Connect with Us

Shpërthen Zaev: Nuk lejoj që kriminelë dhe një ‘gay’ të rrëzojnë qeverinë

Bota

Shpërthen Zaev: Nuk lejoj që kriminelë dhe një ‘gay’ të rrëzojnë qeverinë

Publikuar

-

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev ka reaguar ashpër  pas skandalit në lidhje me  rastin “Zhvatja”, duke theksuar se nuk do të lejojë që dikush ta përfshije atë në një situatë të tillë.

Ndërsa hedh poshtë  çdo lloj spekulimi se ai është i përzier me këtë rast ku janë të dyshuar Bojan Jovanovski – Boki 13 dhe Zoran Mileski, me një të folur aspak të zakonshme,  Zaev shprehet se nuk do të lejojë disa kriminelë, një gazetar kapriçioz dhe një ‘pederast’ ta rrëzojnë Qeverinë.

Spekulimet që shkojnë deri aty, duke u përpjekur dikush të më involvojë mua, edhe një herë e përsëris. Unë jam Zoran Zaev, erdha në pushtet fal votës së qytetarëve, duke luftuar për liri, demokraci, shtet të së drejtës, shtet normal. Unë jam luftëtar dhe do të vazhdo të luftoj për këtë deri në fund. Gjithsesi, nuk do të lejoj që disa kriminele, një gazetar kapriçioz, dhe të më fal komuniteti LGBT, një gay, ta rrëzojnë këtë Qeveri nga pushteti. Do të luftojmë deri në fund, ndërsa secili do të mbajë përgjegjësi”, tha Zaev./ CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Befason Albin Kurti/ Premton heqjen e taksës në Rrugën e Kombit

Publikuar

-

Nga

Kandidati për kryeministër i Kosovës, Albin Kurti është i pakënaqur edhe me marrëdhëniet mes Shqipërisë e Kosovës. Në një intervistë për emisionin “Përballë“ në RTSH, Z. Kurti foli edhe për pengesat fizike mes dy vendeve, duke përmendur taksën në Rrugën e Kombit.

Taksa në Rrugën e Kombit është gabim. Ne pa e hequr ende këtë kufij, e vumë edhe një tjetër, për të cilin duhet ta fusim dorën në xhep. Ky lloj dyfishimi plus me pagesë është indinjues, përveçse dëmtues. Mbase si qeveri e re duhet të fillojmë bisedimet me qeverinë e Shqipërisë që kjo të mos vazhdoj kështu, aq më tepër kur dihet se nuk është duke përfituar shteti, se sa është duke përfituar një privat”, u shpreh Albin Kurti.

Kryetari i “Vetvendosjes” foli edhe për degën e kësaj partie në Tiranë, duke lënë të nënkuptohet se Shqipëria duhet të kishte bërë më shumë për komunitetin e shqiptarëve që jetojnë jashtë kufijve të saj.

“Ata kanë për synim që ta emancipojnë shtetin shqiptar për shqiptarët jashtë Shqipërisë. Shqipëria ka obligim ndaj këtyre shqiparëve që I ka rrotull dhe unë besoj se ka shumë më tepër mundësi dhe obligim se sa realizim”, tha Albin Kurti, kandidati për kryeministër i Kosovës./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Presidenti i KE-së Donald Tusk takohet me Kryeminsitrin Zaev

Publikuar

-

Nga

Përpara mbritjes në Tiranë, presidenti i Këshillit Evropian, Donald Tusk, pati një ndalesë në Shkup, ku pati takime të veçanta me Presidentin dhe Kryeministrin e Maqedonisë së Veriut.

Sikurse raporton radioja amerikane, “Zëri i Amerikës”, zoti Tusk tha se ky vend ka bërë gjithçka dhe se e meriton datën për fillimin e bisedimeve me Bashkimin Evropian.

“Tash është radha e BE-së”, u shpreh zyrtari i lartë evropian gjatë një konference shtypi me kryeministrin Zoran Zaev. Ai tha më tej se është e qartë si kristali se nuk ka dilema në Bruksel mbi përkushtimin politik, sundimin e ligjit dhe luftën kundër korrusionit nga autoritetet e Maqedonisë së Veriut”.

Zoti Tusk shprehu bindjen se edhe zbatimi i reformave do të zërë vend, ndërsa vuri theksin tek nevoja e veprimtarisë së Prokurorisë së Posaçme në Maqedoninë e Veriut.

Kryeministri maqedonas Zoran Zaev, ndërkaq theksoi bindjen se vendi i tij pas një muaji do të marrë datën për fillimin e bisedimeve dhe se nuk do të ketë më zvarritje lidhur me këtë. Ai tha se janë arritur mjaft reforma si në aspektin e marrëdhënieve me vendet fqinje, po ashtu edhe në transformimin e përgjithshëm demokratik të vendit.

Maqedonia e Veriut që nga dhjetori i vitit 2005 ka marrë statusin “vend kandidat” për anëtarësim në Bashkimin Evropian, por mosmarrëveshjet deri para një viti me Greqinë fqinje rreth emrit Maqedoni si dhe problemet e brendëshme politike, e mungesa e reformave kanë ngadalësuar përparimin e këtij vendi ballkanik drejt rrugës për në BE, thekson radioja amerikane.

LEXO TE PLOTE

Bota

Kapen 500 kg kokainë në Greqi

Publikuar

-

Nga

Rreth 500 kg kokainë janë kapur nga policia greke. Mediat fqinje shkruajnë se droga kishte si destinacion Selanikun ku më pas do të niste dhe shpërndarja e saj.

Në këtë operacion kanë marrë pjesë mbi 100 agjentë të DEA-s ndërsa është konstatuar se kokaina po transportohej në 10 kontenierë.

Mësohet ndërkohë sipas të njëjtave informacioneve se një kontenier me drogë ka përfunduar në territorin shqiptar konstatimi dhe sekuestrimi i të cilës nuk është bërë i mundur.

Droga mësohet se ishte nisur nga porti Guakacil i Ekuadorit./CNA.al

LEXO TE PLOTE