Connect with Us

Trafikonte armë dhe eksploziv nga Serbia/ Pranga 51-vjeçarit

Kronika

Trafikonte armë dhe eksploziv nga Serbia/ Pranga 51-vjeçarit

Publikuar

-

Një 51 vjeçar është arrestuar nga Policia në Elbasan, pasi trafikonte armë dhe eksploziv nga Serbia në Kosovë me destinacion final Shqipërinë.

Sipas njoftimit të policisë bëhet me dijse se 51 vjeçarit i janë sekuestruar 19 armë zjarri të llojit pistoletë, të markave të ndryshme, 400 fishekë luftarak, 4 kallëpe lënde eksplozive të llojit TNT, me peshë të përgjithshme 1.6 kg, 3 telefona dhe automjeti që transportonte armët.

Njoftimi i plotë

Goditet një rast i trafikimit të armëve luftarake dhe lëndëve eksplozive .

Finalizohet operacioni policor “Papër”

Sekuestrohen 19 pistoleta të kalibrave të ndryshëm, 400 fishekë luftarak dhe 1.6 kilogramë tritol TNT.

Në pranga 51-vjeçari nga Kosova, i cili i trafikonte këto armë nga Serbia në Kosovë me destinacion final Shqipërinë.

Drejtoria Hetimore Qendrore pranë Departamentit të Policisë Kriminele në Policinë e Shtetit, pas informacioneve të marra në rrugë operative për një trafik të mundshëm të armëve dhe municioneve luftarake nga Serbia në Kosovë e më pas në Shqipëri, referoi materialet në Prokurorinë e Krimeve të Rënda, ku u regjistrua procedimi penal i vitit 2019, për veprën penale “Trafikimi i armëve dhe i  municioneve” .

Nën drejtimin e Prokurorisë së Krimeve të Rënda u kryen hetime proaktive, të cilat çuan në finalizimin me sukses të operacionit “Papër”,.

Në  bashkëpunim me Drejtorinë Vendore të Policisë Elbasan dhe Drejtorinë e Forcës së Posaçme Operacionale në Policinë e Shtetit, në rrugën nacionale Elbasan -Peqin, u kap në flagrancë shtetasi:

A., 51 vjeç, lindur në Kacandoll dhe banues ne Podujevë, Kosovë.

Ky shtetas u kap në flagrancë duke transportuar me automjetin e tij armë luftarake, municion dhe lëndë shpërthyese TNT, të cilat i siguronte në Serbi e në vende të tjera, më pas i transportonte në Kosovë me destinacion final Shqipërinë.

Armët dhe municionet ishin fshehur në vende të posaçme të krijuara në automjetin e tij, si në motor, kabinë, bagazh e kroskot.

Në cilësinë e provës materiale u    sekuestruan 19 armë zjarri të llojit pistoletë, të markave të ndryshme, 400 fishekë luftarak, 4 kallëpe lënde eksplozive të llojit TNT, me peshë të përgjithshme 1.6 kg, 3 telefona dhe automjeti që transportonte armët.

Në bashkëpunim me Prokurorinë e Krimeve të Rënda vijon puna për dokumentimin e plotë të këtij aktiviteti kriminal, identifikimin e personave që kanë bashkëpunuar me personin e arrestuar, pasi nga veprimet e deritanishme proaktive rezulton se ky shtetas ka shitur edhe më parë armë luftarake, në Kosovë , Shqipëri e vende të tjera.

Policia e Shtetit është e angazhuar maksimalisht për të zbuluar dhe ndëshkuar cilindo që kryen veprimtari të paligjshme dhe në këtë kuadër fton qytetarët të denoncojnë në numrin 112 të Policisë së Shtetit apo në Komisariatin Dixhital çdo rast paligjshmërie, duke ju garantuar anonimat të plotë, reagim të shpejtë dhe të paanshëm./CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Pas denoncimit në “STOP”/ Policia shoqëron pedagogun që kërkonte seks dhe para

Publikuar

-

Nga

Policia e Elbasanit konfirmon se ka shoqëruar në komisariat Denis Himçin, pedagog në Universitetin “Aleksandër Xhuvani” në Elbasan, i cili është vëllai i sekretarit të PD në Elbasan, Blendi Himçi.

Shoqërimi i  Denis Himçit ka ardhur pas një videoje të publikuar në media, ku ai shfaqej duke kërkuar favore seksuale dhe dhurata një studenteje në mënyrë që ta kalonte në disa lëndëve ku ajo ishte mbetëse.

Në videon e publikuar nga emisioni “STOP”, pedagogu Denis Himçi shfaqet me një makinë luksoze tip “Audi”, ndërsa tregohet këmbëngulës duke i bërë komplimente dhe duke i premtuar vajzës veç marrjes së provimeve, edhe dhurata gjithashtu./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Maunja përplas rëndë 50-vjeçaren/ Shoferi largohet nga vendi i ngjarjes

Publikuar

-

Nga

Një aksident i rëndë ka ndodhur mbrëmjen e sotme në Elbasan.

Mësohet se një një maune ka përplasur rëndë një 50-vjeçare në zonën e quajtur Mollas.

Pas aksidentit drejtuesi i automjetit është larguar menjëherë nga vendngjarja.

Ndërkohë 50-vjeçarja është transportuar në spital dhe është në gjendje kritike për jetën.

Ndërkohë policia po heton për zbardhjen e plotë të ngjarjes dhe kapjen e autorit./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Tenton të rrëmbejë fëmijën/ Kapet në flagrancë taksisti në Elbasan

Publikuar

-

Nga

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur mbrëmjen e sotme në Elbasan ku një taksist ka tentuar të rrëmbejë një fëmijë.

Kanë qenë familjarët e fëmijës të cilët kanë njoftuar policinë ku këta të fundit kanë bërë të mundur kapjen dhe shoqërimin e taksistit, Sami Meta 55-vjeç drejt komisariatit.

Ngjarja ka ndodhur në afërsi të rreth rrotullimit 1 Maji./CNA.al

LEXO TE PLOTE