Connect with Us

Elbasani nën “pushtetin” e ndotjes/ Denoncohet skandali

Sociale

Elbasani nën “pushtetin” e ndotjes/ Denoncohet skandali

Publikuar

-

“Elbasani i mbuluar nga tym i zi. Narkoshteti merr ryshfete dhe ben sehir!”, kështu shprehet në një postim në  rrjetet sociale ish-kryeministri Sali Berisha, duke bërë publike denoncimin e qytetarit dixhital referuar ndotjes së mjedisit.

Metalurgjiku është kthyer në një problematik tepër serioze për banorët në Elbasan, ndotja e të cilit po helmon qytetarët përditë.

Postimi i Berishës:

LEXO EDHE:  Vrasja e trefishtë në Elbasan/ Anila Hoxha zbulon skandalin e policisë

“Elbasani i mbuluar nga tym i zi. Narkoshteti merr ryshfete dhe ben sehir!”,

Lexoni mesazhin dhe shikoni videon e qytetarit dixhital. sb

Pershendetje z Sali Berisha .ky eshte tymi ne Elbasan qe po na helmon perdite,qeveria,bashkia por edhe mediat te paguara heshtin,ju lutem postojeni te marrin veshe te gjithe shqiptaret gjendjen ne te cilen jemi!

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Festat kthejnë emigrantët/ Kaos në zyrat e aplikimit për të bërë ID

Publikuar

-

Nga

Qytetarët të cilëve u skadojnë mjetet e identifikimit në vitin 2019, kanë edhe 18 ditë për të aplikuar.

Kjo ka bërë që në zyrat e aplikimit për pasaporta dhe kartë identiteti në Vlorë të ketë një fluks të shtuar të qytetarëve që duan të marrin shërbime, shtuar këtu edhe numrin e emigrantëve.

Qytetarët ankohen dhe bëjnë thirrje që të merren masa dhe të shtohen sportelet e aplikimit  pasi ka fluks të madh.

LEXO EDHE:  Deklarata e Berishës: Këto janë 5 dosjet me të cilat Tahiri kërcënoi Edi Ramën

LEXO EDHE:  Deklarata e Berishës: Këto janë 5 dosjet me të cilat Tahiri kërcënoi Edi Ramën

Ndërkohë e njëjta situatë paraqitet edhe në Berat. Ku një numër i madh i qytetarëve janë dyndur pranë zyrave të aplikimit për pasaportë dhe kartë identiteti.

 

LEXO TE PLOTE

Sociale

Elbasan/ 23 qendra shēndetësore pa energji elektrike dhe ujë

Publikuar

-

Nga

Sektori i Emergjencave Civile ështv mbledur sot në Prefekturën e Elbasanit  për të diskutuar në lidhje me marrjen e masave parandaluese për përballimin e situatave emergjente si edhe vlerësimin e situatave  dhe nevojave.

Ky takim u drejtua nga prefekti i Elbasanit, Maksim Malaj ku ishin të pranishëm edhe drejtues të shtatë bashkive të Qarkut të Elbasanit.

Gjatë diskutimeve, janë evidentuar problematika në sektorë të ndryshëm, ku me ardhjen e stinës së dimrit situata bëhet edhe më e vështirë.

Prombleme janë evidentuar në linjat e tensionit të lartë, qendrat shëndetësore, shkollat, prurjet e përrenjëve, etje.

Sipas asaj që raporton Ballkan web, në 23 Qendra Shēndetësore në Qarkun e Elbasanit nuk ka energji elektrike dhe ujë, ndërsa ajo në Njësinē Administrative Pishaj nē bashkinë e Gramshit është zēnë nga privat dhe ende nuk është zgjidhur problemi i pronësisë , ndërsa disa të tjera janë të amortizuara.

Ndërkaq në shumë fshatra mbizotëron fenomeni i rrëshkitjes së tokave duke shkaktuar dëmtime të konsiderueshme të qindra banesave gjatë viteve të fundit.

LEXO EDHE:  Përfundon numërimi i votave në Elbasan/ Emërohet kryebashkiaku i ri

LEXO EDHE:  Ish-ministri i Ramës i nxjerr “bojën” qeverisë/ Numëron ngjarjet historike që firmosi Berisha

Rrëshkitje konstatohen edhe përgjatë disa akseve të rrugëve që përshkojnë Qarkun e Elbasanit sidomos në atë të rrugës kombëtare Elbasan-Qafë -Thanë.

Po kështu ka çedime të rrugëve drejt pikave turistike.Ka mjaft probleme me sinjalistikën dhe disiplinimin e ujrave që dalin nga shtretërit e përenjve që përmbytin trasetë e rrugëve.

Prefekti ka kërkuar gadishmëri maksimale nga të gjitha institucionet për përballimin e të gjitha situatave që mund të krijohen nga mbizotërimi i motiit të keq.OSHEE , OST dhe Linjat e Tensionit tē Lartë duhet të jenë pandërpreje në punë.

Prefekti ndërkaq ka kërkuar që edhe institucionet shēndetësore dhe ato arsimore gjithashtu të marrin masat që të mos kenë probleme për mbarëvajtjen e punëve.Kështu që pavarësisht problemeve të trashëguara në Qarkun e Elbasanit prefekti Maksim

Malaj ka shprehur bindjen se me marrjen e masave ky Dimër do kalojë pa probleme sepse edhe përsa i takon rezervave ato janë garantuar në kohën e përcaktuar.

 

LEXO TE PLOTE

Sociale

“4 vjeçarja dergjet e sëmurë në çadër”/ Shehaj ngre alarmin: Jemi prag të katastrofës njerëzore

Publikuar

-

Nga

Ish deputet i i PD, Agron Shehaj ka publikuar foton e një vogelusheje 4 vjeçare me emrin Rosalinda e cila sipas tij është e sëmurë me temperature të lartë, dhe dergjet në një çadër të ftohtë, ngritur mbi truall balte, pa asnjë përkujdesje shëndetësore.

Shehaj bën me dijn se si Rosalinda këpër çadra ka me qindra fëmijë, pelq e njerëz me sëmundje kronike.
Sipas tij gjendja nëpër çadra me dimrin e ftohtë dhe të lagësht që ka rënë, është në prag të katastrofës njerëzore.

“Rosalinda 4 vjeçare është e sëmurë me temperature të lartë, dergjur në një çadër të ftohtë, ngritur mbi truall balte, pa asnjë përkujdesje shëndetësore.
Si Rosalinda nëpër çadra ka me qindra fëmijë, pleq, njerëz me sëmundje kronike.
Vetëm në Bubq rreth 300 familje po jetojnë nëpër çadra të vogla të ngritura në oborret para shtëpive të rrënuara.
Gjendja nëpër çadra, me dimrin e ftohtë dhe të lagësht që ka rënë, është në prag të katastrofës njerëzore.
Tragjedia e tërmetit ja ka lënë vendin dramës mizore së mbijetesës së njerëzve të braktisur totalisht nga shteti. Me një grup qytetarësh po mundohemi të lehtësojmë dhe ndihmojmë sa më shumë. Por duhet ndërhyrja urgjente e shtetit qe e paguajmë për të garantuar jetën dhe sigurinë tonë. Mediat kanë një rol të madh për të vetëdijësuar, por duhet të mos merren me gishtin e kryeministrit”, shkruan Shehaj./CNA.al

LEXO TE PLOTE