Connect with Us

“Zëri i Amerikës”/ Dosja e Valdrin Pjetrit denoncuar nga PD është autentike

Denoncim

“Zëri i Amerikës”/ Dosja e Valdrin Pjetrit denoncuar nga PD është autentike

Publikuar

-

Kryebashkiaku socialist, Valdrin Pjetri, duket se nuk do ta gëzojë karrigen e kryetarit të Bashkisë së Shkodrës, ku ai nuk është ulur ende, raporton radioja “Zëri i Amerikës”, e cila, duke iu referuar debatit të hapur midis PD dhe Valdrin Pjetrit, të akuzuarit prej saj për fshehje dhe falsifikim të dokumentave, konfirmon se nga verfikimet e bëra dokumentat e ofruara nga PD rezultojnë të jenë autentike.

“Zëri i Amerikës mundi të verifikojë përmes burimeve të veta se dokumentat e publikuara sot nga Partia Demokratike janë origjinale, siç ndodhen në regjistrat e autoriteteve italiane”, theksohet në raportimin e radios presticioze amerikane në gjuhën shqipe, që më tej vijon:

“… Zoti Pjetri duket se ka qenë në dijeni të faktit se e kaluara e fshehur mund t’i rishfaqej para syve, ndyshe nuk ka si shpjegohet se përse me 19 korrik ai ka kërkuar të marrë certifikat nga autoritetet gjyqësore italiane, ndërkohë që denoncimet publike të opozitës nisën disa ditë më vonë, në fillim të gushtit, ndërsa më 23 korrik ai mori nga kryeministri Rama dhe një tjetër shenjë besimi dhe mbështetje të fortë “për të përmirësuar drejtimin politik në Qarkun e Shkodrës, atë do ta drejtojë kryetari i ri i Bashkisë së Shkodrës”. /CNA.al

 

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Denoncim

Denoncimi i “STOP” – Si organizohet prostitucioni?/ Zbulohet pazari dhe tarifat e shërbimeve seksuale

Publikuar

-

Nga

Me zë dhe me figurë, emisioni “Stop” në Tv Klan denoncon si organizohet prostitucioni në Korçë.

Një person i infiltruar i emisionit udhëtoi drejt Korçës ku kishte lënë takim me të ashtuquajturin Laci, i cili rezulton se është një tutor. Takimi me të u organizua në lagjen “1 Maji” pas Medresesë.

Sapo i infiltruari i emisionit “Stop” takohet me Lacin, ky i fundit e pyet nëse është polic.

Tutori 1: Ça bën?

Qytetari 1: Si jeni?

Qytetari 2: Ç’kemi byrazer?

Tutori 1: Ç’kemi? Si dukesh?

Qytetari 2: Hajt mo, mirë, mirë! Si ia kalon ti?

Qytetari 1: Si je ti?

Tutori 1: Mirë, mirë! Hë, fol e qesh!

Qytetari 1: Tani na gjeni nai goc, se kemi ardh gjithë atë rrugë.

Qytetari 2: Se më ka ardh nipçja nga Saranda.

Tutori 1: Po tashi, kush ta ka dhënë numrin ty?

Qytetari 2: Po ça ma kanë dhënë mua?! Shokët e mi, o burrë i dheut.

Tutori 1: Tashi të ndihmonim njëherë, tashi mos jeni gjë polici ore, se s’dihet, si është puna?!…

Qytetari 2: Po jo, jo ore, se s’jemi nga ata ne, ooouu…

Tutori 1: Se unë s’u njof dhe nuk po orientohem.

Qytetari 2: Po nuk jemi nga ata ne.

Tutori 1: Çfarë deshe ti?

Qytetari 1: Dua nai goc hë burrë, të kaloj nai dy orë, tre orë, për qejf tim dhe kaq hë burrë, është shumë e thjeshtë.

Pas takimit të shkurtër, ulen në lokal. Tutori Laci i ndërmjetëson takimin me tutorin tjetër, Marion, me të cilin bisedojnë për një takim tjetër me një vajzë.

Qytetari 1: Hej! Unë dua noi goc të njomë, noi kshu për qejfin tonë, të kalojmë bukur!

Tutori 1: Po ja t’i themi ktij çunit, se ky ka nja një 18-vjeçe, prit t’i them! Po hajde o, ktu!

Qytetari 1: Edhe më e vogël, po të jetë…

Tutori 1: Uuu si është ajo…!

Tutori 1: Marioooo, ore Mario, hajde o ktu, hajde mo ktu!

Tutori 1: Ja ky është si vllai tim, një shoku tem.

Tutori 2: Ça bëre?

Qytetari 1: Si ia kalon ti? Mirë?

Tutori 1: Ulu Mario!

Qytetari 2: Si ia kalon ti? Mirë? Hallet? Punët?

Tutori 2: Mirë, mirë!

Qytetari 2: Vetëm mos na gjej noi gjyshe, na gjej nai vajzë të re të njomë!

Tutori 2: Po re, të njomë kemi për momentin.

Qytetari 2: Po pra!

Tutori 1: Ça ke pirë, që i ke sy të kuq? Je…?

Tutori 2: Ju sot, ku rrini?

Qytetari 2: Ktu!

Qytetari 1: Ktu bre, jemi në Korçë!

Qytetari 2: Numrin e telefonit e ka ky dhe flasim!

Tutori 1: Me 203!

Qytetari 1: Dalim n’darkë!

Tutori 2: Nga ora? Sa është ora?

Tutori 1: Ja shikoje! Jepi numrin!

Tutori 2: Jo mo, se e kam numrin. Që ti bëjmë gjërat e pjekura, ora 1 e gjysëm, nga ora…,t’i kemi mbyll të tëra! Të vini ktu në shpin e ktij, ta gjeni në shtëpinë e ktij, nga ora 5. Në 5 aty takohemi!

Qytetari 1: Ne në 5 do vijmë!

Më pas, personi i infiltruar i emisionit “Stop” së bashku me dy tutorët Laci dhe Mario takohen në një lokal në Boboshticë me një vajzë 21-vjeçare që ushtron prostitucion. Me të bëjnë pazaret në këmbim të favore seksuale.

Prostituta i thotë se fillimisht e ka ushtruar profesionin jashtë Shqipërisë, ndërsa shprehet se tani punon për “pasion” pasi ka siguruar të ardhura të mjaftueshme. Lokali në Boboshticë, në katin e parë shërben për t’u organizuar takimet me prostitutat dhe në katin e dytë ka dhoma hoteli. Si për ironi të fatit, ky lokal quhet “Shën Maria”.

Qytetari: Si jeni?

Prostituta: Si jeni?

Qytetari: Mirë ti?

Prostituta: Ti sikur s’e di ti, sa vejmë ktu neve…

Qytetari: Ta dimë, se s’e dimë.

Prostituta: Është 50 mijë lekë, në dhomë të njëjtë paguajmë.

Qytetari: Për sa?

Prtostituta: Për një herë brenda 20 minutave!

Qytetari: Për një herë brenda 20 minutave?

Prostituta: Në qoftë se ti reziston, brenda 20 minutave…

Qytetari: Hë nuk rri 1 orë, ose 2 orë, ose kshu..?

Prostituta: Jo, ashtu, jo!

Qytetari: Hm…Sa vjeçe ishe ti? Sa vjeçe ishe ti? Më fal, që po të pyes!

Prostituta: 21!

Qytetari: Mos ma merr për ters, që po i thashë..!

Prostituta: Mos e vri mëndjen!

Qytetari: Të tjera gjëra?

Prostituta: Mos e vri hiç, unë një jam, vijnë s’vijnë unë një,njësoj i respektoj.

Prostituta: Të zë përshëmbull s’erdhi ky me mua dhe unë duhet t’i rri ktij tërë inat ose, ose s’e respektoj, ose…

Qytetari: Po ajo është me mirëkuptim.

Prostituta: Të them: nuk bëhet, të iki, të çohem nga tavolina, nuk…

Prostituta: Ashtu s’e vras mëndjen unë, kam punuar, i kam vënë gjërat time në vijë. Tashi jam për sport…(qesh)

Prostituta: Kam punuar po jo ktu, që t’i vëj gjërat në vijë. Punova jashtë ca kohë, i vura në vijë.

Qytetari: Po pse s’ikën prapë jashtë, apo?

Prostituta: Ujku qimen e ndërron, zakonin s’e harron.

Qytetari: Pse s’ikën prapë jashtë?

Prostituta: Sado të kesh, dua të punoj më shumë, sikur mos t’i kisha ato, që kam…

Qytetari (personi i infiltruar) bisedon me tutorët për “pazarin” me vajzat. Ata i tregojnë me fotografi një vajzë të mitur 16 vjeç që prostituon, për të cilën i premtojnë se do t’i mundësojnë takim. Tutorët thonë se pagesa është 50 mijë Lekë të vjetra, 15 mijë për hotelin dhe 35 mijë për vajzën.

Tutori 2: Ti, deri në sa e ke mëndjen o vlla?

Qytetari: Ore, po noi 2-orëshe, ore i jap 50 mijë lekë, ose më shumë, 70 mijë lekë, apo ku di gjë unë, po problemi është të rrijë dy orë, o vlla!

Tutori 1: Po, o vlla, po!

Tutori 2: Ja kjo është, që po themi neve!

Qytetari: Eh, pra kjo është e vogël, ia vlen!

Tutori 2: Kjo është e vogël!

Tutori 1: Epo kjo është, ktë tashi po kërkoj unë, që ta gjej!

Qytetari: Po pse nuk i shkuani?

Tutori 1: I kemi shkruajtur po s’është në linjë. I shkruajtëm qëparë dhe më shkruajti në orën 4, vajtëm në orën 4 kishte dalë, kishte lëvizur. Tha jam, vajti aty ku vajti…

Qytetari: Hajde vemi edhe njëherë hë burrë, mos e gjejmë!

Tutori 1: Vemi në shpi!

Tutori 1: Kjo është bre lalkë, kjo është!

Qytetari: E re mirë, në rregull!

Tutori 1: Kjo ktej!

Tutori 2: Është super p…

Tutori 1: Kjo është p….. e mirë lali, me gjokse, me syçka të bukura.., shumë p…

Qytetari: Sa merr ajo? 50 mijë lekë merr?

Tutori 2: Atë muhabetin bëje vet ti vlla! Shiko ç’syçka ka kjo?! Kjo është kukull!

Qytetari: Katin e dytë e ka vetëm hotel kshu?

Tutori 1: Hotel e ka!

Qytetari: E ka nanjë çikë të mirë brenda, apo?

Tutori 1: Të mirë e ka!

Tutori 2: Luks e ka, luks!

Qytetari: E ka luks?

Tutori 1: 15 mijë për një q…, ia merr ay ktyre…

Qytetari: Sa?

Tutori 1: 50 mijë i jep ti, 15 t’i merr ay vetë, që të çon lart (te dhoma)

Tutori 2: 35 merr femra!

Qytetari: 35 merr hë?

Tutori 2: 15 i do hoteli!

Tutori 1: Se ka ca brimka, që ia di unë..,kupton o vlla, që s’ka, ku të iki!

Qytetari: Vetëm të mbaroj!

Tutori 1: E ke parasysh ti, se mua, ka ndenjur me mua, rri ajo. Më kupton apo jo? Po ja unë e kam lëshuar atë pas geinave kshu, se ktu e mbanja në hotel vlla dhe e merrja unë, punoja kamarier unë ktu.

Qytetari: Ti s’merrje përqindje, apo jo?

Tutori 1: Po ç’i merrja asaj? Po unë merrja rrogën e kamarierllëkut, gjersa punonte ajo ktu. 10 orë nga mëngjesi deri në darkë, unë punoja kamarier shërbeja kamarierin, ajo…

Qytetari: Kishte punë?

Tutori 1: Ka o, ka punë ktu. Kur janë kto festat sidomos, festë e birrës, që kemi neve në Korçë.

Qytetari: Që vijnë kshu, si turistë…

Tutori 1: Lëshohen eh.., bravo…, full, full, full, s’kishte radhë…, i sharë me robt, zbrit e ngjitu njëra, zbrit e ngjitu…!/Klan tv

LEXO TE PLOTE

Bota

Zv/ministri i Shëndetësisë jep dorëheqjen pas mitëmarrjes së kapur nga FIKSI

Publikuar

-

Nga

Zëvendës-ministri i Shëndetësisë në qeverinë e Maqedonisë së Veriut, Asim Musa u detyrua të martën të njoftojë dorëheqjen nga posti pasi u shfaq mbrëmë në emisionin Fiks Fare të televizionit Top-Channel, ku negocionte me disa individë rreth një operacioni që duhej kryer kundrejt një çmimi prej një mijë eurosh.

Zoti Musa duket në video duke shpjeguar çmimet për shtetas të huaj që do të paguanin në spitalin e qytetit të Strugës, ku ai më parë kishte qenë drejtor dhe vazhdonte të ushtronte profesionin e mjekut – kirurg.

Zoti Musa në fillim refuzon, siç duket në video-regjistrim, të pranojë paradhënien e ofruar, por në fund pranon një banknotë prej pesëdhjetë eurosh “për kafe”, siç dëgjohet duke thënë ai vetë.

Zëvendësministri Musa në një konferencë për median tha se do të japë dorëheqje nga posti ndërkohë që e quajti “grackë për qëllime spektakli” atë që i kishin bërë bashkëpunëtorët e Fiks Fare.

“23 vite rrjesht jam në shërbim të qytetarëve, jo vetëm të vendit tonë por edhe më gjerë. Me ndershmëri dhe përkushtim. Shpesh nuk kam kursyer as rehatinë familjare për t’iu dalë në ndihmë qytetarëve. Fatkeqësisht, përpjekja ime për t’iu ndihmuar qytetarëve u shndërrua në grackë për spektakël inekzistent mediatik me qëllim të dëmtimit të figurës, personalitetit tim dhe punës sime profesionale. Unë e njoftoj “pacientin” se ndërhyrja për qytetarët e huaj pa siguracion shëndetësor në vendin tonë është private dhe e njoftoj për koston e mundshme të shërbimit shëndetësor për të gjithë procedurën. Ndërsa këta “pacientë” vazhdimisht përpiqeshin të krijojnin kurth me çfarëdo forme të mundshme, siç e shikoni në video”, tha zoti Musa.

Sipas Fiks Fare, nga ana tjetër, kanë qenë disa qytetarë të cilët i janë drejtuar emisionit investigativ duke akuzuar Asim Musën për kryerje operacionesh kundrejt ryshfetit, ndonëse mban postin e zëvendës-ministrit.

Klinika e Nefrologjisë në Strugë ku kishte qenë i angazhuar doktor Musa nuk iu përgjigj të martën pyetjeve të Zërit të Amerikës në lidhje me çmimet që një shtetasi të huaj do t’i duhej të paguante për një operacion të caktuar dhe as për kontrollet mjekësore. Një punonjës i spitalit tha me telefon se drejtori nuk ishte të martën në zyrë ndërsa për t’iu përgjigjur pyetjeve nevojitej leje nga Ministria e Shëndetësisë.

Ndërkohë, ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe u tha gazetarëve se gjithkund ka ndëshkime për vepra të këtilla dhe se ministria është përpjekur që t’i stimulojë mjekët përmes rritjes së pagave për shmangien nga korrupsioni.

Prokuroria në Strugë ka hapur hetime dhe sipas një zëdhënësi të saj, përmes bashkëpunimit ndërkombëtar do të kërkojë regjistrimet origjinale, teksa do të merret në pyetje edhe zëvendësministri Musa.

Bashkimi Demokratik për Integrim, partia ku bën pjesë zëvendësministri i Shëndetësisë e ka përshëndetur vendimin e tij për dorëheqje. Deputeti Artan Grubi është shprehur për median se “përkushtimi i partisë është i pakompromis në luftën kundër korrupsionit”.

Aleanca për Shqiptarët, ndërkohë, përveç përgegjësisë morale kërkon edhe përgjegjësi ligjore në lidhje me rastin e Asim Musës.

Korrupsioni në shëndetësi dhe në gjyqësorin e Maqedonisë së Veriut është një çështje shqetësuese që jo rrallë e kanë ngritur edhe organizata ndërkombëtare. Po ashtu, një nga kapitujt e bisedimeve për integrimn e vendit në Bashkimin Evropian është pikërisht lufta kundër korrupsionit dhe sundimi i ligjit./VOA

LEXO TE PLOTE

Denoncim

Kamera e fshehtë e Stop denoncon skandalin/ Protitucioni me të mitura në Shqipëri, si organizohet

Publikuar

-

Nga

Kamera e fshehtë e emisionit “Stop” sjell sonte në mbrëmje një tjetër problematikë.

Në emisionin, që pritet të transmtohet sonte, tregohet, sesa i përhapur është prostitucioni në Shqipëri dhe si është i organizuar, edhe pse jashtë ligjit.

Me lehtësinë më të madhe, të infiltruarit e emisionit “Stop” gjejnë edhe vajza të mitura, për t’i paguar për shërbime seksuale.Gjithcka koordinohet nga tutorë, që gjejnë klientët dhe banesën ose hotelin, ku do të kryhet shërbimi.

Tutorët dhe vajzat i duan paratë paradhënie, për t’i ndarë më pas mes njërit-tjetrit. Vajzat tregojnë, se me “profesionin” më të vjetër në botë, mbajnë familjet e fëmijët.Për më shumë rreth këtij fenomeni, ndiqni emisionin “Stop” mbrëmjen e sotme në orën 20.10 në ekranin e TV Klan.

LEXO TE PLOTE