Connect with Us

Flet menaxheri i rrjetit te shitjeve, Smart Point me plane ambicioze në Smart Point dhe më gjerë

Sociale

Flet menaxheri i rrjetit te shitjeve, Smart Point me plane ambicioze në Smart Point dhe më gjerë

Publikuar

-

Smart Point është bërë tashmë një emër i njohur dhe i besueshëm dyqanesh për pajisjet “smart” në Tiranë. Ata që i kanë besuar kësaj kompanie, kanë marrë në këmbim përveç çmimeve të arsyeshme edhe garancinë dhe cilësinë që ofron një pikë e autorizuar shitjesh, aq më tepër kur ajo është pjesë e Grupit më të madh të bizneseve në Shqipëri, Grupit Balfin.

Por pas konsolidimit në kryeqytet, kompania duket se ka plane dhe ambicie të reja.

Për të kutpuar më mirë tregun e pajisjeve elektronike dhe mundësinë e gjetjes së tyre si dhe disa komente në përgjithësi për tregun dhe të ardhmen e tij, i drejtuam disa pyetje Hergys Sulit, Menaxher i Përgjithshëm i SmartPoint.

  Prej sa kohësh ka nisur rrugëtimi i Smart Point?

– Smartpoint është tashmë prezent në treg prej marsit të 2017 kur në të njëjtën ditë hapi 2 dyqane në pikat më strategjike në Tiranë, në rrugën Myslym Shyri dhe te Sheshi Wilson. Hapja e dy dyqaneve në një ditë nuk ishte jo e qëllimshme, por donte të tregonte që një aktor i ri dhe shumë i rëndësishëm ishte tashmë prezent në tregun e rrëmujshëm të telefonave dhe shërbimeve në kryeqytet.

– Çfarë e diferencon Smart Point nga pikat e tjera të shitjeve?

– Eksperienca e grupit Balfin, pjesë e të cilit është kompania jonë dhe “know how” i elementëve të përfshirë në këtë projekt sfidues bashkë me një ndërthurje të shërbimit më të mirë në kohë sa më të shpejtë dhe me garancitë zyrtare të ofruara nga partnerët tanë ndërkombëtare si Samsung, Apple, Xiaomi dhe Huawei, na kanë bërë që në kohë shumë të shkurtër të njihemi si një emër i besueshëm për produktet cilësore dhe shërbimin kualitativ në pikat tona.

– Sa kohë duhet të presin klientët që produktet më të fundit të jenë në raftet e dyqanit?

– Smartpoitn lëviz me kohën e rajonit dhe jemi në lançimin e produkteve më të fundit të përfshirë në kalendarët dhe në eventet si çdo kryeqytet evropian.

– Si qëndron raporti i blerjeve online krahasimisht me ato në dyqanet fizike?

– Këto janë sfidat e kohës dhe ne jemi gati të përballemi me to, jo më kot përveç shërbimit të ofruar në pikat tona që janë shumë të aksesueshme gjatë gjithë javës me orare nga ora 9 deri 21, çdo ditë ne kemi dhe faqen tonë të web www.Samrtpoint.al e cila nuk fle kurrë dhe është dyqani virtual i aksesueshëm nga çdo kush dhe i ndërthurur me strukturën logjistike që na mundëson grupi Balfin, çka bën diferencën në dorëzimin në kohë të produkteve dhe normalisht në bazë të fushatave të caktuara dhe me çmime shumë joshëse.

– A do të pika të tjera Smart Point në qytete të tjera përveç Tiranës?

– Ne kemi ardhur në këtë treg si një sfidë e madhe e Grupit Balfin dhe e kohës në të cilën jetojmë ku çdo gjë është shumë e aksesueshme dhe diferencën e bën shërbimi dhe çmimi. Unë jam i bindur që Smartpoint do të jetë shumë shpejt në qyetetet më të mëdha të Shqipërisë, bashkë me mënyrën tonë për tu ofruar shërbimet sa më kompetitive edhe bashkë-atdhetarëve tanë në qyetet e ndryshme të Shqipërisë, por do të thoja edhe më tej, pse jo në trevat e tjera shqipfolëse si Kosova apo Maqedonia, ku siç e dini grupi Balfin është prezent dhe lider në shumë fusha tashmë prej vitesh.

LEXO EDHE:  Nisma e kompanisë shqiptare/ Punësohen dy të rinjtë e parë me sindromën Down

– Çfarë produktesh të tjera mund të presim të shtohen në dyqanet e Smart Point?

– Prej pak kohësh ne kemi fuqizuar corner-in tonë me TV dhe duam të jemi sa më prezent me të gjithë gamën e shërbimeve dhe aksesoreve. Na ndiqni në Instagram dhe Facebook dhe në faqen tonë online pasi do të kemi surpriza për ju dhe oferta shumë tërheqëse në vazhdim.

Cilat janë disa nga markat jo të njohura që do të sugjeronit për klientët tuaj?

– Pa dyshim Samsung është brandi që ka sjelle risi dhe ka kapur të gjitha fashat që nga moshat më të reja të cilat janë gjithë ditën online deri te profesionistët të cilët kërkojn shpjetësi në procedimin e të dhënave dhe, pse jo, moshat e treta të cilat po përshtaten tashmë me sukses me telefonat me butona te aparatet touch. Besoj se Fuego dhe çmimet kompetitve që ofron është një markë që në raportin kualitet çmim është më e mira në tregun rajonal sot.

– Cilat janë produktet më të shitura në Smart Point?

– Produktet më të shitura janë telefonat, TV dhe aksesorët e lidhur me këto produkte janë disa kategori në shitje si smart home products të cilat paraqesin sfidën e të ardhmes dhe ndërkohë po kryen çdo ditë e më shumë transaksione të lidhura me financimet me kompanitë partnere si Iute Credit, Raifeisen dhe BKT .

– A është i edukuar konsumatori shqiptar të blejë në pika zyrtare shitjesh, apo vazhdon ende ti drejtohet tregut të zi dhe informal?

– Një pjesë e rëndësishme e komunikimit si me personelin dhe me klientët më tej, është ky detaj i cili është shumë i vështirë për momentin të trasmetohet në mënyrë të thjeshtë te konsumatori final i cili është i fokusuar te çmimi dhe vetëm te çmimi. Fakti që ky çmim mbart probleme të lidhura me produktin jo original për të cilin klienti nuk merr as kuponin tatimor dhe as një garanci nga prodhuesi zyrtar, janë sfidat e tregut shqiptar të elektronikës dhe i Smartpoint apo modeleve të ngjashme në Shqipëri sot. Edukimi i klientit vjen pasi ndodh problemi me një blerje me çmim jashtë tregut dhe këta klientë janë kategoria e re që tashmë po afrohen në dyqanet Smartpoint. Shqipëria meriton kualitet, klienti shqiptar meriton të ketë të njëjtin produkt si rajoni dhe Europa, ndaj pikat e autorizuara të shitjeve bëjnë diferencën.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Mbledhja e Këshillit bashkiak të Durrësit/ Përcaktohen familjet që do të përfitojnë bonus

Publikuar

-

Nga

Këshilli Bashkiak i Durrësit, në një mbledhje që ka përfunduar para pak minutave ka përcaktuar familjet që përfitojnë bonusin e qerasë pasi kanë mbetur të pastreha.

Numri i familjeve që do ta përfitojnë këtë bonus qeraje për 1 vit është 1310. Familjet e përcaktuara kanë aplikuar më parë pranë Bashkisë së Durrësit dhe pasi është bërë inspektimi në këto banesa që janë konkretisht pallate, janë përcaktuar familjet në fjalë.

LEXO EDHE:  Nisma e kompanisë shqiptare/ Punësohen dy të rinjtë e parë me sindromën Down

LEXO EDHE:  Të blesh duke kontribuar direkt për një kauzë shumë humane/ Ja si e mundëson kompania shqiptare këtë

Banorët janë për momentin të strehuar në hotele. Ndërkohë, pritet të përcaktohen kriteret e shumave për qiranë që do të rimbursojë Qeveria./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

I refuzohet azili në vendet e BE-së/ Riatdhesohen 173 shtetas shqiptarë

Publikuar

-

Nga

Vijojnë operacionet e riatdhesimit dhe të kthimit vullnetar të shtetasve shqiptarë që kanë kërkuar azil në vendet e BE-së.

Sot në Rinas u riatdhesuan në dy operacione të ndryshme 173 shtetas shqiptarë, me qëndrim të paligjshëm në Francë dhe në zonën Schengen.

Operacionet e riatdhesimit u realizuan në bashkëpunim me Frontex-in dhe Zyrën Franceze për Emigracionin (O.F.I.I.).

Në operacionin e parë u riatdhesuan 38 shtetas gjithsej, 5 prej të cilëve nga Belgjika dhe 33 nga Franca.

Në operacionin e dytë, që nis nga Lyoni i Francës, u kthyen vullnetarisht në total 135 shtetas.

LEXO EDHE:  Grupi Balfin shpall fituesin e edicionit të tretë “Ideja Jote për Biznes”/ Ja projekti inovator që ia doli mbanë

LEXO EDHE:  SPAR ju thotë “Tungjatjeta”, për një fëmijëri me dinjitet!

Policia e Shtetit apelon edhe një herë për të gjithë ata shtetas që udhëtojnë në hapësirën Schengen që të mos bëjnë asnjë përpjekje për të aplikuar për azil në Francë apo në çdo shtet tjetër të BE-së dhe të mos bëjnë asnjë shpenzim duke paguar ata që duan të përfitojnë duke i mashtruar se do t’u sigurojnë azil, pasi rezultati në të dyja rastet do të jetë negativ./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Program katër javësh në Shtetet e Bashkuara/ Ambasada amerikane njoftim të rëndësishëm për të rinjtë

Publikuar

-

Nga

ambasada amerikane ne shqiperi

Ambasada amerikane ka dhënë një njoftim të rëndësishëm për studentët e shkollës së mesme.

Në njoftimin e ambasadës, thuhet se Benjamin Franklin është një program katër javësh në Shtetet e Bashkuara për nxënësit e moshës 16 deri në 18 vjeç.

“Ky program, i krijuar dhe i financuar nga Departamenti Amerikan i Shtetit, dhe organizuar nga Universiteti Purdue në Ëest Lafayette, Indiana, i mundëson pjesëmarrësit që të eksplorojnë kulturën amerikane dhe të mësojnë për aftësitë udhëheqëse rinore.

LEXO EDHE:  Për çdo blerje të Babylino value Pack në SPAR/ 50 lekë në ndihmë të shtëpisë së foshnjës

LEXO EDHE:  Për çdo blerje të Babylino value Pack në SPAR/ 50 lekë në ndihmë të shtëpisë së foshnjës

Për më shumë informacion rreth kualifikimeve dhe si të aplikoni, ju lutemi klikoni këtu: https://bit.ly/2pDfdhp”, thuhet në njoftimin e ambasadës.

LEXO TE PLOTE