Connect with Us

Flet menaxheri i rrjetit te shitjeve, Smart Point me plane ambicioze në Smart Point dhe më gjerë

Sociale

Flet menaxheri i rrjetit te shitjeve, Smart Point me plane ambicioze në Smart Point dhe më gjerë

Publikuar

-

Smart Point është bërë tashmë një emër i njohur dhe i besueshëm dyqanesh për pajisjet “smart” në Tiranë. Ata që i kanë besuar kësaj kompanie, kanë marrë në këmbim përveç çmimeve të arsyeshme edhe garancinë dhe cilësinë që ofron një pikë e autorizuar shitjesh, aq më tepër kur ajo është pjesë e Grupit më të madh të bizneseve në Shqipëri, Grupit Balfin.

Por pas konsolidimit në kryeqytet, kompania duket se ka plane dhe ambicie të reja.

Për të kutpuar më mirë tregun e pajisjeve elektronike dhe mundësinë e gjetjes së tyre si dhe disa komente në përgjithësi për tregun dhe të ardhmen e tij, i drejtuam disa pyetje Hergys Sulit, Menaxher i Përgjithshëm i SmartPoint.

  Prej sa kohësh ka nisur rrugëtimi i Smart Point?

– Smartpoint është tashmë prezent në treg prej marsit të 2017 kur në të njëjtën ditë hapi 2 dyqane në pikat më strategjike në Tiranë, në rrugën Myslym Shyri dhe te Sheshi Wilson. Hapja e dy dyqaneve në një ditë nuk ishte jo e qëllimshme, por donte të tregonte që një aktor i ri dhe shumë i rëndësishëm ishte tashmë prezent në tregun e rrëmujshëm të telefonave dhe shërbimeve në kryeqytet.

– Çfarë e diferencon Smart Point nga pikat e tjera të shitjeve?

– Eksperienca e grupit Balfin, pjesë e të cilit është kompania jonë dhe “know how” i elementëve të përfshirë në këtë projekt sfidues bashkë me një ndërthurje të shërbimit më të mirë në kohë sa më të shpejtë dhe me garancitë zyrtare të ofruara nga partnerët tanë ndërkombëtare si Samsung, Apple, Xiaomi dhe Huawei, na kanë bërë që në kohë shumë të shkurtër të njihemi si një emër i besueshëm për produktet cilësore dhe shërbimin kualitativ në pikat tona.

– Sa kohë duhet të presin klientët që produktet më të fundit të jenë në raftet e dyqanit?

– Smartpoitn lëviz me kohën e rajonit dhe jemi në lançimin e produkteve më të fundit të përfshirë në kalendarët dhe në eventet si çdo kryeqytet evropian.

– Si qëndron raporti i blerjeve online krahasimisht me ato në dyqanet fizike?

– Këto janë sfidat e kohës dhe ne jemi gati të përballemi me to, jo më kot përveç shërbimit të ofruar në pikat tona që janë shumë të aksesueshme gjatë gjithë javës me orare nga ora 9 deri 21, çdo ditë ne kemi dhe faqen tonë të web www.Samrtpoint.al e cila nuk fle kurrë dhe është dyqani virtual i aksesueshëm nga çdo kush dhe i ndërthurur me strukturën logjistike që na mundëson grupi Balfin, çka bën diferencën në dorëzimin në kohë të produkteve dhe normalisht në bazë të fushatave të caktuara dhe me çmime shumë joshëse.

– A do të pika të tjera Smart Point në qytete të tjera përveç Tiranës?

– Ne kemi ardhur në këtë treg si një sfidë e madhe e Grupit Balfin dhe e kohës në të cilën jetojmë ku çdo gjë është shumë e aksesueshme dhe diferencën e bën shërbimi dhe çmimi. Unë jam i bindur që Smartpoint do të jetë shumë shpejt në qyetetet më të mëdha të Shqipërisë, bashkë me mënyrën tonë për tu ofruar shërbimet sa më kompetitive edhe bashkë-atdhetarëve tanë në qyetet e ndryshme të Shqipërisë, por do të thoja edhe më tej, pse jo në trevat e tjera shqipfolëse si Kosova apo Maqedonia, ku siç e dini grupi Balfin është prezent dhe lider në shumë fusha tashmë prej vitesh.

– Çfarë produktesh të tjera mund të presim të shtohen në dyqanet e Smart Point?

– Prej pak kohësh ne kemi fuqizuar corner-in tonë me TV dhe duam të jemi sa më prezent me të gjithë gamën e shërbimeve dhe aksesoreve. Na ndiqni në Instagram dhe Facebook dhe në faqen tonë online pasi do të kemi surpriza për ju dhe oferta shumë tërheqëse në vazhdim.

Cilat janë disa nga markat jo të njohura që do të sugjeronit për klientët tuaj?

– Pa dyshim Samsung është brandi që ka sjelle risi dhe ka kapur të gjitha fashat që nga moshat më të reja të cilat janë gjithë ditën online deri te profesionistët të cilët kërkojn shpjetësi në procedimin e të dhënave dhe, pse jo, moshat e treta të cilat po përshtaten tashmë me sukses me telefonat me butona te aparatet touch. Besoj se Fuego dhe çmimet kompetitve që ofron është një markë që në raportin kualitet çmim është më e mira në tregun rajonal sot.

– Cilat janë produktet më të shitura në Smart Point?

– Produktet më të shitura janë telefonat, TV dhe aksesorët e lidhur me këto produkte janë disa kategori në shitje si smart home products të cilat paraqesin sfidën e të ardhmes dhe ndërkohë po kryen çdo ditë e më shumë transaksione të lidhura me financimet me kompanitë partnere si Iute Credit, Raifeisen dhe BKT .

– A është i edukuar konsumatori shqiptar të blejë në pika zyrtare shitjesh, apo vazhdon ende ti drejtohet tregut të zi dhe informal?

– Një pjesë e rëndësishme e komunikimit si me personelin dhe me klientët më tej, është ky detaj i cili është shumë i vështirë për momentin të trasmetohet në mënyrë të thjeshtë te konsumatori final i cili është i fokusuar te çmimi dhe vetëm te çmimi. Fakti që ky çmim mbart probleme të lidhura me produktin jo original për të cilin klienti nuk merr as kuponin tatimor dhe as një garanci nga prodhuesi zyrtar, janë sfidat e tregut shqiptar të elektronikës dhe i Smartpoint apo modeleve të ngjashme në Shqipëri sot. Edukimi i klientit vjen pasi ndodh problemi me një blerje me çmim jashtë tregut dhe këta klientë janë kategoria e re që tashmë po afrohen në dyqanet Smartpoint. Shqipëria meriton kualitet, klienti shqiptar meriton të ketë të njëjtin produkt si rajoni dhe Europa, ndaj pikat e autorizuara të shitjeve bëjnë diferencën.

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Shtypi i ditës, 21 shtator 2019

Publikuar

-

Nga

Këto janë disa prej titujve kryesorë të shtypit të shkruar për ditën e sotme, datë 21 shtator 2019:

“Gazeta Shqiptare” hapet me titullin “Dënimi i Tahirit shkurajues, SHBA: Drejtësia, hap përpara”, ndërsa një tjetër titull vijon “Kartmonedhat e reja, falsifikimi shumë i vështirë”.

“Panorama” ka si titull kryesor “Legalizimet, emrat e 2640 familjeve që marrin tapinë”, ndërsa një tjetër titull vijon “Ndahet dy vite pas martesës çifti i 100 milionëve. Misteret e udhëtimeve të Olta Gixharit drejt Spanjës”.

“Tema’” ka si titull kryesor “Pse nuk bindën provat e prokurorisë kundër Tahirit”, ndërsa një tjetër titull vijon “Tom Doshi e Stërkaj ankuhen për deputetë e Shkodrës, Rama: Kur ulem unë me Berishën e Metën, pse nuk uleni ju?”.

“Shekulli” hapet me titullin “Saimir Tahiri dhe fuqia e “Oktapodit Rilindja”, ndërsa një tjetër titull vijon “Vrasësit e dyshuar të Santiago Malkos u liruan”.

LEXO TE PLOTE

Sociale

Temperaturat pësojnë rënie/ Ja si do jetë moti në vijim

Publikuar

-

Nga

Gadishulli i Ballkanit po ndikohet nga qarkullimi i masave ajrore  me origjinë nga kontinentale të cilat po ifluencojnë në territorin Shqipërisë mot të stabilizuar.

Për ditën e sotme, moti do të jetë  kthjellime dhe me vranësira të pakta, ndërsa temperaturat do të jenë me rënie.

Sipas IGJEUM, temperaturat minimale dhe maksimale të ajrit pritet të arrijnë:
në bregdet: 14 / 25 °C
në vendet e ulëta: 13 / 26 °C
në vendet malore: 7 / 17 °C.

Era pritet të fryjë e lehtë deri mesatare.

LEXO TE PLOTE

Lajm i Rekomanduar

 Horoskopi i ditës, 21 shtator 2019

Publikuar

-

Nga

DASHI 21. mars – 20. prill

Dite rutine ka për te qene kjo e sotmja për te dashuruarit. Qetësia do mbizotërojë, por ne disa momente mund te ndieni edhe njëfarë brenge apo mërzitjeje. Beqaret nuk do i marrin parasysh ato qe do iu thonë miqtë dhe mund te bëjnë zgjedhje te gabuara. Me financat tregohuni sa me te matur qe te mundeni sepse vetëm ne këtë mënyrë do e mbani situatën nen kontroll.

DEMI 21. prill – 21. maj

Duhet te jeni me realiste sot ju te dashuruarit dhe duhet t’i pranoni gabimet qe keni bere ne çift. Vetëm kështu do mund te mbani një marrëdhënie te qëndrueshme dhe pa probleme. Beqaret do jene pafund joshës dhe do arrijnë te bëjnë për vete çdo person qe do pëlqejnë. Me shpenzimet do jeni te kursyer kështu qe gjendja do mbetet e kënaqshme.

BINJAKET 22. maj – 21. qershor

Marrëdhënia juaj me partnerin do jete e shkëlqyer sot. Do ndiheni te përkëdhelur dhe emocionet do jene te paimagjinueshme. Beqaret nuk do kënaqen me takimet qe do realizojnë dhe do preferojnë te presin edhe pak para se te hedhin hapa. Ne planin financiar do përballeni me surpriza te këndshme. Ndihma e te afërmve do jete e vyer, por edhe mënyra juaj e te menaxhuarit.

GAFORRJA 22. qershor – 22. korrik

Te dashuruarit nuk duhet te kërkojnë gjera te pamundura nga partneri i tyre pasi ai nuk është zoti qe mund t’iu plotësojë çdo dëshirë. Duhet te jene me realiste nëse duan qe te kenë lidhje afatgjate. Për beqaret ka për te qene një dite akoma me e favorshme se me pare pasi atyre do iu jepen mundësi edhe me te mira njohjeje. Financat do jene delikate, por nuk duhet kurrsesi te merrni hua.

LUANI 23. korrik – 22. gusht

Fale ndikimit te madh te Venusit, sot do përjetoni emocione shume te forta ju te dashuruarit. Si ju ashtu edhe partneri do i shprehni edhe me tepër ndjenjat dhe do i përkushtoheni me tepër njeri-tjetrit. Beqaret do kenë një dite plot re dhe nuk do iu jepet asnjë mundësi për njohje interesante. Ne planin financiar do ketë zhvillime goxha pozitive dhe situata do jete me e kënaqshme.

VIRGJERESHA 23. gusht – 23. shtator

Dite shume e favorshme ka për te qene kjo e sotmja për ata qe janë ne një lidhje. Do jeni shume bashkëpunues me partnerin dhe marrëdhënia ne çift do ketë përmirësime te njëpasnjëshme. Beqaret do kenë një dite interesante dhe me disa takime për t’u veçuar. Gjithsesi mire është qe sot te mos hedhin hapa. Financat do dini si t’i mbani nen kontroll.

PESHORJA 24. shtator – 23. tetor

Nëse qaheni nga përkujdes i partnerit gjate kësaj dite do te thotë se keni teka te kota. Ai do beje çdo gjë për ju dhe do ju vere ne plan te pare. Beqaret nuk do kenë asnjë mundësi për te realizuar lidhjet qe kane ëndërruar gjithmonë dhe do mbeten serish vetëm. Ne planin financiar fati do jete ne anën e tyre. Do dine gjithë kohës si t’i menaxhojnë te ardhurat dhe do heqin edhe disa mënjanë.

AKREPI 24. tetor – 22. nëntor

Do jeni me te çlirët sot me atë qe keni ne krah dhe do flini për çdo gjë qe keni ne mendje. Harmona dhe begatia qe do ju karakterizoje do jete e adhurueshme. Beqaret me shume gjase do realizojnë takimin e tyre te jetës dhe gjithçka do ju ndryshoje brenda pak sekondash. Ne planin financiar veproni me shume kujdes nëse nuk doni te keni probleme e vështirësi.

SHIGJETARI 23. nëntor – 21. dhjetor

Do jeni me te përkujdesur se çdo here tjetër sot ju te dashuruarit dhe do bëni me te mirën për lidhjen qe keni krijuar. Mes jush nuk ka për te lindur asnjë debat i forte. Beqaret do tundohen tej mase nga disa persona, por do druhen te hedhin hapa. Miqtë do iu ndihmojnë tej mase. Buxheti do jete i kënaqshëm kështu qe as mos u merakosni fare. Mund te përfitoni edhe për te bere disa investime.

BRICJAPI 22. dhjetor – 20. janar

Neptuni do pozicionet keq gjate kësaj dite ne jetën tuaj ne çift dhe mund te kaloni edhe momente delikate se bashku me partnerin. Asnjeri nga te dy nuk do hape rruge. Beqaret nuk duhet ta marrin seriozisht çdo ngacmim qe do iu behet sepse mund te lëndohen. E mira është t’i mbajnë gjithë kohës këmbët ne toke. Ne planin financiar gjendja do jete e mire dhe nuk do keni asnjë vështirësi.

UJORI 21. janar – 19. shkurt

Atmosfera ne jetën tuaj ne çift do jete shume konfliktuale gjate kësaj dite. Nuk do merreni vesh për shume gjera dhe here pas here do debatoni ashpër. Beqaret do kenë një dite te mbushur me surpriza. Zemra e tyre do ndihet e plotësuar dhe e mbushur me gëzim. Ne planin financiar do jeni me fat megjithatë do ju duhet një menaxhim me i mire qe gjendja te mos ndryshoje shpejt.

PESHQIT 20. shkurt – 20. mars

Jeta sentimentale e juve qe jeni ne një lidhje do jete jashtëzakonshme sot. Jo vetëm qe do ja shprehni ndjenjat njeri-tjetrit, por do përgatisni ne çdo moment edhe surpriza. Beqaret duhet te tregohen paksa me te duruar ne mënyrë qe ta gjejnë personin e tyre te ëndrrave. Po u nxituan do bëjnë gabime fatale. Buxheti do jete i mire. Mund te bëni edhe investimet qe keni menduar se bashku me disa miq.

LEXO TE PLOTE