Connect with Us

Valdrin Pjetri, si alibi e pamjaftueshme e “fitoreve” të Lulzim Bashës

Lajm i Rekomanduar

Valdrin Pjetri, si alibi e pamjaftueshme e “fitoreve” të Lulzim Bashës

Publikuar

-

Sot pas disa ditësh turbullirë politike dhe pas publikimit të një dosje të një dënimi në Itali, të marrë rreth 16 vite më parë, kandidati për Bashkinë e Shkodrës, dhe fitues në zgjedhjet të cilat u bojkotuan nga Partia Demokratike dhe aleatët e saj, u tërhoq. Pranoi fatin e tij politik në heshtje dhe ka filluar betejën e tij ligjore në Itali, për të vërtetën.

Ndoshta një rast ndryshe nga rastet e tjera, megjithë procesin e dekriminalizimit, të filluar disa vite më parë. të gjithë të tjerët u tërhoqën dhe u dorëzuan, ndërsa Pjetri ka deklaruar se do të vijojë betejën e tij ligjore në Itali.

     Valdrin Pjetri

Kjo në fakt nuk do t’i duhet më atij për t’u rikthyer në politikë, por ndoshta për të pasur një qartësi më të madhe në lidhje me atë çfarë ka ndodhur dhe një të vërtetë që i duhet atij në jetën e tij private.

Por, çfarë ndodh përtej kësaj?

Në politikën shqiptare, rasti në fjalë po përdoret nga Lulzim Basha si një fitore e madhe. Por, a është e mjaftueshme “fitorja” e Lulzim Bashës në rastin e Valdrin Pjetrit në Shkodër?

Shumë njerëz mund të thonë që ka krijuar një kauzë, që rrëzoi zgjedhjet dhe tani ka në dorë gjithçka. Të rikthejë zgjedhjet lokale, të fillojë beteja nga e para, e shumë si këto.

Ndoshta dikush ka ende shpresë tek Lulzim Basha, por ka të tjerë që atë e shohin si një dështim.

Në fakt, Valdrin Pjetri është rasti i pamjaftueshmërisë së Lulzim Bashës, për tu shpallur si fitore. Kjo sepse fitoret arrihen nëpërmjet garës dhe Lulzim Basha duhej të hynte në zgjedhje. Por, ai i bojkotoi dhe i braktisi zgjedhjet, duke i falur Edi Ramës në tavolinë 61 bashki.

            Edi Rama, Lulzim Basha

Iku rasti i Valdrin Pjetrit dhe po themi se në Shkodër do të zhvillohen sërish zgjedhjet dhe do të fitojë PD-ja, por fakti është se Basha ka lënë në tavolinë 60 bashki të tjera. Pra, i ka falur Ramës të gjithë pushtetin vendor në Shqipëri.

Edhe sikur nesër të përsëriten zgjedhjet lokale, Lulzim Basha është i bindur që nuk i fiton dot ato dhe për këtë duhet bërë analiza, Pse? Cilat janë fitoret dhe a ka pamjaftueshmëri Lulzim Basha për t’i shpallur ato të tilla.

Së pari, po të shohim zgjedhjet lokale, Basha në të gjithë Shqipërinë duhet të kishte struktura dhe kandidatë, pastaj tërheqja do të ishte diçka tjetër. Por, në shumicën e bashkive të Shqipërisë nuk kishte as struktura dhe as kandidatë. Kjo për një fakt të thjeshtë, lufta e brendshme në PD, përplasjet politike. Shkatërrimi i strukturave, ka qënë një akt të cilin Lulzim Basha e bën prej gjashtë vitesh, thjeshtë dhe vetëm për të mbajtur karrigen e kryetarit të Partisë Demokratike.

         Basha gjatë protestes së opozitës

Por, le të shkojmë më tej, tek djegia e mandateve të deputetëve, të cilën e shpalli si një fitore të madhe, por në fakt ishte akti i kryqëzimit të tij politik tek ndërkombëtarët, duke nxjerrë PD-në nga sistemi, thjeshtë dhe vetëm për ambiciet e tij, për të bashkuar njerëzit rreth vetes.

Le të shkojmë më tej në zgjedhjet e 2017-ës, me listën e tij të kandidatëve për deputetë, të mbushur me kllounë, palaco, sharlatanë, deputetë të shitur, e të tjera si këto.

Një listë deputetësh që përfaqëson në vetvete Lulzim Bashën dhe nga ata 45 deputetë, që sot nuk janë në parlament, me gishta mbahen mend apo mund të vlerësohen se kush ishte përfaqësues i vërtetë i PD-së.

Le të shkojmë tek marrëveshja e tij me Edi Ramën. një marrëveshje e realizuar natën, vetëm. Dhe pas kësaj vinë 16 milion euro për familjen e Lulzim Bashës për një pronë të ndërtuar brenda në det, në Vlorë.

LEXO EDHE:  Problemi i PD-së nuk është Lulzim Basha!

Shkojmë tek zgjedhjet në Dibër. PD kishte një kandidat, Sherefedin Shehun. Lulzim Basha kishte në dorë një dosje, e dinte që zgjedhjet u blenë, por ai i shiti në tavolinë me Edi Ramën zgjedhjet e Dibrës. Amnistoi dosjen 184, të cilën e nxori tani, pasi dogji mandatet, për të shpëtuar lëkurën e tij.

Më tej, shkojmë tek zgjedhjet lokale të vitit 2015. Një katastrofë elektorale në të gjithë Shqipërinë, pas një akti “kriminal” të tij, bojkotit të Reformës Administrative, duke i falur në tavolinë rreth 75% të bashkive Edi Ramës dhe aleatit të tij në atë kohë, LSI-së.

Po të kthehemi më pas në kohë, nga 2013 e deri më sot në lidhje me organizimin e PD-së, apo çorganizimin e qëllimshëm të Lulzim Bashës, për të mbajtur postin e kryetarit, çfarë ka ndodhur?!

Përplasje në shumë degë, shpartallim strukturash, një PD inekzistente në Vlorë, një PD problematike dhe në minorancë historike në Fier e Korçë. Me problematika dhe të shpartalluar, me mandati gati sa çamët në Elbasan. Një PD problematike dhe me shumë klane në Shkodër. Në Tiranë në shumë zona, thuajse inekzistente.

E kështu me radhë në shumë bastione, përfshirë këtu edhe Kukësin apo Lezhën, ku vërtetë ka pasur probleme dhe të deleguarit e Lulzim Bashës, as nuk shkonin dot.

                      Alfred Rushaj

E pra, në qoftë se do të bëjmë një analizë të gjashtë viteve të Lulzim Bashës, pasojat që i ka sjellë PD-së dhe kostot elektorale e politike sesa Valdrin Pjetri, një ish-zyrtar i lartë i Partisë Demokratike, i sjellë në institucionet publike nga ish-zv.ministri i Financave në atë kohë, Alfred Rushaj, një nga bashkëpunëtorët e ngushtë të babait të Valdrin Pjetrit, Luigj Pjetri, ish-drejtor i KESH-it, institucion në të cilin kohë më parë kishte punuar edhe vetë Zoti Rushaj.

Por, le të shkojmë edhe më thellë akoma. Le të shkojmë tek “fitoret” e Lulzim Bashës, qoftë edhe tek ligji i dekriminalizimit, të cilin sot e trumbeton me të madhe, por harron të thotë një të vërtetë. Ligji i dekriminalizimit nuk është një fitore e tij. Sepse kur Jozefina Topalli nga parlamenti i drejtonte gishtin Mark Frrokut si kriminel, Lulzim Basha fshihej dhe nuk fliste. Pa folur më tej për Gent Strazimirin e të tjerë. Por, fillimi i betejës është nga Jozefina Topalli dhe Luli nuk ishte në parlament. Nuk ishte në parlamentin e banditëve dhe kriminelëve të 2013-ës. Për ata që ka pretenduar ai dhe që janë larguar nga politika, sepse Luli ishte në bashki, drejtonte, bënte tendera dhe pazare. Luftën e tij të përditshme e kishte vetëm me një gjë, si e si të mbante karrigen e kryetarit të PD-së.

               Jozefina Topalli

Dhe sot pas gjashtë vitesh paskemi një fitore të Lulzim Bashës, dorëheqjen e Valdrin Pjetrit për shkak të ligjit të dekriminalizimit, të filluar nga Jozefina Topalli.

Pra, është totalisht e pamjaftueshme kjo që ka ndodhur me Shkodrën. Rasti i Valdrin Pjetrit nuk mund të jetë fitorja si e Piros, e Lulit, i cili tashmë ka një parti të përçarë, të copëtuar dhe pas një ndarje të mëparshme, pritet themelimi edhe i dy-tre partive të tjera, ndërsa Luli gjithmonë e më tepër duket i vetëm dhe me më pak njerëz. Por ai kërkon gjithçka në tavolinë, ashtu siç e mori në vitin 2017, por duket se tavolina këtë herë nuk po i funksionon dhe vështirë se do të dalë i fituar.

Duhet të shkojë në zgjedhje, por nuk ka sesi sepse nuk ka struktura, nuk ka parti, nuk ka mbështetje. Prandaj dhe ka gjetur skemën për të dalë nga sistemi, duke u justifikuar se ia vjedhin votat kundërshtarët. Por, si mund të mbrosh vjedhjen e votës duke dalë nga sistemi? Thjeshtë dhe vetëm duke bërë një shërbim, duke vazhduar marrëveshjen me Edi Ramën. Duke i falur atij çdo pushtet. Duke i shërbyer kryeministrit në mënyrën më të devotshme të mundshme, për interesa krejtësisht klienteliste dhe korruptive dhe asnjëherë për Partinë Demokratike dhe një opozitë të vërtetë, si një alternativë për të shembur kastën politike në pushtet./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajm i Rekomanduar

Shënim/ Lironi gazetarët, fajtori është në Presidencë

Publikuar

-

Nga

Pak para mesantës së mbrëmshme, qarkulloi një fake news, sipas të cilit një tërmet i fortë pritej të godiste Shqipërinë.

Lajmi u publikua nga portal Syri.net i Çim Pekës, por ajo që ishte e çuditshme pas këtij lajmi të rremë ishte pikërisht reagimi i vetë medias që e publikoi.

Pasi lajmi në fjalë përhapi panik tek qytetarët e Tiranës të cilët mësynë rrugët, lajmi u fshi dhe për më tepër për tu justifikuar dolën edhe me një qëndrim publik, duke përdorur një intervistë të një sizmologu grek, të dhënë për TCH. Ndër të tjera bëhej apel edhe të mos dëgjohen portalet, kur në fakt lajmi ishte prodhuar nga Syri, sepse sizmologu grek nuk kishte thënë asgjë të tilë.

Intervista e dhënë nga sizmologu grek në Top Channel nuk fliste për asnjë tërmet që pritej për ditën e djeshme.

Nga ana tjetër, pati një reagim edhe nga uniformat blu, të cilët shoqëruan në komisariat gazetarin e Syri.net Aurel Rakipllarin dhe gazetaren e Shekullit, Daniela Grica.

LEXO EDHE:  Lulzim Basha garoi kundër PD, jo kundër Ramës

LEXO EDHE:  Problemi i PD-së nuk është Lulzim Basha!

Por, këtu ka edhe një tjetër detaj, që nuk duhet anashkaluar.

Në të gjitha faktet dhe detajet, dukej se ajo ishte një sulm i stimuluar për të ngjallur panik në kryeqytet dhe gazetarët duhet të lirohen, sepse përgjegjësit e vërtetë të atij kaosi i gjeni tek Presidenca dhe jo më larg se ky institucion.

Përgjegjësit e këtij paniku i gjeni tek Ilir Meta dhe shokët e tij, dhe jo tek gazetarët që punojnë për bukën e gojës , qoftë edhe tek portal i Cimit.

Shkoni në Presidencë, është ai që bënte paralajmëronte për tërmetin, por që sot e mohon atë.

Njëlloj si Çimi që bënte thirrje për të dalë në rrugë dhe pastaj mohonte daljen në rrugë, edhe Meta sot bën thirrje për “tju rikthyer jetës së përditshme”./ CNA.al

Meta qetëson qytetarët/ T’i kthehemi jetës së përditshme

LEXO TE PLOTE

Lajm i Rekomanduar

Horoskopi i ditës, 22 shtator 2019

Publikuar

-

Nga

DASHI21. mars – 20. prill

Dite e shkëlqyer do jete kjo e sotmja për te dashuruarit. Gjate gjithë kohës do përjetoni emocione te forta dhe do i harroni problemet qe keni pasur me herët. Beqaret nuk do ndihen ende gati për te filluar një lidhje, por miqtë nuk do i lënë asnjë moment vetëm qe ata te mërziten. Buxhetin do mundoheni fort ta ekuilibroni, por për fat te keq nuk do ja arrini dot.

DEMI21. prill – 21. maj

Dite aspak e qete kjo e sotmja për ata qe janë ne një lidhje. Ne shume momente do debatoni ashpër me atë qe keni ne krah dhe do mërziteni. Beqaret do bëjnë mire te rikthehen ne realitet dhe te mos ëndërrojnë me shume nga sa duhet sepse mund te lëndohen. Ne planin financiar do përballeni me goxha vështirësi dhe do duhet te paguani fatura te majme ne këtë sektor.

BINJAKET22. maj – 21. qershor

Juve qe jeni ne një lidhje sot do ju pëlqejnë gjerat e çmendura dhe mund te ndërmerrni edhe rreziqe vetëm për te përjetuar sa me shume emocione. Beqaret nuk duhet te hedhin hapa te nxituara sepse përndryshe situata mund t’iu dale jashtë kontrollit dhe mund te lëndohen. Shpenzimet kryejini gjate gjithë kohës me kujdes dhe gjendja ka për te mbetur e mire.

GAFORRJA22. qershor – 22. korrik

Sot do përballeni me surpriza te jashtëzakonshme ju te dashuruarit. Çdo çast i kaluar pranë partnerit do jete aq i bukur saqë shpesh do ju duket vetja si neper ëndrra. Beqaret do kenë një dite te zakonshme dhe pa ndonjë takim interesant. Nuk ka ardhur ende dita me e favorshme për ta. Me financat duhet te ndiqni strategji strikte ne mënyrë qe te mos keni probleme.

LUANI23. korrik – 22. gusht

Edhe pse presioni nga jashtë do jete shume i madh gjate kësaj dite, ju nuk do i dëgjoni aspak te tjerët dhe do bëni gjithçka qe dëshironi. Partneri do jete me i çiltër dhe do dije edhe t’iu surprizoje. Beqaret nuk do dine si ta joshin atë qe pëlqejnë dhe ka rrezik qe ai t’iu ike nga duart. Ne planin financiar fati do jete me shumice dhe gjendja do vije shume shpejt duke u normalizuar.

VIRGJERESHA23. gusht – 23. shtator

Yjet janë premtuese për jetën tuaj ne çift gjate kësaj dite. Do merreni vesh mjaft mire me partnerin dhe do ju duket sikur keni rilindur. Beqaret pas kaq kohesh pritjeje me ne fund do e gjejnë personin e duhur me te cilin do fillojnë një lidhje emocionuese. Ne planin financiar do jeni gjithë kohës vigjilente dhe nuk do ju dale asnjë e papritur. Vazhdoni ne këtë rruge sepse nuk do pendoheni.

PESHORJA24. shtator – 23. tetor

Mbajeni gjate gjithë kohës nen kujdes jetën tuaj ne çift gjate kësaj dite sepse ne te kundërt dikush tjetër do përfitojë dhe mund t’ua rrëmbejë atë qe keni ne krah. Beqaret me mire te tregohen te duruar sepse sot nuk do iu jepen mundësi aq te mira sa për te filluar një lidhje. Financat do mbeten te mira për aq kohe sa ju te jeni te logjikshëm dhe te mos bëni çmenduri.

LEXO EDHE:  “Dosja 184 të transferohet në SPAK”/ PD letër Prokurorisë: Të hetohet për vjedhjen e zgjedhjeve në Dibër

LEXO EDHE:  Ish-ministri i Ramës: I është shmangur thelbit të…

AKREPI24. tetor – 22. nëntor

Ju te dashuruarit do i përkushtoheni edhe partnerit edhe familjareve gjate kësaj dite. Do dini si ta ndani mire kohen qe asnjeri te mos mërzitet. Beqaret do përballen me një surprize gjigante qe do iu pëlqejë tej mase. Përgatituni për rrahje te forta zemre. Financat do jene goxha te mira. Duke iu menaxhuar si duhet ky sektor do ketë veçse përmirësime dhe asnjë lloj problemi.

SHIGJETARI23. nëntor – 21. dhjetor

Dite aspak e favorshme kjo e sotmja për te dashuruarit. Do grindeni me partnerin edhe për gjerat me elementare dhe nuk do pranoni te hapni rruge asnjë çast. Beqaret do kenë dashuri me shikim te pare atëherë kur nuk do e presin, por e rëndësishme është qe do ndihen mjaft mire. Buxheti nuk do ketë asnjë lloj ndryshimi. Kujdes me investimet qe te mos keni tronditje se shpejti.

BRICJAPI22. dhjetor – 20. janar

Dite tej mase e trazuar do jete kjo e sotmja për ata qe janë ne një lidhje. Disa persona te trete do kenë ndikim te jashtëzakonshëm tek ju dhe do ju nxitin te debatoni. Beqaret ka mundësi te fiksohen pas personave te martuar dhe shume me te mëdhenj ne moshe se ata. Nëse ne planin financiar i dëgjoni me kujdes te gjitha këshillat qe do iu japin specialistet gjendja ka për te qene e mire.

UJORI21. janar – 19. shkurt

Nëse keni një lidhje te qëndrueshme, sot mund te merrni edhe disa vendime me rëndësi për te ardhmen. Nëse kjo lidhje ka ende probleme, mos hidhni asnjë hap sepse mund te gaboni. Beqaret do preferojnë te qëndrojnë vetëm edhe për disa kohe pasi personat qe do takojnë nuk do ju pëlqejnë sa duhet. Buxheti ne tërësi ka për te qene i kënaqshëm. Do i kryeni pa asnjë problem shpenzimet e planifikuara.

PESHQIT20. shkurt – 20. mars

Do jeni shume ëndërrimtare sot ju te dashuruarit dhe realiteti ka për t’iu dukur me zhgënjyes se asnjëherë tjetër. Po nuk u rikthyet me këmbë ne toke do vuani. Beqaret do tërhiqen fizikisht nga disa persona, por nuk duhet kurrsesi te hedhin hapa pa i njohur mire ata. Për menaxhimin e buxhetit me mire merrni këshilla dhe sugjerime nga specialistet pasi vete nuk do ja dilni dot mbanë.

 

LEXO TE PLOTE

Lajm i Rekomanduar

Henri Çili avokat i korrupsionit dhe krimit në politikë/ Kërkon amnisti

Publikuar

-

Nga

Neimi Çili i Labinotit, apo sikurse i pëlqen ta quajnë, pasi ka ndryshuar emrin Henri Çili, nuk lodhet së përkëdheluri politikën, sa majtas-djathtas por edhe duke shërbyer si urrë për të shpetuar nga akuzat, krimi e korrupsioni. .

Ai që dikur bërtiste për një mandat të tretë për Sali Berishën, por që më pas shpalli Edi Ramën si njeriun e vitit dhe më pas instrument i Bashës, më tej në shërbim të Ramës sërish, së fundi nuk ka çuditur me një deklaratë të tij të përsëritur.

Henri Çili, i cili është mësuar të shkojë nga të fryjë era, mesa duket së fundi nuk po i dalin mirë llogaritë, dhe duke mos arritur ta kuptojë se nga do fryjë era, ka marrë përsipër të bëjë rolin e avokatit të korrupsionit dhe krimit në politikë për të gjithë.

Mbrëmjen e djeshme, Çili ishte i ftuar në emisionin “Provokacija”, të Mustafa Nanos ku tha se tranzicioni në vendin tonë është mbyllur.

Sipas Çilit tranzicioni ka qënë i suksesshëm dhe për këtë duhet falenderuar kasta jonë politike, që prej 30 vitesh rrjep shqiptarët, në çdo cep të vendit.

LEXO EDHE:  Problemi i PD-së nuk është Lulzim Basha!

LEXO EDHE:  Lulzim Basha garoi kundër PD, jo kundër Ramës

Për më tepër, Çili kërkoi edhe amnisti për politikanët hajdutë e të korruptuar.

“Ideja është që tranzicioni shqiptar është më i lavdishmi në periudhën e Shqipërisë, 30 vjetët e kësaj pjese të historie shqiptare.

Mua prandaj më vjen keq që kryqëzohet elita politike. Elita politike i ka bërë një shërbim Shqipërisë dhe për mendimin tim meriton të amnistohet dhe jo të ndëshkohet.”-tha ndër të tjera Henri Çili.

Duket se tani është sezoni turistiko-mediatik, ku Çili vërsulet ekraneve me teza për të nxitur debate publike. Qëllimi i tij final me pas është reklama e universitetit të tij për të rregjistruar sa më shumë studentë, pasi çuni nga Labinoti figuron i mbyrur në borxhe dhe kredi miliona euro./ CNA.al

Neimi i Labinotit e dredh sërish/ Fillon sulmet dhe akuzat ndaj Ramës

Lela jep lajmin: Basha pajtohet me Çilin

Akuza të rënda Henri Çilit/ Pedagogët e UET denoncojnë: Katër muaj pa rroga

Ekskluzive –Detajet/ Kur dhe si e ndryshoi emrin Çili i UET

UET-i, Universiteti i mbytur në borxhe mbijeton me “vaksina”

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: