Connect with Us

Përfshihet nga flakët mali i Borshit/ E pamundur ndërhyrja e zjarrfikëseve

Kronika

Përfshihet nga flakët mali i Borshit/ E pamundur ndërhyrja e zjarrfikëseve

Publikuar

-

Një zjarr masiv ka përfshirë sipërfaqe të mëdha pyjore në malin e Borshit mbrëmjen e sotme.

Raportohet se zjarri ka nisur në një sipërfaqe të madhe kullote në mal, mes Borshit dhe Piqerasit.

Për shkak të terrenit është e pamundur që të ndërhyjnë mjetet zjarrfikëse.

Sipas të dhënave paraprake, shkak i zjarrit është bërë djegia e kullotave nga vetë banorët e zonës./CNA.al

 

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Trafik droge dhe armësh/ Arrestohen dy të rinj në Shkodër

Publikuar

-

Nga

Policia e Shkodrës ka finalizuar operacionin policor të koduar “Greça” duke arrestuar dy shtetas të shpallur në kërkim. Në pranga u vunë shtetasit: Rr. P., 23 vjeç, banues në fshatin Selcë, Malësi e Madhe dhe M.P., 21 vjeç, banues në fshatin Selcë, Malësi e Madhe.

Për këta dy shtetas Gjykata e Shkallës së Parë për Krime të Rënda Tiranë ka vendosur masën e sigurisë “Arrest në burg”.

Më datë 10.03.2018, dy shtetas nëpërmjet kufirit të gjelbër, nga Shqipëria në drejtim të Malit të Zi, në vendin e quajtur Shkalla e Selcës, kanë tentuar të trafikojnë lëndë narkotike (cannabis sativa), armë dhe municione, por pasi janë hasur nga shërbimet policore, duke shfrytëzuar errësirën dhe terrenin malor janë larguar duke i braktisur ato.

Nga Seksioni i Narkotikëve në bashkëpunim me Prokurorinë e Krimeve të Rënda Tiranë në bazë të informacioneve policore mbi personat e dyshuar, për një periudhë 18-mujore ka vazhduar hetimi për mbledhjen dhe sigurimin e provave ligjore për autorësinë e këtij rasti dhe nga tërësia e veprimeve policore dhe hetimore u arrit që të dokumentohet ky rast trafikimi.

Gjatë këtij operacioni është sekuestruar 74 kg lëndë narkotike cannabis sativa, 1 armë zjarri dhe fishekë luftarakë.

Materialet u referuan në Prokurorinë për Krime të Rënda për veprat penale “Trafikimi i narkotikëve, kryer në bashkëpunim, mbetur në tentativë” dhe “Mbajtja pa leje e armëve dhe municioneve luftarake”.

 

 

LEXO TE PLOTE

Kronika

Thellohet skandali/ “Gjoka Construction” padit drejtoreshën e ARRSH

Publikuar

-

Nga

Avokati i “Gjoka Construction” ka kryer kallëzim penal kundër titullares së ARRSH, Sonila Qato.

Avokati Marash Ibraj akuzoi Qaton për korrupsion, teksa u shpreh se ka shfuqizuar vendimin për tenderin e fituar për rrugën Kardhiq-Sarandë.

“Në bindjen tonë juridike që të mos shpallet fituese një ofertë me 4 milion euro më pak, por të shpallet një tjetër me 4 milion euro më shumë normalisht që vjen era korrupsion. Korrupsionin e ka kryer zonja Qato. Ajo që është më skandalozja është se pas vendimarrjes së zonjës Qato, ne kemi ankimuar vendimin dhe jemi shpallur fitues. Pavarësisht vendimarrjes ajo ka shfuqizuar vendimin duke marrë një tagër që nuk i takon. Më datën që kemi mësuar se jemi skualifikuar, ne kemi ankimuar vendimin. Kompania jo vetëm që nuk ka marrë ato lekë që zonja Qato pretendon, por kemi marrë shumë më pak dhe ia kemi kthyer shumë herë më shumë shtetit. Në bindjen time këtu tregon mosfunksionim të autoriteteve, por ka të bëjë edhe me korrupsionin e vetëm një personi, prandaj ne kemi bërë kallëzim për zonjën Qato”, u shpreh avokati.

Sipas tij, shteti i detyrohet “Gjoka Construction” 7 miliard lekë.

“Autoritetet pretendojnë se ka bërë një kontroll tek ne, por rezulton se inspektorët  kanë bërë vetëm një shtëtitje”, tha mes të tjerash avokati.

LEXO TE PLOTE

Kronika

Sherr mes disa personave/ Humb jetën 29-vjeçari

Publikuar

-

Nga

Një 29-vjeçar ka humbur jetën pas një sherri me thika mes disa personave në Dibër. Mësohet se ngjarja ka ndodhur në orët e para të mëngjesit të sotëm në fshatin Sllatinë.

29-vjeçari është dërguar menjëherë në spital, por nuk ka mundur t’i mbijetojë plagëve të marra.

Gjithashtu burimet bëjnë të ditur se në lidhje me ngjarjen në fjalë janë arrestuar si autorë të dyshuar, tre persona, mes të cilëve dy vëllezër.

“Zbardhet ngjarja e ndodhur në orët e para të mëngjesit,  ku si pasojë e një konflikti të çastit, u plagos  me sende të forta dhe humbi jetën në spital një shtetas.

Kapen dhe arrestohen në kohë rekord  tre shtetas, ndër to dy vëllezër,   autorë të dyshuar  të ngjarjes.

Rreth orës 03.00, datë 17.09.2019, fshatin Sllatinë, gjatë një konflikti  për motive të dobëta, (konflikt i çastit, pasi kishin konsumuar alkool), në ambjentet e një lokali në fshat, shtetasi Q.P, 24 vjeç,  dyshohet se ka plagosur me thikë shtetasin  M. H, 24 vjeç, dhe ky i fundit,  në bashkëpunim me vëllain e tij,  ka plagosur me sende të forta shtetasin D. P, 29 vjeç,  ku si pasojë e plagëve të marra ka humbur jetën në spital.

Si rezultat i reagimit në kohë të policisë, dhe veprimeve hetimore të kryera,   janë kapur dhe arrestuar autorët e dyshuar të ngjarjes, shtetasit :

Q.P,  banues në fshatin Sllatinë (vëllai i shtetasit  D.P).

J.H. dhe M. H.(vëllezër), banues në fshatin Sllatinë.

Grupi hetimor vijon hetimet për zbardhjen e plotë të shkaqeve të ngjarjes.

Materialet proceduriale do ti referohen Prokurorisë Dibër për herime të mëtejshme.”-thuhet në njoftimin e policise.

LEXO TE PLOTE