Connect with Us

Ekskluzive-Përçahet PD/ Tjetër parti e re në vjeshtë

Lajm i Rekomanduar

Ekskluzive-Përçahet PD/ Tjetër parti e re në vjeshtë

Publikuar

-

Një forcë e re politike, pritet të dalë në skenë, në vjeshtën e këtij viti.

Mesa duket 70 partive shqiptare do t’iu shtohet edhe një tjetër lëvizje politike, e cila pritet të dalë nga brenda Partisë Demokratike.

Burime nga themeluesit i thanë CNA.al, se në muajt Shtator-Tetor, një grup deputetësh të listës Basha dhe përfaqësues të Partisë Demokratike në Parlament do të themelojnë një parti të re, një parti të djathtë, me një profil të djathtë.

Mësohet se pjesë e këtij grupi nismëtar për themelimin e kësaj force të re politike të jetë edhe Myslim Murrizi, një nga kritikët e Lulzim Bashës dhe një nga njerëzit që nuk dorëzoi mandatin e deputetit.

Por pritet që Murrizi, të qëndrojë në hije dhe në rrjeshtin e parë e themelimit të partisë të jenë një grup deputetësh si Alban Zeneli, i cili hyri në listë së fundmi por që ka qenë edhe deputet në mandatin e kaluar.

Halit Valteri një nga ish mbështetësit e zjarrtë dhe të flaktë të Lulzim Bashës, një nga kryesorët e tij, një nga njerëzit që përplasej dhe kririkonte këdo që i dilte përballë Lulit, tashmë duket se ka ndryshuar linjë për të shkuar drejt një force të re politike në krah të Alban Zenelit.

Një tjetër personazh që do t’i bashkëngjitet është edhe Korab Lita, ish kreu i PD-së, Kamzë, nënkryetari i kësaj Bashkie, një nga njerëzit me mjaft kontribute të mëdha në Partinë Demokratike.

Pra, të gjithë këta emra dhe shumë të tjerë që pritet t’i bashkohen nga brenda grupit demokrat, janë kryesisht njerëz me kontribute politike në PD. Disa edhe me histori si z. Lita dhe Myslym Murrizi dhe Alban Zeneli, por edhe disa rishtarë të Lulzim Bashës, të cilët nuk zbatuan urdhrin e tij, por hynë në Parlament.

Gjithçka pritet, që të qartësohet me emrin, logon dhe çdo gjë tjetër në muajt Shtator-Tetor, me fillimin e sezonit të ri parlamentar, ku dhe skena politike do të ketë një parti të re.

Ende nuk dihet nëse do t’i ndjekë apo do të bashkohet me forcën e re politike, Rudina Hajdari, por mesa duket ajo po qëndron më shumë e tërhequr, më shumë e pavarur dhe duke pritur këshillat e ndërkombëtarëve për të vepruar  më tej, për t’u bashkuar me ndonjë nga forcat e  reja politike apo për të ecur dhe vetë drejt ndonjë force tjetër me tjetër vizion në skenën politike shqiptare./CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajm i Rekomanduar

“Lutu që të mbajë kohë e mirë me Lulin”/ Ibsen Elezi thumbon Ramën

Publikuar

-

Nga

ish-kreu i pd ne kukes, ibsen elezi

Ish kreu i PD-së Kukës, Ibsen Elezi ka ironizuar kryeministrin Edi Rama, në lidhje me të inkriminuarit që ai kandidon për kryebashkiakë apo dhe deputetë.

Elezi nuk ka lënë pa thumbuar as Lulin, duke sjellë në vëmendje indirekt rastin e Valdrin Pjetrit.

“E thjeshtë, i fut në garë, pra konkurojnë dhe nëse ka gjë del shumë kollaj, se ja gjejnë njëri-tjetrit ata që e njohin.
Pra ke vrarë konkurencën zoti Kokëministër, themelin e zhvillimit të natyrës dhe shoqërisë. E ke vrarë në tenderà, ekonomi, akademi, në parti, qeverisje dhe shoqëri”, shkruan Elezi në rrjetet sociale.

Më tej Elezi ka një apel për kryeministrin, ndonëse ironik.

“Pema e së keqes që po ngre të duket e “madhe”, por ështe pa rrënjë dhe do e rrëzoj era e parë që fryn. Harrova, lutu që të mbaj kohë e mirë me Lulin”, shkruan ndër të tjera Elezi.

Postimi i plotë:

Kur i del kunder natyres, perdon keq ose shume keq !

Zoti Kokeminister, vullneti i Zotit beri natyren dhe ne themelin e saj vendosi konkurencen, diku e bute e diku e ashper por pa te s’ben.
Psh. fale saj ca peme jane te gjata e ca te shkurtra, si ne rastin tuaj.

U be shume i gjate vragu i te perzgjedhurve tuaj qe te dalin te ftohur.
Del e thua se nuk e dija dhe ke shume te drejte se nje njeri ska nga di informacionin e gjithe dynjase.
Po dynjaja si i zgjidh keto pune ?!

E thjesht, i fut ne gare, pra konkurojne dhe nese ka gje del shume kollaj, se ja gjejne njeri-tjetrit ata qe e njohin.
Pra ke vrare konkurencen zoti Kokeminister, themelin e zhvillimit natyres dhe shoqerise.
E ke vrare ne tenderà, ekonomi, akademi, ne parti, qeverisje dhe shoqeri, sepse eshte rruga me e thjeshte per te kontrolluar cdo gje.

Katapultove e Erjone Veliat, Gent Cakajt …. deri te Valdrinat, se edhe vet nga kjo filozofi vjen, Pema e se keqes qe po ngre te duket e “madhe”por eshte pa rrenje dhe do e rrezoj era e pare qe fryn.
Harrova, lutu qe te mbaj kohe e mire me Lulin./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajm i Rekomanduar

“Shushunja e LSI, shoku i Ilir hajdutit”/ Kryqëzohet zëvendësi i Monika Kryemadhit

Publikuar

-

Nga

Ish kreu i grupit parlamentar të LSI Petrit Vasili ka lëshuar gojën ndërsa ka komentuar projektin e prezantuar nga kryeministri Edi Rama për bregdetin e Sarandës.

“Edi Rama e lëshoi nëmën e re, do që të bëjë lungomare edhe në Sarandë. Hiqu tutje nga Saranda i mallkuar, nuk mjafton gjithë ai beton që e ka shkatërruar Sarandën deri tani, por edhe betonin tënd ka mangët. Mjaft or ti mjaft, mos e dh…t edhe Sarandën siç dhj…e Vlorën”, ka shkruar Vasili në rrjetet sociale.

Mirëpo gjuha e përdorur prej tij ka çuar në reagimine qytetarëve që e ndjekin në rrjete sociale.

“Petrit Vasili turp të të vijë për fjalorin sikur je në rrugë. Ke qenë dhe ministër ti”, i shkruan një qytetar.

Komentet janë të shumta, madje sipas qytetarëve me të duhet të merret drejtësia.

“Shoku Ilir hajdutit, ku ka gjë më të bukur se lungomare në Vlorë, i ka dhënë jetë qytetit.. O Petro, pse lodhesh kot duke shkruar, ti e di që s’të p…..njeri…..Petraqi i l… është i shqetësuar për Saranden, pasi me nder më thënë dh… shëndetësinë, drejtësinë dhe kudo ku punoj. Tani po na shqetësohet për bregdetin e Sarandës, ky pleh duhet t’i jepet drejtësisë…. e ka nga halli plaku i pështirë, se çfarë ka vjedhur deri më sot, ka për ti dorëzuar, deri në fund të këtij viti, shushunja i LSI -së”.

Janë këto disa nga komentet e qytetarëve.

Kujtojmë se Vasili, pasi Ilir Meta mori postin e Presidentit u zgjodh kryetar i LSI, për t’u larguar nga Monika Kryemadhi pas një sërë dështimesh./CNA.al

Projekti për bregdetin e Sarandës/ Petrit Vasili lëshon gojën

LEXO TE PLOTE

Lajm i Rekomanduar

Monstra Soros/ “Mbështetësi i mafias në Shqipëri”

Publikuar

-

Nga

Ish kryeministri Sali Berisha, ka shenjëstruar kryeministrin Edi Rama, duke i kujtuar atij finacuesin e mafias shqiptare.

Sipas Berishës bëhet fjalë për George Soros.

Me anë të një postimi në rrjetet sociale Berisha thotë se mostra Soros është frymëzuesi dhe mbështetësi i ndërtimit të narkoshtetit të Edvin Ramës.

“George Soros, monstra e spekulimit financiar planetar, frymëzuesi dhe mbështetësi i ndërtimit të narkoshtetit nga Edvin Kristaq Mafia në Shqipëri”, shkruan Berisha, teksa poston dhe një foto ku shkruan Soror, drejt legalizimit të drogës./CNA.al

LEXO TE PLOTE