Connect with Us

Shtypi i ditës, e mërkurë, 14 Gusht 2019

Sociale

Shtypi i ditës, e mërkurë, 14 Gusht 2019

Publikuar

-

Këto janë titujt e faqeve të para të shtypit për ditën e sotme, e mërkurë 14 Gusht 2019.

“Gazeta Shqiptare”, shkruan, “Dokumenti, Kryebashkiaku i Shkodrës, rezulton i dënuar për trafik droge në vitin 2003/ Rama:Rrugët ndahen”.

Gazeta “Koha Jonë”, hapet me lajmin,” LSI:Rama nuk iu ndahet kriminelëve”.Gazeta “Sot”, shkruan, “Ndizet beteja për dosjen “Hajdari”, Sali Berisha i pari që do të thirret si dëshmitar në shtator, Izet Haxhia i drejtohet Apelit dhe sfidon gjyqtarët”.

Edhe gazeta ‘Tema”, shkruan për kryebashkiakun e Shkodrës, “PD, nxjerr dënimin e tij në Itali, Rama distancohet nga kryebashkiaku që mund të mos e gëzojë postin/ Valdrin Pjetri kurban i dekriminalizmit”.

Gazeta “Mapo”, vjen me lajmin kryesor,”Kriza politike/ 30 Qershori i Ramës, bie në Shkodër”.

“Telegrafi”, shkruan, “Të rinjtë shqiptarë ngrohin dyshekune plakave të BE-së”.

Gazeta ‘Shekulli”, çelet me lajmin, “Valdrin Pjetri i dënuar në Firence për trafik droge, në vitin 2003”.

Gazeta “Panorama”, shkruan, “Për pensionistët/ Dritat, dokumentet për të përfituar kompesimin“./CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Shifrat e frikshmë/ Ja sa shqiptarë “mësyjnë” rrugët e Europës

Publikuar

-

Nga

Dëshira e shqiptarëve për të ikur nga vendi nuk po ka të ndalur, përkundrazi është ringjallur sërish në 2019-n. Sipas të dhënave të Zyrës Europiane të Mbështetjes së Azilantëve (EASO) për periudhën janar-korrik, aplikimet për azil nga Shqipëria në një nga vendet e Bashkimit Europian ishin gjithsej rreth 14 mijë, me një rritje të ndjeshme prej 24%, në raport me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar. Rreth 90% e këtyre aplikimeve janë për herë të patë, ndërsa ka dhe nga ata që nuk heqin dorë dhe e tentojnë sërish fatin.

Të paktën rreth 2,000 persona në muaj kanë ikur nga vendi me qëllimin për të mos u kthyer më përgjatë 7 muajve të parë të këtij viti. Kjo është vetëm shifra që regjistrohet, pasi ka dhe shumë të tjerë që zgjedhin të largohen në heshtje, duke mos aplikuar për azil dhe duke mos treguar që nuk kanë ndër mend që të kthehen më.

Rritja e tendencës për tu larguar është konstatuar që në muajt e fundit të 2018-s dhe përkon me një acarim të situatës politike në vend, teksa shqiptarët në mungesë të alternativave për t’u qeverisur duket se po zgjedhin që të largohen nga vendi.

Ritmet e ikjes krahasohen me ato të vendeve të luftës, apo në konflikte të forta, duke e renditur Shqipërinë në listën e 10 shteteve me numër më të lartë aplikimesh. Në korrik psh nga Shqipëria kishte 1995 aplikime gjithsej, ndërsa nga Siria kishte 6,543, nga Afganistani 5 040, nga Venezuela rreth 3 800. Por, këto shtete kanë një numër shumë më të lartë popullsie, Siria (17 milionë banorë), Afganistani (38 milionë banorë), Venezuela (28 milionë banorë) !

Ndërkohë, shumica e aplikimeve nga shqiptarët refuzohen, mesatarisht 97% e tyre. Psh në korrik, vetëm 54 persona kanë marrë status refugjati, ndërsa 1470 vendime ishin negative, teksa Shqipëria konsiderohet si vend i sigurt dhe për më tepër është në proces integrimi në Bashkimin Europian.

Rreth 12 mijë raste janë ende pezull nga aplkimet e shqiptarëve, sipas të dhënave nga EASO.

Aplikimet në korrik arrijnë rekordin në Europë, kryeson Siria

Rreth 62 900 aplikime për mbrojtje ndërkombëtare u paraqitën në BE + 1 në korrik, me rritje 26% nga muaji qershor, duke arritur totalin më të lartë mujor që nga Marsi 2017. Ndërsa rritja mund t’i atribuohet pjesërisht numrit shumë të ulët të aplikimeve të regjistruara në muaj më herët, ajo gjithashtu përfaqësoi rritjen më të shpejtë që nga janari 2019. Rreth 400 500 aplikime janë parashtruar deri më tani në 2019, 11% më shumë se në të njëjtën periudhë të 2018, sipas EASO.

Sirianët, Afganët dhe Venezuelasit paraqitën më shumë aplikime dhe në numër në rritje, veçanërisht Sirianët dhe Afganët (secila + 34%). Së bashku, këto tre shtetësi paraqitën një të katërtën e të gjitha aplikimeve në BE +.

Qytetarët e Irakut, Pakistanit, Turqisë, Kolumbisë, Iranit, Nigerisë dhe Shqipërisë plotësuan listën e 10 shtetësive me aplikimet më të larta. Disa kombësi paraqitën më shumë aplikime që nga fillimi i vitit 2019. Përveç Sirianëve dhe Afganëve, këta përfshinin aplikantë nga Pakistani, Turqia, Bangladeshi, Somalia, Kina, Peruja, India, Sudani, Eritrea dhe Haiti. Shumë nga këto nënshtetësi ishin të lidhura me rritjen e numrit të zbulimeve të kalimit të paligjshëm të kufijve në kufijtë e BE +. Në fakt, krahasuar me qershorin, kërkesat për azil u rritën më fort në mesin e shtetasve të vendeve që kanë nevojë për vizë për të hyrë në BE +, sesa në mesin e shtetasve të vendeve të liberalizuara të vizave (VLC).

Kjo nuk nënkupton që tendencat e azilit për shtetasit e VLC janë dobësuar. Në tërësi, shtetasit e vendit të tretë të përjashtuar nga vizat paraqitën rreth 15 450 kërkesa për azil, duke vazhduar të përbëjnë 25% të totalit. Në përgjithësi, dy të tretat e të gjitha kërkesave të VLC u paraqitën nga shtetas të vetëm katër vendeve: Venezuela, Kolumbia, Shqipëria dhe Gjeorgjia./ Monitor

LEXO TE PLOTE

Sociale

Foto-Panik nga lëkundjet e tërmetit/ Si e kaluan natën qytetarët e Tiranës

Publikuar

-

Nga

Mbrëmjen e djeshme një “Fake News” u përhap nga disa media, duke alarmuar qytetarët se një tërmet prej 6 ballësh pritet të godasë Shqipërinë.

Lajmi ka sjellë panik tek qytetarët e Tiranës, të cilët duke mos u ndier të sigurtë në banesat e tyre, kanë “pushtuar” rrugët e kryeqytetit.

Sikurse shikohet nga fotot e në galerinë e mësipërme, shumë qytetarë kanë mbushur rrugët, ndërsa të tjerë e kanë kaluar natën në çadra./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Shtypi i ditës, 13 shtator 2019

Publikuar

-

Nga

Këto janë disa prej titujve kryesorë të shtypit të shkruar për ditën e sotme, datë 13 shtator 2019:

“Gazeta Shqiptare” hapet me titullin “Tërmetet vazhdojnë, 913 banesa të dëmtuara”, ndërsa një tjetër titull vijon “Pritet tërmet 6 ballë”, një lajm i rremë fut në panik Tiranën në mesnatë”.

“Panorama” ka si titull kryesor “Emrat nga ’93, pronarët që ndajnë 50 milion dollarë”, ndërsa një tjetër titull vijon “Mbi 915 banesa të dëmtuara nga 300 lëkundje, ekspertët tregojnë shtëpitë dhe zonat që rrezikohen nga tërmeti”.

“Telegraf” hapet me titullin “Pas kokainës së kapur në Pire, fshihen trafikantët shqiptarë”, ndërsa një tjetër titull vijon “Tërmetet, jo panik por kujdes”.

“Tema” hapet me titullin “Tërmeti shkundi Shqipërinë, Rama qeverinë: Shteti në këmbë për qytetarët”, ndërsa një tjetër titull vijon “Rama: Ku është ky Erioni? Mund ta shtyjmë atë “ditën pa makina”.

LEXO TE PLOTE