmbana për autoritetet shqiptare duhet të ishte alarmante. Kam vënë re një mos seriozitet për trajtimin e kësaj situate nga strukturat e shtetit shqiptar. Ne i lamë disa ditë kohë institucioneve tona për përballimin e kësaj situate për t`u organizuar. Por ne kemi parë një apati totale nga institucionet përgjegjëse. Pastaj filluam denoncimin e situatës që kishte në thelb të vetin mungesën e përgjegjësisë. Faji kryesor bie mbi Ministria e Shëndetësisë për të gjitha denoncimet që kemi bërë ne dhe media”, tha Spahia në studion e Rtv Ora.

LEXO EDHE:  Nga Valbona Mezini/ Ku e ka fshehur djallin Lulzim Basha?

LEXO EDHE:  Nga Jozefina TOPALLI/Lulzim Basha shiti opozitën

Demokrati shtoi se kontrollet në pikat kufitare duhet të kishin qenë më të mëdha. Ai tha se ka inspektuar nga afër punën që bëhej në pikat kufitare, ku ka konstatuar se personeli mjekësor nuk është i pajisur me mjetet e duhura për të parandaluar përhapjen e koronavirusit./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“U vënë dorën në ballë/ Qeveria asnjë mjet kontrolli për të prekurit nga koronavirus”

Publikuar

-

Nga

Ish kryeministri Sali Berisha ka publikuar mesazhin e qytetarit dixhital i cili thotë se qeveria nuk ka asnjë paisje të tekonoligjisë së fundit për të identifikuar personat e prekur nga koronavirusi.

Sipas qytetarit, e vetmja mënyrë për të kntrolluar është vënia e dorës në ballë.

“Papërgjegjësi totale e Edvin Hajdutit dhe ndrikull Hajnisa! Asnja kontroll i atyre që hynë në Shqipëri për Koronavirus! Qendrim kriminal! Asnjë mjet teknologjik kontrolli pervçse u venë njerëzve dorën në ballë”, shkruan Berisha bashkëgjitur mesazhit të qytetarit dixhital./CNA.al

LEXO TE PLOTE