Connect with Us

Video-Tragjedi me zjarret në Greqi/ Shkrumbon disa zona, 8 persona rëndë

Bota

Video-Tragjedi me zjarret në Greqi/ Shkrumbon disa zona, 8 persona rëndë

Publikuar

-

Një zjarr i madh ka përfshirë ishullin Evia, afër Athinës, duke lënë të plagosur rëndë tetë persona.

Zjarri ka rënë në një pyll të dendur me pisha, duke u përhapur me shpejtësi. Për pasojë, janë evakuuar banorët e katër fshatrave të bashkive Dhition-Mesapion.

Në zonë ndodhen 300 zjarrfikës, ndërsa kanë ndaluar fluturimet e Canadair, pasi zjarri kërcënonte edhe sigurinë ajrore.

Deri më tani, raportohet se janë shkrumbuar fshatrat Makrimali dhe Kontodespoti në ishullin Evia.

Ndërkohë që  Sekretaria e Mbrojtjes së Përgjithshme ka kërkuar ndihmë nga BE për shuarjen e zjarrit.

Kroacia dhe Italia kanë reaguar me urgjencë ndaj kërkesës së qeverisë greke, duke dërguar aeroplanë për shuarjen e zjarrit./CNA.al

Gepostet von protothema.gr am Dienstag, 13. August 2019

Gepostet von protothema.gr am Dienstag, 13. August 2019

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

“Tërmet” politik në Itali/ Matteo Renzi dhe 30 deputetë largohen nga Partia Demokratike

Publikuar

-

Nga

Ish kryeministri italian Matteo Renzi italian është larguar nga Partia Demokratike.

Lajmin e ka bërë të ditur vetë Renzi nëpërmjet një postimi në Facebook, ku deklaron se do të krijojë një parti të re.

“Vendosa të largohem nga Partia Demokratike dhe të krijoj një Shtëpi të re së bashku me të tjerët për të bërë politikë në një mënyrë tjetër. Pas shtatë vitesh zjarri miqësor, mendoj se duhet të kemi parasysh që vlerat, idetë tona, ëndrrat tona nuk mund të jenë objekt i argumenteve të brendshme çdo ditë. Fitorja që morëm në Parlament kundër populizmit dhe Salvini ishte e rëndësishme për të shpëtuar Italinë, por jo sa duhet. Tani është një çështje e ndërtimit të një Shtëpie të re, inovative, feministe, ku lançohen ide dhe propozime për Italinë dhe Evropën tonë. Ka një hapësirë ​​të madhe për një politikë tjetër. Për një politikë jetese, të përbërë nga pasione dhe pjesëmarrje. Kjo hapësirë ​​pret vetëm angazhimin tonë.
Unë ua lë polemikën dhe komplotin atyre që ndodhen në pallate. Unë buzëqesh me të gjithë dhe uroj kthim të mirë për ata që do të kthehen tani në Partinë Demokratike. Dhe fat të mirë për ata që mbeten atje.
Për mua ka një mënyrë të re për të shkuar. Ne do ta bëjmë atë, hap pas hapi.
Politika kërkon propozime dhe guxim, jo ​​vetëm lojëra aktuale. Ne jemi atje. Ne u ofrojmë entuziazmin tonë atyre që na japin dorën. Ne ofrojmë respektin tonë për ata që do të na kritikojnë. Por mbi të gjitha do të ofrojmë ide dhe ëndrra për Italinë e së nesërmes.
Shihemi tek Leopolda”, shkruan Renzi.

Sipas mediave italiane ka gjasa që 30 deputetë mund të largohen po ashtu nga Partia Demokratike, duke ruajtur besnikërinë e tyre ndaj Renzit./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Parti e re në skenën italiane/ Renzi sjell surpriza

Publikuar

-

Nga

Ish-kryeministri italian, Matteo Renzi ka bërë publike planet e tij për t’u larguar nga Partia Demokratike (PD) dhe formimin i një grupimi të ri. Partia Demokratike e qendrës së majtë dhe Lëvizja 5 Yjet (M5S), dy ish-armiq të betuar, kanë bashkuar forcat duke vënë në opozitë liderin ekstremist të djathtë, Matteo Salvini. Renzi ishte një arkitekt kryesor i kësaj aleance të pagjasë.

Në një intervistë për gazetën “La Repubblica”, Renzi tha se po largohet nga PD për të krijuar diçka të re, sepse mendon se partia që drejtoi nga fundi i vitit 2013 deri në vitin 2018 nuk ka asnjë vizion për të ardhmen.

”Rreth 30 deputetë, përfshirë ministren e Bujqësisë, Teresa Bellanova, do të bashkohen në partinë e re, ende të paemëruar”, tha Renzi, ndërsa premton të qëndrojë besnik ndaj qeverisë PD-M5S, të udhëhequr nga kryeministri Giuseppe Conte.

“Më pëlqen vërtetë kur thonë së jam politikisht i vdekur. Personi i fundit që mendoi këtë ende po rimerr veten”, tha Renzi.

LEXO TE PLOTE

Bota

Në shtator bota mblidhet në Nju Jork

Publikuar

-

Nga

Çdo vit në muajin shtator liderët e botës mblidhen për dy javë në selinë e OKB në Nju Jork, ku diskutojnë çështjet më të zjarrta të kohës dhe përpilojnë axhendën për vitin në vijim.

Sot fillon në Nju Jork sesioni i 74 i Asamblesë së Përgjithshme të OKB, president i të cilës është Tijjani Muhammad Bande. Sesioni hapet me mbledhjen e parë plenare, një minutë heshtje apo lutje dhe fjalimin e Presidentit Muhammad Bande.

Muhammad Bande pason në post Maria Espinozën, e cila „bëri dorëzimet” një ditë më parë. Në një konferencë shtypi Esponiza bëri bilancin e punës në postin njëvjeçar, drejtuese e sesionit të 73. Ajo largohet e kënaqur me punën e saj dhe të ekipit bërë lidhur me prioritetet që pati vendosur një vit më parë. „Dua të nxjerr në pah fushatën globale kundër plastikës, takimin e nivelit të lartë për forcimin e gruas dhe punën për avancimin e axhendës multilalaterale”, tha Espinoza para gazetarëve. Pjesë e bilancit edhe bashkëpunimi me gazetarët. Ajo ka dhënë gjatë këtij viti në detyrë 250 intervista dhe 15 konferenca shtypi.

Maria Fernanda Espinosa Garces, presidente e sesionit të Asamblesë së Përgjithshme

Sekretari i Përgjithshëm, Antonio Guterres vlerësoi punën e saj për multilateralizmin dhe afrimin e OKB me çdo njeri.

Në sesionin e 73-të që mbyllet të martën (17.09) në mesditë, Asambleja e Përgjithshme adoptoi 347 rezoluta. Rezoluta e fundit u adoptua të hënën më 16 shtator dhe kishte të bënte me „multilateralizmin si vlerë themelore e OKB”. Asambleja është marrë sesionin që sapo u mbyll me 178 çështje, është mbledhur në 108 mbledhje plenare dhe 52 mbledhje jozyrtare.

Në Nju Jork mblidhen këtë muaj gjithë liderët e botës, të cilës sipas Sekretarit të Përgjithshëm do të merren me „çështje serioze dhe kritike”.

Tijjani Muhammad-Bande, president i sesionit të 74 të Asamblesë së Përgjithshme

Më 24 shtator fillon Debati i Përgjithshëm. Kryetarët e shteteve të 193 vendeve anëtare të Asamblesë së Përgjithshme do mbajnë një fjalim 15 minutësh. Sipas zakonit Brazili është vendi i parë që flet, pasuar nga SHBA dhe vendet e tjera me radhë.

Përveç fjalimeve, do të zhvillohen edhe pesë samite të nivelit të lartë për klimën, sigurimin shëndetësor universal, zhvillimin e qëndrueshëm, financimin e zhvillimit dhe samiti për zhvillimin e shteteve të vogla ishuj./ DW

LEXO TE PLOTE