Connect with Us

5 vite debat/ “Drafti për shpifjen”, gazetarët dhe OSBE kundër qeverisë

Politikë

5 vite debat/ “Drafti për shpifjen”, gazetarët dhe OSBE kundër qeverisë

Publikuar

-

Në Shqipëri komuniteti i gazetarëve, shoqatat që mbrojnë të drejtat e tyre dhe Organizata për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë po kundërshtojnë me forcë projektin e qeverisë për shpifjen. Kritikat kryesore lidhen me atributet e reja tëAutoritetit të Mediave Audiovizive, që merr rolin e Gjykatës.

Kështu e nis raportimin e vet radioja Zeri i Amerikes, lidhur me projektligjin e qeverisë që ndonëse ka pesë vite që debatohet ende nuk e ka gjetur mirëkuptimin midis palëve. Në vijim, ndër të tjera, VOA shkruan”

“Ndryshimet e propozuara nga qeveria parashikojnë që mediat online në rast shkeljeje mund t’i drejtohen gjykatës, vetëm pasi të kenë paguar gjobën e vendosur nga Këshilli i ankesave në AMA.

Për portalet me burime të kufizuara financiare kjo do të thotë mbyllje e tyre pasi edhe ankimimi në Gjykatë, për një vendim në favor të tyre, është një rrugë e gjatë, nisur nga mbingarkesa e gjykatave Administrative.

Autoritetet thonë se drafti për shpifjen synon të rregullojë hapësirën online, dhe se gjatë diskutimeve në komisione parlamentare në vjeshtë ai mund të përmirësohet.

Qeveria pas shumë debatesh ka dërguar në Kuvend draftin antishpifje që parashikon ndërhyrje në tre ligje dhe në një vendim të këshillit të ministrave. Që prej dhjetorit të vitit të kaluar në bisedime janë përfshirë disa organizata mediatike, Autoriteti i mediave audiovizive, ai i komunikimeve elektronike, dhe përfaqësues të OSBE.

Qeveria është tërhequr disa herë nga draftet e saj duke i ripunuar, por edhe drafti final e ka lënë të pakënaqur përfaqësinë mediatike. Autoritetet thonë se kjo nismë synon të vendosë rregull në hapësirën online dhe nuk ndërhyn në median tradicionale.

“Kjo vjen edhe si tendencë ndërkombëtare. Përgjithësisht hapësira online po konsumon shumë nga jeta e qytetarëve dhe është e rëndësishme që siç ata mbrohen në jetën e përditshme të mbrohen dhe nga hapësira online”- shpjegon Fjoralba Caka, Zv Ministre e Drejtësisë.

“Drafti antishpfije krijon atë që unë e quaj AMA gjykatën, që do të thotë që ngre njëinstitucion që të dënon pa gjyq”-thotë Elvin Luku, drejtues i Medialook.

“Një akt i tillë jo vetëm që e provokon të drejtën dhe parimet themelore të gazetarisënë pavarësinë e vet, por në një pikpamje ekskludon dhe të drejtën e çdo personi qëpenalizohet sipas këtij projektligji, për ta dërguar atë në gjykatë”- pohon Aleksandër Çipa, Kryetar i Unionit të gazetarëve shqiptarë.

Qeveria ka hartuar disa variante të draftit antishpifje dhe në asnjë rast nuk ka marrëmiratimin final të komunitetit të gazetarëve të BE, dhe OSBE. Edhe variant i ripunuar i saj që është dërguar në Kuvend ka ngjallur sërish shqetësime. OSBE shprehu rezerva që projektligji i jep rolin e gjykatave agjensive rregulluese AMA dhe AKEP.

 Pas 5 vitesh që kur propozoi rikthimin e kriminalizimit të shpifjes qeveria ja doli të dërgojë në Kuvend mes kritikash të shumta një draft antishpifje për hapësirën online. E megjithëse ai përmban si penalizim vetëm gjobë dhe jo burg, kundërshtarët shohin mjaft probleme në këtë projektligj që nëse miratohet pa ndryshime sic thonë ata mund të kthehet në një rrezik për lirinë e shprehjes”./ Titulli është i CNA.al- Shkrimi vjen i redaktuar/

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Nuk ka zgjedhje këtë vit”/ Shpjegimi llogjik i Manjanit

Publikuar

-

Nga

Ish ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani shpjegon se këtë vit nuk ka si të zhvillohen zgjedhje.

Sipas Manjanit, nëse nesër miratohen ato ndryshime që që qarkullojnë në tryezë për Kodin Zgjedhor, do të duhet të paktën 9-10 muaj për të përgatitur zbatimin e tyre.

“Ky afat sigurisht vlen nëse qeveria është vullnetmirë dhe punon seriozisht për përgatitjen e infrastukturës zgjedhore që imponojnë ato ndryshime. Pra llogjikisht këtë vit nuk ka se si të bëhen zgjedhje!!! Të paktën jo me kodin e ndryshuar”, shkruan Manjani./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Vrasësit po lirohen me dijeninë e Ramës”/ Kush është “bosi i krimit” që përgatitet të dalë

Publikuar

-

Nga

Sekretari i Përgjithshëm i PD, Gazmend Bardhi thotë se vendimi i Edi Ramës për të shpëtuar nga burgu kriminelët më të rrezikshëm të vendit, janë dëshmia më e rëndë e bashkëqeverisjes së tij me krimin.
Në deklaratën e tij, Bardhi paralajmëron se po përgatitet lirmi i një tjetër të “bosi krimi”, për të cilin sipas tij ka dijeni edhe kryeministri Edi Rama.

“Teatri i marionetave të Ramës, në rolin se qeveria nuk di çfarë bëjnë drejtorët e saj apo gjyqtarët e kontrolluar prej saj,është tallje e ulët me inteligjencën e qytetarëve shqiptarë. Askush nuk ka dyshimin më të vogël se lirimi nga burgu i bosëve të krimit të organizuar dhe vrasësve më të rrezikshëm është bërë me dijeninë e Edi Ramës”, u shpreh bardhi bnë një deklaratë për shtyp.

Sipas tij, shkarkimi i drejtorëve, procedimet e gjyqtarëve apo prokurorëve nuk e zhbëjnë dot faktin se bosët e krimit të organizuar janë jashtë burgut.

“Lulzim Berisha, Endrit Dokle, Genc Tafili, Ilir Paja, Viktor Ymeri jo vetëm janë jashtë burgut, por kanë dalë me garanci shtetërore, duke u siguruar vende pune. Të gjithë këta kanë punuar brenda dhe jashtë burgut për të bërë vota për Partinë Socialiste, për të mbajtur në pushtet Edi Ramën. Ata kanë bashkëdrejtuar piramidën shtetërore duke paracaktuar fituesit e tenderave dhe emërime kyçe në administratë. Për këtë ata janë duke u shpërblyer prej Edi Ramës me lirim të paligjshëm nga burgu, si pjesë e marrëveshjes së tij për bashkëqeverisje me krimin e organizuar”, tha me tej Bardhi.

Sipas tij, ministrja Etilda Gjonaj dhe shefi i saj Edi Rama nuk guxojnë as t’u përmendin emrat bosëve të krimit të organizuar, të liruar me dijeninë e tyre.

“Edi Rama dhe Etida Gjonaj duhet t’u shpjegojnë shqiptarëve pse nuk reaguan menjëherë, pasi bosi i krimit Lulzim Berisha u lirua me garanci të Vangjush Dakos? Pse nuk e informojnë opinionin publik se janë në dijeni të plotë që po përgatitet edhe lirimi i bosit të krimit të organizuar Arben Grori?
Teatri me deklarata të pavlera, pasi kriminelët ndihmohen të dalin nga burgu, duhet të marrë fund! Krimi i organizuar duhet të goditet me tolerancë zero! Por kjo as ka ndodhur dhe as nuk do të ndodhë, sa kohë vendi drejtohet nga regjimi i kriminalizuar i Edi Ramës”, u shpreh më tej Bardhi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Sistem zgjedhor që na pështyn në surrat”/ Fuga i vendosur: Me mirë shkoj për gjah derrash

Publikuar

-

Nga

Artan fuga akademik

Akademiku Artan Fuga thotë se qytetarit nuk i mjafton të dijë kush fiton zgjedhjet, por a fiton demokracia.

Sipas tij zgjedhje të mira me modelin e sotëm ku deputetët i emëron kryetari i partisë dhe elektorati nuk i voton dot dhe nuk di kush e merr votën e tij, nuk mund të ketë.

Fuga shkruan se qytetarëve nuk i duhen fare zgjedhjet me deputetë ushtarë, qesharakë dhe kope.
Më tej ai thekson se me këtë sistem që është sot, nuk ka për të kaluar fare nga rruga që të çon në qendrën e votimit.

“Sistem zgjedhor që na pështyn çdo ditë në surrat.
Qytetarit nuk i mjafton të dijë kush fiton zgjedhjet, por a fiton demokracia. Zgjedhje të mira me modelin e sotëm ku deputetet i emëron kryetari i partisë dhe elektorati nuk i voton dot dhe nuk di kush e merr voten e tij nuk mund të ketë. Zgjedhje të mira me deputetë ushtarë, qesharake, kope, as na duhen fare ne qytetarëve. Ky është uzurpim i demokracisë, është shoqëria piramidale që e pështyn çdo ditë në surrat qytetarin. Me këtë sistem që është sot unë ditën e zgjedhjeve nuk kaloj fare nga rruga që çon te qendra e votimit. Me mirë shkoj për gjah derrash”, shkruan Fuga./CNA.al

LEXO TE PLOTE