Connect with Us

Bien ndjeshëm lindjet/ Mungojnë politikat, vendi në emergjencë demografike

Politikë

Bien ndjeshëm lindjet/ Mungojnë politikat, vendi në emergjencë demografike

Publikuar

-

Lindjet dhe shtesa natyrore e popullsisë vijojnë të shënojnë rënie në Shqipëri ndërkohë që studiuesit vlerësojnë se vendi është në një emergjencë demografike që kërkon hartimin e politikave për të frenuar migrimin, reduktuar varferine dhe rritur lindshmërinë.

Duke ju referuar të dhenave zyrtare të sapopublikuara nga Instituti i Statistikave radioja amerikane në shqip VOA raporton se: numri i lindjeve për tremujorin e dytë të vitit 2019 ishte në Shqipëri 6362, duke shënuar një rënie prej 5,7 %, krahasuar me tremujorin e dytë të vitit 2018.

Po sipas këtyre të dhënave edhe shtesa natyrore e popullsisë, për tremujorin e dytë të vitit 2019, shënoi një rënie me 5,5 %, krahasuar me tremujorin e dytë të vitit 2018.

Qarku i Gjirokastrës vijoi të regjistrojë numrin më të ulët të lindjeve me një rënie 10% krahasur me një vit më parë ndërsa nëntë nga 12 qarqet e Shqipërisë regjistruan rënie të lindjeve në tremujorin e dytë 2019.

Në fillim të ketij viti Qeveria shqiptare njoftoi shpërndarjen e një bonusi me qëllim nxitjen e rritjes së popullsisë. Nga 1 janari i vitit 2019 familjet përfitojnë 40 mijë lekë për fëmijën e pare të lindur, 80mijë lekë për fëmijën e dytë dhe 120.000 mijë lekë për fëmijën e tretë. Emigracioni dhe nivelet e larta të varfërisë në shumë zona shihen ndër faktorët kryesorë që po ndikojnë në rënien lindjeve dhe uljen e shtesës natyrore të popullisë.

LEXO EDHE:  Jeta në vendin më të pasur në botë

Vitet e fundit është rritur edhe numri i shqiptarëve që po u drejtohen vendeve të Bashkimit Europian për marrjen e shtetësisë duke humbur lidhjet me vendin amë. Sipas të dhënave të EUROSTAT, publikuar pak ditë më pare, përfituesit shqiptarë përbënin rreth 8% të rreth 825. 000 personave që kanë fituar shtetësinë e një shteti anëtar në Bashkimin Europian gjatë vitit 2017.

Sipas EUROSTAT 58,853 qytetarë shqiptarë morën shtetësinë e një vendi të BE-së me rreth 68 mijë pasaporta. Greqia dhe Italia janë dy shtetet fqinje me Shqipërinë që kanë dhënë më shumë pasaporta për shqiptarët (97% të totalit) vlerësohej nga të dhënat e EUROSTAT.

Shqiptarët në Greqi po e përdorin nënshtetesinë greke për të emigruar drejt vendeve të tjera të Bashkimit Europian apo për të përfituar ndjekjen e arsimimit të fëmijëve në universitetet europiane ku tarifat janë më të ulta për shtetasit nga vendet anëtare. Rritja e përfitimit të nënshtetësisë ka vijuar të rrisë emigrimin e shqiptarëve i cili po ndihet sidomos në zonat ndërkufitare shqiptare të cilat janë braktisur në masë të madhe nga banorët.

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Imami akuza Bashës/ “Nuk frymëzon, e nxorri PD jashtë politikës”

Publikuar

-

Nga

Ish ministri dhe themeluesi i Partisë Demokratike, Arben Imami ka hedhur akuza ndaj kryedemokratit Lulzim Basha, ndërsa tha se ky i fundit nuk frymëzon më dhe se e nxorri PD jashtë politikës.

Sipas Imamit PD po të votohej sot do të merrte shumë më pak vota se në 2017, dhe se mbështetjen e ulët të partisë e tregojnë edhe sondazhet.

“Aksioni politik i ndërmarrë prej Bashës, djegia e mandateve dhe nxjerrja e partisë në rrugë, nuk dha rezultat sepse PD nga parti e frymës është kthyer në parti vetëm e militantëve. Që ti imponosh zgjedhjet  duhet të kesh fuqi.

LEXO EDHE:  Shifrat alarmante/ Çfarë po ndodh me popullsinë shqiptare

LEXO EDHE:  Zbulohet vendi ku është dërguar për ekspertizë audio-përgjimi i Agron Xhafajt

PD po të votohet sot ka më pak vota se sa kishte në 2017. Ka dhe sondazhe që tregojnë se vetëm 17% e anëtarëve të partisë mbështesin Lulzim Bashën dhe ky është problem i madh.

Zoti Basha nuk niset që të bëjë diçka si të fitojë zgjedhjet! Diskursi i gjithë kësaj është absurd sepse nuk e ka pasur plan dhe nuk e ka.”, theksoi Imami./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Godet Petrit Vasili/ “Qeveria, përgjegjëse përmosçeljen e negociatave”

Publikuar

-

Nga

Petrit Vasili kreu i grupit parlamentar LSI deklarate

I ftuar në Ora News, nënkryetari i LSI-së, Petrit Vasili, duke folur për negociatat  është shprehur se hapja e tyre në një situatë të tillë politike është e pamundur. Sipas Vasilit përgjegjëse kryesore për mosçeljen e negociatave me BE-së është qeveria.

“Në 2016 kishim çështjen e Reformës në Drejtësi, e cila u miratua me 140 deputet. Kur nuk bëmë kërkesë atëherë për negociatat, t’i kishim marrë atëherë, tani me këto probleme politike është e pamundur.

LEXO EDHE:  Zbulohet vendi ku është dërguar për ekspertizë audio-përgjimi i Agron Xhafajt

LEXO EDHE:  Njerëzit e famshëm që kanë vdekur në ditën e lindjes

Nuk ka për të pasur hapje kurrë të negociatave përsa kohë ndodhemi në një situatë të tillë politike.

Kushtet që janë identifikuar si çështje themelore, politike përkatëse, ka vetëm një përgjegjës që është qeveria shqiptare.

Shpresa që këto kushte të minimizohen është e pamundur përsa kohë vijojmë të ecim në këtë drejtim.”, ka thënë ndër të tjera Vasili./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Nuk prodhoi pasoja”/ Imami: Shkarkimi i Presidentit i vështirë

Publikuar

-

Nga

“Një akt që nuk prodhon pasoja nuk gjykohet!” Kështu u shpreh ish ministri dhe themeluesi i Partisë Demokratike, Arben Imami teksa ka komentuar raportin e Komisionit të Venecias dhe nismën e mazhorancës  për shkarkimin e Presidentit Meta.

“Opinioni i Venecias është i rëndësishëm, për shkak se aty janë celebritete të së drejtës Europiane.

Sigurisht dhe atyre u ushtrohet presion politik, e rrumbullakosin ndonjëherë gjuhën, por kanë mbajtur një qëndrim serioz.

Unë them që akti i Presidentit nuk ka dhënë asnjë pasojë. Shkarkimi i një presidenti don arsye shumë të forta. Për mua nuk ka pikë rëndësie është apo jo dekreti i Presidenti në përputhje me Kushtetutën.

LEXO EDHE:  Jeta në vendin më të pasur në botë

LEXO EDHE:  Njerëzit e famshëm që kanë vdekur në ditën e lindjes

Është një akt që nuk ka dhënë pasoja në politike, dhe duke qenëse ka argument që mund të ketë kapërcyer, edhe këtë e vendos Gjykata Kushtetuese, atëherë çdo përpjeke në ketë drejtim nuk është e mençur, dhe e mirë për stabilitetin e vendit.

Një akt që nuk prodhon pasoja nuk gjykohet”, theksoi Imami./CNA.al

LEXO TE PLOTE