Connect with Us

Kriza politike e ka emrin Ilir Meta, apo ai është zgjidhja e saj?!

Lajm i Rekomanduar

Kriza politike e ka emrin Ilir Meta, apo ai është zgjidhja e saj?!

Publikuar

-

Vendi po hyn në një fazë të re të krizës politike, pas gati gjashtë muajsh nga djegia e mandateve të deputetëve të opozitës, në 16 shkurt të këtij viti.

Vendi po hyn në një krizë të re, apo në një cikël të ri krizash që po pasohet nga Shkodra, nga zgjedhjet lokale në këtë qytet, ku një kandidat për kryebashkiak, Valdrin Pjetri rezultoi se ishte dënuar në Itali me burg. Një çështje që pritet ende të sqarohet, por politikisht i ka dhënë fund karrierës së tij.

Por, Shkodra po lë një gjurmë e cila pritet të sjellë një cikël të ri krize në muajin shtator.

Kryetari i bashkisë nuk bën betimin, Këshilli Bashkiak konstituohet. Kemi një Këshill të ri, por pa kryetar.

Voltana Ademi, pas katër ditësh, pra në datën 20 e mbaron mandatin e saj. Ajo duhet të largohet nga zyra dhe dikush tjetër duhet ta drejtojë Bashkinë e Shkodrës. Një nga nënkryetarët, kryetari i Këshillit apo ndonjë i emëruar nga kryeministri, kjo varet sesi do të interpretohet ligji dhe se cila do të jetë zgjidhja.

Por, kur bie një kryebashkiak, kur ai shkarkohet apo nuk betohet etj, procedura që njeh ligji është se duhet të shpallen zgjedhjet dhe këtë duhet ta bëjë presidenti brenda 45 ditëve.

Duhen bërë zgjedhjet për të zgjedhur kryebashkiakun e ri të Shkodrës.

Por, çfarë po ndodh?

13 tetorit i ka kaluar çdo afat ligjor. Askush nuk është regjistruar. Pra, kjo datë ka rënë. Ndoshta ajo mund të jetë përafërsisht dhe mund të përkojë me 20 gushtin e mbarimit të mandatit të Voltana Ademit, por nuk ka më afate për t’u regjistruar.

Çka do të thotë se presidentit i duhet, në bazë të ligjit, që të shpallë zgjedhjet e parakohshme lokale në Shkodër.

Ilir Meta në fakt nuk i njeh zgjedhjet e 30 qershorit, megjithëse është rasti unik në botë, ku një president dekreton një palë zgjedhje, më pas ato zhvillohen dhe ai nuk i njeh sepse kishte ndërruar mendje 10 ditë më parë dhe kishte ofruar një datë tjetër. Gjë që në fakt jo vetëm nuk e zgjidhi, por e thelloi krizën.

Tashmë duket se gjithçka është në dorë të Ilir Metës, për të parë se nëse është politikani që zgjidh apo që fut vendin në kriza ciklike.

Pra, a do të dalë Ilir Meta me një dekret të ri për t’i dhënë zgjidhje situatës në Shkodër, duke dekretuar një datë për zgjedhje të parakohshme, e cila do të çonte në një fushatë elektorale vetëm për këtë bashki, ku dhe do të zgjidhej kryebashkiaku i ri.

Në çdo rast me futjen e PD-së, fitorja e Shkodrës është në tavolinë. Por, përtej kësaj duhet data dhe duhet presidenti. Megjithëse mund të ndodhë që Basha të vijojë çmendurinë e tij për të mos hyrë në zgjedhje dhe duke ia lënë sërish Edi Ramës këtë bashki.

Por, sytë dhe veshët janë nga presidenti. Njeriu i cili zgjohet në mëngjes me statuse, bën foto me qen, me tifozë, ngjitet nëpër male dhe pritet të na tregojë se çfarë do të bëjë. Do të jetë njeriu i krizës, pra do ta thellojë më tej atë, do të nxisë përplasjen, duke pritur në zyrën e Presidencës edhe shkarkimin e tij, apo do t’i japë zgjidhje krizës duke e bërë Shkodrën një shembull, që përtej një qyteti përplasje të ishte qyteti që do të zgjidhte krizën politike në vend dhe sytë e shqiptarëve do të ishin nga e ardhmja, jo nga përplasja e radhës e Ramës me Bashën, ku nga pas qëndron dhe Ilir Meta?!/ CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajm i Rekomanduar

Henri Çili avokat i korrupsionit dhe krimit në politikë/ Kërkon amnisti

Publikuar

-

Nga

Neimi Çili i Labinotit, apo sikurse i pëlqen ta quajnë, pasi ka ndryshuar emrin Henri Çili, nuk lodhet së përkëdheluri politikën, sa majtas-djathtas por edhe duke shërbyer si urrë për të shpetuar nga akuzat, krimi e korrupsioni. .

Ai që dikur bërtiste për një mandat të tretë për Sali Berishën, por që më pas shpalli Edi Ramën si njeriun e vitit dhe më pas instrument i Bashës, më tej në shërbim të Ramës sërish, së fundi nuk ka çuditur me një deklaratë të tij të përsëritur.

Henri Çili, i cili është mësuar të shkojë nga të fryjë era, mesa duket së fundi nuk po i dalin mirë llogaritë, dhe duke mos arritur ta kuptojë se nga do fryjë era, ka marrë përsipër të bëjë rolin e avokatit të korrupsionit dhe krimit në politikë për të gjithë.

Mbrëmjen e djeshme, Çili ishte i ftuar në emisionin “Provokacija”, të Mustafa Nanos ku tha se tranzicioni në vendin tonë është mbyllur.

Sipas Çilit tranzicioni ka qënë i suksesshëm dhe për këtë duhet falenderuar kasta jonë politike, që prej 30 vitesh rrjep shqiptarët, në çdo cep të vendit.

Për më tepër, Çili kërkoi edhe amnisti për politikanët hajdutë e të korruptuar.

“Ideja është që tranzicioni shqiptar është më i lavdishmi në periudhën e Shqipërisë, 30 vjetët e kësaj pjese të historie shqiptare.

Mua prandaj më vjen keq që kryqëzohet elita politike. Elita politike i ka bërë një shërbim Shqipërisë dhe për mendimin tim meriton të amnistohet dhe jo të ndëshkohet.”-tha ndër të tjera Henri Çili.

Duket se tani është sezoni turistiko-mediatik, ku Çili vërsulet ekraneve me teza për të nxitur debate publike. Qëllimi i tij final me pas është reklama e universitetit të tij për të rregjistruar sa më shumë studentë, pasi çuni nga Labinoti figuron i mbyrur në borxhe dhe kredi miliona euro./ CNA.al

Neimi i Labinotit e dredh sërish/ Fillon sulmet dhe akuzat ndaj Ramës

Lela jep lajmin: Basha pajtohet me Çilin

Akuza të rënda Henri Çilit/ Pedagogët e UET denoncojnë: Katër muaj pa rroga

Ekskluzive –Detajet/ Kur dhe si e ndryshoi emrin Çili i UET

UET-i, Universiteti i mbytur në borxhe mbijeton me “vaksina”

LEXO TE PLOTE

Lajm i Rekomanduar

“O zhapik langaraq”/ “Masakrohet” Petrit Vasili, nuk shpëton as Meta

Publikuar

-

Nga

Lëvizja Socialiste për Integrim, pas tetë vitesh në pushtet, katër vite me Sali Berishën dhe katër të tjera me Edi Ramën, me ministrat dhe drejtorët hajdutë, tashmë ka dy vite që ndodhet në opozitë.

Dhe në mungesë të “tepsisë” së pushtetit, tashmë kanë marrë “shpatën” në dorë e flasin e sulmojnë këdo, a thua se Shqipërisë i erdhi fundi vetëm se në pushtet nuk është më LSI-ja.

Ish-deputetët e LSI-së çdo ditë komentojnë në rrjetet sociale, gjithçka që ndodh në vend, duke mos kursyer as akuzat e forta.

Ish-kreu i grupit parlamentar të Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili një ditë më parë ka bërë një postim në rrjetet sociale, ku sulmon hapur Reformën në Drejtësi.

Por, pas këtij postimi edhe qytetarët nuk janë kursyer ndaj ish-deputetit të LSI-së, por edhe ndaj kryetares aktuale të kësaj force politike, Monika Kryemadhi, por edhe ish-kreun e LSI-së, Ilir Metën.

“Ky zhapiku langaraq të pyesë të shoqen e kryetarit de jure të partisë së tij se ç’bënte ajo me ushtarët e saj të punësuar në administratë në kohën që I.M. ishte KM.”-shkruan një qytetar, duke iu referuar kështu kohës kur kryeministër ishte Ilir Meta, ish-kreu i LSI-së, sot president.

Ndërsa një tjetër qytetar shkruan “ O “zhapik” ku ke gojë e flet ti për “drejtësinë” e padrejtë?!”.

Po ashtu një tjetër qytetar, nëpërmjet një fotojë i kujton Vasilit, korrupsionin e Metës dhe floririn e vjedhur.

Më poshtë disa nga komentet e qytetarëve:/ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajm i Rekomanduar

“Si nuk ke turp, korrupsioni ka arritur kulmin”/ Qytetarët i “nxjerrin bojën” Ramës

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama vijon ritualin e tij të propagandës, në rrjetet sociale, duke tentuar t’ju hedhë hi syve qytetarëve.

Mëngjesin e sotëm, Rama ka publikuar një tjetër rast, që sipas tij problemi i qytetarit u zgjidh pasi iu drejtua platformës për bashkëqeverisjen.

“Mirëmëngjes dhe me rastin shembullor të Albertit, që i’u drejtua platformës shqiperiaqeduam.al dhe e bëri të dëgjohet zërin e tij, duke zgjidhur jo vetëm çështjen e fëmijëve të fshatit ku jeton, por të tre fshatrave bashkë, ju uroj një fundjavë të bukur”-shkruan Rama në postimin e tij.

Por, qytetarët të cilët çdo ditë përballen me një realitet ndryshe nga propaganda e kryeministrit, kanë shpërthyer në komente.

Një qytetar shkruan se ka tre muaj që shkruan në portalin që propagandon kreu i qeverisë, por nuk ka marrë asnjë përgjigje.

“Kam 3 muaj rresht qe shkruaj në portal dhe e vetmja përgjigje që marr është “do ju kthejmë pergjigje pas 10 ditësh”…ndërkohë 10-ditëshi ka kaluar 6 herë”-shkruan qytetari.

Ndërsa një tjetër qytetar shkruan se korrupsioni, ka arritur kulmin.

“Ku te shkruaj unë se dje mora padrejtesinë tjeter. Korrupsioni ka arritur kulmin.E mira te te jem perball teje, se te kam dash shumë”.

Gjithashtu një tjetër qytetar shkruan “ Mirmengjesi zoti KM. Po si nuk ke turp qe na thua mirmengjesi pas asaj qe bere me Tahirin.”.

Ndërsa në një tjetër postim të Ramës, ku ky i fundit thotë se PS është gati për dialog me PD, në lidhje me Reformën Zgjedhore, një qytetar shkruan “Po për çfarë reformë zgjedhorë flet kur ke gjashtë vitë në pushtet dhe nuk ke ndryshuar një germë në atë kod që dikur ke premtuar se në momentin që PS do të fitoj pushtetin do ta ndryshoj në perputhje me standartet nderkombetarë e sidomos me votimin dhe numerimin elektronik etj etj.”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE