Connect with Us

Kriminalizimi nga Rilindja dhe heshtja e socialistëve

Lajm i Rekomanduar

Kriminalizimi nga Rilindja dhe heshtja e socialistëve

Publikuar

-

Nëse ka një akt të paprecedentë të skenës së politikës shqiptare është futja krimit, bandave dhe personave të përfshirë në afera të pista, në nivelet më të larta të administratës shtetërore.

Gjithçka ndodhi me ardhjen e Rilindjes në pushtet në vitin 2013, kur ajo që Sali Berisha e qujati “aleanca e qelbësirave”, iu vërsul pushtetit. Edi Rama kishte bërë aleancë edhe me “djallin”, kishte mbushur listat e deputetëve me persona të inkriminuar. Duke pasur frikë se do të humbte zgjedhjet dhe se karriera e tij politike do të merrte fund, Edi Rama kishte shkuar dhe kishte bërë aleancë me krimin. Një akt i paprecedentë politik në historinë e vendit.

Gjithësesi përtej akuzave se palët janë njësoj apo se palët kanë bandat e tyre, ka një fakt, Rilindja kriminalizoi Partinë Socialiste. Dhe rreth 30 persona, në nivelet më të larta zyrtare, përfshirë këtu deputetë dhe kryebashkiakë, me dhjetëra e dhjetëra të tjerë me detyra drejtorë në nivelet më të rënhdësishme lokale, përfshirë këtu edhe Klement Balilin, i akuzuar si eskobari i Ballkanit. Edhe pse i emëruar nga aletatët e Ramës, gjithësesi ishte pjesë e niveleve të larta drejtuese, gjatë aleancës PS-LSI.

Rilindja kriminalizoi Partinë Socialiste, ku për gjithçka, për çdo moment, kreu i saj Edi Rama thotë, “nuk e dija”, “nuk kisha dijeni”, “janë gabime të së shkuarës”, e të tjera si këto.

Por, e vërteta duket të jetë krejt ndryshe. Kriminalizimi i PS-së ka ardhur nga Rilindja në 2013, si një aleancë për të rrëzuar nga pushteti Sali Berishën. Dhe së dyti si një shpërblim ndaj tyre për të kontrolluar zona, të cilat kanë qënë bastione të PD-së.

Së fundi ndodhi edhe në Shkodër, ku Valdrin Pjetri, kandidati për kryetar bashkie akuzohet se është dënuar në Itali për trafik droge, dënim për të cilin ai pretendon se nuk është në dijeni. Por, gjithësesi kaq mjaftonte që karriera e tij politike të merrte fund.

Edhe në këtë rast, Edi Rama tha “Unë e dorëzoj”, ashtu siç ka bërë me Elvis Roshin, me Arben Ndokën apo me dhjetëra e dhjetëra zyrtarë socialistë, deputetë e kryebashkiakë, të dënuar më parë për akuza që nga trafikimi i drogës, krijimi i grupeve kriminale, prostitucioni, përdhunimet e kështu me radhë.

Në këto gjashtë vite, Rilindja ka vaznduar të kriminalizojë dhe të shpërblejë ata që e kanë mbështetur, megjithëse i kishin dosjet shumë të trasha kriminale, duke bërë një vesh shurdh e një sy qorr, duke luajtur rolin e të paditurit dhe duke thënë se nuk kishte dijeni kreu i qeverisë, për çfarë kishte në dorë.

Por, ndërkohë lind pyetja, për çfarë ka qënë në dijeni kryeministri ynë?

Si nuk ka qënë në dijeni për influencat dhe peshën e tyre kriminale, kur ai vetë i kishte vendosur në lista?

A nuk i vendosi ai vetë si njerëz të fortë dhe me peshë që kontrollonin zonat e tyre?

Le ta quajmë se nuk ka pasur informacion në 2013-ën, por a mund ta mohojë këtë Edi Rama në 2019, kur prej gjashtë vitesh është kryeministër i vendit, ka nën kontroll të gjitha agjencitë ligjzbatuese, të cilave mund t’ju kërkojë informacion për çdo kryetar bashkie. Për çdo person që emërohet në poste të larta zyrtare, mund ti kontrollojë nga SHISH, nga policia, për të verifikuar pastërtinë e figurës së tyre dhe për t’i emëruar ata më pas në poste të larta shtetërore.

LEXO EDHE:  Ilir Meta në tre kohë/ Faktet kur trembet dhe lajthit presidenti

Me shumë gjasa Edi Rama e ka ditur, por ai ka dashur të emërojë besnikët e tij, njerëz që e mbështesnin dhe që do t’i ishin mirënjohës vetëm atij, sepse ai ka vetëm një qëllim, personalizimin e pushtetit. Gjithçka kërkon ta përqëndrojë tek dora e tij. Dhe dora e tij ka nxjerrë vetëm krim, vetëm persona dhe personazhe me shumicë të dënuar dhe të përfshirë në dosje me akte të rënda kriminale.

Por, një çudi tjetër është fakti se në këto gjashtë vite, socialistët kanë heshtur dhe kjo është më e papranueshme nga të gjithë. Sesi një parti mund të pranojë, që një grup i caktuar që merr kontrollin e saj, përfshirë këtu kryeministrin dhe një shpurë që shkonte pas tij, të kriminalizonin partinë e tyre.

Përtej asaj që ajo është ish-Partia e Punës apo që akuzohet si përgjegjëse për 45 vite krime politike në Shqipëri, në 30 vite PS-ja është reformuar së tepërmi, por së fundi nga akuzat si një parti komuniste e kriminalizuar dhe e përzier në vrasje politike në 45 vite diktaturë në Shqipëri, sot po merr ngjyrën e një partie të kriminalizuar, jo nga diktatura, por nga droga, dosjet dhe kandidatët, deputetët dhe drejtorët e Edi Ramës, të cilët janë njerëz të dënuar për prostitucion, drogë dhe trafiqe.

Dhe askush në PS nuk ka folur. Nuk ka folur as Pandeli Majko, as Gramoz Ruçi, as Bashkim Fino, as Arta Dade, as Erion Braçe dhe kushdo tjetër nga socialistët e vjetër, nga ata të vërtetët e Partisë Socialiste.

As Fatos Nano nuk ka folur. Nuk ka folur as Rexhep Mejdani për kriminalizimin e vërtetë të Partisë Socialiste, ku kriminelët dhe personat e dënuar apo përfshirë në precedent të rëndë kriminalë janë emëruar nga niveli më i lartë në administratën shtetërore, deri në atë më të ulët.

Këtë e ka bërë opozita, e cila thjeshtë ka bërë detyrën e saj. Por, ende sot socialistët, megjithëse partia e tyre poi u kriminalizohet, ku çdo ditë plasin skandale me personazhe apo personalitete të rëndësishëm të partisë, të sjellë nga Rilindja, që gjithmonë u zbulohen dosje, dalin me vepra penale. Por, të gjithë heshtin.

Sot pas gjashtë vitesh, ende nuk ka një socialist që t’i ketë dalë përballë Edi Ramës dhe t’i ketë thënë “Boll me të dënuarit, boll me krimin, boll me bandat”. Dhe kjo ka ardhur edhe për një arsye tjetër. Sepse në Partinë Socialiste nuk funksionojnë më strukturat, në PS nuk ka më një piramidë kontrolli. Por, ka vetëm njerëz që Rilindja i merr nga rruga për interesa të saj dhe i emëron në poste të rëndësishme shtetërore.

Kriminalizimi i Partisë Socialiste nga Rilindja është një akt që socialistët duhet ta zgjidhin vetë. Duhet ta zgjidhin duke reaguar ndaj Edi Ramës, duke qëndruar ndaj tij dhe çdo personi tjetër të sektit të Rilindjes që u ka kriminalizuar partinë dhe PS-në sot po e quajnë si partia e mbushin me banditë./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajm i Rekomanduar

Shënim/ Lironi gazetarët, fajtori është në Presidencë

Publikuar

-

Nga

Pak para mesantës së mbrëmshme, qarkulloi një fake news, sipas të cilit një tërmet i fortë pritej të godiste Shqipërinë.

Lajmi u publikua nga portal Syri.net i Çim Pekës, por ajo që ishte e çuditshme pas këtij lajmi të rremë ishte pikërisht reagimi i vetë medias që e publikoi.

Pasi lajmi në fjalë përhapi panik tek qytetarët e Tiranës të cilët mësynë rrugët, lajmi u fshi dhe për më tepër për tu justifikuar dolën edhe me një qëndrim publik, duke përdorur një intervistë të një sizmologu grek, të dhënë për TCH. Ndër të tjera bëhej apel edhe të mos dëgjohen portalet, kur në fakt lajmi ishte prodhuar nga Syri, sepse sizmologu grek nuk kishte thënë asgjë të tilë.

Intervista e dhënë nga sizmologu grek në Top Channel nuk fliste për asnjë tërmet që pritej për ditën e djeshme.

Nga ana tjetër, pati një reagim edhe nga uniformat blu, të cilët shoqëruan në komisariat gazetarin e Syri.net Aurel Rakipllarin dhe gazetaren e Shekullit, Daniela Grica.

LEXO EDHE:  Luli si orakull/ Një sugjerim i sinqertë për kreun e Republikës së re

LEXO EDHE:  Rama vijon me batutat/ Pyetja që vuri në siklet qytetaren

Por, këtu ka edhe një tjetër detaj, që nuk duhet anashkaluar.

Në të gjitha faktet dhe detajet, dukej se ajo ishte një sulm i stimuluar për të ngjallur panik në kryeqytet dhe gazetarët duhet të lirohen, sepse përgjegjësit e vërtetë të atij kaosi i gjeni tek Presidenca dhe jo më larg se ky institucion.

Përgjegjësit e këtij paniku i gjeni tek Ilir Meta dhe shokët e tij, dhe jo tek gazetarët që punojnë për bukën e gojës , qoftë edhe tek portal i Cimit.

Shkoni në Presidencë, është ai që bënte paralajmëronte për tërmetin, por që sot e mohon atë.

Njëlloj si Çimi që bënte thirrje për të dalë në rrugë dhe pastaj mohonte daljen në rrugë, edhe Meta sot bën thirrje për “tju rikthyer jetës së përditshme”./ CNA.al

Meta qetëson qytetarët/ T’i kthehemi jetës së përditshme

LEXO TE PLOTE

Lajm i Rekomanduar

Horoskopi i ditës, 22 shtator 2019

Publikuar

-

Nga

DASHI21. mars – 20. prill

Dite e shkëlqyer do jete kjo e sotmja për te dashuruarit. Gjate gjithë kohës do përjetoni emocione te forta dhe do i harroni problemet qe keni pasur me herët. Beqaret nuk do ndihen ende gati për te filluar një lidhje, por miqtë nuk do i lënë asnjë moment vetëm qe ata te mërziten. Buxhetin do mundoheni fort ta ekuilibroni, por për fat te keq nuk do ja arrini dot.

DEMI21. prill – 21. maj

Dite aspak e qete kjo e sotmja për ata qe janë ne një lidhje. Ne shume momente do debatoni ashpër me atë qe keni ne krah dhe do mërziteni. Beqaret do bëjnë mire te rikthehen ne realitet dhe te mos ëndërrojnë me shume nga sa duhet sepse mund te lëndohen. Ne planin financiar do përballeni me goxha vështirësi dhe do duhet te paguani fatura te majme ne këtë sektor.

BINJAKET22. maj – 21. qershor

Juve qe jeni ne një lidhje sot do ju pëlqejnë gjerat e çmendura dhe mund te ndërmerrni edhe rreziqe vetëm për te përjetuar sa me shume emocione. Beqaret nuk duhet te hedhin hapa te nxituara sepse përndryshe situata mund t’iu dale jashtë kontrollit dhe mund te lëndohen. Shpenzimet kryejini gjate gjithë kohës me kujdes dhe gjendja ka për te mbetur e mire.

GAFORRJA22. qershor – 22. korrik

Sot do përballeni me surpriza te jashtëzakonshme ju te dashuruarit. Çdo çast i kaluar pranë partnerit do jete aq i bukur saqë shpesh do ju duket vetja si neper ëndrra. Beqaret do kenë një dite te zakonshme dhe pa ndonjë takim interesant. Nuk ka ardhur ende dita me e favorshme për ta. Me financat duhet te ndiqni strategji strikte ne mënyrë qe te mos keni probleme.

LUANI23. korrik – 22. gusht

Edhe pse presioni nga jashtë do jete shume i madh gjate kësaj dite, ju nuk do i dëgjoni aspak te tjerët dhe do bëni gjithçka qe dëshironi. Partneri do jete me i çiltër dhe do dije edhe t’iu surprizoje. Beqaret nuk do dine si ta joshin atë qe pëlqejnë dhe ka rrezik qe ai t’iu ike nga duart. Ne planin financiar fati do jete me shumice dhe gjendja do vije shume shpejt duke u normalizuar.

VIRGJERESHA23. gusht – 23. shtator

Yjet janë premtuese për jetën tuaj ne çift gjate kësaj dite. Do merreni vesh mjaft mire me partnerin dhe do ju duket sikur keni rilindur. Beqaret pas kaq kohesh pritjeje me ne fund do e gjejnë personin e duhur me te cilin do fillojnë një lidhje emocionuese. Ne planin financiar do jeni gjithë kohës vigjilente dhe nuk do ju dale asnjë e papritur. Vazhdoni ne këtë rruge sepse nuk do pendoheni.

PESHORJA24. shtator – 23. tetor

Mbajeni gjate gjithë kohës nen kujdes jetën tuaj ne çift gjate kësaj dite sepse ne te kundërt dikush tjetër do përfitojë dhe mund t’ua rrëmbejë atë qe keni ne krah. Beqaret me mire te tregohen te duruar sepse sot nuk do iu jepen mundësi aq te mira sa për te filluar një lidhje. Financat do mbeten te mira për aq kohe sa ju te jeni te logjikshëm dhe te mos bëni çmenduri.

LEXO EDHE:  Luli si orakull/ Një sugjerim i sinqertë për kreun e Republikës së re

LEXO EDHE:  Paralajmëron Peleshi/Nga momenti në moment pritet deklaratë nga …!

AKREPI24. tetor – 22. nëntor

Ju te dashuruarit do i përkushtoheni edhe partnerit edhe familjareve gjate kësaj dite. Do dini si ta ndani mire kohen qe asnjeri te mos mërzitet. Beqaret do përballen me një surprize gjigante qe do iu pëlqejë tej mase. Përgatituni për rrahje te forta zemre. Financat do jene goxha te mira. Duke iu menaxhuar si duhet ky sektor do ketë veçse përmirësime dhe asnjë lloj problemi.

SHIGJETARI23. nëntor – 21. dhjetor

Dite aspak e favorshme kjo e sotmja për te dashuruarit. Do grindeni me partnerin edhe për gjerat me elementare dhe nuk do pranoni te hapni rruge asnjë çast. Beqaret do kenë dashuri me shikim te pare atëherë kur nuk do e presin, por e rëndësishme është qe do ndihen mjaft mire. Buxheti nuk do ketë asnjë lloj ndryshimi. Kujdes me investimet qe te mos keni tronditje se shpejti.

BRICJAPI22. dhjetor – 20. janar

Dite tej mase e trazuar do jete kjo e sotmja për ata qe janë ne një lidhje. Disa persona te trete do kenë ndikim te jashtëzakonshëm tek ju dhe do ju nxitin te debatoni. Beqaret ka mundësi te fiksohen pas personave te martuar dhe shume me te mëdhenj ne moshe se ata. Nëse ne planin financiar i dëgjoni me kujdes te gjitha këshillat qe do iu japin specialistet gjendja ka për te qene e mire.

UJORI21. janar – 19. shkurt

Nëse keni një lidhje te qëndrueshme, sot mund te merrni edhe disa vendime me rëndësi për te ardhmen. Nëse kjo lidhje ka ende probleme, mos hidhni asnjë hap sepse mund te gaboni. Beqaret do preferojnë te qëndrojnë vetëm edhe për disa kohe pasi personat qe do takojnë nuk do ju pëlqejnë sa duhet. Buxheti ne tërësi ka për te qene i kënaqshëm. Do i kryeni pa asnjë problem shpenzimet e planifikuara.

PESHQIT20. shkurt – 20. mars

Do jeni shume ëndërrimtare sot ju te dashuruarit dhe realiteti ka për t’iu dukur me zhgënjyes se asnjëherë tjetër. Po nuk u rikthyet me këmbë ne toke do vuani. Beqaret do tërhiqen fizikisht nga disa persona, por nuk duhet kurrsesi te hedhin hapa pa i njohur mire ata. Për menaxhimin e buxhetit me mire merrni këshilla dhe sugjerime nga specialistet pasi vete nuk do ja dilni dot mbanë.

 

LEXO TE PLOTE

Lajm i Rekomanduar

Henri Çili avokat i korrupsionit dhe krimit në politikë/ Kërkon amnisti

Publikuar

-

Nga

Neimi Çili i Labinotit, apo sikurse i pëlqen ta quajnë, pasi ka ndryshuar emrin Henri Çili, nuk lodhet së përkëdheluri politikën, sa majtas-djathtas por edhe duke shërbyer si urrë për të shpetuar nga akuzat, krimi e korrupsioni. .

Ai që dikur bërtiste për një mandat të tretë për Sali Berishën, por që më pas shpalli Edi Ramën si njeriun e vitit dhe më pas instrument i Bashës, më tej në shërbim të Ramës sërish, së fundi nuk ka çuditur me një deklaratë të tij të përsëritur.

Henri Çili, i cili është mësuar të shkojë nga të fryjë era, mesa duket së fundi nuk po i dalin mirë llogaritë, dhe duke mos arritur ta kuptojë se nga do fryjë era, ka marrë përsipër të bëjë rolin e avokatit të korrupsionit dhe krimit në politikë për të gjithë.

Mbrëmjen e djeshme, Çili ishte i ftuar në emisionin “Provokacija”, të Mustafa Nanos ku tha se tranzicioni në vendin tonë është mbyllur.

Sipas Çilit tranzicioni ka qënë i suksesshëm dhe për këtë duhet falenderuar kasta jonë politike, që prej 30 vitesh rrjep shqiptarët, në çdo cep të vendit.

LEXO EDHE:  Paralajmëron Peleshi/Nga momenti në moment pritet deklaratë nga …!

LEXO EDHE:  Rama vijon me batutat/ Pyetja që vuri në siklet qytetaren

Për më tepër, Çili kërkoi edhe amnisti për politikanët hajdutë e të korruptuar.

“Ideja është që tranzicioni shqiptar është më i lavdishmi në periudhën e Shqipërisë, 30 vjetët e kësaj pjese të historie shqiptare.

Mua prandaj më vjen keq që kryqëzohet elita politike. Elita politike i ka bërë një shërbim Shqipërisë dhe për mendimin tim meriton të amnistohet dhe jo të ndëshkohet.”-tha ndër të tjera Henri Çili.

Duket se tani është sezoni turistiko-mediatik, ku Çili vërsulet ekraneve me teza për të nxitur debate publike. Qëllimi i tij final me pas është reklama e universitetit të tij për të rregjistruar sa më shumë studentë, pasi çuni nga Labinoti figuron i mbyrur në borxhe dhe kredi miliona euro./ CNA.al

Neimi i Labinotit e dredh sërish/ Fillon sulmet dhe akuzat ndaj Ramës

Lela jep lajmin: Basha pajtohet me Çilin

Akuza të rënda Henri Çilit/ Pedagogët e UET denoncojnë: Katër muaj pa rroga

Ekskluzive –Detajet/ Kur dhe si e ndryshoi emrin Çili i UET

UET-i, Universiteti i mbytur në borxhe mbijeton me “vaksina”

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: